8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 серпня 2013 року Справа № 812/7389/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Кисельової Є.О.
при секретарі: Гришиній О.Ю.,
за участю представників сторін
від позивача - Кострубова Я.В.,
від відповідача - не з'явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення боргу з плати екологічного податку в загальній сумі 575691,89 грн., -
ВСТАНОВИВ:
20 серпня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшло подання Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області (далі - позивач, Первомайська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області) до державного підприємства «Первомайськвугілля» (далі - відповідач, ДП «Первомайськвугілля») про стягнення боргу з плати екологічного податку в загальній сумі 575691,89 грн., яке обґрунтовано наступним.
Державне підприємство «Первомайськвугілля» засновано на державній власності відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 12.02.2003 №7 та належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Зареєстровано виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 03.03.2003 за №1 388 120 0000 000004, взято на облік за неосновним місцем обліку платником окремих податків 01.04.2011 Первомайською ОДПІ.
ДП «Первомайськвугілля» станом на 20.08.2013 має новоутворену податкову заборгованість по екологічному податку в сумі 575691,89 грн., яка виникла у зв'язку з несвоєчасною сплатою самостійно нарахованих податкових зобов'язань. Податкова вимога №10/1 від 05.07.2012 була вручена платнику податків відповідно до вимог Податкового кодексу України.
На підставі викладеного позивач просить стягнути борг з плати екологічного податку з розрахункових рахунків, відкритих у банках, обслуговуючих ДП «Первомайськвугілля» в загальній сумі 575691,89 грн.
Представник позивача у судовому засіданні подання підтримав в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному у поданні, просив стягнути борг з плати екологічного податку з розрахункових рахунків, відкритих у банках, обслуговуючих ДП «Первомайськвугілля» в загальній сумі 575691,89 грн.
Представник відповідача у судове засіданні не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, від нього на адресу суду надійшов відзив.На підставі викладеного у відзиви подання визнав та просив встановити у судовому рішенні спосіб, строки та порядок судового рішення щодо стягнення з ДП «Первомайськвугілля» податкової заборгованості по екологічному податку в сумі 575691,89 грн. шляхом розстрочення, починаючи з вересня 2013 по серпень 2020 включно, відповідно до графіку, а також зобов'язати Первомайську ОДПІ Луганської області внести зміни до карток особового рахунку ДП «Первомайськвугілля».Також на адресу суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника відповідача.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд дійшов висновку про задоволення подання повністю з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що державне підприємство «Первомайськвугілля» перебуває на обліку як платник податків з 18.04.2003 за №873 в СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську та перебуває на обліку за неосновним місцем обліку в Первомайській ОДПІ Луганської області, що підтверджується повідомленням від 16.03.2012 №29-04/195 та довідкою від 01.03.2011 за №33/29 - 011. (а.с.8-9).
05.08.2013 відповідач подав до Первомайської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області податкові декларації з екологічного податку за вх. №9047461210, №9047462319, №9047461246, №9047461211, звітний (податковий) період - 2 квартал 2013 року, в яких державне підприємство «Первомайськвугілля» самостійно визначило суму до сплати з екологічного податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет у загальному розмірі 575691,89 грн.
Таким чином, сума податкового зобов'язання з екологічного 0податку у розмірі 575691,89 грн., самостійно визначена відповідачем у податкових деклараціях №9047461210, №9047462319, №9047461246, №9047461211.(а.с.14-25).
Згідно п.3 ч.1 ст.183-3 КАС України провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, у письмовій формі.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"від 04.12.1990 р. № 509 -ХІІ органи державної податкової служби наділені функціями з контролю за додержанням законодавства про податки та правильністю їх обчислення і сплати до бюджету.
Відповідно до п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим кодексом для подання податкової декларації.
Стаття 250 Податкового кодексу України визнаяає порядок подання податкової звітності та сплати екологічного податку.
Згідно до п. 250.1 ст. 250 Податкового кодексу України Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.
Відповідно до п. 250.2. ст. 250 Податкового кодексу України платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації.
Згідно з п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ податковим боргом вважається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків здійснюється за рішенням суду яке направляється до виконання органами державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ст.102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше,- за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Судом встановлено, що Первомайською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області вручено 05.07.2012 податкову вимогу № 10/1, про що свідчить особистий підпис уповноваженої особи ДП «Первомайськвугілля» у корінці вимоги. Вказана податкова вимога відповідачем не оскаржувалась.
Оскільки податкова вимога № 10/1 є чинною (доказів про відкликання податкової вимоги суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з поданням про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Дії відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї - небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
Внаслідок того, що відповідач станом на дату розгляду та вирішення подання податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом у добровільному порядку податковий борг з екологічного податку у загальній сумі 575691,89 грн. не сплатив, вимоги податкового органу про стягнення коштів у загальній сумі 575691,89 грн. за податковим боргом з податку на додану вартість та з земельного податку з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків та вказаних у поданні, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Щодо клопотання відповідача про встановлення в судовому рішенні способу, строку та порядку виконання судового рішення суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
Відповідно до п.10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 № 14 «Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження» при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст.263 КАС України - їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Підставою для розстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Крім того, при вирішенні даної заяви суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем повинно також бути зазначено економічне обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення зазначеного боргу внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни щодо поліпшення фінансової та економічної політики підприємства.
