Рішення № 33234084, 27.08.2013, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
27.08.2013
Номер справи
912/945/13
Номер документу
33234084
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2013 рокуСправа № 912/945/13 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у засіданні справу № 912/945/13

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж;

до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради;

про стягнення 123 489 грн. 05 коп.

Представники:

позивача - юрисконсульт першої категорії Лисенко С.В., довіреність № 3136/07 від 30.04.13;

відповідача - головний спеціаліст - юрисконсульт Бульбак А.С., довіреність № 3249 від 18.06.13;

відповідача - головний спеціаліст відділу персоніфікованого обліку Лелека З.М., довіреність № 4189 від 30.07.13.

Особа, присутня у засіданні: Савченко І.А.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж, звернулось до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради 123 498 грн. 18 коп. заборгованості по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію, а також судових витрат.

29.07.13 до господарського суду від позивача надійшла заява, підписана його представником про зменшення розміру позовних вимог, в якій зазначено, що внаслідок проведення звірки встановлено, що борг по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електроенергію на території Кіровоградського РЕМ за період з січня 2013 року по травень 2013 року (включно) становить 578 грн. 93 коп., отже сума боргу по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію за період з січня 2013 року по травень 2013 року (включно) на території Кіровоградського міського РЕМ - 122 910 грн. 12 коп., а на території Кіровоградського РЕМ - 578 грн. 93 коп., всього 123 489 грн. 05 коп.

Право позивача на зменшення розміру позовних вимог передбачено ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

Господарський суд розглядає справу зі зменшеним розміром позовних вимог.

У відзиві на позов, поданому до господарського суду 30.07.13, відповідач просить відмовити заявнику у задоволенні його вимог повністю та відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України звільнити відповідача від сплати судового збору, посилаючись на те, що

Конституційний Суд України рішенням від 22.05.08 № 10-рп/2008 вніс зміни до ст. 22 Закону України "Про міліцію" Законом України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо надання пільг зазначеним категоріям осіб в межах норм, визнано не конституційним;

згідно ст. 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.96 № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", норми пільгового споживання житлово-комунальних послуг поширюються на всі категорії громадян, які відповідно до законодавства мають право на пільги, в тому числі звільнених зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, відповідно до зазначеної постанови, пільги на споживання електроенергії та природного газу на комунально-побутові потреби надаються в межах визначених норм (75 КВт/год);

п. 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" визначено, що у 2013 році норми і положення окремих статей базових законів застосовуються у порядку та розмірах, встановлених ресурсу Державного бюджету України на 2013 рік.

Відповідачем 19.08.13 подані клопотання із посиланням на ст. 38 Господарського процесуального кодексу України про зобов'язання позивача надати оригінали та копії укладених договорів про користування електричною енергією, у період січень - травень 2013 року з позивачем та відповідачем; зобов'язання позивача надати оригінал та копію платіжного доручення № 22106-0387 від 21.06.13, у зв'язку з тим, що вказаний документ не був надісланий відповідачу разом з матеріалами позовної заяви; зобов'язати відповідача надати оригінал та копію чинного статуту ПАТ "Кіровоградобленерго".

Господарський суд відмовив у задоволенні клопотань відповідача з огляду на наступне.

За доводами позивача в особі представника у позовній заяві йдеться не про договори, укладені сторонами, а про договори, укладені публічним акціонерним товариством "Кіровоградобленерго" про користування електричною енергією із населенням.

Згідно ст. 38 Господарського процесуального кодексу України сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, що перешкоджають його наданню; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має підприємство чи організація; 4) обставини, які може підтвердити цей доказ.

Подані відповідачем клопотання не відповідають вимогам ст. 38 Господарського процесуального кодексу, є необґрунтованими, зокрема відповідачем не доведено обставин, обставини, що перешкоджають наданню доказів та обставин, які можуть підтвердити витребувані докази. Крім того, відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України відповідач має право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії, однак вказаним правом він не скористався з власної ініціативи.

При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представників сторін у засіданні господарський суд встановив наступне.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", згідно Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.97 (далі по тексту - Закон № 575), Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 26.07.99 № 1357 (далі по тексту - ПКЕЕН), у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією, у період січня - травня 2013 року постачало споживачам електричну енергію за знижкою в сумі її оплати у відповідності до Закону України "Про міліцію" від 20.12.90 № 565-ХІІ (далі по тексту - Закон № 565), Закону України "Про пожежну безпеку" від 17.12.93 № 3745-ХІІ (далі по тексту - Закон № 3745) та Податкового кодексу України на території, закріпленій за виробничими структурними підрозділами, а саме Кіровоградського міського району електричних мереж та Кіровоградського району електричних мереж.

Питання пільгової оплати за спожиту електричну енергію врегульовано пунктом 31 ПКЕЕН, зокрема: споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Частиною 4, 6 ст. 22 Закону № 565 встановлено, що "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За півниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.

