Постанова № 33204546, 25.06.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2013
Номер справи
804/5943/13-а
Номер документу
33204546
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2013 р. Справа № 804/5943/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЄфанової О.В. при секретаріЛегкій Ю.Г. за участю: позивача відповідача прокурора Томаш Мик, Левченко В.А. Круглик А.М., Савицька О.М. Гандзюк А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Полстар" до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Полстар» до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби, в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.12.2012 року №0001212301;

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.03.2013 року №0000391502.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Криворізькою центральною міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Полстар» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 30.09.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 30.09.2012 року, за результатами якої складено акт від 12.12.2012 року №4830/220/32633902. На підставі акту перевірки винесено податкові повідомлення-рішення №0001212301 від 27.12.2012 року де 1422867,00 грн. - основний платіж, 142033,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції та №0001202301 від 27.12.2012 року де 28211,65,00 грн. - основний платіж, 5143,37 грн. - штрафні (фінансові) санкції. За результатом адміністративного оскарження податкове повідомлення-рішення №0001202301 від 27.12.2012 року скасоване в частині збільшення грошового зобов'язання з штрафної санкції по податку на додану вартість на суму 5,00 грн., а в іншій частині залишено без змін. У зв'язку з чим винесено податкове повідомлення-рішення №0000391502 від 19.03.2013 року. Позивач вважає висновки податкового органу в акті перевірки безпідставними та необґрунтованими, а тому винесені податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що за результатами перевірки податковий орган прийшов до висновків щодо порушення позивачем податкового законодавства, які є обґрунтованими та підтверджені письмовими доказами, а тому Криворізька центральна міжрайонна державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На підставі вищенаведеного, просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Прокуратура м.Дніпропетровська Дніпропетровської області за заявою здійснила вступ у справу відповідно до ч.3 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" та ст.60 КАС України.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.

Представники відповідача та прокурор у судовому засіданні позов не визнали, у задоволенні позову просили відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що Криворізькою центральною міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Полстар» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 30.09.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 30.09.2012 року.

Перевіркою встановлено порушення:

п.137.10 ст.137 Податкового кодексу України підприємством до складу валових доходів не включено безоплатно отримані товари по давальницькій сировині на суму 6378491,90 грн.;

п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.195.1.3 ст.195 Податкового кодексу України підприємством до складу податкових зобов'язань не включені податкові зобов'язання по ДП «Фрештекс-Україна», по обробці текстильних виробів (прання, прасування), як підрядні роботи по давальницькій сировині, послуг, які отримані на митній території України на суму ПДВ 28211,65 грн.

За результатами перевірки складено Акт від 12.12.2012 року №4830/220/32633902 на підставі якого винесено податкові повідомлення-рішення №0001212301 від 27.12.2012 року де 1422867,00 грн. - основний платіж, 142033,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції та №0001202301 від 27.12.2012 року де 28211,65,00 грн. - основний платіж, 5143,37 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

За результатом адміністративного оскарження податкове повідомлення-рішення №0001202301 від 27.12.2012 року скасоване в частині збільшення грошового зобов'язання з штрафної санкції по податку на додану вартість на суму 5,00 грн., а в іншій частині залишено без змін. У зв'язку з чим винесено податкове повідомлення-рішення №0000391502 від 19.03.2013 року.

Як зазначає в акті перевірки податковий орган ТОВ «Полстар» використав залишки сировини у власних потребах, як безоплатно отримані товари, які згідно п.137.10 ст.137 Податкового кодексу України відносяться до складу валових доходів підприємства.

Суд не погоджується з такими висновками податкового органу, з огляду на наступне.

Відповідно до укладеного 13.11.2003 року контракту між ТОВ «Полстар» (Виконавець) та фірмою «Поларіс Хандельсгезельшафт м.х.б.» (Замовник), ТОВ «Полстар» зобов'язується здійснити поетапний розкрій та пошив швейних виробів, шляхом переробки давальницької сировини, яка надається фірмою «Поларіс Хандельсгезельшафт м.х.б.».

Пунктом 1.3. контракту визначено, що виконання робіт здійснюється Виконавцем на підставі окремих Специфікацій та Технологічних схем переробки давальницької сировини.

Відповідно до п. 3 Додаткової угоди від 13.11.2003 року, сторонами контракту доповнено п. 6.13. контракту, наступним:

залишки які виникли в результаті переробки, підлягають вивезенню; відходи, які виникли в процесі виконання операцій по переробці товарів та не мають подальшого використання у виробничому процесі підлягають знищенню (утилізації або видаленню);

Замовник доводить до відома Виконавця, що відходи, які виникли в процесі виконання операцій по переробці товарів та не мають подальшого використання у виробничому процесі мають нульову вартість;

Замовник відмовляється від права власності на відходи на користь Виконавця.

