Ухвала суду № 33189683, 28.08.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
28.08.2013
Номер справи
2а-3337/12/2670
Номер документу
33189683
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"28" серпня 2013 р. м. Київ К/9991/65760/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Бухтіярової І.О., Степашка О.І., Федорова М.О.,за участю секретаря судового засідання Стоцького О.І.,

представника позивача Малярчука Ю.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області Державної податкової служби

на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.06.2012 р.

та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2012 р.

у справі № 2а-3337/12/2670

за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (далі - позивач, ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України»)

до Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ у Богодухівському районі Харківської області)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Богодухівському районі Харківської області, в якому просила суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.12.2011 р. № 0002291510.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.06.2012 р. адміністративний позов задовольнити частково: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Богодухівському районі Харківської області від 05.12.2011 р. № 0002291510 в частині зобов'язання сплатити штраф у сумі 132 358,21 грн.; в іншій частині адміністративного позову відмовити.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2012 р., змінено абзац другий резолютивної частини постанови Окружного адміністративного суду м.Києва від 07.06.2012 р., викладено його в наступній редакції: «Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області від 05 грудня 2011 року № 0002291510 в частині зобов'язання сплатити штраф у сумі 264 416,42 грн.»; в іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.06.2012 р.- залишено без змін.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» та ДПІ у Богодухівському районі Харківської області подали касаційні скарги, в яких, позивач просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій в частині відмови в задоволенні позовних вимог та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити, відповідач, в свою чергу, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій в частині задоволення адміністративного позову та в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Посилаються на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому засіданні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційних скарг, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що касаційні скарги не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені наступні фактичні обставини справи.

ДПІ у Богодухівському районі Харківської області 05.12.2011 р., на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» з питань своєчасності сплати рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні за серпень, вересень 2011 року та рішень ДПС України про розстрочення № 31 від 29.04.2011 р., № 63 від 30.07.2011 р., за результатами якої складено акт № 588/15-30019775 від 05.12.2011 р. та встановлено порушення позивачем пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України.

На підставі зазначеного акту перевірки та статті 126 Податкового кодексу України відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.12.2011 р. № 0002291510, яким, за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні, визначеного пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, а саме: за затримку на 92 календарних дні сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 14 551 546,64 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 2 844 309,34 грн.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги та скасовуючи прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення в частині зобов'язання сплатити штраф у сумі 132 358,21 грн., виходив з того, що податкове зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувають в Україні, за липень 2011 року сплачено із затримкою 1 календарний день, а не 92 календарних дні, як зазначено в акті перевірки № 588/15-30019775 від 05.12.2011 р.

Змінюючи резолютивну частину рішення суду першої інстанції, з чим погоджується колегія суддів касаційної інстанції, суд апеляційної інстанції виходив з наступного.

Відповідно до пункту 31.1 статті 31 Податкового кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Згідно пункту 49.2 статті 49 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Відповідно до підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то, згідно пункту 49.20 статті 49 Податкового кодексу України, останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Згідно абзацу першого пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пунктів 260.1, 260.3 статті 260 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.

Платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Згідно пункту 260.5 статті 260 Податкового кодексу України, платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: - за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України; - за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до пункту 260.7 статті 260 Податкового кодексу України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Як вбачається з матеріалів справи, останнім днем подачі позивачем податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за липень 2011 року, до податкового органу є 20.08.2011 р., але оскільки дана дата припадає на вихідний день (субота), то останнім днем подачі зазначеного податкового розрахунку слід вважати 22.08.2011 р. (понеділок).

Сума податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні за липень 2011 у розмірі суми боргу 1 323 582,08 грн. (1 099 685,53 грн. + 223 896,55 грн.), відповідно до платіжного доручення № 82 була сплачена 31.08.2011р., тобто в строки, передбачені пунктом 260.7 статті 260 Податкового кодексу України.

Також, матеріалами справи підтверджується, що останнім днем подачі податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за серпень 2011 року, до податкового органу є 20.09.2011 р., однак, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, сума боргу податкового зобов'язання у розмірі 3 161 246,08 грн. з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні за серпень 2011 року, відповідно до платіжного доручення № 381 від 30.11.2011 р., була сплачена із затримкою строку сплати на 61 день.

Останнім днем подачі податкового розрахунку з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за вересень 2011 року, до податкового органу є 20.10.2011 р., а граничним терміном сплати суми податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні є 30.10.2011 р., однак позивач сплатив суму боргу із зазначеного податкового зобов'язання у розмірі 3 400 562,18 грн., відповідно до платіжного доручення № 309, лише 30.11.2011 р, що призвело до затримки строку сплати на 31 день.

Згідно пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, виходячи з вищевикладеного, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з судами попередніх інстанцій, які обґрунтовано підтримали висновки перевіряючого, що за затримку сплати податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувають в Україні, за серпень 2011 року на 61 календарний день позивач має сплати штраф у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу у сумі 632 249,22 грн., та за затримку сплати податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувають в Україні, за вересень 2011 року на 31 календарний день - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу у сумі 680 112,44 грн.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, відповідно до рішення ДПА України від 29.04.2011 р. № 31 між ДПІ у Богодухівському районі Харківської області та ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» було укладено договір № 5/31 від 29.04.2011р. про розстрочення грошових зобов'язань на загальну суму 4 635 969,30 грн.

