Рішення № 33222062, 06.06.2013, Апеляційний суд Донецької області (м. Бахмут)

Дата ухвалення
06.06.2013
Номер справи
0522/9618/12
Номер документу
33222062
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції Федорчук М.М.

Доповідач: Резникова Л.В.

Категорія 55

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

6 червня 2013 року Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого Постолової В.Г.

суддів Резникової Л.В., Биліни Т.І.

при секретарі Шевченко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку апеляційну скаргу комунального підприємства «Керуюча компанія Калінінського району м.Донецька» на рішення Калінінського районного суду м.Донецька від 8 квітня 2013 року у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 до комунального підприємства «ЖЕК №1» Калінінського району м.Донецька, комунального підприємства «Керуюча компанія Калінінського району м.Донецька», комунального підприємства «Донецькміськводоканал», третя особа «Донецька міська рада» - про захист прав споживачів,-

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2012 року позивачі звернулися до суду з позовом до відповідачів : КП «ЖЕК №1» Калінінського району м. Донецька, КП «Керуюча компанія Калінінського району м. Донецька», КП « Донецькміськводоканал» в якому просять: визнати незаконними дії відповідачів Комунального підприємства «ЖЕК № 1» Калінінського району м. Донецька та Комунального Підприємства "Керуюча компанія Калінінського району м. Донецька" , які виявились у невиконанні своїх зобов'язань, а саме: у непроведенні планової повірки квартирного лічильника води (у тому числі демонтажа, транспортуванні та монтажа) у встановлений термін за адресою: АДРЕСА_1.; визнати незаконними дії відповідачів Комунального підприємства «ЖЕК № 1» Калінінського району м. Донецька та Комунального підприємства "Керуюча компанія Калінінського району м. Донецька" , які виявились у наданні позивачам (споживачам комунальних послуг) недостовірної інформації ; провести планову повірку (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирного лічильника води за вказаною адресою.

Позовні вимоги обґрунтували тим, що вони є наймачами квартири АДРЕСА_1 в якій встановлено КП "Донецькміськводоканал" лічильник обліку холодної води. 01 червня 2012 р. ОСОБА_2 отримала припис від КП "Донецькміськводоканал" про проведення періодичної повірки квартирного лічильника води та в цей же день квартирний лічильник води представником КП "Донецькміськводоканал" було розпломбовано, про що є відмітка у п. З прйпису , але сам лічильник води для проведення планової повірки знято не було. Позивачі не заперечують проти перевірки лічильника , проте вважають, що дії по демантожу, монтажу , перевірці лічильника повинні бути виконані КП «Керуюча компанія Калінінського району м. Донецька» за рахунок коштів виконавця послуг. Проте в цьому позивачам було відмовлено з посиланням на те, що КП «Керуюча компанія Калінінського району м. Донецька» не є виконавцем вказаних послуг, лічильник не є власністю підприємтва, вартість робіт з повірки лічильника не включено до тарифу на надані позивачам послуги.

Рішенням Калінінського районного суду м.Донецька від 8 квітня 2013 року позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задоволені частково. Визнано незаконними дії КП «Керуюча компанія Калінінського району м. Донецька», у невиконанні проведення планової перевірки квартирного лічильника води, демонтажу, транспортування та монтажу за адресою АДРЕСА_1. та зобов'язати КП «Керуюча компанія Калінінського району м. Донецька», зобов*язано провести перевірку квартирного лічильника води, демонтажу, транспортування та монтажу за вказаною адресою у місячний термін з дня набрання рішення законної сили. Визнано інформацію надану КП «ЖЕК №1» Калінінського району м. Донецька, КП «Керуюча компанія Калінінського району м. Донецька», про « обслуговування, ремонт, повірку, транспортування , демонтаж і монтаж квартирних лічильників холодної та гарячої води і теплової енергії за рахунок споживачів, направлену ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - недостовірною. Визнано інформацію , направлену ОСОБА_1 та ОСОБА_2 КП « Донецькміськводоканал» про те що «споживач послуг водопостачання та водовідведення зобов'язаний самостійно контролювати встановлений термін міжповірочного інтервалу повірки власних засобів обліку води та стоків»- недостовірною. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з вказаним судовим рішенням, КП «Керуюча компанія Калінінського району м.Донецька» , звернулась до суду з апеляційною скаргою в якій просила рішення суду першої інстанції скасувати ухвалити нове рішення, яким в задоволені позову до КП «Керуюча компанія Калінінського району м.Донецька» відмовити в повному обсязі з тих підстав, що висновки суду не відповідають обставинам справи та нормам матеріального права.

