Ухвала суду № 33206738, 27.08.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2013
Номер справи
805/8359/13-а
Номер документу
33206738
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Зінченко О.В.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2013 року справа №805/8359/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Яманко В.Г., Васильєвої І.А., за участі секретаря судового засідання Гонтаренко М. Е., представників позивача Попової І.С., за довіреністю від 28.05.2013 року, Манерової Ю.В., за довіреністю від 13.07.2013 року, Князькіної Л.С., за довіреністю від 14.03.2013 року, Халявиної Л.О., за довіреністю від 16.06.2013 року, представника відповідача Гурського Г.Ю., за довіреністю від 03.06.2013 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2013 р. у справі № 805/8359/13-а (головуючий І інстанції Зінченко О.В.) за позовом Державного підприємства "Донецька залізниця" до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування пункту 72 вимоги від 09 квітня 2013 року № 05-05.1-10-14/3915,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Донецька залізниця» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування пункту 72 вимоги від 09 квітня 2013 року № 05-05.1-10-14/3915.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2013 року позовні вимоги задоволені. Суд першої інстанції скасував пункт 72 вимоги Державної фінансової інспекції в Донецькій області від 09 квітня 2013 року № 05-05.1-10-14/3915.

Відповідач не погодився з постановою суду і подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог в повному обсязі. Апеляційну скаргу мотивує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Представники позивача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечували, вважають, що постанова суду першої інстанції винесена з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Представник відповідача в судовому засіданні доводи викладені в апеляційній скарзі підтримав, вважає, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу такою що підлягає задоволенню.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, встановила наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що Державне підприємство «Донецька залізниця» зареєстровано в якості юридичної особи (том 1 арк. справи 70).

Відповідно до матеріалів справи, а саме листа № Н01/4296 від 25 грудня 2008 року, Державне підприємство «Донецька залізниця», звернулось до Укрзалізниці про надання згоди на списання майна: гаражу для автомобілів на складі НХСМ (інвентарний номер - 300099), будівлі складу хімікатів (інвентарний номер - 300112), будівлі стрілочного посту №2 (інвентарний номер - 300029), будівлі столярної майстерні (інвентарний номер - 300113), будівлі збереження кисню (інвентарний номер - 300119), без залишкової вартості, які знаходилися на балансі локомотивного депо Красноармійськ Донецької залізниці (том 1 арк. справи 161-162, 165).

Запропоноване до списання майно відповідно до наданих до листа документів, було непридатне до використання, без залишкової (балансової) вартості, первісна вартість кожного об'єкту не перевищувала 10 тис. грн., а саме первісна вартість окремих об'єктів складала: гаражу для автомобілів на складі НХСМ - 1 100,00 грн., будівлі складу хімікатів - 2 785,73 грн., будівлі стрілочного посту № 2 - 5 223,02 грн., будівлі столярної майстерні - 8 151,08 грн., будівлі збереження кисню - 1 210,65 грн., і дане майно Службою з управління майновими і земельними ресурсами ДП «Донецька залізниця» та утвореною комісією пропонувалося до виключення з балансу локомотивного депо Красноармійськ (том 1 арк. справи 165-174, 179-193, 195-223, 225-250, том 2 арк. справи 1-14).

Згідно листа № Ц-1/370 від 11 травня 2011 року Державна адміністрація залізничного транспорту України «Укрзаліниця» за наслідками розгляду листів ДП «Донецька залізниця» повідомила, що не заперечує стосовно прийняття залізницею самостійного рішення про списання майна Локомотивного депо Красноармійськ: гаражу для автомобілів на складі НХСМ (інвентарний номер - 300099), будівлі складу хімікатів (інвентарний номер - 300112), будівлі стрілочного посту № 2 (інвентарний номер - 300029), будівлі столярної майстерні (інвентарний номер - 300113), будівлі збереження кисню (інвентарний номер - 300119) (том 1 арк. справи 161, 162).

На підставі вищенаведеного листа Укрзалізниці ДП «Донецька залізниця» прийнято наказ № 441 від 30 червня 2011 року, згідно якого дозволено списати з балансу локомотивного депо Красноармійськ основні засоби з нульовою залишковою вартістю, а саме: гараж для автомобілів на складі НХСМ (інвентарний номер - 300099, первісна вартість 1 100,00 грн.), будівлю складу хімікатів (інвентарний номер - 300112, первісна вартість 2 785,73 грн.), будівлю стрілочного посту № 2 (інвентарний номер - 300029, первісна вартість 5 223,02 грн.), будівлю столярної майстерні (інвентарний номер - 300113, первісна вартість 8 151,08 грн.) та будівлю збереження кисню (інвентарний номер - 300119, первісна вартість 1 210,65 грн.) (том 1 арк. справи 175-176). На виконання якого, згідно актів від 30 червня 2011 року проведено власне списання означених основних засобів (том 1 арк. справи 178, 194, 224, том 2 арк. 15), внаслідок списання даних основних засобів підприємством оприбутковано матеріалів на загальну суму 5 979,00 грн., що не оспорюється сторонами.

Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області проведена ревізія фінансово-господарської діяльності ДП «Донецька залізниця» та його структурних підрозділів за період з 01 квітня 2010 року по 01 жовтня 2012 року.

За результатами ревізії відповідачем складено акт № 05.1-16/01 від 26 лютого 2013 року (том 1 арк. справи 70-73). В акті ревізії перевіряючими встановлено ряд порушень, зокрема, серед іншого, ревізією встановлено, що внаслідок наданих Локомотивним депо Красноармійськ недостовірних даних про первісну вартість у 2011 році проведено списання та ліквідація (розбирання) неповністю амортизованих основних засобів у кількості 5 одиниць (стрілочний пост № 2, гараж для автомобілів, будівля складу хімікатів, будівля столярної майстерні та будівля складу для збереження кисню) залишковою вартістю на загальну суму 195 768,33 грн. (первісна вартість яких більше 50,00 тис. грн. та складає 741 331,56 грн.) без погодження Мініфраструктури. Відповідно до звіту за результатами списання даних основних засобів та використання отриманих коштів і матеріальних цінностей підприємством оприбутковано матеріалів на загальну суму 5 979,00 грн. Відповідно до акту ревізорами зроблено висновок, що в порушення пункту 3.6 Порядку розгляду звернень щодо розпорядження майном залізниць, підприємств, установ та організацій залізничного транспорту, затвердженого наказом Укрзалізниці від 20 вересня 2011 року № 535-Ц,пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку списання об'єктів державної власності» № 1314 від 08 листопада 2007 року, пунктів 7 «а», 7 «б» Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 69 від 11 серпня 1994 року, встановлено незаконне списання та ліквідація (розбирання) основних засобів (нерухомого майна), що призвело до збитків на загальну суму 189 789,33 грн. (195 768,33 - 5 979,00).

За результатами ревізії та на підставі акту ревізії Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області 09 квітня 2013 року сформована вимога № 05-05.1-10-14/3915 про усунення порушень, якою позивача, у пункті 72 зобов'язано: стягнути вартість незаконно списаних та ліквідованих основних засобів на загальну суму 189 789,33 грн. з винних осіб. Зазначеною вимогою про стан вжитих заходів і виконання вимог позивача зобов'язано проінформувати Державну фінансову інспекцію в Донецькій області в термін до 15 травня 2013 року(том 1 арк. справи 74-76).

Відповідач в апеляційній скарзі посилається на те, що в наслідок наданих Локомотивним депо «Красноармійськ» недостовірних даних про первісну вартість у 2011 році, проведено позивачем незаконне (без дозволу Мінінфраструктури) списання та ліквідація неповністю амортизованих основних засобів у кількості 5 одиниць (стрілочний пост № 2, гараж для автомобілів, будівля складу хімікатів, будівля столярної майстерні, будівля складу для збереження кисню), вартість яких складає 189 789,33 грн.к. Таким чином відповідач посилається на порушення позивачем пункту 3.6 Порядку розгляду звернень щодо розпорядження майном залізниць, підприємств, установ та організацій залізничного транспорту , затвердженого наказом Укрзалізниці від 20.09.11 року № 535Ц, пункту 5 постанови КМУ «про затвердження порядку списання об'єктів державної власності» № 1314 від 08 листопада 2007 року, пунктів 7 «а»,7 «б» Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затверджених наказом Міністерства фінансів України № 69 від 11 серпня 1994 року, встановлено незаконне списання та ліквідація(розбирання) основних засобів (нерухомого майна) ,що призвело до збитків на загальну суму 189 789.33 грн.

Колегія суддів з зазначеними посилання апелянта не погоджується, з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, у наведеному акті ревізії вказано, що внаслідок наданих Локомотивним депо Красноармійськ недостовірних даних про первісну вартість у 2011 році проведено списання та ліквідація (розбирання) неповністю амортизованих основних засобів у кількості 5 одиниць (стрілочний пост № 2, гараж для автомобілів, будівля складу хімікатів, будівля столярної майстерні та будівля складу для збереження кисню) залишковою вартістю на загальну суму 195 768,33 грн. (первісна вартість яких більше 50,00 тис. грн. та складає 741 331,56 грн.) без погодження Мініфраструктури.

Згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку списання об'єктів державної власності» № 1314 від 08 листопада 2007 року, списання майна здійснюється суб'єктом господарювання, на балансі якого воно перебуває, на підставі прийнятого суб'єктом управління рішення про надання згоди на його списання. Списання майна здійснюється за умови врахування особливостей правового режиму майна, наявності встановлених законодавчими актами обтяжень чи обмежень щодо розпорядження майном (крім випадків, коли встановлено заборону розпорядження майном).

