ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2013 р.Справа № 2-а-12091/09/1570
Категорія: 8.2.9 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Романішина Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2012 року в адміністративні справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Нові Бізнес Погляди» до державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
26 жовтня 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю «Нові Бізнес Погляди» звернулось до суду з позовом до державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області, в якому просило визнати нечинним та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0002442301/0/1 від 12 жовтня 2009 р., № 0001692301/1 від 12 жовтня 2009 р., № 001692301/0 від 03 серпня 2009.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач не вірно визначив податкові зобов'язання щодо сплати земельного податку, за належні на праві власності позивачу земельні ділянки.
На думку позивача, відповідач не врахував викладені в рішенні позиції Конституційного Суду України № 10 -рп/2008 від 22.05.2008 р. про внесення змін до деяких законодавчих актів України, з яких випливає, що протягом 01 січня 2008 року до 04 червня 2008 року діяли норми Закону України «Про плату за землю від 03 липня 1992 року, в редакції закону від 19 грудня 2006 року.
Крім того, право власності на земельні ділянки виникло у позивача на підставі рішень Комінтернівської районної державної адміністрації, про що зазначено в актах про право власності на земельні ділянки та витягах з державного земельного кадастру, у зв'язку з чим у відповідача були відсутні підстави для застосування Закону України «Про плату за землю», в редакції від 04 червня 2009 року.
Відповідач позовні вимоги не визнав.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2012 року адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Нові Бізнес Погляди» задоволено; скасовано податкове повідомлення-рішення № 0002442301/0/1 від 12.10.2009 р. прийняте Державною податковою інспекцією у Комінтернівському районі Одеської області по земельному податку з юридичних осіб на загальну суму 4 974 110, 58 грн.; скасовано податкове повідомлення-рішення № 0001692301/1 від 12.10.2009 р. прийняте Державною податковою інспекцією у Комінтернівському районі Одеської області по земельному податку з юридичних осіб на загальну суму 961 935,93 грн.; скасовано податкове повідомлення-рішення № 001692301/0 від 03.08.2009 р. прийняте Державною податковою інспекцією у Комінтернівському районі Одеської області по земельному податку з юридичних осіб на загальну суму 961 935,93.
Не погодившись з зазначеним рішенням суду першої інстанції, державна податкова інспекція у Комінтернівському районі Одеської області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, оскільки в акті перевірки не вірно була визначена стаття Закону України «Про плату за землю», а саме зроблено посилання на розділ 3, в той час згідно державних актів зазначена категорія земель відносилась до розділу 4, згідно якого податок за земельні ділянки справляється з розрахунку 5 % від грошової оцінки площі ріллі по області. У зв'язку із тим, що придбання земельних ділянок відбулось на підставі цивільно-правових угод, та враховуючи що позивачем не було надано довідку (витяг з технічної документації) про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, позивачу зроблений розрахунок земельного податку із врахуванням 5% ставки податку, у зв'язку з чим податковою інспекцією правомірно прийняті податкові повідомлення-рішення.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалюючи постанову про задоволення позовних вимог суд першої інстанції встановив, що вимоги позивача про визнання нечинним та скасування податкових повідомлень-рішень № 0002442301/1, № 0001692301 від 12 жовтня 2009 року та № 001692301/0 від 03 серпня 2009 року є правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, підтверджені доказами, а тому підлягають задоволенні в повному обсязі.
Частинами 1, 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В силу ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі направлень від 29 травня 2009 року року №548/23-8, від 30 червня 2009 року №685/23-8 співробітниками податкової служби проведена планова виїзна перевірка ТОВ «Нові Бізнес Погляди» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2008 року по 31 березня 2009 року.
За результатами перевірки було складено акт 429/2308/34980457 від 20 липня 2009 року, відповідно до висновків якого встановлено порушення податкового законодавства, а саме: ст. 7, 14, 15 Закону України «Про плату за землю» 03 липня 1992 року, в результаті чого занижено податкові зобов'язання по сплаті земельного податку за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. на суму 512 499 грн. 27 коп., а за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. на суму 128 841 грн. 35 коп. до місцевого бюджету Комінтернівського району Одеської області.
На підставі зазначеного акту перевірки, ДПІ у Комінтернівському районі прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001692301/0 від 03.08.2009 р., яким визначено податкове зобов'язання з земельного податку в сумі 961 935 грн. 93 коп., у т.ч. основний платіж 641 290 грн. 62 коп., штрафні (фінансові) санкції 320 645 грн. 31 коп.
За результатами апеляційного узгодження прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001692301/1 від 12.10.2009 р., яким визначено податкове зобов'язання з земельного податку в сумі 961 935 грн. 93 коп., у т.ч. основний платіж 641 290 грн. 62 коп., штрафні (фінансові) санкції 320 645 грн. 31 коп. та № 0002442301/0/1 від 12.10.2009 р., яким визначено податкове зобов'язання з земельного податку в сумі 4 974 110 грн. 58 коп., у т.ч. основний платіж 3 316 073 грн. 72 коп. та штрафні (фінансові) санкції 1 658 036 грн. 86 коп.
Статтею 2 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує це право, та його державної реєстрації та посвідчується державними актами; а право на оренду земельної ділянки - після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Пунктом 2.3. Наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009 року № 325, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.2009 року за № 735/16751 «Про затвердження Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою» передбачено, що у рядку акту «і на підставі» вказуються назва, дата і номер документа, який є підставою набуття права на земельну ділянку; найменування органу, яким прийнято цей документ (рішення органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади, рішення суду, договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право на спадщину, рішення про внесення земельної ділянки до статутного фонду, інші цивільно-правові угоди).
З матеріалів справи вбачається, що право власності позивача на земельні ділянки загальною площею 19,626 га, посвідчуються:
- державним актом про право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 671956 від 19.10.2007 року, зареєстрованим за № 020752400034, виданим на підставі розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 08 жовтня 2007 року № 1473/А -2007, який посвідчує право власності позивача на земельну ділянку, площею 9,263 га з кадастровим номером №5122786400:01:001:1114, яка розташована на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, з цільовим призначенням для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгівельно-виставкового-офісного комплексу для обслуговування жителів територіальної громади району;
- державним актом про право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 671957 від 19.10.2007 року зареєстрованим за №020752400033, виданим на підставі розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 08 жовтня 2007 року № 1474/А -2007, який посвідчує право власності позивача на земельну ділянку, площею 9,263га з кадастровим номером №5122786400:01:001:1115, яка розташована на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, з цільовим призначенням: для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгівельно-виставково-офісного комплексу для обслуговування жителів територіальної громади району;
- державним актом про право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №712329 від 06.03.2009 року зареєстрованим за №020952400001, виданим на підставі розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 26 лютого 2009 року №434/А -2009, який посвідчує право власності позивача на земельну ділянку, площею 1,1га з кадастровим номером №5122786400:01:001:2395, яка розташована на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, з цільовим призначенням: для будівництва та експлуатації транспортної розв'язки та споруд необхідних для обслуговування багатофункціонального торгівельно-виставкового-офісного комплексу для обслуговування жителів територіальної громади району.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про плату за землю», власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою, а згідно зі ст. 13 цього ж Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, що згідно з п. 2 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. №15 включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі, обліку кількості та якості земель, бонітування ґрунтів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель.