Заслухавши доповідача, пояснення позивача ОСОБА_1 представника КП «Керуюча компанія Калінінського району м.Донецька» та Донецької міської ради, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав:

Відповідно до ст..213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства й всебічно перевіривши обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності та підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Постановляючи рішення, суд першої інстанції, ретельно перевірив обставини справи, докази, якими підтверджений позов і постановив обґрунтоване рішення.

Частково задовольняючі позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідальність перед позивачами за ненадання їм послуг з обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, повинен нести виконавець цих послуг та балансоутримувач будинку в якому знаходиться квартира позивачів, та яким отримується згідно складової тарифу і їх оплата - саме відповідач КП Керуюча компанія Калінінського району м. Донецька.

Проте такий висновок суду не відповідає обставинам справи на нормам матеріального права, що відповідно до п.3,4ч.1ст.309 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду і ухвалення нового рішення.

Як вбачається з обставин справи позивачі є наймачами громадського житлового фонду , а саме квартири АДРЕСА_1. 11.11.2004 р року в квартирі позивачів працівниками відповідача КП « Донецькміськводоканал» встановлено лічильник обліку холодної води, про що складено акт його вводу в якому зазначено, що Абонент несе відповідальність за порушення цілісності пломб і пломбіровочної проволоки, своєчасну періодичну держпровірку водолічильника в строки, вказані в технічному паспорті на пристрій обліку. Наявність паспорту на пристрій є обов'язковим. ( а.с. 9-11 ). 1.06.2012 року КП « Донецькмісьгорводоканал» позивачам видано припис, в якому зазначено про те, що абоненту ОСОБА_1 необхідно у строк до 1.07.2012 року провести держповірку квартирного лічильника води та зазначено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт в тому числі демонтаж, транспортування і монтаж квартирних лічильників зобов'язаний провести виконавець послуг по водовідведенню та водопостачанню тобто житлово-експлуатаційна організація а.с. 13). До вказаної події на запит позивача ОСОБА_2 25.05.2012 року за вих.. № 15/3372 директором КП « Донецькміськводоканал» направлена інформація в якій зазначено, що згідно ст. 20 Закону України» Про житлово-комунальні послуги» споживач послуг водопостачання та водовідведення зобов'язаний самостійно контролювати встановлений термін міжповірочного інтервалу державної повірки власних засобів обліку витрат води і стоків. ( а.с. 14) . 23.07. 2012 року за вих.. номером 280 з, на звернення ОСОБА_2, з приводу проведення демонтажу, держповірки та монтажу, транспортування лічильника , відповідно до вищевказаного припису, керівником КП «Керуюча компанія Калінінського району м. Донецька надано відповідь про те, що «Обслуговування, ремонт, повірка, транспортування, демонтаж и монтаж квартирних пристроїв обліку холодного та гарячої води і теплової енергії, здійснюється за рахунок коштів споживача , так як дана послуга не входить в розрахунок тарифу по утриманню будинків та придомової території»( а.с. 19) . Аналогічне повідомлення на звернення позивачки ОСОБА_2 надано головним інженером КП «ЖЕК № 1» Калінінського району м. Донецька. ( а.с.20).

Із зазначеного вбачається що між позивачами виник спір з приводу надання послуг позивачам, як споживачам з обслуговування, ремонту, повірки, транспортування , демонтажу та монтажу квартирного прибору з обліку холодної води.

Статтею 19 Закону України від 10 січня 2002 року N 2918-III "Про питну воду та питне водопостачання" (далі - Закон N 2918-III) передбачено, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення; об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів; власниками будинків, що перебувають у приватній власності.

Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.

Тобто Законом N 2918-III установлено виключний перелік споживачів, з якими підприємства питного водопостачання укладають договори на надання послуг з питного водопостачання.

Укладання таких договорів особисто з фізичними особами - власниками квартир у багатоквартирних будинках - цим Законом не передбачено.

