ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2013 р. Справа № 804/7486/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Турової О.М.
при секретарі судового засідання: Мофа І.В.
прокурора: Захарчук В.О.
представника позивача: Седлухо Ю.Б.
представника відповідача: Сороки В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу
за позовом Прокурора міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
до Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа»
про стягнення податкового боргу, -
в с т а н о в и в :
Прокурор міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа», в якому просив стягнути кошти цього платника податків з рахунків у банках, що його обслуговують, на користь державного бюджету в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 3433383,54 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначалося, що внаслідок несплати відповідачем узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість (самостійно задекларовані зобов'язання та нараховані податковим органом по неоскарженим податковим повідомленням-рішенням) у нього утворився податковий борг, на суму якого у відповідності до ст.129 Податкового кодексу України, було нараховано пеню. При цьому, оскільки позивачем в порядку чинного до 01.01.2011р. Закону України № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року (далі - Закон № 2181-ІІІ), вже виставлялися перша та друга податкові вимоги на суму наявного на той час у відповідача боргу, який погашений повністю не був, нова вимога на збільшену суму боргу йому не надсилалася, разом з тим стягненню підлягає вся сума боргу, наявного на час звернення до суду з відповідною вимогою.
Прокурор у судовому засіданні повністю підтримав пред'явлений адміністративний позов та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив повністю його задовольнити.
Представник Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області також підтримав пред'явлений адміністративний позов та, посилаючись на викладені у ньому доводи, просив повністю його задовольнити.
Відповідач пред'явлений адміністративний позов визнав повністю, проте, зважаючи на сплату ним в процесі розгляду справи частини наявного боргу, просив задовольнити позовні вимоги в частині непогашеного податкового боргу у розмірі 1862309грн. 87коп.
Разом з цим, представником відповідача в процесі розгляду справи були надані суду письмові клопотання про спосіб, строки і порядок виконання судового рішення та відстрочення і розстрочення виконання судового рішення в порядку ст.257 КАС України, в першій з яких відповідач просив відстрочити сплату податкового боргу у розмірі 1862309,87грн. до 01 січня 2014 року; розстрочити сплату цього податкового боргу на шість місяців, починаючи з 01 січня 2014 року, щомісячно до 30 числа кожного місяця рівними частинами по 310384,98грн. та зобов'язати Дніпродзержинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відобразити відстрочку та розстрочку сплати податкового боргу Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» у картках особових рахунків цього платника податків. В уточненому клопотанні від 27.08.2013р. відповідач просив відстрочити сплату податкового боргу у розмірі 1862309,87 грн. до 27.08.2013 року, розстрочити сплату цього податкового боргу протягом п'яти років, починаючи з 27.08.2015р. щомісячно до 30 числа кожного місяця рівними частинами по 31038,50 грн. та зобов'язати Дніпродзержинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області здійснити відображення відстрочки та розстрочки сплати податкового боргу у картках особових рахунків КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа».
Представник відповідача у судовому засідання також визнав позовні вимоги з урахуванням часткової сплати податкового боргу, а також підтримав доводи, викладені у клопотанні про спосіб, строки і порядок виконання судового рішення та відстрочення і розстрочення виконання судового рішення.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов та клопотання про спосіб, строки і порядок виконання судового рішення та відстрочення і розстрочення виконання судового рішення підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» (код ЄДРПОУ 03342573) знаходиться на обліку в Дніпродзержинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області як платник податків.
Відповідно до п.п.36.1-36.3 ст.36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Пунктом 54.1 ст.54 Податкового кодексу України визначено, що, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно ст.203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
На виконання вимог вищеозначених статей відповідач подав до Дніпродзержинської ОДПІ наступні декларації:
- з податку на додану вартість за лютий 2013 року від 20.03.2013 року № 3342573, згідно якої сума цього податку за підсумками звітного (податкового) періоду, становить 1344500 грн.(а.с.11-12);
- з податку на додану вартість за березень 2013 року від 18.04.2013 року № 9021760226, згідно якої сума цього податку за підсумками звітного (податкового) періоду, становить 243829,00 грн.(а.с.13-14).
Однак, в порушення вимог п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України відповідачем не було самостійно сплачено у визначений законом строк суму цих податкових зобов'язань, у зв'язку із чим у підприємства виник податковий борг у загальному розмірі 1588329,00грн.
