Україна
Донецький окружний адміністративний суд
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
27 серпня 2013 р. Справа № 805/12352/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Скріпнік А.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання незаконним, скасування наказу про звільнення № 30 о/с від 30.01.2013 та зобов'язання поновити на посаді,
В С Т А Н О В И В:
20.08.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним адміністративним позовом.
Частиною 3 статті 99 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Аналізуючи приписи статті 99 КАС України, суд зазначає, що при визначенні початку строку на звернення до адміністративного суду із позовом передусім до ваги береться момент, коли особа фактично дізналася про наявність відповідного порушення, тобто коли особа з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Як стверджує позивач у свої позовній заяві, у червні 2013 року йому стало відомо про те, що наказом № 30 о/с від 30.01.2012 року його було звільнено з органів внутрішніх справ, проте звернувся до суду лише 20.08.2013 року, про що свідчить відбиток на поштовому штемпелі доданого конверту, тобто із пропуском місячного строку, визначеного статтею 99 КАС України.
Відповідно ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Крім того, суд зауважує, що заявником не надано жодних доказів поважності причин пропущення строку звернення до суду. В позовній заяві не зазначено жодних підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Суд також звертає увагу на те, що встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Поважними за змістом вказаної статті визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.
Таким чином, у зв'язку з вищевикладеним та, враховуючи те, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду та відсутністю поважних підстав для поновлення позивачу такого строку, а тому на підставі статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без розгляду.
Керуючись вимогами статей 99, 100, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд,
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання незаконним, скасування наказу про звільнення № 30 о/с від 30.01.2013 та зобов'язання поновити на посаді - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядок, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання особою копії ухвали.
Суддя Скріпнік А.І.