ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/4846/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколенка Ф.Ф.,
при секретарі - Шулик Н.І.,
за участю:
відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
05 серпня 2013 року Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення сум державної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 5 889,41 грн (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог).
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що при зверненні за допомогою відповідач подала недостовірну інформацію щодо навчання своєї дочки -ОСОБА_2, що вплинуло на розмір призначеної допомоги. Управлінням соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації призначена та виплачена ОСОБА_3 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. Позивачем було встановлено, що відповідачкою не повідомлено про відрахування її дочки з навчального закладу, у результаті чого за період з вересня 2012 року по лютий 2013 року ОСОБА_1 незаконно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 6 089,41 грн. Частина боргу була відшкодована відповідачем у добровільному порядку, однак, станом на дату розгляду справи несплаченою залишилась сума 5 889,41 грн, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надавши суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач у судовому засіданні позов визнала.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення відповідача, дослідивши інші докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до абзацу 1 частини 1 стаття 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 № 1768-ІІІ (надалі - Закон № 1768-ІІІ) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Законом № 1768-ІІІ визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України (частини 10 статті 4 Закону).
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003, № 250 (надалі-Порядок), визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до положень пункту 3 Порядку, призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
28 вересня 2012 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Миргородської районної державної адміністрації з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.5).
Рішенням Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї (уповноважений представник ОСОБА_1) з 01 вересня 2012 року включно до 28 лютого 2013 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї (а.с.6).
Згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 за період період вересня 2012 року по лютий 2013 року отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї в розмірі 18 980,73 грн ( зворотній бік а.с.8).
Згідно зі статтею 13 Закону № 1768-ІІІ контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Зазначена норма міститься також в Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, пунктом 27 якого встановлено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Відповідно до положень пункту 12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно пункту 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
11 квітня 2013 року Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації отримало довідку Полтавської державної академії від 11.04.2013 №6477 зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_2 (дочка ОСОБА_1) була відрахована з навчального закладу за академічну неуспішність згідно наказу №4-993 від 13.09.2013.
Дана обставина свідчить про те, що ОСОБА_1 при зверненні до Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації 28.09.2012 навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру.
16.04.2013 Управлінням соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації складено претензію про повернення ОСОБА_1 переплачених сум державної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.09.2012 по 28.02.2013 в розмірі 6 089,41 грн, яку направлено на адресу відповідача (а.с.7).
Станом на дату розгляду справи відповідачем було частково повернено переплату по допомозі малозабезпеченій сім'ї у розмірі 200,00 грн.
Таким чином, на момент розгляду справи судом заборгованість ОСОБА_1 становить 5 889,41 грн.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 05385890, МФО 831019, р/р 35419075000579 банк ГУДКСУ в Полтавській області) переплачені кошти державної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 5 889 (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят дев'ять) гривень 41 (сорок одна) копійка.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 04 вересня 2013 року.
Суддя Ф.Ф. Соколенко