Постанова № 33287080, 23.07.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2013
Номер справи
804/8629/13-а
Номер документу
33287080
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2013 р. Справа № 804/8629/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м.Запоріжжя Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Запорізькій області до до відповідача-1: Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції відповідача-2: товариства з обмеженою відповідальністю «Бест-Торг-Компані» про скасування державної реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м.Запоріжжя Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Запорізькій області до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, товариства з обмеженою відповідальністю «Бест-Торг-Компані» про скасування державної реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії.

В адміністративному позові Державна податкова інспекція у Хортицькому районі м.Запоріжжя Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Запорізькій області (далі по тексту - позивач) просить скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Бест-Торг-Компані» щодо місцезнаходження юридичної особи на юридичній адресі:69123, м.Запоріжжя, вул.Будівельників, буд.7а, які внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради ОСОБА_2 внести запис про скасування державної реєстрації змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю «Бест-Торг-Компані» зміни місцезнаходження на юридичну адресу: 69123, м.Запоріжжя, вул. Будівельників, буд.7а.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції (далі по тексту - відповідач-1) зобов'язаний скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю «Бест-Торг-Компані» (далі по тексту - відповідач-2), тому що відповідач-2 не звертався до позивача з заявою про взяття на облік платника податків та на підставі того, що позивач виявив, що відповідач-2 відсутній за адресою зареєстрованого цими змінами місцезнаходження.

Позивач звернувся до суду з заявою про розгляд справи без участі його представника.

Відповідач-1 заперечень на позов не надав, звернувся з заявою про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач-2 заперечень на позов не надав, в судове засідання не з'явився, про дату час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

За даних обставин суд, керуючись положеннями ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши доводи позовної заяви, дослідивши письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що 16 січня 2012 року здійснена державна реєстрація юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Бест-Торг-Компані» (код ЄДРПОУ 38000295).

Відповідно до відомостей, які містяться у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 11.04.2013 №16279487, виданого державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької області Давидюк Л.В., станом на 01.01.2013 місцезнаходження юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Бест-Торг-Компані» (код ЄДРПОУ 38000295) - 69123, Запорізька область, м.Запоріжжя, Хортицький район, бульвар Будівельників, буд.7-а (далі по тексту - Витяг від 11.04.2013).

Згідно даних Витягу від 11.04.2013 державна реєстрація змін до установчих документів в зв'язку із зміною місцезнаходження здійснена 21.12.2012 року реєстраційний запис 14801050004052144 державним реєстратором Куциною Ю.С. виконавчого комітету Харківської міської ради.

Відповідно до відомостей, які містяться у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 26.04.2013 №16387496, виданого державним реєстратором Виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької області Яркіною Л.І., станом на 26.04.2013 місцезнаходження юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Бест-Торг-Компані» (код ЄДРПОУ 38000295) - 49038, Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, Кіровський район, вул. Ленінградська, буд.61.

Згідно даних Витягу від 26.04.2012 державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи в зв'язку із зміною місцезнаходження здійснена 15.02.2013 року, реєстраційний запис 11031050005033771, державним реєстратором Яркіною Л.І. виконавчого комітету Запорізької міської ради Запорізької області (далі по тексту - Витяг від 26.04.2013).

Позивачем наданий до суду лист за підписом директора МКП «Основаніє» Бугрім С.В., від 05.03.2013 №825/05 про те, що ТОВ «Бест-Торг-Компані» (код ЄДРПОУ 38000295) за адресою м.Запоріжжя, Хортицький район, бульвар Будівельників, б.7-а, не знаходиться, договір оренди не укладався.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо діяльності Міністерства юстиції, Міністерства культури, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів, а також Державного космічного агентства)» від 16.10.2012 №5461-VІ та пункту 8 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012 №5515-17 з 01 липня 2013 року функції з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців передаються від виконавчих комітетів міських рад міст обласного значення, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій до підрозділів територіальних органів Міністерства юстиції України, через які забезпечуються реалізація повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Тому повноваження щодо реєстрацї з 01.07.2013 юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у місті Дніпропетровську з 01.07.2013 р. покладені на Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції.

На підставі наведених законодавчих змін було проведено заміну у справі відповідача-1 на його правонаступника в порядку ст. 55 КАС України..

Начальник відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Смирний О.С. повідомив суд листом від 18.07.2013 №111/271-52 про те, що державний реєстратор ОСОБА_2 у відділі державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції не працює.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що положеннями статті 88 Цивільного кодексу України не передбачено обов'язкового зазначення в установчих документах місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до ч.4 ст.89 Цивільного кодексу України до єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

Згідно ч.5. ст.89 Цивільного кодексу України зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації.

За ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі по тексту - Закон) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Тобто, у випадку, якщо в установчих документах юридичної особи зазначене її місцезнаходження, то при зміні юридичної адреси такої особи, вона зобов'язана звернутися до державного реєстратора для внесення змін до своїх установчих документів щодо внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру. У разі, якщо місцезнаходження юридичної особи не вказано в її установчих документах, то така особа звертається до державного реєстратора для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах.

Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи здійснюється відповідно до вимог статті 29 Закону, зокрема на підставі рішення засновників цієї юридичної особи. Перелік документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів встановлений цією статтею є вичерпним. Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, крім тих, що передбачені цією статтею.

Згідно із статтею 30 Закону державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону, а саме:

невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;

невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;

порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:

наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;

невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;

наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;

наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;

використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;

невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо);

встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.

Перелік підстав для відмови у проведення державної реєстрації змін до установчих документів є вичерпним.

Отже, прийняття рішення про внесення змін до установчих документів відповідача-2, пов'язаних із зміною місцезнаходження цієї юридичної особи є виключним правом засновників цієї особи, а внесення даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців шляхом реєстрації змін до установчих документів про зміну юридичної адреси підприємства відповідало вимогам закону.

Відповідно до п.67.2 ст.67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Як зазначає позивач, підставами для звернення з адміністративним позовом слугувало те, що відповідач-2 не став своєчасно на податковий облік платника податків після державної реєстрації його місцезнаходження у м.Запоріжжя, а також те, що відповідачем-2 за зареєстрованою адресою свого місцезнаходження договір оренди не укладався.

Згідно приписів ст. 69, 70 КАСУ, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази мають бути належними та допустимими, містити формацію щодо предмета доказування.

Тому, доводи позивача не можна прийняти у якості належних доказів у справі, оскільки позивачем не надано до суду підтвердження того, що ним здійснено всі заходи передбачені Податковим кодексом України щодо взяття на податковий облік відповідача-2 з моменту його реєстрації у м.Запоріжжі. Не надано суду акту перевірки позивачем місцезнаходження відповідача-2 у м.Запоріжжя. Також, позивачем до суду не надано доказів, що директор МКП «Основаніє» має законні підстави для укладення договору оренди з відповідачем-2, зокрема про належність нерухомого майна цієї особі або права на розпорядження цим майном.

Крім того, на момент розгляду справи судом, оспорюваний позивачем запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Бест-Торг-Компані» щодо місцезнаходження юридичної особи на юридичній адресі:69123, м.Запоріжжя, вул.Будівельників, буд.7а, є одним із записів, які внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про всі реєстраційні дії, які стосуються відповідача-2. Тому, що після цього запису в Державному реєстрі слідує інший запис про наступні реєстраційні дії, а саме про те, що відповідач-2 шляхом внесення змін до установчих документів зареєстрував в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців своє нове місцезнаходження за іншою юридичною адресою.

Згідно даних Витягу від 26.04.2013 місцезнаходження відповідача-2 з 26 квітня 2013 року є: 49038, Дніпропетровська область, м.Дніпропетровськ, Кіровський район, бульвар Ленінградська, буд.61. Це означає, що відповідач-2 відповідно до ст.16 Податкового кодексу України зобовязаний стати на податковий облік у м.Дніпропетровську за своїм новим місцезнаходженням.

Вимога позивача про зобов'язання державного реєстратора ОСОБА_2 внести запис про скасування державної реєстрації змін до установчих документів відповідача-2 щодо зміни місцезнаходження на юридичну адресу: 69123, м. Запоріжжя, вул. Будівельників, буд.7а. не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не надано доказів, що ОСОБА_2 здійснював будь-які реєстраційні дії щодо відповідача-2, судом з'ясовано, що ОСОБА_2 взагалі не є державним реєстратором відповідача-1, а також те, що Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не передбачено зобов'язання певного реєстратора вчиняти реєстраційні дій щодо певної юридичної особи чи фізичної особи-підприємця.

Рішення засновників відповідача-2 про внесення змін до установчих документів в зв'язку із зміною місцезнаходження судом не скасовано, дії державного реєстратора щодо державної реєстрації цих змін відповідають Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а ст.31 цього Закону не передбачає підстав для зобов'язання державного реєстратора вчиняти дії окрім тих, що визначені Законом.

Таким чином, суд вважає, що у позивача не має законних підстав вимагати скасування державної реєстрації змін до установчих документів відповідача-2 в зв'язку із зміною його місцезнаходження, тому що відповідач-1 діяв у відповідності з вимогами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», який не передбачає скасування державної реєстрації змін до установчих документів з підстав зазначених позивачем, тому вимоги позивача є необґрунтованими, внаслідок чого не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м.Запоріжжя Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Запорізькій області до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, товариства з обмеженою відповідальністю «Бест-Торг-Компані» про скасування державної реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Врона