Постанова № 33206036, 21.08.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2013
Номер справи
821/1900/13-а
Номер документу
33206036
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" серпня 2013 р. 17 год.15 хв.Справа № 821/1900/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морської Г.М.,

при секретарі: Вітічак О.Р.,

за участю:

представників позивача - Фурмана К.О., Анчиної Л.В.,

представників відповідача - Нечай А.Ю., Лапіна В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства "Інтегровані агросистеми"

до Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,

встановив:

Фермерське господарство "Інтегровані агросистеми" (далі - позивач, ФГ) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ) у якому просить скасувати податкові повідомлення - рішення від 20.07.2010р. № 000312300/0, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування з ПДВ за квітень 2010р. на 6762626,0 грн.; від 30.08.2010р. № 0000352300/0 яким позивачу збільшено бюджетне відшкодування з ПДВ за період з вересня 2009 року по березень 2010 року на загальну суму 5734158,0 грн.; від 30.08.2010р. № 0000362300/0, яким позивачу зменшено бюджетне відшкодування з ПДВ за березень 2009р. на 9316,0 грн. та застосовано штрафну санкцію у сумі 4658,0грн.; від 30.08.2010р. № 0000342300/0, яким позивачу збільшено грошові зобов'язання з податку на додану вартість на 427032,0грн., у тому числі за основним платежем на 284688,0 грн.

У зв'язку з тим, що Державна податкова інспекція у Голопристанському районі Херсонської області Державної податкової служби реорганізована, а її правонаступником є Цюрупинська об'єднана державна податкова інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області, що підтверджується випискою із Єдиного державного реєстру від 05.06.2013 р., за клопотанням представника відповідача на підставі ст. 55 КАС України суд допустив процесуальне правонаступництво.

Таким чином, відповідачем по справі слід вважати Цюрупинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Херсонській області.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та уточнили свою позицію щодо правомірності перегляду відповідачем грошових зобов'язань та бюджетного відшкодування за спірними податковими повідомленнями - рішеннями. Зокрема позивач зазначив, що у 2009 році у зв'язку із зміною податкового законодавства України він втратив право на пільгове оподаткування податком на додану вартість доходів від сільськогосподарського виду діяльності (скорочена декларація), у зв'язку з цим з 01.01.2009 року весь продаж товарів (послуг) мав оподатковуватись на загальних підставах, податкове зобов'язання мало відображатись у декларації з ПДВ (загальній), за якою провадяться розрахунки з бюджетом. Позивач стверджує, що станом на 01.01.2009 року мав залишки матеріалів, ПММ, запчастин, готової продукції, основних фондів, які після 01.01.2009 року мали використовуватись у його оподатковуваній господарській діяльності. Під час придбання цих товарів постачальниками було обчислено ПДВ, який включено до складу податкового кредиту спеціальної (скороченої) декларації з ПДВ. На думку позивача, у зв'язку із зміною напряму використання придбаних товарів мав бути змінений порядок декларування цього податкового кредиту, тобто податковий кредит по цим товарам мав бути відображений у складі податкового кредиту тієї декларації з ПДВ, де мали бути відображені податкові зобов'язання з ПДВ, що виникли у зв'язку з використанням у господарській діяльності цих товарів. Крім того позивач зазначає, що перенесене ним від'ємне значення ПДВ із скороченої декларації до загальної декларації з ПДВ використане не для декларування бюджетного відшкодування з ПДВ у квітні 2010 року, а враховане у зменшення належних до сплати податкових зобов'язань з ПДВ загальної декларації з ПДВ за період з травня по липень 2009 року. У зв'язку з цим позивач вважає, що висновки відповідача про протиправність декларування бюджетного відшкодування у червні 2010 року у зв'язку з перенесенням від'ємного значення з ПДВ із скороченої декларації з ПДВ є протиправним.

С цих підстав позивач просив скасувати спірні податкові повідомлення - рішення.