У відповідності з вимогами ст. 28 Закону України « Про метрологію та метрологічну діяльність « засоби вимірювальної техніки, в тому числі і засоби обліку холодної води, які перебувають в експлуатації підлягають періодичній повірці. Підприємства, організації та фізичні особи зобов'язані своєчасно ( з урахуванням установлених міжповірочних інтервалів ) подавати ці засоби на повірку.

Згідно з п.3 ст. 9» Правил надання послуг централізованого теплопостачання , поставки холодної , гарячої води та водовідведення ,затверджених постановою КМУ № 630 від 21 липня 2005 року періодична повірка, обслуговування та ремонт індивідуальних приборів обліку води здійснюється за рахунок виконавця послуг.

Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 60 від 25 квітня 2005 року затверджено Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді . Згідно з п.4.1 цього Порядку - виконавцем послуг з централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення може бути виробник зазначених послуг, виконавець послуг з управління будинком, або спорудою будинків чи інший суб'єкт господарювання з яким дійшли домовленості про надання таких послуг та який відповідає вимогам п.1.3. Порядку

Аналогічні положення містяться в ст. 1 Закону України « Про житлово-комунальні послуги « у відповідності до яких виконавцем послуг є підприємства, які безпосередньо виконують роботи по експлуатації, обслуговуванню , поточному ремонту внутрішніх будинкових систем водопостачання та водовідведення.

З обставин справи вбачається, що позивачі користується послугами централізованого водопостачання . Облік води , який споживають позивачі ведеться за допомогою лічильника. Вказаний лічильник в квартирі позивачів. .

Виконавцем послуг з центрального постачання холодної води у будинку поАДРЕСА_2 є КП «Керуюча компанія Калінінського району м. Донецька».

Підприємства, які надають послуги населенню з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, мають включати оплату за періодичну перевірку, обслуговування та ремонт ( у тому числі : демонтаж, транспортуванняі монтаж) квартирних засобів обліку води у тариф на оплату послуг з утримання будинків іспоруд та прибудинкової території.

Відповідно до п.24 Порядку формування тарифів на центральне водопостачання та водовідведення , затвердженого ПКМ України «Про забезпечення єдиного підходу формування тарифів на житлово комунальні послуги» №869 від 01.06.2011 року - витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, визначаються відповідно до укладених договорів між виконавцем та субпідрядником, який виконує зазначені послуги, з розрахунку на один квартирний засіб обліку води та теплової енергії і нараховуються щомісяця споживачеві у складі послуги залежно від кількості таких засобів обліку шляхом додавання плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг. Розмір плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт одного засобу обліку води та теплової енергії, у тому числі його демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, визначається згідно з кошторисом, затверджується (погоджується) органами місцевого самоврядування і розподіляється за місяцями міжповірочного інтервалу, що встановлюється Держспоживстандартом для відповідного засобу обліку води та теплової енергії.

У данному випадку рішенням Донецької міської ради №4\16 від 25.02.2011 «Про коринування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території житлового фонду територіальної громади м.Донецька - витрати з проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води та теплової енергії, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки до тарифів на послуги не внесені.(а.с. 21)

Враховуючі той факт, що витрати на вказані послуги не внесені до тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкової території житлового фонду територіальної громади м.Донецька і позивачі їх не сплачують, висновок суду в частині задоволених позовних вимог є безпідставним, тому рішення суду першої інстанції належить скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до комунального підприємства «ЖЕК №1» Калінінського району м.Донецька, комунального підприємства «Керуюча компанія Калінінського району м.Донецька», комунального підприємства «Донецькміськводоканал» про захист прав споживачів - відмовити.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 314,316 ЦПК України, апеляційний суд, -

В И Р І Ш И В :

Апеляційну скаргу комунального підприємства «Керуюча компанія Калінінського району м.Донецька» задовольнити.

Рішення Калінінського районного суду м.Донецька від 8 квітня 2013 року скасувати.

У задоволені позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до комунального підприємства «ЖЕК №1» Калінінського району м.Донецька, комунального підприємства «Керуюча компанія Калінінського району м.Донецька», комунального підприємства «Донецькміськводоканал» про захист прав споживачів - відмовити.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Судді: