Ухвала суду № 33186305, 30.07.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2013
Номер справи
643/4181/13-а
Номер документу
33186305
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2013 р.Справа № 643/4181/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бершова Г.Є.

Суддів: Катунова В.В. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Кудіної Я.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Універмаг "Московський" на постанову Московського районного суду м. Харкова від 22.05.2013р. по справі № 643/4181/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Універмаг "Московський"

до Виконавчого комітету Харківської міської ради

про визнання рішення протиправним,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ТОВ Універмаг «Московський» (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Харківської міської ради в якому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення комітету Харківської міської ради від 13 липня 2011 року № 508 «Про затвердження акту про визначення збитків», яким затверджено акт № 164 від 25.06.2011 року про визначення збитків, які нанесені ТОВ Універмаг «Московський» Харківській міській раді за час використання земельної ділянки за адресою м. Харків, пр-т. Тракторобудівників, 156/41 без оформлення документів, що посвідчує право на земельну ділянку.

Постановою Московського районного суду міста від 22.05.2013 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з даним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з'ясування обставин справи та порушення норм матеріального права, що привело до неправильного вирішення справи просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити в повному обсязі, а також покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору.

Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції доводи скарги підтримав у повному обсязі з підстав і мотивів, викладених в апеляційній скарзі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечував, наполягаючи на законності постанови суду першої інстанції.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги та письмових заперечень, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що рішенням Харківської міської ради № 92/09 від 29.04.2009 «Про припинення та надання юридичним та фізичним особам у користування земельних ділянок для експлуатації та обслуговування будівель і споруд» позивачу надано в оренду строком до 01.04.2014 земельну ділянку загальною площею 0,5028 га. по пр. Тракторобудівників, 156/41 для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель літ «А-3» та літ «Б-1» за рахунок земель житлової та громадської забудови (а.с. 28-29).

13.07.2011 року рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради було прийнято рішення "Про затвердження акту про визначення збитків".

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для задоволення позову, оскільки дійшов до висновку, що оскаржуване рішення відповідача прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства.

Колегія суддів вважає, що наведені висновки суду першої інстанції є правильними, оскільки вони ґрунтуються на фактичних обставинах справи та відповідають приписам чинного законодавства, з огляду на наступне.

Статтею 188 ЗК України передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів.

Статтею 224 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Відповідно до п. 2.3 роз. 3 Порядку визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю затвердженого рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009 року № 130/09 (далі Порядок № 130/09)., фізичні та юридичні особи, у разі використання ними земель міста з порушеннями вимог ст. ст. 125, 206 Земельного кодексу України, ст.2 Закону України «Про плату за землю», повинні відшкодувати Харківській міській раді збитки, спричинені їх діями або бездіяльністю.

Збитки відшкодовуються внаслідок:

- невикористання земельної ділянки;

- використання земельної ділянки без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку відповідно до закону;

- самовільного зайняття земельної ділянки;

- інших випадків, коли особа використовує земельну ділянку з порушенням земельного законодавства та законодавства про плату за землю.

Згідно із п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 (із змінами від 14.01.2004р. № 21) «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» (далі Порядок № 284) встановлено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.

До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.

У разі, коли збитки заподіяні погіршенням якості земель або приведенням їх у непридатність для використання за цільовим призначенням, до складу комісій включаються також представники територіальних органів Держсільгоспінспекції, санітарно-епідеміологічних і природоохоронних органів.

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Розділом п'ятим Порядку № 130/09 передбачений порядок нарахування збитків за період використання землі з порушенням земельного законодавства.

Так, п. 5.4 зазначеного порядку встановлено, що відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.

Збитки визначаються за ставками орендної плати, які діяли на момент виникнення таких збитків із застосуванням коефіцієнтів, які дорівнюють подвійній обліковій ставці Національного банку України на початок кожного звітного року згідно наступних рішень Харківської міської ради.

Дана норма кореспондується з положеннями розділу шостого Порядку № 130/09.

Відповідно до п. 6.14 Порядку № 130/09, акти про визначення збитків затверджуються рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради.

