Ухвала суду № 33215317, 27.08.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
27.08.2013
Номер справи
2а/2370/527/11
Номер документу
33215317
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" серпня 2013 р. м. Київ К/9991/50198/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Калашнікової О.В.,

Чумаченко Т.А.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної фінансової інспекції у Черкаській області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2011 року у справі за позовом Служби автомобільних доріг в Черкаській області до Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області (правонаступником якого є Державна фінансова інспекція у Черкаській області) про визнання протиправною та скасування вимоги,

в с т а н о в и л а:

У лютому 2011 року Служба автомобільних доріг в Черкаській області звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області (правонаступником якого є Державна фінансова інспекція у Черкаській області) про визнання протиправною та скасування вимоги.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 16.03.2011 року позовні вимоги Служби автомобільних доріг в Черкаській області було задоволено частково. Скасовано пункт 1 вимоги Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області від 06.08.2010 року № 23-06/43-6228 щодо пред'явлення претензій та позовів до Державного підприємства «Черкаський облавтодор», Товариства з обмеженою відповідальністю «Фелд-інтер+», ПП «Галстян». В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2011 року апеляційну скаргу Служби автомобільних доріг в Черкаській області було задоволено частково. Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 16.03.2011 року в частині щодо відмови у задоволенні позовних вимог - скасовано та ухвалено в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними та скасовано пункти 2, 3 вимоги Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області від 06.08.2010 року № 23-06/43-6228. В іншій частині постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 16.03.2011 року - залишено без змін.

У касаційній скарзі Державна фінансова інспекція у Черкаській області, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2011 року та залишити в силі постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 16.03.2011 року.

Службою автомобільних доріг в Черкаській області подано заперечення на касаційну скаргу, в яких вона просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції - без змін.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Державної фінансової інспекції у Черкаській області задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.

Відповідно до частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

Отже, у даному випадку суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, а саме - в частині задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування пунктів 2, 3 вимоги Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області від 06.08.2010 року № 23-06/43-6228.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Контрольно-ревізійним управлінням в Черкаській області з 12.04.2010 року по 02.07.2010 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Служби автомобільних доріг у Черкаській області за період з 01.04.2008 року по 31.03.2010 року, про що складено акт від 05.07.2010 року № 06-20/35.

Ревізією правильності визначення вартості будівництва та визначення фактичних обсягів виконаних робіт встановлено, що внаслідок недотримання при розрахунках за виконані роботи вимог пункту 3.2.7, підпункту 3.3.10.1, підпункту 3.3.10.3, пункту 3.3.12 ДБН Д.1.1-1-2000, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 року № 174, вартість робіт ВАТ «Уманьавтодор» було завищено на загальну суму 95672,67 грн.

Під час проведення ревізії порушення усунено, кошти в сумі 95672,67 грн. повернуто до Державного бюджету України.

Внаслідок недотримання при розрахунках за виконані роботи вимог пункту 3.2.7, підпункту 3.3.10.1, пункту 3.3.12 ДБН Д.1.1-1-2000, пунктів 2.5, 2.7 ВБН Д.1.1-218-1-2001, затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 29.06.2004 року № 410, вартість робіт виконаних ДП «Черкаський облавтодор» завищено на загальну суму 419303,92 грн.

Також , в акті перевірки зазначено про включення розцінок на приготування бітуму в'язкого та розігрівання бітуму в'язкого, які одночасно застосовані в актах № КБ-2в «Приготування асфальтобетонної суміші на заводах продуктивністю 25-30 т/год.» та «Приготування асфальтобетонної суміші для гарячого укладання типу Б», що призвело до завищення робіт по капітальному та поточному ремонту доріг на загальну суму 338534,13 грн.

Під час проведення ревізії порушення усунені на суму 150215,00 грн. шляхом складання філіями ДП «Черкаський облавтодор» коригуючих актів виконаних робіт, які враховані в обсягах виконаних робіт за червень 2010 року.

За результатами проведеної перевірки Контрольно-ревізійним управлінням у Черкаській області позивачу направлено лист про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності від 06.08.2010 року № 23-06/43-6228, яким пред'явлено вимоги:

1. Пред'явити, відповідно до порядку, встановленого статтею 6 Господарсько-процесуального кодексу України від 06.11.1991 року № 1798, претензії: ДП «Черкаський облавтодор» щодо повернення ним коштів, надміру сплачених Службою по договорам та контрактам, укладеним в 2008-2010 роках на капітальний ремонт, поточний ремонт та експлуатаційне утримання автодоріг внаслідок завищення обсягів та вартості виконаних робіт на загальну суму 607623,30 грн.; ТОВ «Будіндустрія» щодо повернення ним коштів, надміру сплачених Службою по договорам на експлуатаційне утримання автодоріг, укладених в 2008-2010 роках внаслідок завищення обсягів та вартості виконаних робіт на загальну суму 56439 грн.; ТОВ «Фелд-Інтер+» щодо повернення ним коштів, надміру сплачених Службою по контракту від 24.07.2008 року № 54 на виконання робіт по капітальному ремонту автомобільної дороги місцевого значення Паланка-Синиця-Погоріла Христинівського району внаслідок завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 8354,95 грн.; ПП «Галстян» щодо повернення ним коштів, надміру сплачених Службою по договору від 31.07.2009 року № 6/17-2 на поточний ремонт вулиці Чигиринська с. Худоліївка Чигиринського району внаслідок завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 2388,10 грн.

