Справа № 121/5806/13-а
2-а/121/400/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді - Веденмеєр М.В., при секретарі - Косенко Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ялта адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гаспринської селищної ради, третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування рішень,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
-Визнати протиправним та скасувати п. 1.2 рішення Гаспринського селищної ради №25 від 30 грудня 2010 року про внесення змін в рішення №22 від 29.05.2007 року, про надання дозволу ОСОБА_3 на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0400 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АРК, гір. Ялта, смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе, в районі будинку №52-в-1;
-Визнати протиправним та скасувати п.1.1 Рішення 20 сесії 6 скликання Гаспринського селищної ради №26 від 03 квітня 2012 року «Про дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність з роздільною здатністю використовувати раніше виготовлені матеріали із землеустрою» яким гр. ОСОБА_3 дозволено складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0350 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: гір. Ялта, смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе в районі будинку №52-в-1»;
- Визнати протиправним та скасувати п.1.1 рішення 25 сесії 6 скликання Гаспринського селищної ради №18 від 19 вересня 2012 року, яким ОСОБА_3 затверджено генеральний план забудови земельної ділянки площею 0,0350 га, розташованого за адресою: смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе, в районі будинку №52-в-1».
Вимоги мотивовані тим, що 11 квітня 2011 року він подав у Гаспринську селищну раду заяву про передачу у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,0200 за адресою: гір. Ялта, смт. Гаспра, вул. Лісова в районі будинку №38. На підставі його заяви 30 серпня 2011 року рішенням Гаспринської селищної ради №23 йому було дано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,0200 за адресою: гір. Ялта, смт. Гаспра, вул. Лісова в районі будинку №38. При отриманні з Ялтинського міського суду копії ухвали, позовної заяви по адміністративній справі № 121/4153/13-а 2-а/121/293 він дізнався про оскаржувані рішення. Вважає, що при прийнятті Гаспринською селищною радою п.1.2 рішення №25 від 30 грудня 2010 року були порушені норми земельного законодавства, зокрема ст. 118 ЗК України, оскільки на момент прийняття цього рішення заява ОСОБА_2 у Гаспринську селищну раду не подавалась, крім того, п.1.2 рішення 15 сесії Гаспринської селищної ради 5 скликання від 29.05.2007 року №22 був скасований. Також при прийнятті Гаспринською селищною Радою п.1.1. рішення №26 від 03 квітня 2012 року та п.1.1 рішення №18 від 19 вересня 2012 року порушені норми чинного земельного законодавства, оскільки ОСОБА_2 було дано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та затверджено генеральний план забудови земельної ділянки на підставі раніше розроблених ОСОБА_4 матеріалів із землеустрою, право якої було припинено у зв'язку з її добровільною відмовою. Вважає, що Гаспринська селищна рада при прийнятті вищевказаних рішень порушила його права.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду письмові пояснення, а також клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника.
Третя особа ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлена належним чином, причин неявки у судове засідання суду не надала.
Відповідно до частині 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши докази суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини (Рим 4 листопада 1950 року), ратифікованою Верховною радою України 17 липня 1997 року, кожен при вирішенні питань щодо його цивільних прав і обов'язків або встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Конвенція про захист прав і основних свобод людини є складовою частиною загальнонаціонального законодавства України.
Згідно ст. 55 Конституції України права свободи громадян захищаються судом.
Це означає, що суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушаються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації, або мають місце інші ущемлення прав та свобод. Положення Конвенції та Конституції України з цього питання відтворені в ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України про завдання адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 2 ч. 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації та інше.
Стаття 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає серед основних принципів здійснення місцевого самоврядування принцип законності.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто «на підставах» означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.
«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Акт місцевої ради - це юридична форма результату вираження її волі, тобто офіційний документ, який породжує певні правові наслідки, створює юридичний стан, спрямований на регулювання тих чи інших відносин, має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин та поширює свою чинність на певний час, територію і коло суб'єктів.
Судом встановлено, що 29 травня 2007 року рішенням Гаспринської селищної ради №22 ОСОБА_6 було видано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0300 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АРК, р. Ялта, смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе, в районі будинку №52-в-1 (а.с.12).
05 вересня 2007 року рішенням Гаспринського селищної ради №21 у вказане рішення внесені зміни в частині площі земельної ділянки, замість 0,0300 га ОСОБА_7 дозволено складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0500 га
Рішенням Гаспринського селищної ради №16 від 28 грудня 2009 року ОСОБА_7 продовжено термін оформлення документації до 28 грудня 2010 року (а.с.13).
30 жовтня 2009 року рішенням Гаспринської селищної ради №18 до рішення №22 від 29 травня 2007 року внесені зміни, дано дозвіл ОСОБА_7 3. на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АРК. р. Ялта. смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе, в районі будинку №52-в-1(а.с.15)
Рішенням Гаспринського селищної ради №23 від 30 грудня 2010 року в зв'язку з добровільною відмовою ОСОБА_8 рішення Гаспринського селищної ради №18 39 сесії 5-го скликання від 30 жовтня 2009 року скасовано (а.с.17).
30 грудня 2010 року рішенням Гаспринської селищної ради №25 до рішення №22 від 29 травня 2007 року внесені зміни, дано дозвіл ОСОБА_3 на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0400 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АРК, гір. Ялта, смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе, в районі будинку №52-в-1(а.с.19).