Таким чином, вимогами Контракту визначено, що у ТОВ «Полстар» не можуть залишатися у власності, а так само використовуватися у власних потребах залишки та відходи, які виникають в процесі виконання операцій по переробці давальницької сировини.

Отже, залишки давальницької сировини ТОВ «Полстар» поверталися фірмі «ГІоларіс Хандельсгезельшафт м.х.б.», а відходи, що утворились під час переробки давальницької сировини ТОВ «Полстар» повинне видалити самостійно, або укласти договір з суб'єктом господарської діяльності, у якого є відповідні дозволи на проведення таких операцій.

Відповідно до наявних в матеріалах справи ВМД ТОВ «Полстар» повернуло залишки переробки до замовника.

Крім того, на виконання вимог контракту між Приватним підприємством «Компанією з утилізації тари та пакувальних матеріалів, збирання заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини» «Дніпроекономресурси» та ТОВ "Полстар" укладені договори №339/08 від 05 грудня 2007 року та №339/10-25-11/09-01 від 25 листопада 2009р.

Згідно з п.2.1.1 Виконавець Приватне підприємство «Компанія з утилізації тари та пакувальних матеріалів, збирання заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини» «Дніпроекономресурси» зобов'язався розробити, організувати та впровадити систему надання послуг щодо організації збирання, заготівлі, утилізації або видалення відходів як вторинної сировини у тому числі використаної тари (упаковки) вітчизняного виробництва та утилізації імпортованої тари (упаковки), ввезеної ТОВ "Полстар" на територію України.

Відповідно до п.2.1.3 Виконавець Приватне підприємство «Компанією з утилізації тари та пакувальних матеріалів, збирання заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини» «Дніпроекономресурси» зобов'язався здійснювати збір та приймання використаної тари (упаковки) та відходів як вторинної сировини, відходів полімерів, зношених шин, паперу та картону, дерева, металевої тари, проводити їх оброблення чи видалення згідно з відповідними стандартами та технічними умовами, у тому числі з залученням третіх сторін.

Пунктом 2.2.1 зазначеного Договору передбачався обов'язок ТОВ "Полстар" прийняти надані Виконавцем Приватним підприємством «Компанією з утилізації тари та пакувальних матеріалів, збирання заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини» «Дніпроекономресурси» послуги з оформленням відповідного акту та оплатити їх у відповідності з тарифами, затвердженими Постановою КМУ від 26 липня 2001р. №915 із змінами, внесеними постановою КМУ від 26.07.2002р. №1084, постановою КМУ від 26.11.2003р. №1844.

За період дії вищезазначених договорів №339/08 від 05 грудня 2007 року та №339/10-25-11/09-01 від 25 листопада 2009р. Приватним підприємством «Компанією з утилізації тари та пакувальних матеріалів, збирання заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини» «Дніпроекономресурси» передано ТОВ "Полстар" на видалення швейну обрізь: бавовна, вовна, синтетичні та інші матеріали, що підтверджується відповідними актами.

Згідно акту виконаних робіт від 31.01.2011 року № ОУ 0000173, Приватним підприємством «Компанією з утилізації тари та пакувальних матеріалів, збирання заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини» «Дніпроекономресурси» надано ТОВ "Полстар" послуги у січні 2011 року із видалення швейної обрізі у кількості 2100,00 кг.

Відповідно до акту виконаних робіт від 28.04.2011 року № ОУ 0000779, Приватним підприємством «Компанією з утилізації тари та пакувальних матеріалів, збирання заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини» «Дніпроекономресурси» надано ТОВ "Полстар" послуги із видалення швейної обрізі у кількості 4200,00 кг.

Сплата послуг підтверджується платіжними дорученнями №1-0000381 від 16.02.2011 року та №1-0000974 від 21.04.2011 року.

Також, виконавцем виписані податкові накладні №356 від 31.01.2011 року та №383 від 21.04.2011 року.

26.05.2011 року ТОВ «Полстар» з метою видалення відходів, які виникли в процесі виконання операцій по переробці товарів та не мають подальшого використання у виробничому процесі, уклало договір №26/05 з ТОВ «НВТ» Екополігон» на отримання послуг від останніх на видалення швейної обрізі (бавовна, вовна та інші текстильні матеріали) та паперу.

