КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2013 року Справа № 811/2353/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого –судді – Чубари Н.В.
секретар судового засідання – Черна О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства «Елгран» до Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області ДПС про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
12 листопада 2009 року Закрите акціонерне товариство «Елгран» (далі - позивач, ЗАТ) звернулося до суду з адміністративним позовом до Кіровоградської міжрайонної державної податкової інспекції (далі - відповідач, ДПІ) з вимогою визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000752300/0 від 06.11.2009 року.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене відповідачем на підставі висновку акта виїзної планової документальної перевірки про порушення позивачем ст. 2, 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», в результаті чого занижено податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 50 175,00 грн., в тому числі за ІІІ квартал 2008 року в сумі 16 725,00 грн., за 2009 рік – в сумі 33 450,00 грн.
Позивач не погоджується з висновками податкового органу викладеному в акті перевірки, оскільки автомобілі БеЛАЗ, які належать позивачу, підпадають під код УКТ ЗЕД – 8709 та не являються об’єктом оподаткування податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених в позовній заяві, та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача надав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав законності оскаржуваного рішення, яке прийнято на підставі обґрунтованих висновків перевірки, в ході якої встановлено порушення вимог Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 19.08.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено до 23.08.2013 р., про що сторонам оголошено в судовому засіданні після проголошення вступної та резолютивної частини постанови.
Заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності на підставі зібраних доказів, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що закрите акціонерне товариство «Елгран» зареєстроване як юридична особа Кіровоградською районною державною адміністрацією Кіровоградської області 13.10.1999 року (а. с. 20, 93) та діє на підставі статуту (а. с. 93 – 103).
Види діяльності за КВЕД :
- добування декоративного та будівельного каменю;
- добування піску та гравію та ін. (а. с. 20).
Посадовими особами відповідача проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2008 року по 30.06.2009 року, за результатами якої складено акт № 631/23-00/30620865 від 28.10.2009 року (а. с. 8 – 14).
Відповідно до висновків зазначеного Акту встановлено наступні порушення:
- ст. 2, ст. 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», в результаті чого ЗАТ не віднесено до об’єктів оподаткування великовантажні автомобілі БеЛАЗ. Таким чином, занижено суму податку за 3, 4 квартал 2008 року у сумі 16 725 грн., за 2009 рік у сумі 33 450 грн. Всього за перевіряємий період у сумі 50 175 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0000752300/0 від 06 листопада 2009 р., яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем податок з власників транспортних засобів у розмірі 62 719 грн., в тому числі 50 175 грн. - за основним платежем та 12 544 грн. –штрафні (фінансові) санкції (а. с. 7).
Висновки відповідача щодо визначення позивачеві суми грошового зобов’язання за платежем податок з власників транспортних засобів, ґрунтуються на тому, що позивачем за перевіряємий період не віднесені до об’єкту оподаткування великовантажні автомобілі БелАЗ в кількості 6 одиниць.
На думку відповідача, вказані транспортні засоби, в розумінні ст. 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» є об’єктом оподаткування – автомобілі вантажні – код 8704.
Суд не погоджується з висновками податкового органу з огляду на наступне.
Відповідно до преамбули Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» цим Законом встановлюється податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах.
Згідно зі ст. 1 вказаного Закону платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону об'єктами оподаткування є, зокрема, автомобілі вантажні – код за Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - код) - 8704;
При цьому, серед транспортних засобів, що не є об'єктами оподаткування, окрім інших є – транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, - код 8709.
Як вбачається з матеріалів справи, видом діяльності ЗАТ «Елгран» є добування декоративного та будівельного каменю; добування піску та гравію та ін. (а. с. 20)
Судом встановлено, що на балансі ЗАТ «Елгран» знаходяться 6 одиниць транспортних засобів марки БелАЗ, модифікації 7522, 540 (а. с. 49)
Вказані транспортні засоби, зареєстровані в Держнаглядохоронпраці по Кіровоградській області згідно «Правил державної реєстрації та обліку великовантажних автомобілів та інших транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування», затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України 01.07.2004 р. № 163 (а. с. 28 – 31, 50 – 53).
Для визначення об’єкта оподаткування податком з власників транспортних засобів згідно зі ст. 2 згаданого Закону використовується Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД).
Порядок і процедуру ведення УКТ ЗЕД заветрджено постановою КМУ від 12.12.2002 р. № 1863 (зі змінами та доповненнями), відповідно до якої ведення УКТ ЗЕД здійснює Держмитслужба України.
Згідно зі ст. 313 Митного кодексу України (зі змінами та доповненнями) митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД, тобто на Держмитслужбу України покладено право здійснення остаточних висновків щодо визначення кодів УКТ ЗЕД.
Для визначення об’єктів оподаткування ДПС України користується саме Митним тарифом України та поясненнями до нього або УКТ ЗЕД, а вирішальним фактором при віднесенні транспортного засобу до відповідної товарної позиції УКТ ЗЕД є технічні умови, сфера застосування та призначення, визначені заводом виробником при виготовленні конкретної моделі транспортного засобу або її модифікації.
