Головуючий у 1 інстанції - Дмитрієв В.С.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2013 року справа №805/8895/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
Судді - доповідача: Жаботинської С.В., суддів: Сіваченко І.В., Шишова О.О., секретар судового засідання Казакова Т.М., за участю представника позивача Войтух О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 липня 2013 р. у справі № 805/8895/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергокапітал" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про визнання недійсним та скасування припису від 13.05.2013 року № 138,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про визнання недійсним та скасування припису від 13.05.2013 року № 138 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, з вимогою "негайно припинити експлуатацію збудованої частини промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 у Совєтському районі м. Макіївки".
В обґрунтування позову зазначено, що на підставі п. 9 ч. 4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" посадові особи інспекції під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію.
19.04.2013 Товариством з обмеженою відповідальністю було зареєстровано у Державній архітектурно-будівельній інспекції України декларацію про готовність об'єкта до експлуатації за № ІУ 143131090440.
Оскільки об'єкт будівництва "Промисловий комплекс з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 у Совєтському районі м. Макіївки Донецької області" прийнятий в експлуатацію, то позивач вважає, що припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області від 13.05.2013 № 138 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил є протиправним та підлягає скасуванню.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 липня 2013 р. у справі № 805/8895/13-а позовні вимоги задоволено.
Скасовано припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області від 13.05.2013 року № 138 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
З постановою суду першої інстанції відповідач не погодився, подав апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що 13.05.2013 р. за результатами проведення позапланової перевірки об'єкта будівництва "Промисловий комплекс з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 у м. Макіївка" Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю винесено припис № 138 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Інспекцією встановлено, що позивачем не виконані умови попереднього припису від 08.05.2013 № 134 щодо негайного припинення експлуатації промислового комплексу, що є порушенням ч. 4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", з огляду на що просить рішення суду скасувати і прийняти нове, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, встановила наступне.
Відповідно до декларації про початок виконання будівельних робіт, затвердженої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області 16.08.2011 № ДЦ 08311028924, 10.08.2011 р. розпочато будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вулиці Чкалова, 2 у Совєтському районі міста Макіївка Донецької області, замовником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергокапітал".
19.04.2013 Державною архітектурно-будівельною інспекцією України зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації "Будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва 1 черга по вулиці Чкалова, 2 у Совєтському районі міста Макіївки Донецької області, код об'єкта 1251.2, ІІІ - категорія складності" за № ІУ 143131090440 (а.с. 22-27).
08.05.2013 на підставі акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 08.05.2013 та у відповідності до ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 533, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області винесено припис № 134 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Відповідно до якого встановлено порушення ч. 10 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та з метою усунення виявлених порушень Інспекція вимагає негайно припинити експлуатацію промислового комплексу (а.с.61).
08.05.2013 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області у зв'язку з виявленими порушеннями ч. 8 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI, що підтверджується Актом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, проведеної на будівництві промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 у Совєтському районі м. Макіївки від 08.05.2013 та керуючись Положенням про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області, затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 02.06.2011 № 22, видано наказ №114 про заборону експлуатації закінченого будівництвом об'єкту.
У відповідності до цього наказу, т.в.о. начальника Інспекції наказує заборонити ТОВ "Енергокапітал" експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта: "Будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 у Совєтському р-ні м. Макіївки", який не прийнятий до експлуатації у встановленому законом порядку (а.с. 58).
Згідно з направленням про проведення позапланової перевірки від 13.05.2013 № 7/5-07/13238 головні державні інспектори Макіївського відділу Центрального управління державного контролю за будівництвом об'єктів Інспекції ДАБК в Донецькій області Мочаліна О.В., Дичка Є.О. направлені для здійснення позапланової перевірки виконання умов припису Інспекції № 134 від 08.05.2013 Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергокапітал", об'єкт будівництва: "Будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва за адресою: місто Макіївка, Совєтський р-н, вул. Чкалова, 2" на підставі наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області від 13.05.2013 № 116 та припису від 08.05.2013 № 134 (а.с. 52).
За результатами проведеної позапланової перевірки, відповідачем складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 13.05.2013, відповідно до якого встановлено, що вимоги припису № 134 від 08.05.2013 не виконані, а саме: цільове призначення земельної ділянки не змінено, комплекс експлуатується, що є порушенням ч. 4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (а.с. 50-51).
13.05.2013 головними інспекторами Макіївського відділу Центрального управління державного контролю за будівництвом об'єктів Інспекції ДАБК в Донецькій області Мочаліною О.В. та Дичка Є.О. видано припис № 138 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Товариству з обмеженою відповідальністю "Енергокапітал" про те, що за результатами проведення позапланової перевірки промислового комплексу з утилізації відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 в Совєтському районі м. Макіївки встановлено, що замовником ТОВ "Енергокапітал" не виконані умови припису №134 від 08.05.2013 та експлуатацію збудованої частини промислового комплексу з утилізації відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 в Совєтському районі м. Макіївки не припинено, що є порушенням ч. 4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Вимога припису - негайне припинення експлуатації збудованої частини промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва по вул. Чкалова, 2 в Совєтському районі м. Маїківки (а.с. 18-19).
Зазначений припис направлено поштою Товариству з обмеженою відповідальністю "Енергокапітал" 15.05.2013, про що свідчить квитанція "Укрпошти" з листом опису (а.с.54).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 1 ч. 3 ст. 2 та ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.
Згідно зі ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За приписами пп. 6 пункту 5 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України встановлено, що Держархбудінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, видавати обов'язкові до виконання приписи щодо, зокрема, усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.
В силу вимог пп. "а" п. 3 ч. 4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
У відповідності до п. 5 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі за текстом - Порядок) державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Пунктом 9 Порядку передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Як встановлено пп. 16, 17 Порядку за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
Пунктом 19 Порядку визначено, що припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в інспекції, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль.
Припис підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку.
Позивач у позові посилався на те, що у приписі від 13.05.2013 № 138 міститься вимога - негайно припинити експлуатацію збудованої частини промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва, тобто відповідачем фактично заборонено експлуатацію збудованих об'єктів, які вже введені в експлуатацію.
Частиною 1 статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Згідно з частиною 6 зазначеної статті датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.
Частиною восьмою ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.
За правилами п. 9 ч. 4 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію.
З декларації про готовність об'єкта до експлуатації "Будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва 1 черга по вулиці Чкалова, 2 у Совєстькому районі міста Макіївки Донецької області, код об'єкта 1251.2, ІІІ - категорія складності" вбачається, що 19.04.2013 зазначена декларація зареєстрована Державною архітектурно-будівельною Інспекцією України, та закінчений будівництвом об'єкт вважається готовим до експлуатації, тобто зазначений об'єкт прийнято до експлуатації.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачем підтверджено факт прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта "Будівництво промислового комплексу з утилізації шламових відходів вугільного та металургійного виробництва 1 черга по вулиці Чкалова, 2 у Совєстькому районі міста Макіївки Донецької області, код об'єкта 1251.2, ІІІ - категорія складності".
Частиною 9 ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено право посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки тільки за вмотивованим рішенням керівника такого органу забороняти експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію, тому суд вважає, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області протиправно винесено припис від 13.05.2013 року № 138, так як заборона експлуатації закінченого будівництвом об'єкта прийнятого до експлуатації не передбачено діючим законодавством.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області від 13.05.2013 № 138 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 липня 2013 р. у справі № 805/8895/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.
У повному обсязі ухвала суду складена 27.08.2013 року.
Колегія суддів С.В. Жаботинська
І.В. Сіваченко О.О. Шишов