Згідно акту здавання-приймання від 30.05.2011 року, ТОВ «Полстар» передало, а ТОВ «НВТ «Екополігон» видалило відходи у загальній кількості 4150,00 кг.

Актом здавання-приймання від 20.07.2011 року, ТОВ «Полстар» передало, а ТОВ «НВТ «Екополігон» видалило відходи у загальній кількості 5538,00 кг.

Відповідно до акту здавання-приймання від 12.09.2011 року, ТОВ «Полстар» передало, а ТОВ «НВТ «Екополігон» видалило відходи у загальній кількості 3476,00 кг.

Актом здавання-приймання від 25.11.2011 року, ТОВ «Полстар» передало, а ТОВ «НВТ «Екополігон» видалило відходи у загальній кількості 4780,00 кг.

Згідно акту здавання-приймання від 20.01.2012 року, ТОВ «Полстар» передало, а ТОВ «НВТ «Екополігон» видалило відходи у загальній кількості 2709,80 кг.

Актом здавання-приймання від 26.03.2012 року, ТОВ «Полстар» передало, а ТОВ «НВТ «Екополігон» видалило відходи у загальній кількості 5416,00 кг.

Відповідно до акту здавання-приймання від 30.05.2012 року, ТОВ «Полстар» передало, а ТОВ «НВТ «Екополігон» видалило відходи у загальній кількості 6412,20 кг.

Згідно акту здавання-приймання від 23.08.2012 року, ТОВ «Полстар» передало, а ТОВ «НВТ «Екополігон» видалило відходи у загальній кількості 3644.95 кг.

Актом здавання-приймання від 10.10.2012 року, ТОВ «Полстар» передало, а ТОВ «НВТ «Екополігон» видалило відходи у загальній кількості 3211,31 кг.

Згідно акту здавання-приймання від 19.11.2012 року, ТОВ «Полстар» передало, а ТОВ «НВТ «Екополігон» видалило відходи у загальній кількості 5082,38 кг.

Сплата послуг підтверджується платіжними дорученнями №1-0001495 від 21.06.2011 року, №1-0001809 від 29.07.2011 року, №1-0002222 від 15.09.2011 року, №1-0002800 від 01.12.2011 року, №1-00000192 від 27.01.2012 року, №1-00000764 від 06.04.2012 року, №1-00001287 від 12.06.2012 року, №1-00001926 від 06.09.2012 року.

Також, виконавцем виписані податкові накладні №1 від 30.05.2011 року, №1 від 20.07.2011 року, №1 від 12.09.2011 року, №3 від 25.12.2011 року, №1 від 20.01.2012 року, №2 від 26.03.2012 року, №2 від 30.05.2012 року, №4 від 23.08.2012 року.

Таким чином, документально підтверджено вивезення залишків та знищення відходів, що виникли в результаті переробки давальницької сировини.

Крім того, відповідно до пп.14.1.13 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України безоплатно надані товари, роботи, послуги:

а) товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів;

б) роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості;

в) товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.

З огляду на зазначене, позивачем, як замовником та підприємствами виконавцями були укладені договори про надання послуг. Вказані договори передбачають надання послуг, отримання виконаних робіт (послуг) та грошові розрахунки за надані послуги. Надання послуг відбувалось відповідно до умов договору.

Щодо висновків податкового органу про порушення позивачем п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України у зв'язку з чим до складу податкових зобов'язань не включені податкові зобов'язання до ДП «Фрештекс-Україна» по обробці текстильних виробів, як підрядні роботи по давальницькій сировині.

Згідно угоди про співробітництво в діяльності з переробки давальницької сировини №28-12/09-08 ТОВ «Полстар» (сторона 1) та ДП «Фрештекст-Україна» (сторона 2) здійснюють співробітництво за цією угодою в процесі діяльності з переробки давальницької сировини, яку надають Замовники. В межах виконання цієї угоди Сторона 1 зобов'язується виконувати поетапний розкрій та пошиття швейних виробів з давальницької сировини, а Сторона 2 зобов'язується здійснювати подальшу обробку та облагородження напівготових швейних виробів. За виконані роботи за цією угодою розрахунки між сторонами не здійснюються, а оплачуються безпосередньо Замовником.

Відповідно до пп.195.1.3 п.195.1 ст.195 Податкового кодексу України за нульовою ставкою оподатковуються операції з постачання таких послуг, зокрема, послуги, що передбачають роботи з рухомим майном, попередньо ввезеним на митну територію України для виконання таких робіт та вивезеним за межі митної території України платником, що виконував такі роботи, або отримувачем-нерезидентом.