Згідно п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. При цьому нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
З огляду на вказані приписи закону, Дніпродзержинською ОДПІ було нараховану пеню на суму податкового боргу відповідача у загальному розмірі 568353,31 грн. (а.с.6,49).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що Дніпродзержинською ОДПІ 12 березня 2013 року було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа», за результатами якої складено акт від 12.03.2013р. №2264/58, яким встановлено допущення відповідачем порушення граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з ПДВ, встановлених п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, як до 30 календарних днів, так і понад цей строк.
При цьому п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі наведеної норми закону та акту перевірки від 12.03.2013р. №2264/58 Дніпродзержинською ОДПІ було прийнято два податкових повідомлення-рішення, якими до відповідача застосовано означені вище штрафні санкції, а саме:
- податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0001551502 від 01.04.2013р., яким до відповідача застосовано штраф за затримку до 30 календарних днів включно у розмірі 37120,90грн.;
- податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0001541502 від 01.04.2013р., яким до відповідача застосовано штраф за затримку понад 30 календарних днів у розмірі 1239579,84грн. (а.с.15).
Означені податкові повідомлення-рішення, відповідно до рекомендованого поштового повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, були отримані уповноваженою особою КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» - Осадчою 05 квітня 2013 року (а.с.15зв.).
Згідно п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Проте у строки, визначені п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, відповідач. нараховані податковими повідомленнями-рішеннями форми «Ш» №0001551502 від 01.04.2013р. та №0001541502 від 01.04.2013р., штрафні санкції не сплатив.
Крім того, представник відповідача пояснив, що означені податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалися.
З огляду на наведене, загальна сума податкового боргу КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» склала 3433383,05грн. (1588329,00грн.+568353,31грн.+ 37120,90грн.+ 1239579,84грн.).
Враховуючи те, що первинний податковий борг КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» виник ще під час дії Закону України № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», позивачем у відповідності до ст.6 цього Закону 31.12.2010р. були сформовані та надіслані відповідачу перша податкова вимога №1/8 на суму 237,27 грн., яку відповідач отримав 10 жовтня 2001 року та друга податкова вимога №2/81, яку відповідач отримав 27 листопада 2001 року (а.с.10).
Згідно п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Оскільки податковий борг відповідача після надіслання йому вищезазначених податкових вимог не був погашений у повному обсязі, нова податкова вимога йому не надсилалася.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., податкові органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України, встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно п.95.3 цієї статті стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Наявність у КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» відкритих рахунків у банках підтверджується матеріалами справи (а.с.4).
Зважаючи на наведене, суд приходить до висновку про те, що позивачем - суб'єктом владних повноважень, було доведено правомірність своїх вимог щодо стягнення з відповідача наявної у нього заборгованості по узгодженим грошовим зобов'язанням за рахунок коштів з рахунків у банках, що обслуговують КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа».
Тим більше, відповідач визнав пред'явлений адміністративний позов, що, згідно зі ст.ст.112, 136 КАС України, є підставою для прийняття постанови про задоволення позовних вимог.
Разом з тим, враховуючи, що за час розгляду справи у суді відповідач самостійно частково сплатив суму наявного боргу і залишок непогашеної частини становить 1862309,87грн., що визнається сторонами та підтверджується актом звірки між Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області та КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа», а також платіжними дорученнями про сплату частини боргу, первинні позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме в частині щодо стягнення з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих цього платника податків, на користь державного бюджету в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1862309грн. 87коп. (а.с.49-74).
При цьому, зважаючи на приписи ст.257 КАС України, якою передбачено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні, та вирішуючи клопотання відповідача про спосіб, строки і порядок виконання цього судового рішення та відстрочення і розстрочення його виконання, суд приходить до висновку про часткове задоволення клопотання відповідача з цього приводу, з огляду на наступне.
