ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" серпня 2013 р.Справа № 5023/5162/12
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Інте Т.В.
при секретарі судового засідання Федоровой К.О.
розглянувши справу
за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ПП "Маяк-ООК" м. Харків про визнання укладеним договору пайової участі за участю представників сторін:
позивача - Мартинова А.М., дов. № 485/0/45-12 від 10.08.2012 р.;
відповідача - Кійко Т.М., дов. 197/08 від 12.08.13 р.;
ВСТАНОВИВ:
Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Приватного підприємства "Маяк-ООК" про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ПП "Маяк-ООК" та Департаментом економіки та комунального майна.
Рішенням господарського суду Харківської області від 03.01.2013 р. у справі №5023/5162/12 позовні вимоги Харківської міської ради задоволені. Визнано укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між Приватним підприємством "Маяк - ООК" та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради в редакції, запропонованій позивачем.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 25.03.2013 р. у справі № 5023/5162/12 зазначене судове рішення скасовано та прийнято нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Постановою Вищого господарського суду України від 03.06.13 р. постанову Харківського апеляційного господарського суду від 25.03.2013 р. та рішення господарського суду Харківської області від 03.01.2013 р. по справі № 5023/5162/12, скасовано, а справу передано на новий розгляду до господарського суду Харківської області.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 20.06.13 р., справу №5023/5162/12 призначено до розгляду на 02.07.13 р.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 12.08.13 р. клопотання Харківської міської ради про заміну неналежного позивача задоволено та здійснено заміну позивача у справі № 5023/5162/12 з Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7) на Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції, 7), оскільки стороною у спірному договорі є саме Департамент економіки та комунального майна.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 12.08.13 р., за клопотанням позивача, строк вирішення справи № 5023/5162/12 був продовжений по "01" вересня 2013 року та відкладено розгляд справи до 21.08.13 р. о 11:00.
Представник позивача в судовому засіданні 21.08.13 р. підтримав позовну заяву в повному обсязі, надав додаткові пояснення по справі.
Суд, дослідивши наданні документи, долучив їх до матеріалів справи.
Представник відповідача в судовому засіданні 21.08.13 р. проти задоволення позову заперечував, надав додаткові пояснення.
Суд, дослідивши наданні документи, долучив їх до матеріалів справи.
Відповідач проти задоволення позову заперечує, просить суд відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог, про що відповідачем до суду надано відзив (заперечення) на позовну заяву. Зокрема відповідач вказує на те, що 07.08.2003 р. між ПП "Маяк-ООК" та Управлінням соціально-економічного розвитку, планування та обліку Харківської міської ради було укладено договір № 57 щодо регулювання відносин між сторонами стосовно умов по пайовій участі в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста при проведенні будівництва надбудови 3-го поверху нежитлової будівлі літ. "З-2" по вул. Біологічній. В наданих згодом поясненнях, відповідач зазначив, що на виконання вимог ст. 27 Закону України "Про планування і забудову територій" йому були надані технічні умови № 2528 від 07.08.03 р. по участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, відповідно до яких, відповідачем виконувались роботи по відновленню інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста та був розроблений проект благоустрію по вулиці Біологічній в м. Харкові. Проведення зазначених робіт, на думку відповідача, і є його участь в розвитку інженерно-транспортної інфраструктури міста.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон), що набрав чинності з 12 березня 2011 року, замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування до прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію
Згідно з частиною 3 ст. 40 Закону, пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Відповідно до ч. 10 ст. 40 Закону, кошти, отримані як пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту.
Згідно з ч. 1. ст. 40 цього Закону, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
На виконання положень визначених ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 року № 804 затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - Порядок), який містить аналогічні положення щодо обов'язковості залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.
В пункті 1.2 Порядку закріплено, що пайова участь у розвитку інфраструктури м. Харкова є обов'язковою для всіх замовників (фізичних осіб - підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити нове будівництво, реконструкцію, розширення, капітальний ремонт, технічне переоснащення та реставрацію (далі - будівництво) об'єкта містобудування на території м. Харкова, незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонального призначення об'єкта будівництва.