У разі відмови у задоволенні претензій та поверненні коштів - звернутися до господарського суду з позовними заявами про стягнення вищевказаних коштів.

2. Перерахувати до Державного бюджету України з реєстраційного рахунку Служби, передбаченого для фінансування видатків на утримання, на реєстраційний рахунок Державного бюджету України № 31112090700002, відкритий в Головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області (отримувач - УДК у м. Черкаси, код ЄДРПОУ - 22809222, код банка - 854018) кошти в сумі 17156,58 грн., надміру отримані на утримання служби замовника по об'єктах будівництва за кошти державного бюджету. Перерахування здійснити за кодом платежу - 24060300, призначенням платежу - «повернення коштів згідно акта ревізії КРУ від 05.07.2010 року № 06-20/35, надміру отриманих на утримання служби замовника».

3. Перерахувати до Черкаського обласного бюджету з реєстраційного рахунку Служби, передбаченого для фінансування видатків на утримання, на реєстраційний рахунок обласного бюджету № 3141054470000, відкритий в Головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області (отримувач - УДК у м. Черкаси, код ЄДРПОУ - 22809222, код банка - 854018) кошти в сумі 592,28 грн., надміру отримані на утримання служби замовника по об'єктах будівництва за кошти обласного бюджету. Перерахування здійснити за кодом платежу - 24060300, призначенням платежу - «повернення коштів згідно акта ревізії КРУ від 05.07.2010 року № 06-20/35, надміру отриманих на утримання служби замовника».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.

Головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно із статтею 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Пунктом 7 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до статті 320 Господарського кодексу України, замовник має право, не втручаючись у господарську діяльність підрядника (у тому числі в облік його витрат), здійснювати контроль і технічний нагляд за відповідністю обсягу, вартості і якості виконаних робіт проектам і кошторисам, в зв'язку з чим позивач не несе відповідальності за бухгалтерський облік виконавців.

Підписання деякими виконавцями робіт довідки зустрічних звірок, в яких викладено завищення вартості робіт, не підтверджує факту вчинення порушення з вини позивача. Вказані відповідачем в акті ревізії розміри завищення вартості робіт встановлені ревізорами шляхом порівняння вартості робіт з фактичними витратами або через ненадання підтверджуючих документів бухобліку виконавців робіт.

Згідно із пунктом 2.8.13 ДБН Д.1.1-1-2000, затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 року № 174, до глави 10 «Утримання служби замовника і авторський нагляд» в графи 7 та 8 включаються кошти в поточному рівні цін, призначені на утримання служби замовника (включаючи витрати на технічний нагляд) в обґрунтованому замовником розмірі, але не більш ніж 2,5 % від підсумку глав 1 - 9, графа 8. При цьому, якщо функції замовника здійснює структурний підрозділ підприємства, який утримується за рахунок основної діяльності, кошти на утримання служби замовника до зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва не включаються, що обумовлюється завданням на проектування.

Під час проведення ревізії діяльності позивача та зустрічних перевірок ДП «Черкаський облавтодор» та ВАТ «Уманьавтодор» визнано завищення виконаних робіт на 150215,00 грн. та 95672,67 грн. відповідно.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що відповідальність за виявлені у виконавців робіт, якщо вони мають місце, порушення щодо суми вказаного завищення вартості робіт, встановленої зустрічними звірками, мають нести і виконавці робіт, а не лише Служба автомобільних доріг в Черкаській області, оскільки в акті ревізії та у довідках зустрічних звірок всі порушення на оспорювану суму виявлені не в актах по формі № КБ-2в, а за обліком витрат у виконавців робіт та без посилання на нормативно-правові акти прямої дії, а тому вимоги, викладені в пунктах 2 та 3 вимоги Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області від 06.08.2010 року № 25-06/43-6228 щодо перерахування до Державного бюджету України кошти в сумі 17156,58 грн. (надміру отримані на утримання служби замовника по об'єктах будівництва за кошти державного бюджету) та перерахування до Черкаського обласного бюджету кошти в сумі 592,28 грн. (надміру отримані на утримання служби замовника по об'єктах будівництва за кошти обласного бюджету) є необгрунтованими.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції, є законними і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в рішенні повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і їх правових наслідків є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції у Черкаській області - залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2011 року у справі за позовом Служби автомобільних доріг в Черкаській області до Контрольно-ревізійного управління у Черкаській області (правонаступником якого є Державна фінансова інспекція у Черкаській області) про визнання протиправною та скасування вимоги - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий (підпис) О.Є. Донець

судді: (підпис) О.В. Калашнікова

(підпис) Т.А. Чумаченко

Згідно з оригіналом

Суддя О.Є. Донець