Представники відповідача проти позову заперечили, стверджуючи про правомірність власної позиції при складені спірних податкових повідомлень - рішень Як зазначив відповідач зменшення бюджетного відшкодування та збільшення податкових зобов'язань з ПДВ за спірними податковими повідомленнями - рішеннями пов'язане з неправомірним перенесенням від'ємного значення з ПДВ із скороченої (сільськогосподарської) до загальної декларації з ПДВ у січні-лютому 2009 року. За діючим у 2009 році законодавством України з ПДВ можливість такого перенесення від'ємного значення з скороченої до загальної декларації з ПДВ не передбачалась. Відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. № 168/97-ВР (далі - Закон №168) належний до сплати ПДВ сільськогосподарських товаровиробників в бюджет не сплачувався, а залишався у їхньому розпорядженні, при цьому від'ємне значення різниці між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом цього платника податку підлягала погашенню належними до сплати зобов'язаннями з ПДВ майбутніх податкових періодів, та не могла бути заявлена до бюджетного відшкодування з ПДВ. Відповідач вважає, що у зв'язку з неправомірним перенесенням від'ємного значення з ПДВ із скороченої декларації позивач безпідставно задекларував бюджетне відшкодування з ПДВ та не сплатив ПДВ у липні 2009 року. Крім того відповідач стверджує, що відповідно до Закону №168/97-ВР позивач мав декларувати бюджетне відшкодування з ПДВ виключно у тих податкових періодах, коли виникло право на таке декларування, перенесення такого права на інші податкові періоди не допускається. У зв'язку із цим позивачеві зменшено бюджетне відшкодування за квітень 2010 року та збільшено його розмір за інші податкові періоди 2009-2010 років.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Спірні податкові повідомлення - рішення складені на підставі висновків актів: виїзної позапланової перевірки позивача від 20.07.2010р. № 46/23-33734191 (далі - акт № 46), та планової виїзної перевірки позивача від 10.08.2010р. № 51/213/33734191 (далі - акт № 51).

За актом № 46 та податковим повідомленням рішенням від 20.07.2010р. № 0000312300/0 позивачеві зменшено задеклароване бюджетне відшкодування з ПДВ за квітень 2010 року на 6762626,0грн. у зв'язку з виявленим порушенням позивачем абзацу а) пп.7.7.2 п.7.7 Закону України № 168 за березень 2010 року. При цьому відповідачем не визначено механізм впливу виявлених порушень Закону № 168 на декларування бюджетного відшкодування з ПДВ у квітні 2010 року та не досліджено сплату залишку від'ємного значення у сумі 6762626,0 грн. За актом № 51 відповідачем досліджувалось формування належних до сплати податкових зобов'язань з ПДВ формування від'ємного залишку та бюджетного відшкодування з цього податку за період з 01.10.2008р. по 31.03.2010р. За результатами перевірки дотримання вимог податкового законодавства України щодо обчислення, декларування та сплати ПДВ за актом перевірки № 51 відповідачем складені податкові повідомлення - рішення від 30.08.2010р. № 0000342300,0 № 0000352300/0, № 0000362300/0. За цими податковими повідомленнями - рішеннями позивачеві збільшено належні до сплати податкові зобов'язання з ПДВ за липень 2009 року на 284688,0 грн., зменшено бюджетне відшкодування з ПДВ за березень 2009 року на 9316,0грн. та збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за період з жовтня 2009 року по березень 2010 року на 5734158,0грн.

Суд, здійснюючи новий розгляд справи, досліджує викладені в актах перевірки підстави для прийняття оскаржених податкових повідомлень-рішень із врахуванням висновків ВАСУ, зазначених в ухвалі від 13.03.2013р., які відповідно до ч. 5 ст. 227 КАС України є обов'язковими для суду першої інстанції.