Відповідно до п. 1.3 Порядку, пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету м. Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова у розмірах: 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд та 4% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Згідно з п. 2.1 Порядку, залучення замовників здійснюється на підставі договорів про пайову участь, які укладаються з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (далі - Департамент).
Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту (п. 2.2 Порядку).
За нормами ст. 1 Закону, замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.
Під плануванням і забудовою територій відповідно до статті 2 цього Закону слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови та територій.
07.08.2003 р. між ПП "Маяк-ООК" та Управлінням соціально-економічного розвитку, планування та обліку Харківської міської ради було укладено договір № 57 щодо регулювання відносин між сторонами стосовно умов по пайовій участі в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста при проведенні будівництва надбудови 3-го поверху нежитлової будівлі літ. "З-2" по вул. Біологічній.
Посилання відповідача на договір № 57 від 07.08.2003 р. укладений між ПП "Маяк-ООК" та Управлінням соціально-економічного розвитку, планування та обліку Харківської міської ради, як на доказ відсутності предмету спору між сторонами є безпідставним, виходячи з наступного.
Предметом зазначеного договору є відносини між сторонами стосовно умов по пайовій участі відповідача у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста при проведенні будівництва надбудови 3-го поверху нежитлової будівлі літ. "З-2" по вул. Біологоічній. В той же час, отримана декларація від 13.12.12 р. за № ХК 14212502758 свідчить про здійснення нового виду будівництва вищевказаного об'єкту, а саме реконструкції нежитлової будівлі літ. "З-4" під офісну будівлю та нежитлову будівлю - прохідну літ. "У-1" по вул. Біологічній, 3, яке було закінчено в 2008 році.
Як вже було зазначено, п. 1.2 Порядку встановлено, що пайова участь у розвитку інфраструктури м. Харкова є обов'язковою для всіх замовників (фізичних осіб - підприємців, фізичних та юридичних осіб), які мають намір здійснити, зокрема, реконструкцію.
Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації зареєстрованої 28.12.2011 року за № ХК 20211117860 (1т, а.с.17-19), ПП "Маяк-ООК" є замовником реконструкції нежитлової будівлі літ. "З-4" під офісну будівлю та нежитлову будівлю - прохідну літ. "У-1" по вул. Біологічній, 3 в м. Харкові.
Отже, враховуючи здійснення відповідачем реконструкції нежитлової будівлі літ. "З-4" під офісну будівлю та нежитлову будівлю - прохідну літ. "У-1" по вул. Біологічній, 3 в м. Харкові, відповідно до вимог п. 1.2 Порядку, відповідач мав укласти з Департаментом договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації зареєстрованої 28.12.2011 року за № ХК 20211117860.
Однак, визначений Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" та рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804 обов'язок ПП "Маяк-ООК" не виконало та не звернулось до Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради для укладення відповідного договору про пайову участь.
Листом Управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради від 13.01.2012 року № 27/0/124-12 поінформовано ПП "Маяк-ООК" про необхідність звернення до виконавчих органів Харківської міської ради для укладення договору про пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова та попереджено, що у разі не врегулювання вказаного питання воно буде вирішуватись у судовому порядку.
У відповідь на лист від 13.01.2012 року № 27/0/124-12, звернення щодо укладення договору про пайову участь від ПП "Маяк-ООК" до Харківської міської ради не надходило.
З вказаних обставин та саме у зв'язку з тим, що ПП "Маяк-ООК" всупереч ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" ухиляється від укладення відповідного договору, позивач мотивує виникнення у нього права на звернення до суду за захистом порушених прав у спосіб визнання укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Харкова між ПП "Маяк-ООК" та Департаментом економіки та комунального майна.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 648 Цивільного кодексу України, зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Відповідно до ст. 649 ЦК України, розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
За загальним правилом, виходячи із принципу свободи договорів, сторона (сторони) не може бути примушена до укладення договору. Водночас у випадку коли договір укладається на підставі правого акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування де його сторонами є господарюючі суб'єкти, такі договори розглядаються як господарські.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визначаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно зі ст. 173 Господарського кодексу України, господарським зобов'язанням визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо).