Частиною 1 статті 193 Земельного кодексу України визначено, що державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
З наявних в матеріалах справи витягів з бази даних автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру ( т.1. а.с.129,157,158) вбачається, що правовою підставою набуття земельних ділянок слугували розпорядження державної адміністрації Комінтернівського району Одеської області, а саме:
- розпорядження державної адміністрації Комінтернівського району Одеської області № 1473/А -2007 від 08.10.2007 р. щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5122786400:01:001:1114 яка знаходиться в Одеській області, Комінтернівському районі, в Фонтанській сільській раді;
- розпорядження державної адміністрації Комінтернівського району Одеської області № 1474/А -2007 від 08.10.2007 р. щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5122786400:01:001:1115 яка знаходиться в Одеській області, Комінтернівському районі, в Фонтанській сільській раді;
- розпорядження державної адміністрації Комінтернівського району Одеської області №434/А-2009 від 26.02.2009 р. щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5122786400:01:001:2395 яка знаходиться в Одеській області, Комінтернівському районі, в Фонтанській сільській раді.
Таким чином, в даних про реєстрацію права власності позивача на земельні ділянки з кадастровими номерами 5122786400:01:001:1114, 5122786400:01:001:1115, 5122786400:01:001:2395 загальною площею 19,626га, що є підставою для нарахування земельного податку відсутні посилання на договори купівлі-продажу в якості підстави набуття права власності.
Згідно відповіді Держкомзему у Комінтернівському районі від 02 листопада 2011 року №13.13.04/1956 відповідно до черговості кадастрової карти району земельні ділянки ТОВ "Нові бізнес погляди" загальною площею 19,626 га знаходяться на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області за межами населеного пункту (т.1. а.с.114).
Отже, земельні ділянки ТОВ "Нові бізнес погляди" загальною площею 19,626га відносяться до категорії земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів з цільовим призначенням для будівництва та експлуатації транспортної розв'язки та споруд необхідних для обслуговування багатофункціонального торгівельно - виставкового - офісного комплексу для обслуговування жителів територіальної громади району з підставою набуття права власності - розпорядження державної адміністрації Комінтернівського району Одеської області.
Статтею 8 розділу 4 Закону України «Про плату за землю» визначено, що податок за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення, за винятком земельних ділянок, зазначених у частині другій та третій цієї статті і частині другій статті 6 цього Закону, справляється з розрахунку 5 відсотків від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.
Враховуючи, що підставою набуття права власності позивачем на земельні ділянки є розпорядження державної адміністрації Комінтернівського району Одеської області, а земельні ділянки відносяться до категорії «іншого призначення» за межами населеного пункту, до спірних правовідносин повинна застосовуватись ч. 2 ст. 8 зазначеного закону, згідно якої податок за земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, транспорту, зв'язку та іншого призначення, за винятком земельних ділянок, зазначених у частині другій та третій цієї статті і частині другій статті 6 цього Закону, справляється з розрахунку 5 відсотків від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.
Судом першої інстанції встановлено, згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок та висновків державної експертизи землевпорядної документації № 30 від 04.10.2012 р., № 31 від 04.10.2012 р., № 32 від 04.10.2012 р. нормативна грошова оцінка земельних ділянок позивача з кадастровими номерами 5122786400:01:001:1114, 5122786400:01:001:1115, 54122786400:01:001:2395 становить в розрахунку на 1 кв. м -168,50 грн. (том 2 а.с. 240-245).
Таким чином, судова колегія вважає посилання відповідача на договори купівлі-продажу, як на єдину і незмінну підставу набуття позивачем права власності на земельні ділянки загальною площею 19,626 га не доречними, оскільки, в ході використання власником належних йому на праві власності земельних ділянок, в порядку визначеним законом, може бути змінено цільове призначення та як наслідок і підставу набуття права власності на земельні ділянки, що обов'язково впливає на податкові зобов'язання зі сплати податків на землю.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи та дав їм належну правову оцінку. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
При розгляді справи судом правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка.
Згідно з ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 200, ст. 206, ст. 254 КАС України,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2012 року в адміністративні справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Нові Бізнес Погляди» до державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій сторонам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя /підпис/ Єщенко О.В.
суддя /підпис/ Димерлій О.О.
суддя /підпис/ Романішин В.Л.