Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/18/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2013 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі :
головуючого - судді Стратович О.В.
при секретарі Остапчук О.М.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Гур'єва О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 , мешканки АДРЕСА_1 , до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації , м. Олевськ вул. Привокзальна , 5 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
В С ТА Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації , м. Олевськ , вул. Привокзальна ,5, ( далі УПСЗН ) , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В позовній заяві зазначено , що позивачка є одинокою матір'ю і має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2. Оскільки при реєстрації народження дитини в органах РАГСУ батько дитини відмовився подати заяву про походження від нього дитини , то запис дитини в книзі реєстрації народжень було вчинено у відповідності до ст. 135 СК України , який був чинний на той час , тобто за тодішнім прізвищем « ОСОБА_4 » , а ім'я та по- батькові дитини записано за вказівкою матері « ОСОБА_4 ».
Як одинока мати , позивачка має право на щомісячну допомогу на дітей в розмірах , що встановлені Законом України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » і отримувала таку допомогу , оскільки позивачка не перебуває з батьком її дитини у зареєстрованому шлюбі , самостійно веде господарство та одна проживає з дитиною та виховує її .
На адресу позивачки надійшов лист з УПСЗН від 29.03.2013 року за № 1243 в якому було зазначено , що їй відмовлено у виплаті призначеної допомоги , як одинокій матері, на дитину по причині проживання з батьком дитини. Виплата допомоги одинокій матері зупинилася з 01.12.2012 року .
Позхивачка вважає , що відповідач незаконно зупинив зазначені виплати на дитину, оскільки вона не перебуває у зареєстрованому шлюбі, а у свідоцтві про народження дитини запис про батька зроблено в органах реєстрації цивільного стану за вказівкою позивачки .
Просить суд визнати дії відповідача , які полягають у припиненні виплат одинокій матері на утримання малолітньої дитини протиправними .
Зобов'язати відповідача, продовжити виплату зазначеної допомоги, яка передбачена ст.18- 1 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » починаючи з 01.12.2012 року
Зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату не виплаченої допомоги з 01.12.2012 року , тобто з моменту припинення такої виплати .
Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав зазначених в позові і просить суд їх задовольнити в повному обсязі .
Представник позивачки позовні вимоги підтримав в повному обсязі і просить суд їх задовольнити , оскільки відповідач не надав суду доказів правомірності свого рішення про припинення сплати допомоги позивачці на утримання малолітньої дитини , як одинокій матері .
Представник відповідача заперечує стосовно задоволення позову, вважаючи припинення виплати допомоги одинокій матері на утримання малолітньої дитини законними, що стверджується відповідним актом , який був складений інспектором УПСЗН .
Допитана в судовому засіданні в якості свідка соціальний інспектор ОСОБА_5 суду показала , що нею 12.12.2011 року було складено в приміщення УПСЗН у м. Олевськ по вул. Привокзальній , 5 , акт зі слів позивачки в якому було зазначено , що остання проживає в АДРЕСА_2 , з дітьми та співмешканцем ОСОБА_3 , веде з останнім спільне господарство і дана особа є батьком дитини на яку позивачці нараховувалася та сплачувалася соціальна допомога на утримання дитини , як одинокій матері . Інших перевірок стосовно зупинення зазначених виплат УПСЗН не проводило .
Судом встановлено , що позивачка відповідно до ст. 18-1 .Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » отримувала матеріальну допомогу на утримання дитини , як одинока мати , до 01 грудня 2012 року , яку надавав УПСЗН Олевської РДА . З цього ж часу позивачка перестала отримувати допомогу відповідно рішення УПСЗН про що останню було повідомлено листом № 1243 від 29.03.2013 року , після звернення останньої до відповідача , в якому було зазначено , що позивачці відмовлено у призначенні допомоги одинокій матері на дитину по причині проживання з батьком дитини та виплата допомоги одинокій матері зупиняється з 01.12.2012 року . Представник відповідача та свідок не змогли надати пояснення на підставі якого документа ( рішення ) УПСЗН припинило виплату зазначених коштів , лише послалися на відповідний акт , який не є нормативним документом .
Дані правовідносини врегульовані наступними нормативно-правовими актами , а саме : так , відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб , що передбачені Конституцією та Законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист , що включає право на забезпечення їх у разі повної , часткової або тимчасової втрати працездатності , втрати годувальника , безробіття з неналежних від них обставин , а також у старості та інших випадках передбачених законом , зазначено в ч.1 ст. 46 Конституції України .
