Постанова № 33197960, 27.08.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2013
Номер справи
823/2719/13-а
Номер документу
33197960
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2013 року справа № 823/2719/13-а

10 год. 35 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

при секретарі - Журавель Т.В.,

за участю представника позивача - Арескула О.Ю. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - Фонд) звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» заборгованості в сумі 7522 грн. 58 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", неправомірно використані кошти Фонду, у зв'язку з чим, прийнято рішення № 51 від 19.04.2013р. про повернення таких коштів та застосування фінансових санкцій. В зв'язку з несвоєчасним поверненням вказаних коштів, відповідачу нараховано штраф та пеню. Загальна сума заборгованості відповідача складає 7522 грн. 58 коп. У встановлені законом строки неправомірно використані кошти відповідачем не повернуті, а сума штрафних санкцій та пені не сплачена, що зумовило звернення до суду.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання, до зали судового засідання не з'явився, причини повторної неявки суду не повідомив.

Частиною 4 статті 128 КАС України передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що комунальне підприємство «Аеропорт Черкаси» 20.10.2010 року зареєстроване як платник страхових внесків у Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реєстраційним номером 710112000157.

08.04.2013р. головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена планова документальна перевірка КП «Аеропорт Черкаси» щодо правомірності використання коштів на виплату встановлених видів допомог по соціальному страхуванню, видачі та використання путівок на санаторно-курортне лікування і дотримання вимог нормативно-правових актів щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей та перевірка роботи комісії із соціального страхування за період з 01.01.2009р. по 31.12.2012р.

За результатами зазначеної перевірки складено акт №78 від 08.04.2013р., з якого вбачається, що відповідачем, в порушення ч.1,2 ст. 35, ст. 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001р. №2240-ІІІ та п.4.14, п. 6.2 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.09.2009 року № 12 (зі змінами та доповненнями) неправомірно використано кошти Фонду в сумі 4481 грн. 58 коп., а саме: позивачем оплачувалась допомога по тимчасовій непрацездатності після встановлення групи інвалідності та без урахування страхового стажу застрахованої особи; путівка на санаторно-курортне лікування була видана застрахованій особі за відсутності квитанції про часткову оплату вартості путівки.

На підставі вищевказаного акту, заступником директора виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відносно відповідача прийнято рішення № 51 від 19.04.2013р. про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. У відповідності до зазначеного рішення, відповідач у десятиденний термін від дня отримання рішення повинен повернути до бюджету Фонду суму в розмірі 6722 грн. 58 коп., в т.ч. 4481 грн. 58 коп. - страхові кошти Фонду, використані з порушенням та 2241 грн. 00 коп. - штраф за порушення порядку використання страхових коштів Фонду.

Вказане рішення було отримане уповноваженою особою відповідача 23.04.2013р., що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення, проте оскаржене не було.

Крім того, у зв'язку з неповерненням відповідачем коштів у розмірі 6722 грн. 58 коп., директором Черкаської міської виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі довідки від 22.05.2013р. прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 96 від 22.05.2013р., згідно якого відповідач зобов'язаний протягом десяти днів з дня отримання рішення перерахувати до бюджету Фонду 800 грн. 00 коп., в т.ч. 672 грн. 00 коп. штрафу за несвоєчасне повернення страхових коштів та 128 грн. 00 коп. пені.

Рішення від 22.05.2013р. № 96 було отримане 24.05.2013р. уповноваженою особою відповідача, що підтверджується листом Черкаської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» від 03.07.2013 року вих. 240-Н.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001р. №2240-ІІІ, (далі - Закон №2240) загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

При цьому, здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, зокрема за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору, контракту; обов'язковості фінансування Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; цільового використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; відповідальності роботодавців та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом тощо (ст. 5 Закону).

Згідно зі ст. 22 Закону №2240 платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи. Статусу платників страхових внесків до Фонду страхувальники - юридичні та фізичні особи набувають з дня їх реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону №2240, фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Згідно частини п'ятої статті 10 вказаного Закону робочими органами виконавчої дирекції Фонду та його відділень є виконавчі дирекції відділень в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі. Виконавчі дирекції відділень підзвітні правлінням відділень та виконавчій дирекції Фонду та здійснюють свою діяльність від імені Фонду в межах і в порядку, передбачених статутом Фонду та положенням про виконавчі дирекції відділень Фонду.

Пунктом 4 ч.1 ст. 13 Закону №2240 визначено, що виконавча дирекція Фонду здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Відповідно до п.п.2, 5 ч.2 ст. 27 Закону України №2240 страхувальники зобов'язані нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески; допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності обчислення та сплати страхових внесків, використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок.

Згідно пункту 1.3. Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №13 від 26.06.2001р., відділення Фонду діє як регіональна структура Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і є юридичною особою, має свій бюджет, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, рахунки в установах банків, використовує символіку Фонду.

Пунктом 5.1. Положення встановлено, що виконавча дирекція відділення Фонду забезпечує збір та акумуляцію страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

Таким чином, належним отримувачем страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності є саме органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Частиною 1 ст. 30 Закону №2240 визначено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.

Відповідно до ст. 30 Закону № 2240 за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до ч. 1 ст. 21 та ст. 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожен день прострочення платежу.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача становить 7522 грн. 58 коп.

Беручи до уваги, що заборгованість у розмірі 7522 грн. 58 коп. відповідачем у встановлені законом строки не повернута, а сума штрафних санкцій та пені не сплачена, суд дійшов висновків, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 122, 128, 159, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства «Аеропорт Черкаси» (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 168, ідентифікаційний код 01130710) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (18016, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 18, ідентифікаційний код 21355026) заборгованість в сумі 7522 (сім тисяч п'ятсот двадцять дві) грн. 58 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку та строки, встановлені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Гайдаш

Повний текст постанови виготовлений 29.08.2013 року