Постанова № 33284918, 29.08.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
29.08.2013
Номер справи
801/6519/13-а
Номер документу
33284918
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 серпня 2013 р. 15:34 Справа №801/6519/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., за участю секретаря судового засідання Захарової М.В., позивача ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Національного центру управління та випробувань космічних засобів

про визнання бездіяльності протиправною та стягнення

Суть спору: ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Національного центру управління та випробувань космічних засобів (з урахуванням уточнень) про визнання протиправною відмову у виплаті одноразової грошової винагороди за 30 років безперервної служби у Збройних Силах України та стягнення 5668,68 грн.

Позов мотивовано відмовою відповідача виплатити позивачу одноразову грошову винагороду за 30 років безперервної служби у ЗС України у розмірі 5668,68 грн., з підстав відсутності приписів щодо виплати винагороди за тривалість безперервної військової служби у постанові КМ України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.07р. №1294, як одноразового додаткового виду грошового забезпечення військовослужбовцям-працівникам НКАУ.

Позивач з посланням на норми Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови КМ України "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій" від 07.02.01р. №104, вважає доведеною свою правову позицію, що і стало підставою для звернення до суду.

Позивач у суді позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився надав заяву про розгляд справи за його відсутності. Надав заперечення, у яких не вбачав підстав для задоволення позову, так як у правовідносинах з позивачем діяв правомірно.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. ст. 122, 128 КАС України вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача.

Вивчивши матеріали справи, заслухав доводи та заперечення сторін, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд,

ВСТАНОВИВ:

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно до пункту 2 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;.

Національний центр управління та випробування космічних засобів утворений Указом Президента України від 12.08.1996 р. № 698/96 "Про Національний центр управління та випробувань космічних засобів".

Так, позивач проходить військову службу у Національного центрі управління та випробувань космічних засобів Національного космічного агентства України на посаді начальника лабораторії, що підтверджується копією витягу з послужного списку.

З довідки-розрахунку від 10.06.13 №974, вбачається , що згідно додатку №25 до постанови КМ України від 07.11.07 №1294 розмір одноразової винагороди за тривалість безперервної військової служби за 30 років складає 2,5 посадових оклади і 2,5 оклади за військовим званням.

Посадовий оклад ОСОБА_1 на момент настання права на вищеозначену винагороду складав 2198 грн., оклад за військовим званням-складав 130 грн. Винагорода за тривалість безперервної військової служби за 30 років складає 5820 грн. До виплати належить 5668,68 грн.

Позивач 06.06.13 звернувся з рапортом до начальника відділу, відповідно до якого клопотав про виплату йому грошової винагороди.

Відповідач відмовив у клопотанні позивача, оскільки згідно листа НКАУ від 20.09.05 №228, виданого на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №1298 від 30.08.02 з вересня 2009р. грошове забезпечення військовослужбовців, які відряджені до НКА України, приведено у сувору відповідність до вимог Постанови КМУ від 09.04.08 №104, та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до НКА України, не передбачає такої виплати, як винагороди за безперервну військову службу, через що законодавчих підстав для виплати грошової винагороди немає.

Позивач не погодився з відмовою відповідача та звернувся до суду.

Вирішуючи заявлений позов, суд виходить з наступного.

Частиною п'ятою статті 17 Конституції України регламентовано, що держава забезпечує соціальних захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулюються Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.91 р. (зі змінами та доповненнями).

Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлює єдину систему соціального та правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 9 Закону держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною четвертою статті 9 Закону передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Частина сьома статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлює, що за військовослужбовцями, відрядженими до державних органів, установ і організацій, зберігаються всі види забезпечення, передбачені статтями 9 і 9-1 цього Закону, гарантії та пільги, що надаються за рахунок коштів, призначених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, Державної спеціальної служби транспорту. Перелік посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями у цих державних органах, установах, організаціях, а також Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, затверджується Президентом України.

Відповідно до п. 78 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщикам (мічманам) Збройних Сил України, затвердженого указом Президента України від 07.11.01 р. № 1053, за відрядженими військовослужбовцями та членами їх сімей зберігаються всі гарантії та пільги, передбачені законодавством.

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.07 р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державним департаментом з питань виконання покарань (далі - державні органи).

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.07 р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджені:

- схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах згідно з додатками 1 - 8;

- схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9 - 23;

- схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24;

- додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25 - 28.

Згідно додатка № 25 до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.07р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розмір одноразової винагороди за тривалість безперервної військової служби за 20 років складає 1,5 посадового окладу і окладу за військове звання.

Наказом Міністерства оборони України від 11.06.08р. № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.08р. за № 638/15329, затверджено Інструкцію "Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" (далі -Інструкція).

Згідно п. 32.1. вказаної Інструкції (розділ XXXII "Правила виплати винагороди за тривалість безперервної військової служби") особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом одноразово, залежно від тривалості безперервної календарної військової служби, виплачується винагорода за строк безперервної календарної військової служби 20 років, складає 1,5 посадового окладу і окладу за військове звання

Винагорода за тривалість безперервної військової служби виплачується за місцем штатної служби за наказом командира військової частини, а командирам військових частин (начальникам) - за наказами вищих командирів (начальників).

Пунктом 1 постанови Кабінету міністрів України від 07.02.01 р. № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально - виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ і організацій" зазначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби.

При цьому, грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

Виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

За відрядженими особами зберігаються всі види матеріального забезпечення за попереднім місцем служби, гарантії щодо соціального захисту, передбачені законодавством, за рахунок бюджетів Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

З аналізу наведених вище норм вбачається, що позивач має право на отримання одноразової грошової винагороди за 30 років безперервної служби у ЗС України.

У суді знайшов підтвердження факт, що посадовий оклад та оклад за військовим званням ОСОБА_1 на момент настання права на отримання одноразової грошової винагороди за 30 років безперервної служби склали 2198 грн. та 130 грн.

З розрахунку того, що відповідно до Додатку № 25 до постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розмір винагороди за тривалість безперервної військової служби за 30 років складає 2,5 посадового окладу і окладу за військове звання, то розмір грошової винагороди визначено відповідачем в сумі 5668,68 грн. вірно.

Стаття 71 КАС України передбачає обовязок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що відповідачем не доведено правомірність своєї відмови у виплаті позивачу грошової винагороди за 30 років безперервної служби у Збройних Силах України в розмірі 5668,68 грн., а тому позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 КАС України).

Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.

Пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ передбачено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає необхідне стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.

В судовому засіданні 28.08.13 оголошено вступну і резолютивну частини постанови, яку у повному обсязі складено 02.09.13.

Керуючись статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Національного центру управління та випробувань космічних засобів виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу - грошову винагороду за 30 років безперервної служби у Збройних Силах України в розмірі 5668,68 грн.

3. Стягнути з Національного центру управління та випробувань космічних засобів (96552, с. Вітине, Сакського райну, АР Крим; рахунки невідомі, код ЕДРПОУ 24507442) на користь ОСОБА_1 одноразову грошову винагороду за 30 років безперервної військової служби в Збройних Силах України в розмірі 5668,68 грн.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 114,70 грн. із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Національного центру управління та випробувань космічних засобів

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.

Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Латинін Ю.А.