Ухвала суду № 33283941, 22.08.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2013
Номер справи
815/1849/13-а
Номер документу
33283941
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 серпня 2013 р.Справа № 815/1849/13-а

Категорія: 9.4 Головуючий в 1 інстанції: Стеценко О. О.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:

головуючого судді - Запорожана Д.В.,

судді - Яковлева Ю.В,

судді - Жука С.І.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 травня 2013 року у справі за позовом заступника прокурора Малиновського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИЛА:

Заступник прокурора Малиновського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з позовом до ТОВ «Шампань України» про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 5100,00 гривень.

Свої позовні вимоги заступник прокурора Малиновського району міста Одеси обґрунтував несплатою спірної суми відповідачем у добровільному порядку.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 травня 2013 року вищенаведений позов було задоволено. Стягнуто з ТОВ «Шампань України» 5100,00 грн.

В апеляційній скарзі ТОВ «Шампань України» просить скасувати вищенаведену постанову, як таку, що прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права і прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні даного позову у повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з обґрунтованості даного позову та наявності підстав для його задоволення.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Погоджуючись з рішенням суду першої інстанції колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Статтею 5 вищевказаного Закону передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює НКЦПФР. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Стаття 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлює повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку (далі - НКЦПФР), яка має право, зокрема: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» про вчинення правопорушення, зазначеного у ст. 11, уповноваженою особою НКЦПФР, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Згідно службових записок відділу корпоративних фінансів, звітності учасників фондового ринку та захисту прав інвесторів ОТУ НКЦПФР, 12.10.2012 року начальником відділу контрольно-правової роботи ОТУ КЦПФР встановлено, що ТОВ «Шампань Україна» не оприлюднило річну інформацію про емітента за 2011 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не надало до ОТУ НКЦПФР річну інформацію про емітента за 2011 рік не пізніше 1 червня року, наступного за звітним; не оприлюднило річну інформацію про емітента за 2011 рік шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу 5 Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів».

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до НКЦПФР. Ч. 2 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Частиною 4 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено, що річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому НКЦПФР, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом, зокрема, розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів.

Відповідно до п. 1 Глави 7 Розділу 5 Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. N 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за N 97/13364, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Враховуючи наявність в діянні відповідача ознак правопорушення постановами уповноваженої особи Комісії - начальника ОТУ НКЦПФР від 28.09.2012 року № 575-ОД-1-Е (а.с. 8), 576-ОД-1-Е (а.с. 16), 577-ОД-1-Е (а.с. 24) відносно відповідача порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів та вказані постанови спрямовані на адресу відповідача, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 11, 20, 31).

Надалі, відносно відповідача 12.10.2012 року складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 375-ОД-1-Е (а.с. 25), № 376-ОД-1-Е (а. с. 17), № 377-ОД-1-Е (а.с. 9), які також були спрямовані на адресу відповідача (а.с.14, 22, 28). Постановами ОТУ НКЦПФР № 303-ОД-1-Е, № 304-ОД-1-Е, № 305-ОД-1-Е від 12.10.2012 року розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача призначено на 22.10.2012 року (а.с.10, 18, 26). Вказані постанови також були спрямовані на адресу відповідача, що підтверджується відповідними поштовими повідомленнями.

Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що штрафи, передбачені ст. 11 цього Закону, накладаються Головою НКЦПФР, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», посадова особа НКЦПФР приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів встановлена ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», відповідно до п. 5, 6, 7 якої, НКЦПФР застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 7) неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ці ж розміри штрафних санкцій передбачені пунктами 1.5, 1.6, 1.7 Розділу 17 Правил розгляду справ про правопорушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій.

За наслідками розгляду справ уповноваженою особою Комісії - начальником ОТУ НКЦПФР, 22.10.2012 року були винесені постанови № 272-ОД-1-Е, № 273-ОД-1-Е, № 274-ОД-1-Е, якими до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1700 грн., а отже загальна сума штрафних санкцій за трьома постановами складає 5100 грн. (а.с. 11, 19, 27). Вказані постанови були спрямовані на адресу відповідача, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 30).

Відповідно до п.п. 2-5 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 N 1470, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Постанови про накладення штрафу відповідача оскаржувались в адміністративному порядку до НКЦПФР, проте зазначену скаргу відповідачем залишено без задоволення, а постанови № 272-ОД-1-Е, № 273-ОД-1-Е, № 274-ОД-1-Е від 22.10.2012 року залишено без змін (а.с. 68-73). В судовому порядку відповідачем зазначені постанови оскаржені не були.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість даного позову та наявність підстав для його задоволення.

Частинами 1 ст. 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги, колегія суддів, вважає не суттєвими та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 травня 2013 року у справі за позовом заступника прокурора Малиновського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю «Шампань України» про стягнення штрафних санкцій у сумі 5100,00 гривень - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.

Головуючий /Д.В. Запорожан/

Судді /С.І. Жук/

/Ю.В. Яковлев/