Статтею 179 ГК України визначені загальні умови укладення договорів, що породжують господарські зобов'язання.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору.
Суд зазначає, що умови запропонованого позивачем договору про пайову участь у розвитку інфраструктури, відповідають положенням чинного законодавства, в тому числі Конституції України, Цивільному та Господарському кодексам, Законам України "Про регулювання містобудівної діяльності" та "Про місцеве самоврядування" та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Згідно зі ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Станом на момент розгляду справи, пайова участь ПП "Маяк-ООК" при реконструкції нежитлової будівлі літ. "З-4" під офісну будівлю та нежитлову будівлю - прохідну літ. "У-1" по вул. Біологічній, 3, не здійснена, обов'язок укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Харкова з Департаментом економіки та комунального майна не виконано.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог i заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу.
Згідно зі ст. 34 ГЦК України суд вважає, що позивачем надані належні докази для підтвердження своїх вимог стосовно спору.
Відповідно до правової позиції, викладеній в Постанові Верховного Суду України від 10 жовтня 2012 року у справі 6-110 цс 12, способом захисту порушеного права є звернення до суду на підставі п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним.
На підставі викладеного, враховуючи те, що відповідач не надав суду доказів щодо наміру добровільно укласти договір про пайову участь або обґрунтованих заперечень проти позову, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Харківської міської ради обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати, відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України, відшкодовуються за рахунок відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 187, 173, 175, 179 Господарського кодексу України, ст.ст. 648, 649 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ПП "МАЯК-ООК" (61057, м. Харків, вул. Громадянська, 5, код ЄДРПОУ 25180150) та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (61200, м. Харків, майдан Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834) у наступній редакції:
"ДОГОВІР
про пайову участь у розвитку інфраструктури
м. Харкова
Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі "Департамент", в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна Фатєєва Михайла Івановича, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 року № 07/10 "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання" з однієї сторони, та ПП "МАЯК-ООК", надалі "Замовник", в особі Директора __, що діє на підставі статуту, з іншої сторони, на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804, уклали цей договір про наступне.
1. Предмет договору
1.1. Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі "Замовника" у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлової будівлі літ. "З-4" під офісну будівлю та нежитлову будівлю - прохідну літ. У-1 по вул. Біологічній, 3.
2.Обов'язки сторін
2.1."Замовник":
2.1.1. Здійснює перерахування до міського бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - № 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у м. Харкові Харківської області) коштів у розмірі 706700,00 грн. (сімсот шість тисяч сімсот гривень), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова, який додається.
Сплата пайового внеску здійснюється у період з 01.01.2013 року до 31.01.2013 року.
2.2. Департамент надає "Замовнику" за його зверненням довідку про повну сплату пайової участі після остаточного розрахунку за даним договором.
3. Відповідальність сторін
3.1. У разі невиконання або неналежного виконання "Замовником" обов'язків, передбачених п. 2.1.1. цього договору, "Замовник" сплачує до бюджету міста Харкова штраф у розмірі 25% від суми не перерахованих коштів у визначений термін.
4. Особливі умови
4.1. З питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством.
4.2. Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.
4.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права і зобов'язання на виконання умов договору переходять до правонаступників.
4.4. У разі зміни власника на нерухоме майно, зазначене в п. 1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.
4.5. Спори, що виникають між сторонами, при виконанні або розірванні договору, вирішуються у господарському суді Харківської області.
4.6. Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до моменту остаточного виконання обов'язків сторін.
4.7. Цей договір складений у 2 примірниках, які мають силу оригіналу.
5. Юридична адреса та реквізити сторін
Від "Департаменту" Від "Замовника"
Заступник міського голови - Директор ПП "МАЯК-ООК"
директор Департаменту економіки ______
та комунального майна М.О. Кійко
____ М.І. Фатєєв
Стягнути з ПП "МАЯК-ООК" (61057, м. Харків, вул. Громадянська, 5, код ЄДРПОУ 25180150) на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (61200, м. Харків, майдан Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834) 1073,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Повне рішення складено 23.08.2013 р.
Суддя Інте Т.В.