Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2013 р. Справа №805/9413/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Загацької Т.В.
при секретарі Телешові В.О.
за участю:
представника позивача Гнатенка А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «Славолія» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 85000,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з позовом до закритого акціонерного товариства «Славолія» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 85000,00 грн. згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №146-ДО-1-Е від 03.04.2013 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі п.14 ст. 8, ст.ст.9,11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п.5 розділу ІІ, п.п.1,4 розділу VІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272, уповноваженою особою Комісії була винесена постанова №146-ДО-1-Е від 03.04.2013 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85000,00 грн.
Фінансові санкції відповідач повинен був сплатити до Державного бюджету України не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови шляхом перерахування коштів до Управління Державного казначейства у м.Донецьку та надіслати на адресу позивача повідомлення про сплату штрафу протягом 5 робочих днів. Однак, фінансові санкції у розмірі 85000,00 грн. відповідачем не сплачені.
На підставі вищезазначеного позивач просив суд стягнути з закритого акціонерного товариства «Славолія» фінансові санкції у розмірі 85000,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні змісту позовних вимог, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, ніяких заперечень та клопотань до суду не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до п. 1 ч.1 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є:
формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів.
У відповідності до п. 1, п. 9, п. 23 ч. 2 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань:
встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів, в тому числі іноземних емітентів (з урахуванням вимог валютного законодавства України), які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів;
встановлює порядок та видає ліцензії на провадження діяльності на ринку цінних паперів, а також анулює зазначені ліцензії в разі порушення вимог законодавства про цінні папери;
роз'яснення порядку застосування чинного законодавства про цінні папери та акціонерні товариства.
Пунктами 8, 13 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право:
розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти;
здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.
Відповідно до п. 3 ч. ІХ «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» (далі - Правила) справи про правопорушення щодо громадян чи посадових осіб розглядаються на підставі протоколів про адміністративне правопорушення.
Протоколи у межах наданих повноважень мають право складати Голова Комісії, члени Комісії або уповноважені Комісією посадові особи (п.2 ч. Х Правил).
Протокол разом з поясненням особи та документами, що стосуються справи, направляється протягом трьох робочих днів уповноваженій особі для розгляду справи про правопорушення (п. 4 ч. Х Правил).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи відносно відповідача позивачем прийнята постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 03/01/5-466 від 13.02.2012 року через невиконання розпорядження №378-ДО-1-Е від 22.08.2012 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, згідно якого у строк до 22.11.2012 року відповідач повинен був провести чергові (річні) загальні збори акціонерів товариства у відповідно до вимог ч.2 ст.32 Закону України «Про акціонерні товариства».
Також позивачем був складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів №146-ДО-1-Е від 05.03.2013 року, яким встановлено невиконання розпорядження №378-ДО-1-Е від 22.08.2012 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, згідно якого у строк до 22.11.2012 року відповідач повинен був провести чергові (річні) загальні збори акціонерів товариства у відповідно до вимог ч.2 ст.32 Закону України «Про акціонерні товариства». Зазначене порушення було встановлено повторно, у зв'язку з тим, що за аналогічне порушення до відповідача вже застосовувалися санкції за невиконання розпорядження уповноваженої соби Комісії відповідно до постанови про накладення санкцій за порушеннЯ на ринку цінних паперів №1232-ДО-1-Е від 27.12.2012 року.
У зв'язку із зазначеним, 05.03.2013 року позивачем була прийнята відповідна постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
На підставі вищезазначеного, позивачем прийнята постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №146-ДО-1-Е від 03.04.2013 року, відповідно до якої за повторне невиконання розпорядження №378-ДО-1-Е від 22.08.2012 року до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 85000,00 грн.
Зазначена постанова підписана уповноваженою особою Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно копії фіскального чеку УКРПОШТИ та списку №54 на відправлення рекомендованої кореспонденції, зазначені постанови про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів були відправлені відповідачу.
Згідно до ч.2 ст.32 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство зобов'язане щороку скликати загальні збори (річні загальні збори).
За приписами п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, відповідач не здійснив передбачених законодавством заходів щодо проведення чергових (річних) загальних зборів акціонерів.
Згідно пунктів 8, 14 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, у тому числі, здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Абзацем 2 п.8 ч.1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за повторне протягом року невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Начальник Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку під час прийняття рішення діяла як уповноважена особа відповідно до пунктів 1 та 5 розділу II «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. N 2272 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811.
Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач правомірно застосував до відповідача штрафні санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 85000,00 грн., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Заява відповідача про зупинення провадження по справі до закінчення розгляду справи за позовом закритого акціонерного товариства «Славолія» до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №146-ДО-1-Е від 03.04.2013 року не підлягає задоволенню, оскільки ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.08.2013 року №805/10270/13-а вищезазначена позовна заява відповідача була повернута останньому. Інших доказів оскарження зазначеної постанови в судовому порядку відповідачем не надані.
Частиною 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «Славолія» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 85000,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Славолія» в доход Державного бюджету України (відділення Державного казначейства України в м. Донецьку на р/р 31110106700004, код за ЄДРПОУ 38033949, банк отримувач - Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області, МФО банку 834016, код платежу 21081100) фінансову санкцію у розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн. 00 копійок.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Загацька Т. В.