Зокрема ВАСУ, скасовуючи рішення суду першої та апеляційної інстанції зазначив: «Однак, при постановленні рішень суди першої та апеляційної інстанцій залишили поза увагою той факт, що позивачем за грудень 2008 року поряд із скороченою декларацію було подано і загальну декларацію з податку на додану вартість. В подальшому уточнюючим розрахунком від 13.03.2009 (а.с.179 т.3) були змінені показники скороченої декларації за грудень 2008 року, тоді як уточнюючим розрахунком від 30.01.2009 (а.с.191-192 т.3) були самостійно виправлені виявлені помилки в загальній декларації з податку на додану вартість за грудень 2008 року. Задовольняючи позов в цій частині, суди попередніх інстанцій не надали належної правової оцінки дослідженню загальної декларації за грудень 2008 року в період застосування позивачем пільг спеціального режиму, та не навели достатніх обґрунтувань тому, чи використав позивач для формування показників податкових зобов'язань загальної (єдиної з 01.01.2009) декларації за січень 2009 року та розрахунку бюджетного відшкодування наступних податкових періодів показники від'ємного значення податку на додану вартість загальної декларації за грудень 2008 року. Обов'язковість встановлення даного факту в практичній площині необхідна також для спростування посилань відповідача на неправомірність обрахування ФГ «Інтегровані агросистеми» суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку відповідно до декларацій з податку на додану вартість за березень 2009 року та квітень 2010 року, з урахуванням того, що зазначені в сільськогосподарській (скороченій) декларації суми від'ємного значення не можуть збільшувати або зменшувати належну до відшкодування суму наступних податкових періодів».

Із врахуванням позиції ВАСУ, пояснень представників сторін, суд зазначає наступне.

У 2008-2010 роках обчислення належних до сплати сум ПДВ, від'ємного значення та бюджетного відшкодування з цього податку здійснювалось у відповідності до вимог Закону України «Про податок на додану вартість». За п. 7.7.1. ст. 7 Закону № 168 сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

У 2008 році за п.11.29, а з 01.01.2009 р. за ст. 8-1 Закону № 168 за спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей. Якщо сума податку на додану вартість, сплачена (нарахована) сільськогосподарським підприємством постачальнику на вартість виробничих факторів, перевищує суму податку, нараховану по операціях з поставки сільськогосподарських товарів (послуг), то різниця між такими сумами не підлягає бюджетному відшкодуванню.

Оцінюючи позицію сторін по даній справі стосовно переносу від'ємного значення із скороченої до основної декларації з ПДВ за якою провадяться розрахунки з бюджетом суд зазначає, що діючим у 2008-2010 роках законодавством з ПДВ не передбачалась можливість такого переносу від'ємного залишку з ПДВ із скороченої до основної декларації з ПДВ. На думку суду, наявність не перекритого від'ємного значення на кінець звітного податкового періоду є одним із ризиків щодо застосування пільгової системи оподаткування доходів сільськогосподарських товаровиробників, оскільки держава не несе відповідальності за від'ємний баланс цих суб'єктів господарювання від отримання від покупців та сплати постачальникам належного податку на додану вартість.

Суд зазначає, що при формуванні податкового кредиту, включення сплаченого (нарахованого) постачальниками ПДВ залежить від напряму використання придбаних товарів (робіт, послуг). На думку суду, Законом України «Про податок на додану вартість» при складанні декларації з ПДВ до податкового кредиту відносяться суми ПДВ, які сплачені (нараховані) постачальникам у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), що використані або мають бути використані для отримання оподатковуваного ПДВ доходу цього платника податків. Тобто податковий кредит пов'язаний з податковими зобов'язаннями платника податку.

На думку суду, правомірність перенесення податкового кредиту з одного виду декларації до іншого залежить від способу реалізації такого права платника податку. Суд вважає, що при перенесені податкового кредиту мав бути зменшений податковий кредит скороченої та збільшений податковий кредит основної (загальної) декларацій з ПДВ.

У зв'язку з тим, що позивач провів коригування податкових зобов'язань, а не податкового кредиту суд вважає, що у даному випадку мало місце перенесення від'ємного значення скороченої декларації з ПДВ, а не коригування податкового кредиту у зв'язку із зміною умов оподаткування господарської діяльності позивача. Зважаючи на те, що позивач не дотримався вимог Закону № 168 в частині формування податкових зобов'язань та податкового кредиту у січні-лютому 2009 року, суд вважає, що він не правомірно відобразив від'ємне значення із сільськогосподарського виду діяльності у січневій 2009 року (загальній) декларації з ПДВ за якою провадяться розрахунки платника податку з бюджетом.

Під час розгляду справи представник відповідача визнав, що ПДВ, яке було включене до податкового кредиту скороченої (сільськогосподарської) декларації у зв'язку з придбанням основних фондів, товарів виробничого призначення, які не були використані (не з амортизовані) на кінець 2008 року, могло бути перенесено до податкового кредиту декларації з ПДВ наступних періодів. На думку відповідача, таке перенесення можливе лише до декларації з ПДВ (скороченої) при відновлені пільгового оподаткування сільськогосподарського виду діяльності позивача у майбутньому.

Як вбачається судом з актів перевірок № 46, № 51 та пояснень відповідача, причиною зменшення бюджетного відшкодування та збільшення податкових зобов'язань з ПДВ за спірними ППР є неправомірне використання позивачем при розрахунках бюджетного відшкодування та обчислені податкових зобов'язань від'ємного значення з ПДВ скороченої (сільськогосподарської) декларації позивача за грудень 2008 року, що було безпідставно перенесене останнім до загальної декларації із ПДВ січня 2009р.

Приймаючи до уваги висновки ВАСУ, викладені в ухвалі від 13.03.2013 року у справі 2-а-4435/10/2170, судом досліджено виникнення від'ємного значення з ПДВ декларації позивача, по якій здійснювались розрахунки з бюджетом за грудень 2008 року (основна декларація) та його використання у податковій звітності позивача у наступних податкових періодах, а також використання у наступних податкових періодах від'ємного значення, перенесеного із скороченої декларації грудня 2008 року до загальної січня 2009 року.

Підчас такого дослідженням судом з'ясовано, що за результатами складання основної декларації з ПДВ за грудень 2008 року (з урахуванням уточнень) позивачем отримано від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту - 196979,0 грн., від'ємне значення з ПДВ попередніх податкових періодів склало 1001707,0грн. Отже станом на 01.01.2009 року за основною декларацією позивача загальний розмір від'ємного значення з ПДВ склав 1198686,0грн.

За даними декларації з ПДВ (скороченої) за грудень 2008 року за рядком 24 задекларовано 1400109,0 грн. суми ПДВ, яка в наступному звітному періоді зменшує суму ПДВ, що залишається у розпорядженні платника податку для цільового використання (від'ємне значення з ПДВ декларації (скороченої) по сільськогосподарському виду діяльності позивача).

У зв'язку із зміною в оподаткуванні ПДВ сільськогосподарських товаровиробників з 01.01.2009 року позивач втратив право на пільгове оподаткування ПДВ від сільськогосподарського виду діяльності і з цього періоду мав складати основну декларацію з ПДВ, у якій відображати податкові зобов'язання з ПДВ від всіх видів діяльності, у тому числі і від продажу товарів та послуг сільськогосподарського виду діяльності.

За даними декларації за січень 2009 року податкові зобов'язання з ПДВ від операцій з продажу товарів (робіт, послуг) за цей податковий період склали 524489,0 грн., а податковий кредит січня 2009 року - 124463,0 грн., отже за даними декларування поточних операцій січня 2009 року позивачем отримано належний до сплати ПДВ 400026,0 грн. (524489 - 124463). У той же час у зв'язку із втратою права на пільгове оподаткування сільськогосподарського виду діяльності позивачем у порядку коригування до рядку 8.3 віднесено залишок від'ємного значення з ПДВ декларації з ПДВ (скороченої) у сумі 1400109,0 грн. З урахуванням такого перенесення та інших поточних коригувань податкових зобов'язань на 19141,0 грн. та податкового кредиту 200,0 грн. за січень 2009 року позивачем отримано від'ємне значення між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту -1009024,0 грн., тобто перенесене від'ємне значення із скороченої декларації з ПДВ частково у сумі 380685,0 грн. (400026 - 19141 - 200) використано для зменшення належного до сплати ПДВ у січневій декларації 2009 року.

За результатами складання лютневої 2009 року декларації з ПДВ позивачем отримано від'ємне значення з ПДВ у сумі 365739,0 грн. За цією декларацією позивачем задекларовано податковий кредит у сумі 823318,0 грн., сплачений митним органам, та відкориговане від'ємне значення з ПДВ скороченої декларації з ПДВ у сторону його зменшення на 77637,0 грн. Отже загальна сума перенесеного з від'ємного значення із скороченої декларації позивача до основною декларації у 2009 році склала 1322472,0 грн. (1400109 - 77637).

При складанні декларації за березень 2009 року позивачем обчислено від'ємне значення з ПДВ у сумі 1564477,0 грн., із яких 1018371,0 грн. - ПДВ, сплачене митним органам. У цій декларації позивачем обчислено бюджетне відшкодування з ПДВ у сумі 823318,0 грн. За поясненнями позивача для обчислення цього бюджетного відшкодування використано ПДВ, сплачений митним органам у лютому 2009 року у сумі 823318,0 грн.

За актом перевірки № 51 та податковим повідомленням - рішенням № 0000362300/0 позивачеві зменшено обчислене бюджетне відшкодування за березень 2009 року на 9316,0 грн. серед причин такого зменшення було безпідставне заниження позивачем податкових зобов'язань з ПДВ за січень 2009 року у зв'язку з перенесенням від'ємного значення у сумі 1400109,0 грн.

Суд частково погоджується з цим висновком відповідача з наступних підстав.

У декларації із ПДВ за лютий 2009 р. позивач обчислив зобов'язання у загальній сумі 1459578,0 грн. та податковий кредит у загальній сумі 1825317,0 грн., в тому числі ПДВ сплачене митним органам 823318,0 грн. Від'ємне значення склало відповідно 365739,0 грн. (1825317-1459578). Проте до бюджетного відшкодування березня 2009 року позивач обчислив 823318,0 грн., що є більшим ніж від'ємне значення лютого 2009 року. Тобто позивач використав для обчислення бюджетного відшкодування березня 2009 року також від'ємне значення попередніх лютому 2009 року податкових періодів у сумі 457579,0 грн. (823318-365739). Проте не надав доказів фактичної сплати постачальникам цього від'ємного значення, задекларувавши у додатку №2 до декларації березня 2009 року сплату 823318,0 лише митним органам, що підтвердив у своїх поясненнях.

У зв'язку з цим суд вважає правомірним зменшення бюджетного відшкодування позивача за березень 2009 року на 9316,0грн. за податковим повідомленням - рішенням № 0000362300/0.

З урахуванням складання декларацій позивача за січень-березень 2009 року від'ємне значення з ПДВ з урахуванням збільшення його розміру відповідачем у лютому та березні 2009 року на 71246,0 грн. та 1415,0 грн. відповідно станом на 01.04.2009 року склало 3387289,0 із яких не використане від'ємне значення 2008 року 741107,0 грн. (1198686-457579), де 1198686,0 - від'ємне значення загальної декларації із ПДВ на кінець 2008 року, 457579 - частина від'ємного значення 2008 року, використана для обчислення бюджетного відшкодування у березні 2009 року.

За квітневою 2009 року декларацією з ПДВ позивачем обчислено від'ємне значення з ПДВ у сумі 1628281,0 грн. та обчислено до бюджетного відшкодування ПДВ у сумі 1018370,0 грн., що була сплачена митним органам у березні 2009 року. Залишок від'ємного значення з ПДВ станом на 01.05.2009 року з урахуванням зменшення його розміру відповідачем на 15014,0 грн. склав 3982166,0 грн., у тому числі від'ємне значення 2008 року 741107,0 грн.

При складанні декларації з ПДВ за травень 2009 року позивачем обчислено ПДВ до сплати у сумі 385449,0 грн., за червень 2009 року - ПДВ до сплати 87814,0 грн. та за липень 2009 року ПДВ до сплати 2480735,0 грн. Для погашення цих зобов'язань позивачем повністю використано від'ємне значення з ПДВ 2008 року у сумі 741107,0 грн. та від'ємне значення з ПДВ 2009 року у сумі 2212941,0 грн. ((385499+87814+2480735)-741107,0)) .

Таким чином суд приходить до висновку, що від'ємне значення з ПДВ у загальній сумі 1322472,0 грн. (перенесене із скороченої декларації до загальної) використане позивачем для зменшення належних до сплати податкових зобов'язань з ПДВ за січень 2009 року у сумі 380685,0 грн. за липень 2009 року у сумі 941787,0 грн. та не могло бути враховане при обчислені бюджетного відшкодування з ПДВ у квітні 2010 року у зв'язку з його повним використанням позивачем у попередніх звітних податкових періодах.

Виходячи з позиції відповідача щодо неправомірності перенесення позивачем від'ємного значення із скороченої до основної декларації з ПДВ суд вважає, що висновками податкового органу по цим правопорушенням мало бути збільшення податкових зобов'язань позивача за січень 2009 року на 380685,0 грн. та за липень 2009 року на 941787,0грн., а не зменшення бюджетного відшкодування за квітень 2010 року.

Станом на 01.08.2009 року залишок від'ємного значення з ПДВ склав 1028468,0 грн. Після липня 2009 року до квітня 2010 року позивач за виключенням листопада 2009 року належні до сплати податкові зобов'язання з ПДВ не декларував, а накопичував від'ємне значення з ПДВ, яке за вирахуванням позитивного значення за листопад 2009 року у сумі 444900,0 та з врахуванням від'ємного залишку на 01.08.2009 року 1028468,0 грн. задекларував у квітні 2010 року як бюджетне відшкодування з ПДВ.

За податковим повідомленням - рішенням № 0000342300/0 позивачеві збільшено податкові зобов'язання з ПДВ за основним платежем на 284688,0 грн. у зв'язку з їх не сплатою у липні 2009 року тому, враховуючи згадані вище обставини, суд вважає правомірним обчислення цих зобов'язань зазначеним податковим повідомленням - рішенням.

За податковим повідомленням - рішенням № 0000312300/0 позивачеві зменшено обчислену у квітні 2010 року до бюджетного відшкодування суму ПДВ на 6762626,0 грн., а податковим повідомленням - рішенням № 00000352300/0 збільшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за ніші податкові періоди на 5734158,0 грн.

Як вбачається судом з актів перевірки № 56 та № 51 збільшення та зменшення бюджетного відшкодування за податкові періоди 2009 - 2010 років пов'язане з тим, що позивач при розрахунку бюджетного відшкодування не врахував дати фактичної сплати ПДВ постачальникам. За даними відповідача ця сплата припадає на інші, ніж квітнень 2010 року податкові періоди, і тому це бюджетне відшкодування мало бути заявлене у ті податкові періоди, коли від'ємне значення з ПДВ було фактично сплачене постачальникам.

Суд, враховуючи приписи п.7.7.2 ст.7 Закону № 168, вважає за необхідне врахувати також п.5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ. Відповідно до якого податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

У зв'язку з цими нормами Закону № 2181 позивач шляхом надання розрахунку бюджетного відшкодування у поточному податковому періоді може виправити помилки щодо недекларування бюджетного відшкодування попередніх звітних періодів. При цьому головним є дотримання створу давності з моменту виникнення такого права до його реалізації шляхом складання розрахунку бюджетного відшкодування. Відповідно до актів перевірок та спірних податкових повідомлень - рішень декларування бюджетного відшкодування у квітні 2010 року позивачем здійснено з дотриманням строків давності і тому суд не вбачає підстав для зменшення бюджетного відшкодування за цей податковий період.

За таких обставин суд повністю скасовує спірні податкові повідомлення - рішення від 20.07.2010р. № 0000312300/0 та від 30.08.2010р. № 0000352300/0 та відмовляє у задоволенні решти позовних вимог.

Керуючись ст.ст.94, 122, 158-163,167 КАС України, суд -

постановив:

Задовольнити частково позовні вимоги Фермерського господарства "Інтегровані агросистеми" до Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 20.07.2010р. № 0000312300/0, від 30.08.2010р. № 0000352300/0.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 серпня 2013 р.

Суддя Морська Г.М.

кат. 8.2.1