Після затвердження акту про визначення збитків рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради у п'ятиденний термін направляє суб'єктам повідомлення про необхідність відшкодування збитків (п. 7.1.роз. 7 Порядку № 130/09).

Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Фактичні обставини справи свідчать про те, що на підставі зазначених вище вимог 25.06.2011 року комісією по визначенню та відшкодуванню збитків було складено акт, затверджений рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 13 липня 2011 року № 508, яким визначено розмір заподіяних збитків за використання ділянки, площею 0,5028 га по пр-т. Тракторобудівників, 156/41 без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку відповідно до закону в сумі 1169915,36грн.

Таким чином, відповідачем як суб'єктом владних повноважень, правомірно та в межах наданих йому повноважень прийнято рішення виконкому Харківської міської ради від 13 липня 2011 року № 508 «Про затвердження акту про визначення збитків», яким затверджено акт № 164 від 25.06.2011 року складеного комісією по визначенню і відшкодуванню збитків, заподіяних ТОВ Універмаг «Московський» тимчасовим зайняттям земельної ділянки, площею 0,5028 га по м. Харків, пр-т. Тракторобудівників, 156/41.

Отже, суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог дійшов правомірного висновку про їх безпідставність та необґрунтованість.

Посилання апеляційної скарги на поважність причини непідписання договору оренди земельної ділянки між сторонами, як на підставу визнання оскаржуваного рішення протиправним, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки позивач розпочав використовувати дану земельну ділянку без оформлення відповідних правовстановлюючих документів, що суперечить приписам земельного законодавства.

Крім того, питання про визнання укладеним договору оренди землі між сторонами було предметом розгляду господарських судів. Так, Постановою Вищого господарського суду України від 22.11.2011 року по справі № 5023/3338/11 залишено без змін постанову Харківського апеляційного господарського суду від 15.08.2011 року та рішення Господарського суду Харківської області від 13.07.2011 р. у справі № 5023/3338/11 яким у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі з підстав недосягання між сторонами згоди щодо суттєвих умов договору.

Відносно доводів апеляційної скарги про те, що представник позивача не був включений до складу комісії з визначення збитків створеною виконавчим комітетом Харківської міської ради, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно розділу 6 Порядку визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушення законодавства про плату на землю, затвердженого рішенням Харківської міської раз від 24.06.2009 року визначення сум збитків покладається на комісію к визначенню збитків власникам землі та землекористувачам.

Склад комісії затверджується рішенням виконавчого комітету Харківської міські ради.

Головою комісії по визначенню збитків є секретар Харківської міської ради до складу комісії включаються: депутати Харківської міської ради, керівники та працівники виконавчих органів міської ради; представники управління Держкомзему України у місті Харкові; представники державної податкової адміністрації; представник організації, що має ліцензію на виконання робіт із землеустрою.

Засідання комісії по визначенню збитків скликається головою комісії та є правомочним за наявністю більше половини від її загального складу.

На засідання комісії по відшкодуванню збитків запрошуються представники підприємств, установ, організацій та громадяни, якими припущені порушення вимог законодавства у сфері земельних відносин, діями або бездіяльністю яких територіальній громаді спричинені збитки. Повноваження усіх запрошених на засідання комісії осіб повинні бути належним чином оформлені та підтверджені (довіреність, паспорт та інше).

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі зазначених вище вимог 25.06.2011 року комісією по визначенню та відшкодуванню збитків було складено акт № 164, зі змісту якого вбачається, що на засіданні комісії був присутній представник ТОВ Універмаг "Московський" Дуднич М.М., про що свідчить особистий підпис вищезазначеної особи (том № 1, а.с. 10-11).

Таким чином колегія суддів вважає, що право позивача на участь в засіданнях комісії з визначення збитків власникам землі та землекористувачам Харківської міської ради не було порушено відповідачем, а тому вищевказані доводи апелянта є необґрунтованими.

Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Універмаг "Московський" залишити без задоволення.

Постанову Московського районного суду м. Харкова від 22.05.2013р. по справі № 643/4181/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Бершов Г.Є.Судді Катунов В.В. Рєзнікова С.С.

Повний текст ухвали виготовлений 01.08.2013 р.