Згідно абзацу 5 пункту 5 Порядку №1314 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачалось, що списання повністю амортизованих основних фондів (засобів) державного комерційного підприємства, первісна (переоцінена) вартість яких становить менш як 10 тис. гривень, здійснюється за рішенням керівника підприємства відповідно до цього Порядку (за винятком підприємств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію) .

Колегія суддів зазначає, що з вищезазначених норм в редакції чинній на момент звернення позивача до Укрзалізниці про надання згоди на списання майна передбачалось право підприємства за рішенням керівника підприємства здійснювати списання повністю амортизованих основних фондів (засобів), первісна (переоцінена) вартість яких становить менш як 10 тис. гривень, тобто, додаткових вимог, щодо необхідності отримання дозволу Мінінфраструктури на списання законодавством не вимагалось в такому випадку.

Як вбачається з матеріалів справи станом на 25.12.2008 року вищезазначені об'єкти мали нульову балансову вартість, первинна вартість яких становила менше 10 тис. грн.. Перелік документів, який був наданий позивачем з метою отримання згоди на списання майна суб'єктом управління відповідає вимогам Порядку №1314.

На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем списання з балансу означених основних засобів здійснено з дотриманням приписів та у відповідності до порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку списання об'єктів державної власності» № 1314 від 08 листопада 2007 року, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, оскільки первісна вартість кожного об'єкту не перевищувала 10 тис. грн. на момент списання.

Посилання апелянта на те, що дозвіл наданий листом від 11.05.2011 року № Ц-1/370 Укрзалізниці на списання майна, був наданий після проведення дооцінки не приймається, оскільки відповідно до Порядку №1314 списання здійснювалось на підставі рішення Укрзалізниці яким надано згоду на списання, відповідно до достовірної інформації наданої в листі від 25 грудня 2008 року.

Колегія суддів не приймає посилання апелянта на пункт 3.6 Порядку розгляду звернень щодо розпорядження майном залізниць, підприємств, установ та організацій залізничного транспорту, затвердженого наказом Державної адміністрації залізничного транспорту України від 20 вересня 2011 року № 535-Ц, пунктом 3.6 якого передбачено, що списання повністю амортизованих основних засобів, первісна (переоцінена) вартість яких становить менш як 10 000 грн., здійснюється за рішенням керівника підприємства. Рішення щодо списання нерухомого майна попередньо узгоджується з Укрзалізницею відповідно до цього Порядку. Списання повністю амортизованого нерухомого майна первісною (переоціненою) вартістю до 50 000 грн. здійснюється за дозволом Укрзалізниці. Не повністю амортизоване майно залишковою вартістю більше 10 000 грн., нерухоме майно первісною (переоціненою) вартістю більше 50 000 грн., повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання (незалежно від залишкової вартості) та об'єкти незавершеного будівництва списуються за дозволом Мінінфраструктури, оскільки, позивач не міг керуватись зазначеним Порядком, зважаючи на те, що списання даного майна відбувалось 30 червня 2011 року, а зазначений наказ Державною адміністрацією залізничного транспорту України прийнятий лише 20 вересня 2011 року.

Відповідно до п.1.11 Порядку № 535-Ц,рішення Укрзалізниці щодо операцій з розпорядженням майном є обов'язковими.

Стосовно посилань апелянта на звіт про оцінку майна справедливої вартості основних засобів, що входять до сфери управління Державної адміністрації залізничного транспорту України «Укрзаліниця», колегія суддів зазначає, що вказаний звіт отримано Локомотивним депо Красноармійськ лише 29 грудня 2008 року, тобто після надіслання листа та документів, що підтверджується актом приймання-передачі оціночних послуг, копія якого міститься в матеріалах адміністративної справи (том 2 арк. справи 16). Крім того,вищезазначений Порядок №1314 не передбачав повторного звернення для надання згоди на списання до суб'єкта господарювання, в даному випадку Укрзалізниці, у разі переоцінки майна. Таким чином, надані дані Локомотивним депо Красноармійськ про первісну вартість означених основних засобів є достовірною, оскільки на момент звернення до Укрзалізниці зазначені об'єкти були з нульовою балансною вартістю та первісна вартість кожного об'єкту не перевищувала 10 тис. грн.

Крім того, колегія суддів зазначає, що відповідачем у спірній вимозі не зазначено які саме норми діючого законодавства були порушенні позивачем при списанні зазначеного майна.

На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що пункт 72 вимоги від 09 квітня 2013 року № 05-05.1-10-14/3915 підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини по справі та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2013 р. у справі № 805/8359/13-а залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2013 р. у справі № 805/8359/13-а залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі

Повний текст складено та підписано колегією суддів 29 серпня 2013 року

Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв

Судді: В.Г.Яманко

І.А.Васильєва