Постанова № 33200311, 06.08.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.08.2013
Номер справи
826/10433/13-а
Номер документу
33200311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 серпня 2013 року 15:59 № 826/10433/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Патратій О.В.

при секретарі Хилі І.В., за участю представників сторін:

від позивача: Гергеля П.М.,

від відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомКиївського міського центру зайнятостідо ОСОБА_2про стягнення коштів у розмірі 954,96 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Київський міський центр зайнятості з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у розмірі 954,96 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, перебуваючи на обліку у Дніпровському районному центрі зайнятості як безробітна, не повідомила останній про факт перебування у трудових відносинах з ДП НСК «Олімпійський», у зв'язку з чим незаконно отримала допомогу по безробіттю, що відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. № 1533-III є підставою для стягнення загальної суми виплат.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05 травня 2012 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 17 липня 2013 року.

В судові засідання 17 та 30 липня 2013 року відповідач не з'явився, у зв'язку з чим розгляд справи на підставі п. 3 ч. 1 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України було відкладено.

Відповідачка в судовому засіданні 06 серпня 2013 року проти факту її працевлаштування в ДП НСК «Олімпійський» не заперечувала. При цьому повідомила суд про свою неспроможність повернення Київському міському центру зайнятості виплаченої їй допомоги.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06 серпня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Як встановлено судом, на підставі поданої заяви від 16.12.2011р. ОСОБА_2 була зареєстрована в Дніпровському районному центрі зайнятості м. Києва, як така, що шукає роботу.

Наказом Дніпровського районного центру зайнятості м. Києва від 16.12.2011р № НТ111216 відповідачці було надано статус безробітної та призначено їй допомогу по безробіттю відповідно до статей 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності (а.с. 9).

Як встановлено в судовому засіданні, відповідачка - ОСОБА_2 у порушення положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» не повідомила центр зайнятості про обставини, що впливають на умови призначення та виплати забезпечення.

Так, згідно актів розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 39 від 15.01.2013 року, № 377 від 26.03.2013 року, встановлено, що безробітна ОСОБА_2 перебувала у трудових відносинах з ДП НСК «Олімпійський» (код за ЄДРПОУ 14297707) на позаштатній посаді 01.04.2012р., 14.04.2012р., 06.05.2012р., 11.06.2012р., 15.06.2012р., 19.06.2012р., 24.06.2012р., 01.07.2012р, 14.07.2012р., 25.07.2012р., 27.07.2012р., 31.07.2012р., 04.08.2012р., 12.08.2012р, 25.08.2012р, та 29.08.2012р. та отримувала дохід за виконання обов'язків «стюарда». (а.с. 24-25).

При цьому, про свої трудові відносини з ДП НСК «Олімпійський» ОСОБА_2 Дніпровський районний центр зайнятості м. Києва не повідомила.

Вказане підтверджується витягами із наказів про прийом на роботу №62/1-к від 30.03.2012р., №88-к від 13.04.2012р., №107-к від 04.05.2012р., №128-5від 07.06.2012р., №130-к від 07.06.2012р., №137-к від 12.06.2012р., №144-к від 20.06.2012р., витягами із наказів про звільнення позаштатних одиниць №69/1-к від 02.04.2012р., №88/1-к від 13.04.2012р., №109/1-к від 07.05.2012р., №135/2-к від 12.06.2012р., №137/5-к від 15.06.2012р., №139/1-к від 20.06.2012р., №146/1-к від 25.06.2012р., №152/к від 26.06.2012р., №156/2-к від 01.07.2012р., №163-к від 13.07.2012р., №168/2-к від 13.07.2012р., №177-к від 23.07.2012р., №179/1-к від 25.07.2012.р., №181-к від 26.07.2012р., №182/2-к від 27.07.2012р., №185-к від 30.07.2012р., №190/2-к від 31.07.2012р., №193-к від 02.08.2012р., №194/1-к від 03.08.2012р., №210-к від 07.08.2012р., №206/2-к від 12.08.2012р., №215-к від 21.08.2012р., №215/1-к від 23.08.2012р., №220-к від 27.08.2012р., №222/2-к від 29.08.2012р.(а.с. 17-23), а також розрахунковими листками про виплачену відповідачці заробітну плату за квітень, травень, червень, липень, серпень 2012 року (а.с. 24-25, 29, 30).