Як зазначалося вище, представником відповідача в процесі розгляду справи були надані суду письмові клопотання про спосіб, строки і порядок виконання судового рішення та відстрочення і розстрочення виконання судового рішення в порядку ст.257 КАС України, в першій з яких відповідач просив відстрочити сплату податкового боргу у розмірі 1862309,87грн. до 01 січня 2014 року; розстрочити сплату цього податкового боргу на шість місяців, починаючи з 01 січня 2014 року, щомісячно до 30 числа кожного місяця рівними частинами по 310384,98грн. та зобов'язати Дніпродзержинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відобразити відстрочку та розстрочку сплати податкового боргу Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» у картках особових рахунків цього платника податків. В уточненому клопотанні від 27.08.2013р. відповідач просив відстрочити сплату податкового боргу у розмірі 1862309,87 грн. до 27.08.2013 року, розстрочити сплату цього податкового боргу протягом п'яти років, починаючи з 27.08.2015р. щомісячно до 30 числа кожного місяця рівними частинам и по 31038,50 грн. та зобов'язати Дніпродзержинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області здійснити відображення відстрочки та розстрочки сплати податкового боргу у картках особових рахунків КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа».
Означені клопотання обґрунтовані тим, що відповідач є підприємством, яке входить до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», при цьому у КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» на разі тяжкий фінансово-економічний стан, оскільки згідно відомостей балансу у підприємства наявна велика кредиторська заборгованість та збитки, а згідно наданих судових рішень, з відповідача стягуються значні суми податкової та іншої заборгованості.
Дійсно, наявними в матеріалах справи балансами (звітами про фінансовий стан) КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» станом на 31.03.2013р. та на 30.06.2013р. підтверджується наявність значної кредиторської заборгованості відповідача (станом на кінець звітного періоду 429599тис.грн.), а довідкою від 09.08.2013р. №00.01.1088 наявність дебіторської заборгованості за послуги з теплопостачання, надані підприємством, по всім категоріям споживачів у сумі 163227,4тис.грн.
При цьому, як з моменту подачі першого клопотання про спосіб, строки і порядок виконання судового рішення та відстрочення і розстрочення виконання судового рішення в порядку ст.257 КАС України, так і на час подачі другого клопотання, фінансовий стан відповідача особливих змін не зазнав, а судові рішення про стягнення з КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» заборгованості на користь інших осіб, були ухвалені ще до подачі першого клопотання, отже, звернення відповідача з уточненим клопотанням зі збільшеними строками відстрочення та розстрочення сплати податкового боргу є необґрунтованим.
При цьому прокурор та представник податкового органу також заперечували проти задоволення уточненого клопотання відповідача, однак зазначаючи, що з первинним клопотанням вони погоджуються і проти його задоволення не заперечують.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення клопотання відповідача про спосіб, строки і порядок виконання судового рішення та відстрочення і розстрочення виконання судового рішення у первинному обсязі, в іншій (уточненій частині) дане клопотання задоволенню не підлягає.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 122, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов Прокурора міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» про стягнення податкового боргу - задовольнити частково.
Стягнути з рахунків Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» (код ЄДРПОУ 03342573 вул. Петровського, 168, місто Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область, 51914) у банках, обслуговуючих цього платника податків, на користь державного бюджету (р/р 31110029700013, одержувач: відділення Державного казначейства в м. Дніпродзержинську, код платежу 14010100, код ЄДРПОУ 38028588, назва банку УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012) в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1862309грн. 87коп. (один мільйон вісімсот шістдесят дві тисячі триста дев'ять гривень вісімдесят сім копійок).
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Клопотання Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» про відстрочення та розстрочення сплати податкового боргу - задовольнити частково.
Відстрочити сплату податкового боргу Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» у розмірі 1862309грн. 87коп. (один мільйон вісімсот шістдесят дві тисячі триста дев'ять гривень вісімдесят сім копійок) за постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі 804/7486/13-а до 01 січня 2014 року.
Розстрочити сплату податкового боргу Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» у розмірі 1862309грн. 87коп. (один мільйон вісімсот шістдесят дві тисячі триста дев'ять гривень вісімдесят сім копійок) за постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі 804/7486/13-а на шість місяців, починаючи з 01 січня 2014 року, щомісячно до 30 числа кожного місяця рівними частинами по 310384грн. 98коп. (триста десять тисяч триста вісімдесят чотири гривні дев'яносто вісім копійок).
Зобов'язати Дніпродзержинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області відобразити відстрочку та розстрочку сплати податкового боргу Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» у картках особових рахунків цього платника податків.
В задоволенні іншої частини клопотання відповідача - відмовити.
Повний текст постанови виготовлено 04 вересня 2013 року.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Турова