Визначення типу, моделі, версії транспортного засобу, року його виготовлення, комплектності, укомплектованості, робочого об’єму двигуна, повної маси, інших характеристик, визначальних для класифікації транспортного засобу згідно УКТ ЗЕД, проводиться на підставі поданих при митному оформленні документів і результатів митного огляду транспортного засобу, включаючи огляд ідентифікаційних табличок, номерних площадок кузовів, додаткових носіїв інформації, наявних на транспортному засобі, з відображенням конструктивних особливостей, які є визначальними для класифікації транспортного засобу згідно з УКТ ЗЕД.
В судовому засіданні представником податкового органу не доведено належними доказами на підтвердження своїх доводів щодо належності спірних транспортних засобів, належних позивачу (БелАЗів) до товарної позиції 8704.
При цьому, судом враховано наступні обставини.
В матеріалах справи міститься експертний висновок № К-1038 від 10.03.2006 р. Київської торгово-промислової палати. Завданням експертизи є визначення коду товару згідно УКТ ЗЕД (а. с. 118 – 119).
Зі змісту вказаного документу вбачається, що кар’єрні самоскиди «БелАЗ» серій 7523, 75485, 7547 являють собою технологічний вантажний транспортний засіб, для руху якого в кар’єрах прокладаються спеціальні технологічні дороги. Повна маса з вантажем даних автомобілів вказаної серії відповідно складає 71,48 т, 72,0 т, 78,0 т. Габаритні розміри самоскида становлять відповідно: висота – 3,83 м, 4, 28 м, 4, 39; ширина – 3,787 м, 4,62 и, 4, 62 м. (а. с. 119)
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 38 т (на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - до 40 т; для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
За висновком експерта кар’єні самоскиди «БелАЗ», які належать позивачу, відповідають коду за УКТ ЗЕД 8709 19 90 00 – транспортні засоби вантажні, самохідні без підйомників або навантажувальних пристроїв, які використовуються на заводах, складах, у портах або в аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані; тягачі, використовувані на залізничних платформах, та їх частини: - транспортні вантажні засоби.
Крім того, судом при вирішенні справи враховано висновок комплексної судової автотехнічної-автотоварознавчої експертизи Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз від 04.09.2006 р., зі змісту якого вбачається, що транспортні засоби БелАЗ, модифікацій – 75405, 75485, 7522, 7523 не обладнані підйомниками або навантажувальними пристроями. Досліджувані транспортні засоби БелАЗ, модифікацій 75405, 75485, 7522, 7523 відносяться до товарної категорії – 8709 19 90 00. (а. с. 113 – 117).
При цьому, при вирішенні питання щодо віднесення кар’єрних самоскидів «БелАЗ» до товарної позиції 8709 експерти використовували, крім всього, лист-роз’яснення від заводу-виробника автомобілів БелАЗ (Жодіно, Білорусь), інформаційний лист від заводу – виробника з технічними характеристиками кар’єрних самоскидів БелАЗ та «Положення про технічне обслуговування, діагностування та ремонт кар’єрних самоскидів БелАЗ» товаровиробника РУПП «Білоруський автомобільний завод (м. Жодіно, Білорусь)» (а. с. 114, 118).
З урахуванням викладеного вище, судом встановлено, що належні позивачу автомобілі – самоскиди марки БелАЗ виконують роботи технологічного циклу виробництва тільки у внутрішніх межах підприємства, перевозять вантажі (гранітну масу) тільки на короткі відстані в межах підприємства, зареєстровані не органами Державної автомобільної інспекції, а Державним комітетом України по нагляду за охороною праці з видачею відповідних технічних паспортів відповідно до Правил реєстрації та обліку великовантажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, оскільки за своїми габаритними розмірами та ваговими характеристиками не відповідають Правилам Дорожнього руху України, до місця експлуатації можуть транспортувати своїм ходом лише за згодою ДАІ і дорожніх відомств.
Отже, транспортні засоби БелАЗи не призначені для використанні на дорогах загального користування, тому вони не є об’єктом оподаткування податком з власників транспортних засобів, який є джерелом фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування.
Тому, суд дійшов висновку, що податковим органом зроблено невірний висновок щодо віднесення кар’єрних самоскидів БелАЗ до товарної позиції за УКТ ЗЕД 8704 та, відповідно, щодо віднесення вказаних транспортних засобів до об’єкту оподаткування податком з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Враховуючи вищевикладене, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, суд також вважає за необхідне присудити з Державного бюджету України на користь ЗАТ «Елгран» судові витрати у розмірі 3,40 грн.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення № 0000752300/0 від 06 листопада 2009 року Кіровоградської МДПІ.
Присудити Закритому акціонерному товариству «Елгран» (код ЄДРПОУ 30620865) судові витрати з Державного бюджету в розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України – протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 23 серпня 2013 року.
Суддя Н.В. Чубара