Відповідно до ст. 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя , крім випадків , передбачених Конституцією України . Такі положення зазначені і в ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ( ЄКПЛ ) від 04.11.1950 року , яка набрала чинності в Україні 11.09.1997 року .
Положеннями ч.2 ст.71 КАС України встановлено , що в адміністративних справах про протиправність рішень , дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення , дії чи бездіяльності покладається на відповідача , якщо він заперечує проти адміністративного позову .
Відповідно до ч.1 , 4 ст.18-1 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » , у редакції Законів України від 04.11.2004 року № 2164 -ІV , із змінами внесеними згідно із Законом України від 25.03.2005 року № 2505 - ІV , у редакції Закону України від 16.06.2011 року № 3526 - VІ , право на допомогу одиноким матерям мають одинокі матері ( які не перебувають у шлюбі ) , …….., якщо у свідоцтві про народження дитини ….., відсутній запис про батька ( матір ) або запис про батька ( матір ) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері ( батька , усиновлювача ) дитини ;
Жінка , яка має дітей від особи , з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі , але з якою вона веде спільне господарство , разом проживає і виховує дітей , права на одержання допомоги , встановленої на дітей одиноким матерям , не має . При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою , від якої вона має дітей , допомога на дітей , народжених від цієї особи , не призначається .
В ст.135 СК України при народження дитини у матері , яка не перебуває у шлюбі , у випадках , коли немає спільної заяви батьків , заяви батька або рішення суду , запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем матері та громадянством матері , а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою .
Суддя , дослідивши матеріали справи приходить до висновку , що позов слід задовольнити в повному обсязі . Таке рішення суд мотивує тими обставинами, що позивач протиправно та безпідставно зупинив виплату допомоги позивачці , перебравши на себе не властиві УПСЗН функції , а саме встановив факт проживання позивачки однією сім'єю з батьком дитини та встановив батьківство , що є незаконним . Крім того позивач не надав суду доказів , які стверджують факт проживання позивачки однією сім'єю з батьком дитини або особою з якою остання не перебуває в шлюбі , тому дії відповідача вважаються надуманими і такими , що не відповідають дійсності .
Саме по собі повідомлення позивачці у вигляді листа , про припинення виплати на дитину соціальної допомоги , як одинокій матері , не є офіційним рішенням державного органу , а носить інформаційний характер , тобто відповідач - УПСЗН рішення про припинення виплати соціальної допомоги відповідачці в установленому законом порядку не приймав .
Крім того суд не бере до уваги і підставу прийняття незаконного рішення відповідача про припинення соціальних виплат позивачці , оскільки вище зазначений акт обстеження матеріально побутових умов сім'ї не є нормативно-правовим документом і складався не за місцем знаходження обстежуваної сім'ї , а тому є не належним доказом .
Керуючись вимогами : ч. 2 ст. 19 , ч.1 ст. 46 , ст. 32 Конституції України ; ч. 1,4 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ (із змінами та доповненнями) ; ст.135 СК України ; ст.ст. 10,11,70,71,86,159,162,163,167,186 КАС України , суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_3 , мешканки АДРЕСА_1 , до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації , м. Олевськ вул. Привокзальна , 5 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити .
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації , м. Олевськ вул. Привокзальна , 5 , які полягають у припиненні виплати позивачці - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешканки АДРЕСА_1 , як одинокій матері , допомоги на утримання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які передбачені ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ (із змінами та доповненнями) - протиправними .
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації , м. Олевськ вул. Привокзальна , 5 , продовжити виплату позивачці - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешканки АДРЕСА_1 , як одинокій матері , допомоги на утримання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які передбачені ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ (із змінами та доповненнями) з моменту припинення таких виплат , а саме з 01 грудня 2012 року .
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації , м. Олевськ вул. Привокзальна , 5 , здійснити нарахування та виплатити позивачці - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешканки АДРЕСА_1 , як одинокій матері , допомоги на утримання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які передбачені ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ (із змінами та доповненнями) починаючи з моменту припинення таких виплат , а саме з 01 грудня 2012 року .
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду , через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: О. В. Стратович