В даному випадку такі події у відповідача відсутні.
Посилання на тяжке фінансове становище як на підставу для розстрочення виконання судового рішення, судом до уваги не беруться, оскільки, на думку суду, не є винятковою обставиною, у розумінні ст.263 КАС України.
Окрім того, відповідно до приписів статті 100 Податкового кодексу України орган податкової служби, в даному випадку Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області наділена повноваженнями самостійно надати розстрочку або відстрочку сплати податкових зобов'язань або податкового боргу. У зв'язку з чим відповідач у справі не позбавлений права звернутися за розстрочкою сплати податкового боргу безпосередньо до позивача у справі - Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області.
Враховуючи, що тільки у винятковому випадку, залежно від обставин справи суд має розстрочити виконання рішення, приймаючи до уваги недоведеність заявником необхідності надати розстрочку виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду, неможливості виконати рішення у встановлений законом строк, суд, керуючись ст.263 КАС України прийшов до висновку щодо відмови в задоволенні заяви про встановлення порядку і способу виконання рішення шляхом розстрочення заборгованості починаючи з вересня 2013 року по серпень 2020 року включно, відповідно до графіку та зобов'язання Первомайської ОДПІ внести зміни до карток особового рахунку ДП «Первомайськвугілля».
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Подання Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення боргу з плати екологічного податку в загальній сумі 575691,89 грн - задовольнити повністю.
Стягнути борг з плати екологічного податку з розрахункових рахунків, відкритих у банках, обслуговуючих державне підприємство «Первомайськвугілля» (ідентифікаційний код 32320594) в загальній сумі 575691,89 грн. (п'ятсот сімдесят п'ять тисяч шістсот дев'яносто одна гривня 89 копійок) в доход Державного бюджету України на розрахункові рахунки відповідних селищних рад:
1. Первомайська міська рада в сумі 3352,51 грн. (три тисячі триста пятсот дві гривні 51 копійка) із розподілом на рахунки, суми та види бюджетної класифікації (БК):
- р/р 33114362700054 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010101 в сумі 2805,98 грн. (дві тисячі вісімсот п'ять гривень 98 копійок);
- р/р 33112364700054 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.
Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010301 в сумі 546,53 грн. (п'ятсот сорок шість гривень 53 копійки).
2. Золотівська міська рада в сумі 244062,19 грн. (двісті сорок чотири тисячі шістдесят дві гривні 19 копійок) із розподілом на рахунки, суми та види бюджетної класифікації (БК):
- р/р 33110362400058 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м. Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010101 в сумі 57093,46 грн. (п'ятдесят сім тисяч дев'яносто три гривні 46 копійок);
- р/р 33119363700058 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.
Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010201 в сумі 140187,45 грн. (сто сорок тисяч сто вісімдесят сім гривень 45 копійок);
- р/р 33118364700058 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.
Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010301 в сумі 46781,28 грн. (сорок шість тисяч сімсот вісімдесят одна гривня 28 копійок).
3. Гірська міська рада, всього в сумі 137707,11 грн. (сто тридцять сім тисяч сімсот сім гривень 11 копійок) із розподілом на рахунки, суми та види БК:
- р/р 33111362700057 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.
Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010101 в сумі 15333,43 грн. (п'ятнадцять тисяч триста тридцять три гривні 43 копійки);
- р/р 33110363700057 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.
Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010201 в сумі 106206,75 грн. (сто шість тисяч двісті шість гривень 75 копійок);
- р/р 33119364700057 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.
Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010301 в сумі 16166,93 грн. (шістнадцять тисяч сто шістдесят шість гривень 93 копійки).
4. Тошківська селищна рада, всього в сумі 190570,08 грн. (сто дев'яносто тисяч п'ятсот сімдесят гривень 08 копійок) із розподілом на рахунки, суми та види БК:
- р/р 33112362700056 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.
Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010101 в сумі 24489,77 грн. (двадцять чотири тисячі чотириста вісімдесят дев'ять гривень 77 копійок);
- р/р 33111363700056 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.
Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010201 в сумі 71866,15 грн. (сімдесят одна тисяча вісімсот шістдесят шість гривень 15 копійок);
- р/р 33110364700056 МФО 804013, отримувач ГУДКСУ у Луганській області м.
Луганськ ОКПО 37736894 БК 19010301 в сумі 94214,16 грн. (дев'яносто чотири тисячі двісті чотирнадцять гривень 16 копійок).
Заяву державного підприємства «Первомайськвугілля» про встановлення способу, строків та порядку виконання судового рішення шляхом розстрочення заборгованості починаючи з вересня 2013 року по серпень 2020 року включно, відповідно до графіку та зобов'язання Первомайської ОДПІ внести зміни до карток особового рахунку ДП «Первомайськвугілля залишити без задоволення.
У відповідності із частиною 7 статті 183-3 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Є.О. Кисельова