Вищевказане рішення Гаспринським селищною радою було прийнято на підставі заяви ОСОБА_6 від 17 грудня 2010 року, в якому ОСОБА_7 просив внести зміни до п.1.2 Рішення 15 сесії 5 скликання Гаспринського селищної ради №22 від 29 травня 2007 року.
Судом встановлено, що при прийнятті Гаспринською селищною радою рішення №25 від 30 грудня 2010 року була порушена процедура, зазначена у ст. 118 ЗК України, оскільки ОСОБА_2 відповідну заяву про надання спірної ділянки їй у власність у Гаспринську селищну раду не подавала.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно ч.ч. 6-7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в тому числі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Чинним Земельним Кодексом не передбачено перехід права на безоплатну приватизацію земельної ділянки, зокрема перехід права на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність від однієї фізичної особи до іншої. Передача органами місцевого самоврядування земельних ділянок у власність громадян здійснюється на підставі особистої заяви громадянина.
При прийнятті Гаспринським селищною радою п.1.2 рішення №25 від 30 грудня 2010 року були порушені норми земельного законодавства, зокрема ст. 118 ЗК України, оскільки на момент прийняття цього рішення заяву ОСОБА_3 в Гаспринську селищну раду не подавалась, крім того, п.1.2 рішення 15 сесії Гаспринської селищної ради 5 скликання від 29 травня 2007 року №22 був скасований.
Таким чином, при прийнятті відповідачем рішення №25 від 30 грудня 2010 року були порушені норми чинного Земельного законодавства України, та відповідно є протиправним та підлягає скасуванню.
Рішенням 20 сесії 6 скликання Гаспринської селищної ради №26 від 03 квітня 2012 року, зокрема п.1 п.п. 1.1, «Про дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність з роздільною здатністю використовувати раніше виготовлені матеріали із землеустрою» ОСОБА_3 дозволено складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0350 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: гір. Ялта, смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе в районі будинку №52-в-1».
Рішенням 25 сесії 6 скликання Гаспринського селищної ради №18 від 19 вересня 2012 року зокрема п.п.1.1 п.1 ОСОБА_3 затверджено генеральний план забудови земельної ділянки площею 0,0350 га, розташованого за адресою: смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе, в районі будинку №52-в-1».
При прийнятті Гаспринським селищною Радою п.1.1. рішення №26 від 03 квітня 2012 року і п.1.1 рішення №18 від 19 вересня 2012 року порушені норми чинного земельного законодавства, оскільки ОСОБА_3 було дано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та затверджено генеральний план забудови земельної ділянки на підставі раніше розроблених ОСОБА_4 матеріалів із землеустрою, право якої було припинено у зв'язку з її добровільною відмовою.
Таким чином, при прийнятті відповідачем п.1.1 рішення №26 від 19 вересня 2012 року були порушені норми чинного Земельного законодавства України, та відповідно є протиправним та підлягає скасуванню.
Також підлягає визнанню протиправним та скасуванню п.1.1 рішення №18 від 19 вересня 2012 року Гаспринської селищної ради, оскільки воно є похідним від скасованих судом рішень.
11 квітня 2011 року позивач ОСОБА_1 подав у Гаспринську селищну раду заяву про передачу йому у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,0200 за адресою: гір. Ялта, смт. Гаспра, вул. Лісова в районі будинку №38.
На підставі заяви позивача 30 серпня 2011 року Рішенням Гаспринської селищної ради №23 позивачу було дано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) орієнтовною площею 0,0200 за адресою: гір. Ялта, смт. Гаспра, вул. Лісова в районі будинку №38. В даний час проект землеустрою щодо відведення позивачу у власність земельної ділянки виготовлений і зданий в Гаспринську селищну раду для його розгляду та затвердження.
Таким чином, прийняття Гаспринським селищною радою протиправних спірних рішень, порушує права позивача на отримання земельної ділянки у власність.
На підставі викладеного та керуючись ст..ст. ст. 4,24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст.116,118 Земельного кодексу України, ст.ст. 6,8,9,11,70-72,86, 158-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
-Визнати протиправним та скасувати п. 1.2 рішення 4 сесії 6-го скликання Гаспринського селищної ради №25 від 30 грудня 2010 року про внесення змін в рішення №22 від 29.05.2007 року, про надання дозволу ОСОБА_3 на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,0400 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: АРК, гір. Ялта, смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе, в районі будинку №52-в-1;
-Визнати протиправним та скасувати п.1.1 рішення 20 сесії 6 скликання Гаспринського селищної ради №26 від 03 квітня 2012 року «Про дозвіл на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність з роздільною здатністю використовувати раніше виготовлені матеріали із землеустрою» яким гр. ОСОБА_3 дозволено складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0350 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за адресою: гір. Ялта, смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе в районі будинку №52-в-1»;
- Визнати протиправним та скасувати п.1.1 рішення 25 сесії 6 скликання Гаспринського селищної ради №18 від 19 вересня 2012 року, яким ОСОБА_3 затверджено генеральний план забудови земельної ділянки площею 0,0350 га, розташованого за адресою: смт. Гаспра, вул. Севастопольське шосе, в районі будинку №52-в-1».
Стягнути з Гаспринської селищної ради на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійка.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського Апеляційного Адміністративного через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя :