ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2013 р. Справа № 804/9700/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді судді суддіБоженко Наталії Василівни Власенко Д.О. Степаненко В.В. при секретаріМакаревич К.В. за участю: представника позивача представника відповідача Ковальової О.В. Скринник А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Українсько-російського товариства з обмеженою відповідальністю торгівельна компанія «ЮГОС» до Державного агентства земельних ресурсів України про скасування Наказу №259 від 14.06.2013 року, -
ВСТАНОВИВ:
Українсько-російське товариство з обмеженою відповідальністю торгівельна компанія «ЮГОС» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного агентства земельних ресурсів України в якому просить скасувати Наказ Держземагенства України №259 від 14.06.2013 р. про визнання недійсною ліцензії АГ №583356 від 05.05.2011 р., видану Українсько-російському товариству з обмеженою відповідальністю торгівельна компанія «ЮГОС» на провадження господарської діяльності щодо проведення земельних торгів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваний наказ був прийнятий на підставі ст. 16 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», а саме не переоформлення ліцензії у зв'язку із зміною місцезнаходження товариства. Позивач вважає таке рішення відповідача незаконним, оскільки позивач не змінював свого місцезнаходження, що підтверджується статутними документами позивача, а також витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У зв'язку з чим позивач звернувся до суду із даним позовом та просить скасувати вищезазначений наказ Держземагенства України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнавав у повному обсязі та просив у задоволенні позову відмовити, надав до суду письмові заперечення, які містяться в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Українсько-російське товариство з обмеженою відповідальністю торгівельна компанія «ЮГОС» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 02.12.1999 р., ідентифікаційний код юридичної особи: 30619362, місцезнаходження: 49091, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. Ленінградська, буд. 68, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Порядком контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення земельних торгів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 12.09.2012 р. №559, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.10.2012 року за №1680/21992, визначається контроль за додержанням суб'єктами господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення земельних торгів, затверджених наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 08 жовтня 2010 року № 724, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2010 року за № 1125/18420, який здійснює орган ліцензування шляхом проведення планових і позапланових перевірок.
Так, відповідно до наказу Держземагентства України 29.04.2013 року № 173 Головним управління Держкомзему у Дніпропетровській області було створено комісію та доручено їй провести планові перевірки суб'єктів господарювання за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення земельних торгів згідно з графіком.
Відповідно до графіку, проведення планової перевірки позивача передбачалось з 03.06.2013 року по 05.06.2013 року. У зв'язку з чим, Держземагенством України 30.04.2013 року за №370 посадовим особам Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області було видано посвідчення для проведення перевірки додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення земельних торгів Українсько-російським ТОВ торгівельна компанія «ЮГОС», місцезнаходження якого м. Дніпропетровськ, вул. Ленінградська, буд. 68.
Про проведення планової перевірки позивача було повідомлено рекомендованим листом управління Держкомзему у Дніпропетровській області від 15.05.2013 р. №3087/13-14, що також підтверджується рекомендованим листом про вручення кореспонденції.
Згідно статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
З метою проведення планового заходу на підставі вищезазначеного наказу Держземагенства України та посвідчення Комісією управління Держкомзему у Дніпропетровській області впродовж 03.06.2013 року - 05.06.2013 року було здійснено виїзд за місцезнаходженням Українсько-російського товариства з обмеженою відповідальністю торгівельна компанія «ЮГОС» яке зазначено в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та в Ліцензії. Комісією управління Держкомзему у Дніпропетровській області було встановлено, що за вказаною адресою знаходяться адміністративно-виробничі приміщення Акціонерного товариства відкритого типу «Концерн «Весна». Будь-які вивіски, оголошення чи повідомлення про знаходження позивача - відсутні. В тому числі, листом від 19.06.2013 року №559 товариство з додатковою відповідальністю «Весна» повідомило відповідача, що між ним та позивачем жодних правочинів, в тому числі і на оренду нежитлових приміщень, в межах строків, передбачених ст.257 Цивільного кодексу України, не укладалось.
Згідно висновків акту перевірки від 05 червня 2013 року №6, встановлено, що за місцезнаходженням юридичної особи, зазначеним у ліцензії суб'єкт господарювання відсутній, що є порушенням ст.93 Цивільного кодексу України та запропоновано Держземагенству вжити заходів реагування відповідно до діючого законодавства.
У зв'язку із вищезазначеним відповідачем прийнято рішення, а саме наказ від 14.06.2013 року за №259, згідно пункту 5 якого визнано недійсною ліцензію серії АГ №583356 від 05.05.2011 р. виданої Українсько-російському товариству з обмеженою відповідальністю торгівельна компанія «ЮГОС», як таку, що не була переоформлена у встановлений термін на підставі статті 16 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності». Тобто, підставою для визнання недійсною ліцензії є зміна місцезнаходження юридичної особи.
Суд вважає таке рішення відповідача обґрунтованим з огляду на наступне.
У відповідності до п. 2 Положення № 445, Держземагентство України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики України), іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра, що повністю кореспондується із ст. 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» №1775-III від 01.06.2000 р. (далі - Закон України № 1775) визначає види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлює державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування.
Згідно із ст. 16 Закону України № 1775 підставами для переоформлення ліцензії є: 1) зміна найменування юридичної особи (якщо зміна найменування не пов'язана з реорганізацією юридичної особи) або прізвища, ім'я, по батькові фізичної особи - підприємця; 2) зміна місцезнаходження юридичної особи або місця проживання фізичної особи - підприємця; 3) зміни, пов'язані з провадженням ліцензіатом певного виду господарської діяльності, вказаного в частині третій статті 9 цього Закону.
У разі виникнення підстав для переоформлення ліцензії ліцензіат зобов'язаний протягом десяти робочих днів подати органу ліцензування заяву про переоформлення ліцензії разом з ліцензією, що підлягає переоформленню, та відповідними документами або їх нотаріально засвідченими копіями, які підтверджують зазначені зміни.
Не переоформлена в установлений строк ліцензія є недійсною.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» № 755-IV від 15.05.2003 р., місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
У відповідності до ст. 93 Цивільного кодексу України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Отже, з вищенаведених норм чинного законодавства вбачається, що місцезнаходженням юридичної особи є те місце де фактично здійснюється господарська діяльність юридичної особи чи з якого проводиться щоденне її керування.
Таким чином, приймаючи до уваги наведене, а саме те, що юридична особа - Українсько-російське товариство з обмеженою відповідальністю торгівельна компанія «ЮГОС» не знаходиться за адресою: 49091, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, вул. Ленінградська, буд. 68, суд робить висновок про те, що підприємство фактично змінило своє місцезнаходження.
Судом не приймаються до уваги посилання представника позивача, як на ознаку протиправності рішення відповідача, на те, що згідно статутних документів та відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням Українсько-російського товариства з обмеженою відповідальністю торгівельна компанія «ЮГОС» є 49091, Дніпропетровська обл., м.Дніпропетровськ, вул. Ленінградська, буд. 68, а фактично знаходиться: м.Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 29/13, що підтверджується заявою про видачу ліцензії від 10.02.2011 року, описом документів, що додається до заяви про видачу ліцензії на провадження господарської діяльності щодо проведення торгів від 10.02.2011 року, в якому зазначено про надання договору оренди приміщення від 10.01.2011 року, договором оренди приміщення від 10.01.2011 року, оскільки договір оренди від 10.01.2011 року підписаний стронами, при цьому згідно п.3.1 зазначеного договору приміщення та майно, що орендуються, повинні бути передані орендодавцем та прийняті орендарем протягом одного дня з дня набрання чинності цим договором, п. 10.2 договору передбачено, що договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту підписання, згідно п.10.3 цього договору строк оренди починає свій перебіг у момент визначений у п.10.2 цього договору та закінчується після спливу строку оренди, п.4.1 договору передбачений строк оренди приміщення та складає два роки з моменту прийняття приміщення, що орендується. При цьому оскільки позивач подавав такий договір до органу ліцензування разом із заявою про видачу ліцензії то такий договір був належним чином укладений та приміщення прийнято в оренду. Однак, оскільки строк оренди приміщення за адресою: 49000, м.Дніпропетровськ, вул. Комсомольська, 29/13 визначався в два роки, то такий строк сплинув до моменту прийняття відповідачем наказу про проведення планової перевірки, тобто до 29.04.2013 року, а позивач не повідомив відповідача про зміну місцезнаходження.
В тому числі, згідно статті 13 Закону України № 1775 на території України органи ліцензування використовують бланки ліцензії єдиного зразка, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, в якому зазначається місцезнаходження юридичної особи, в даному випадку в ліцензії серії АГ №583356, зазначено місцезнаходження юридичної особи позивача: 49091, Дніпропетровська область, вул. Ленінградська, б.68, за якою і була здійснена перевірка.
Також слід відзначити, що зауважень щодо порушень відповідачем організації перевірки позивачем не зазначено та не спростовано в ході судового розгляду справи порушень статті 16 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» №1775-III від 01.06.2000 р..
Ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд, згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є не обґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат слід здійснити відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 86, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Українсько-російського товариства з обмеженою відповідальністю торгівельна компанія «ЮГОС» до Державного агентства земельних ресурсів України про скасування Наказу №259 від 14.06.2013 року відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено згідно з ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Суддя Суддя Н.В. Боженко Д.О. Власенко В.В. Степаненко