Відповідно до рішення ДПА України від 30.07.2011 р. № 63 між ДПІ у Богодухівському районі Харківської області та ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» було укладено договір № 7/63 від 30.07.2011 р. про розстрочення грошових зобов'язань на загальну суму 3 573 977,05 грн.

Згідно пункту 100.1 статті 100 Податкового кодексу України, розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Підпунктом 100.12.2 пункту 100.12 статті 100 Податкового кодексу України, передбачено, що договори про розстрочення (відстрочення) можуть бути достроково розірвані з ініціативи контролюючого органу в разі, якщо: - з'ясовано, що інформація, подана платником податків при укладенні зазначених договорів, виявилася недостовірною, перекрученою або неповною; - платник податків визнається таким, що має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення зазначених договорів; - платник податків порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу або відстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.

Відповідно до пункту 4.4 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010р. № 1036, з ініціативи органу державної податкової служби, що уклав договір про розстрочення (відстрочення), орган державної податкової служби вищого рівня, який прийняв рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), розриває цей договір, про що повідомляє платника податків та відповідний орган державної податкової служби.

У такому випадку підрозділ погашення податкового боргу письмово повідомляє підрозділ обліку та звітності та структурні підрозділи, які здійснюють адміністрування відповідних податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені, для здійснення заходів по нарахуванню пені та відповідних штрафних санкцій відповідно до норм чинного законодавства.

Пунктом 4.5 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків передбачено, що рішення про скасування розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) оформляється на бланку відповідного органу державної податкової служби.

При цьому рішення про розстрочення (відстрочення) скасовується в повному обсязі (за всіма платежами) з одночасним проведенням нарахування процентів за фактичний строк користування розстроченням (відстроченням).

Рішення про скасування раніше прийнятого рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) є підставою для дострокового розірвання договору.

Згідно пунктів 4.6, 4.7 зазначеного Порядку, з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Кодексом.

З дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення (відстрочення).

Відповідно до пункту 4.9 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, рішення про скасування розстрочення (відстрочення) та дострокове розірвання договору за ініціативою органу державної податкової служби може бути оскаржене у порядку, встановленому Кодексом для оскарження рішень органу державної податкової служби щодо нарахованої суми грошових зобов'язань.

Отже, підставою для дострокового розірвання договору розстрочення грошових зобов'язань є рішення про скасування раніше прийнятого рішення про розстрочення грошових зобов'язань; при цьому невнесені суми розстрочених грошових зобов'язань (податкового боргу) та суми процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення платник податків має сплатити з дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених грошових зобов'язань та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення а з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Податковим кодексом України.

У зв'язку з порушенням ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» умов погашення розстрочених податкових зобов'язань (податкового боргу) та в зв'язку з наявністю податкового боргу з грошових зобов'язань, які виникли після укладення договорів про розстрочення, ДПС України 12.10.2011 р. були винесені рішення № 23 та № 38, якими скасовані рішення ДПА України про розстрочення грошових зобов'язань від 29.04.2011 р. №31 та від 30.07.2011 р. № 63.

Судами попередніх інстанцій вірно встановлено, що грошові зобов'язання згідно рішень ДПА України про розстрочення грошових зобов'язань від 30.07.2011 р. № 63 та від 29.04.2011 р. № 31 з граничним терміном сплати 12.10.2011 р., фактично були сплачені позивачем 30.11.2011 року, тобто із затримкою строку сплати на 49 днів.

Оскільки станом на 12.10.2011 р. вищевказані договори були розірваними, то в такому разі, як вірно зазначено судами, за несвоєчасну сплату невнесених сум розстрочених грошових зобов'язань застосовується штраф у розмірі, передбаченому пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.

Отже, за затримку сплати податкового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувають в Україні, згідно рішень ДПА України про розстрочення грошових зобов'язань від 30.07.2011 р. № 63 та від 29.04.2011 р. № 31 на 49 календарних днів позивач має сплати штраф у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу у сумі 1 267 231,26 грн.

Таким чином, враховуючи вищезазначені правові норми, беручи до уваги те, що податкове зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувають в Україні, за липень 2011 року сплачено позивачем в строки, передбачені пунктом 260.7 статті 260 Податкового кодексу України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про неправомірність спірного податкового повідомлення-рішення від 05.12.2011 року № 0002291510 в частині зобов'язання сплатити штраф у сумі 264 416,42 грн.

Доводи касаційних скарг не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваних рішень, судами першої та апеляційної інстанцій було порушено норми матеріального та процесуального права.

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

За наведених обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не знаходить підстав, які б могли призвести до скасування оскаржуваних рішень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 210, 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційні скарги Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області Державної податкової служби - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.06.2012 р., в незміненій частині та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2012 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки, встановлені статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: (підпис) І. О. Бухтіярова Судді: (підпис) О.І. Степашко (підпис) М.О. Федоров З оригіналом згідно

Помічник