Згідно з довідками № 509-06/23 від 02.02.2013 року, №1741-07/23 від 25.04.2013р., що складені Київським міським центром зайнятості, сума, яка була виплачена як допомога по безробіттю та підлягає поверненню гр. ОСОБА_2, становить 954,96 грн. (а.с. 11,12).

З огляду на виявлені обставини, 26 квітня 2013 року Дніпровським районним центром зайнятості було направлено на адресу відповідача повідомлення Подільського районного центру зайнятості № 1762-07/23, яким запропоновано відповідачу повернути грошові кошти у розмірі 954,96 грн. протягом 15-ти календарних днів.

У встановлений строк вказана сума коштів відповідачем сплачена не була, що стало підставою звернення Київського міського центру зайнятості до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення» (чинного на момент спірних правовідносин), Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1, Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 219, якою затверджено Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних (чинного на момент спірних правовідносин).

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначає Закон України «Про зайнятість населення».

Як передбачено ч. 1 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить дохід у грошовій або іншій формі.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості реєструє безробітних і подає їм у межах своєї компетенції допомогу, в т. ч. і грошову.

Частиною 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів.

За положеннями ч. 4 ст. 2 наведеного Закону, у разі відсутності підходящої роботи рішення про надання громадянам статусу безробітних приймається державною службою зайнятості за їх особистими заявами з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості за місцем проживання як таких, що шукають роботу. Реєстрація громадян провадиться при пред'явленні паспорта і трудової книжки, а в разі потреби - військового квитка, документа про освіту або документів, які їх замінюють.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 219 затверджено Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних (далі - Порядок № 219), відповідно до абз.2 п.1 якого передбачено, що до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатись всі незайняті громадяни, які бажають працювати, а також зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.

Для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», і не отримує пенсію на пільгових умовах.

Відповідно до ч.2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Проте, як встановлено у судовому засіданні, відповідачка не подала до Дніпровського районного центру зайнятості відомості про свою зайнятість у ДП НСК «Олімпійський», відтак, у порушення положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття» не повідомила центр зайнятості про обставини, що впливають на умови призначення та виплати їй допомоги по безробіттю.

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом 7 Порядку передбачено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_2 у зв'язку із неподанням до Дніпровського районного центру зайнятості відомостей про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, за період з 01.04.2012р. по 29.08.2012р. було безпідставно нараховано та сплачено матеріальну допомогу по безробіттю у загальному розмірі 954,96 гривень.

В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Наказу Дніпровського районного Центру зайнятості м. Києва від 11.04.2013 року № 107 були вжиті заходи по поверненню ОСОБА_2 коштів, отриманих незаконно як допомогу по безробіттю.

Відповідно до п. 8 Порядку, у разі неповернення коштів, незаконно виплачених в якості допомоги по безробіттю у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачка суду не надала.

Оскільки на час розгляду судом справи відповідачкою не повернуті кошти, які виплачені їй в якості допомоги по безробіттю, зважаючи на те, що відповідачка обставин, викладених у позові не заперечувала та фактично визнала позов, суд вважає за необхідне позов задовольнити та стягнути з відповідачки суму допомоги в розмірі 954,96 грн.

Несплата Відповідачкою вказаної суми наносить суттєвої шкоди державі, так як перешкоджає у повному обсязі Київському міському центру зайнятості та його структурному підрозділу - Дніпровському районному центру зайнятості м. Києва забезпечувати соціальний захист громадян шляхом виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у передбачених законодавством випадках.

Ненадходження коштів до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, порушує державні інтереси в сфері соціального захисту населення в частині професійного навчання, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян і завдає державі шкоду, яка може привести до посилення соціальної напруженості в суспільстві.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються..

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; адреса: АДРЕСА_1) на користь Київського міського центру зайнятості незаконно отримані кошти у розмірі 954,96 гривень (дев'ятсот п'ятдесят чотири грн. 96 коп.).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Патратій О.В.

Повний текст постанови складено та підписано: 16 серпня 2013 року.