До робіт з рухомим майном належать роботи з переробки товарів, що можуть включати власне переробку (обробку) товарів - монтаж, збирання, монтування та налагодження, у результаті чого створюються інші товари, у тому числі постачання послуг з переробки давальницької сировини, а також модернізацію та ремонт товарів, що передбачає проведення комплексу операцій з частковим або повним відновленням виробничого ресурсу об'єкта (або його складових частин), визначеного нормативно-технічною документацією, у результаті виконання якого передбачається поліпшення стану такого об'єкта.

Статтею 230 Митного Кодексу України (в редакції 2002 року) зазначено, що ввезення та переробка на митній території України товарів, що походять з інших країн, здійснюються з дозволу митного органу відповідно до положень цього Кодексу та інших законів України.

Статтею 231 Митного кодексу України визначено операції щодо переробки товарів.

Кількість операцій щодо переробки товарів у митному режимі переробки на митній території України не обмежується.

Операції щодо переробки товарів можуть включати:

1) власне переробку товарів;

2) обробку товарів - монтаж, збирання, монтування та налагодження, внаслідок чого одержуються інші товари;

3) ремонт товарів, у тому числі відновлення та регулювання;

4) використання окремих товарів, що не є продуктами переробки, але які сприяють чи полегшують процес виготовлення продуктів переробки, якщо самі вони при цьому повністю витрачаються.

Обмеження на окремі операції щодо переробки товарів, порядок виконання операцій щодо переробки товарів, включаючи можливість та умови використання українських товарів у процесі переробки, визначаються цим Кодексом та іншими законами України.

Окремі операції з переробки товарів за дорученням підприємства-резидента, якому видано дозвіл на переробку товарів на митній території України, та з дозволу митного органу можуть здійснюватися іншим підприємством. При цьому відповідальність перед митними органами за дотримання визначеного порядку переробки товарів несе підприємство, якому видано дозвіл на проведення операцій щодо переробки товарів на митній території України.

У разі якщо за умовами переробки товарів на митній території України передбачається виконання кількох операцій щодо їх переробки кількома підприємствами, кожне з підприємств, яке бере участь у процесі переробки, повинне одержати дозвіл митного органу на переробку товарів на митній території України. Переміщення товарів між підприємствами, що беруть участь у їх переробці, здійснюється з дозволу і під контролем митних органів.

До матеріалів справи надано зразки заяв від 23.12.2011 року та 14.04.2011 року, відповідно до яких рішенням митого органу ввезення та переробка товарів дозволено, дозволено переміщення між переробниками.

П.15 ст.1 МК України визначено поняття митного контролю - це сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своєї компетенції з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку;

П.16 ст.1 МК України визначено поняття митного режиму - сукупність норм, встановлених законами України з питань митної справи, що залежно від заявленої мети переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України визначають порядок такого переміщення та обсяг митних процедур, які при цьому здійснюються;

Тому можна зробити висновки, що питання пов'язані з митним контролем та митним режимом переміщення (ввезенням та вивезенням) давальницької сировини через митний кордон України на митну територію України у митному режимі, в тому числі переробки, здійснюється митним органом.

Як зазначив позивач в судовому засіданні у митного органу претензій у вигляді відповідних санкцій до ТОВ "Полстар" щодо порядку та терміну ввезення та вивезення давальницкої сировини у перевіряємому переоді з 01.01.2011 р по 30.09.2012 року не має.

Таким чином, операції по переробці ДП «Фрештекс-Україна» давальницької сировини фірми «Поларис Хандельсгезельшафт м.б.X.» як підрядні роботи по давальницькій сировині, здійснено з дозволу митного органу, оподатковується за нульовою ставкою, а відтак висновки, зазначені в акті перевірки № 4830/220/32633902 від 13.12.2012р. «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Полстар» (код за ЄДРПОУ 32633902) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011р. по 30.09.2012р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011р. по 30.09.2012р.» щодо донарахування податку на додану вартість у розмірі 28211,65 грн. документально не підтверджуються.

Додатково, позиція суду щодо помилковості висновків податкового органу в акті від 13.12.2012 року за №4830/220/32633902 підтверджуються висновком №521/522-13 судово-економічної експертизи по кримінальному провадженню №32012040230000007.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами та забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0001212301 від 27.12.2012 року Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0000391502 від 19.03.2012 року Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби.

Стягнути з Державного бюджету України судові витрати на користь позивача в розмірі 5255,12 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 01 липня 2013 року

Суддя О.В. Єфанова