Відповідно до частини четвертої ст. 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (вказана частина із змінами, внесеними згідно із Законом № 107-VІ від 28.12.07 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.08). У рішенні Конституційного Суду України від 22.05.08 № 10-рп/2008, визначено, що вказане рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Таким чином, зазначена норма Закону діє у редакції, що існувала до внесення до неї вказаних змін.

Відповідно до та п. 356.1 ст. 356 Податкового кодексу України N 2755-УІ від 02.12.10 (із наступними змінами, зокрема, внесеними Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» від 5 липня 2012 року N 5073-УІ держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Частиною 6, 7 ст. 22 Закону № 3745 встановлено, що особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо. За особами рядового та начальницького складу явної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою . зберігається право на пільги відповідно до Закону № 3745.

При цьому, обсяг спожитої електричної енергії, на який за вказаними Законами надається 50% знижка в оплаті, не обмежується нормами, тобто знижка надається на весь обсяг спожитої електричної енергії.

Відповідно до статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 року №2017-111 державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Рішенням Конституційного Суду України від 19.06.01, № 9-рп/2001 визначено, що Україна є правовою державою, а в правовій державі існує Судова ієрархія нормативних актів, відповідно до якої постанови та інші рішення органів Виконавчої влади мають підзаконний характер і не повинні викривляти сутність та зміст Законів. Пунктами 1 і 6 частини першої статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, засади регулювання праці тощо.

У Рішенні Конституційного Суду України від 25.01.12 № З-рп/2012 визначено, що під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На даний час Кабінетом Міністрів України, з урахуванням п. п. З, 4, 5, 6, ч. 1 ст. 4, ч. 1 102 Бюджетного кодексу України, п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік», не встановлено відповідного порядку та розміру відсоткової знижки, яку б необхідно було застосовувати до вказаної категорії осіб.

Згідно зст. 24 Закону № 565 та Закону № 3745 фінансування витрат пов'язаних з реалізацією вказаних положень здійснюються за рахунок коштів Державного бюджетів, видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.

Відповідно до підпункту "б" п. 4 частини першої ст. 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу між бюджетних трансфертів, належать видатки на, зокрема звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони.

Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.02 затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (далі по тексту - Порядок).

Згідно з п. 2 зазначеної Постанови КМУ, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів: ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно з

постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 03 N117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги"; здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п. 5, 6, 7, 8 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми щодо пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій.

Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб, та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій.

Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій.

Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, для подальшого перерахування на рахунки головних розпорядників коштів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.

Однак, згідно існуючих актів звірки та з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог відшкодування за поставлену електроенергію громадянам - пільговим категоріям споживачів відбувалось не в повному обсязі, в зв'язку із чим утворилась заборгованість в сумі 123 489 грн. 05 коп., з яких: 122 910 грн. 12 коп. боргу по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію на території Кіровоградського міського РЕМ за період з січня 2013 року по травень 2013 року (включно); 578 грн. 93 коп. боргу по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію на території Кіровоградського РЕМ за період з січня 2013 року по травень 2013 року (включно).

Відповідно до п. 10, 11 "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.03 № 117, підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці.

Управління праці і соціального захисту населення щомісяця: звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги та реєстр розрахунків; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги;

Також, відповідно ч. 2 п. 12 Порядку, погашення кредиторської заборгованості за зазначеними державними програмами соціального захисту населення, яка утворилася станом на початок року, провадиться першочергово.

Згідно проведених позивачем розрахунків за відповідачем утворилась заборгованість по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електроенергію на території Кіровоградського міського РЕМ та Кіровоградського РЕМ за період з січня 2013 року по травень 2013 року складає 123 489 грн. 05 коп.

Позов публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж, до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради визнаний господарським судом поданим обґрунтовано і підлягає задоволенню повністю.

Клопотання відповідача про звільнення його від сплати судового збору задоволенню не підлягає.

Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі; суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, і судовий збір сплачувався позивачем, тоді як з першого він підлягає стягненню, а сплата і стягнення є різними діями. Крім того, майновий стан Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради не є таким, що унеможливлює сплату судового збору.

Судовий збір, сплачений позивачем у сумі 2 469 грн. 78 коп., стягується на його користь з відповідача, на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду підлягає виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

У засіданні 27.08.13 господарським судом проголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради (адреса: 25013, м. Кіровоград, вул. Шатило, 12; і. к. 03197635) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (адреса: 25015, м. Кіровоград, проспект Комуністичний, 15; і. к. 23226362) 123 489 грн. 05 коп. боргу, 2 469 грн. 78 коп. судового збору

3. Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.

4. Відмовити Управлінню праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 02.09.13.

Суддя Н. В. Болгар