Ухвала суду № 33217572, 20.08.2013, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
20.08.2013
Номер справи
464/7342/13-а
Номер документу
33217572
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 464/7342/13-а

пр.№ 6-а/464/66/13

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.08.2013 року Сихівський районний суд м.Львова

в складі: головуючого - судді Борачка М.В.

при секретарі Гарасимович Ю.Р.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою в якій просить змінити спосіб виконання рішення по справі №2а-1132/11 та стягнути з управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова вже нараховану пенсію відповідно до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 28 435,51 грн. з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування покликається на те, що державним виконавцем Сихівського ВДВС ЛМУЮ 28.03.2012 року винесено постанову про закінчення виконавчого провадження за №30656226 з виконання виконавчого листа № 2а-1132/11, виданого Сихівським районним судом м.Львова 29.12.2011 року про зобов'язання управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 20.12.2010 року відповідно до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчисленої з розміру основної (державної) пенсії не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням виплачених сум. Повертаючи виконавчий документ державний виконавець покликався на неможливість його виконання без участі боржника. Вважає, що виконання рішення суду по даній справі є можливим тільки за умови зміни способу його виконання. В частині нарахування пенсії ОСОБА_1 судове рішення боржником виконано, а в частині виплати коштів рішення суду залишається невиконаним, а відтак просить суд змінити виконання рішення суду та стягнути з управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова вже нараховану пенсію відповідно до ст.50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 28 435,51 грн. з урахуванням проведених виплат.

В судове засідання заявник не з'явився, подав суду заяву у якій просить справу слухати у його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

В судове засідання представник управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова не з'явився, подав суду заперечення в яких просить відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну способу виконання судового рішення в справі № 2а-1132/11 та розглядати справу без участі представника.

У відповідності до вимог ч.2 ст.263 КАС України не прибуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи не перешкоджає судовому розгляду.

Дослідивши матеріали заяви про зміну способу виконання судового рішення, матеріали справи № 2а-1132/11, суд приходить до переконання, що така підставна та підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Постановою Сихівського районного суду м.Львова від 29.06.2011 року позов ОСОБА_1 про визнання нечинним рішення та зобов'язання до вчинення дій задоволено. Дану постанову частково скасовано та ухвалено нову Львівським апеляційним адміністративним судом від 13.12.2011року, якою визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова у перерахунку та виплаті пенсії та зобов'язано Управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 20 грудня 2010 року у відповідності до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчисленої з розміру основної (державної) пенсії не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням виплачених сум.

29 грудня 2011 року на виконання постанови Сихівського районного суду м.Львова від 29.06.2011 року видано виконавчий лист, який пред'явлено до виконання в Сихівський ВДВС ЛМУЮ.

Постановою державного виконавця Сихівського районного суду м.Львова від 13 січня 2012 року відкрито виконавче провадження на виконання вищезазначеного виконавчого листа Сихівського районного суду м.Львова № 2а-1132/11 виданого 29.12.2011 р.

Постановою державного виконавця Сихівського ВДВС ЛМУЮ Кунди З.Й. від 28.03.2012 року закінчено виконавче провадження з виконання вищезазначеного виконавчого листа у зв'язку з неможливістю виконати рішення без участі боржника.

Судом встановлено, що боржником виконано постанову Сихівського районного суду м.Львова від 29.12.2011 року в частині нарахування підвищення пенсії, а в частині виплати цих коштів рішення суду і по даний час залишається не виконаним, у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування, оскільки управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова не може самостійно провести виплату нарахованих коштів, які не передбачені бюджетом.

Згідно зі ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснити лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.

Відповідно до п.п. 5,6 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.

Водночас, з 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України від 05.06.2012р. №4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", яким встановлюються гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.

Згідно ч.1 ст.3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

У державному бюджеті України на 2013 рік Державній казначейській службі України на виконання рішень судів передбачено кошти в сумі 153,9 млн. грн. за окремою бюджетною програмою.

В даному випадку, витрати, пов'язані з нарахуванням пенсії відповідно до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні в бюджетних призначеннях, додаткових асигнувань на рахунки управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова не надходять та кошторисом управління вказані видатки не передбачено. Тобто, здійснити виплату можливо лише шляхом примусового списування (стягнення) коштів з рахунків, відкритих в органах Державного казначейства.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіттям з незалежних від них обставин, а також у старості та в, інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються іменем України і обов'язковими до виконання на всій території України

Умови відсутності у державному бюджеті коштів на виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи", створює ситуацію правової невизначеності стосовно джерела коштів, з яких має виплачуватися зазначена допомога, однак, це не може бути підставою для порушення його права на соціальний захист, в тому числі й на отримання пенсії у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка прямо передбачена законом та постановлена до стягнення судовим рішенням.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як на причину неможливості виплатити кошти за рішенням суду, судом не може бути прийнято до уваги.

Частиною 2 статті 8 КАС України встановлено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Згідно частини 1 статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини" практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права в Україні.

Відповідно до правової позиції Європейського суду по справі Кечко проти України, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Зважаючи на практику Європейського суду з прав людини, невиконання рішення суду управлінням Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова стосовно здійснення виплати на користь ОСОБА_1 пенсії, у зв'язку з відсутністю коштів, є порушенням п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року, та яка є частиною національного законодавства, а також статті 1 Протоколу №1 до Конвенції.

Згідно ч.1 ст.263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутись до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Тобто, підставою для застосування наведеної норми є обставини, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

Як зазначено в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 13 червня 2013 року за №846/12/13-13 у справах пов'язаних із соціальними виплатами, зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.

Судом встановлено, що у даному випадку наявні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення - відсутність коштів на відповідному рахунку управлінням Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова, оскільки кошторисом управління вказані видатки не передбачено. В той же час, це не може бути підставою для порушення права на соціальний захист, права на отримання пенсії відповідно до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка прямо передбачена законом та постановлена до стягнення судовим рішенням.

Враховуючи те, що виконання рішення суду по даній справі є можливим за умови зміни способу його виконання, зокрема шляхом стягнення з управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова на користь ОСОБА_1 нарахованої самим боржником, але невиплаченої пенсії відповідно до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд приходить до переконання, що заява ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду підставна та підлягає до задоволення.

На підставі ст.ст.22, 46, 124 Конституції України, Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012р. №4901-VI, ст.50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та керуючись ст.ст. 160, 165, 167, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення - задоволити.

Змінити спосіб виконання постанови Сихівського районного суду м.Львова від 29 червня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 20.12.2010 року відповідно до ст. 50,54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчисленої з розміру основної (державної) пенсії не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням виплачених сум на стягнення з управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова на користь ОСОБА_1 28 435,51 грн. нарахованої та невиплаченої пенсії.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Головуючий