Постанова № 33152369, 16.08.2013, Центрально-Міський районний суд м. Макіївки

Дата ухвалення
16.08.2013
Номер справи
270/4689/13-а
Номер документу
33152369
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Центрально-Міський районний суд м.Макіївки

86108 Україна Донецька область м. м. Макіївка буд.111

Справа № 270/4689/13-а

Провадження № 2-а/270/121/2013

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2013 року м. Макіївка

Центрально-Міський районний суд м. Макіївки Донецької області в складі:

головуючого судді Кузнецова Р.О.,

при секретарі Насікайло О.С.,

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Клименко Е.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Макіївки Донецької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, суд -

В С Т А Н О В И В :

05 серпня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центрально - Міському районі міста Макіївки Донецької області (далі - УПФУ Центрально-Міського району міста Макіївки), мотивуючи свої вимоги порушенням службовими особами відповідача її конституційних прав на належне пенсійне забезпечення.

У судовому засіданні позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги, викладені в уточненій позовній заяві від 16 серпня 2013 року, пояснила, що з 15 жовтня 2008 року по 07 червня 2013 року працювала в УПФУ Кіровського району м. Макіївки на посаді провідного спеціаліста та головного спеціаліста. З 07.06.2013 їй було призначено пенсію за віком як державному службовцю. Розрахунок розміру заробітної плати для визначення розміру пенсії проведено за останні 24 календарних місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією (період з 01 червня 2011 року по 31 травня 2013 року) в розмірі 80% від суми середньої заробітної плати згідно довідок про складові заробітної плати №№4464, 4465, 4466 від 07.06.2013, наданих УПФУ Центрально-Міського району м. Макіївки. Згодом позивач дізналася, що при розрахунку розміру її пенсії відповідачем не було враховано такі складові заробітної плати, як матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, які були виплачені за цей час. 25.07.2013 вона звернулася до УПФУ Центрально-Міського району м. Макіївки з новою довідкою про складові заробітної плати та заявою про внесення змін в нарахування пенсії з включенням до розрахунку суми пенсії інших виплат: повної суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, суми щомісячної індексації заробітної плати. УПФУ Центрально-Міського району м. Макіївки рішенням №14870 від 01.08.2013 позивачу було відмовлено у приведенні нарахування пенсії у відповідність з діючим законодавством, чим не враховано при прийнятті свого рішення дотримання двох умов: включення отриманих сум оплати праці до складових заробітної плати та перерахування з сум оплати праці єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, перерахування з сум оплати праці єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вважає, що відповідачем безпідставно було відмовлено у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, а також суми індексації заробітної плати до складової заробітної плати, тому згідно уточнення від 16.08.2013 позивач просила таку відмову відповідача визнати неправомірною та зобов'язати УПФУ Центрально-Міського району міста Макіївки внести зміни в розрахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 07.06.2013 з урахуванням інших виплат у складі заробітної плати державного службовця, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових; щомісячної індексації заробітної плати. Також просила врахувати суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати як невід'ємну частину складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування, при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства.

Представник відповідача - начальник юридичного відділу Клименко Е.С., яка діє на підставі довіреності, у судовому засіданні позов не визнала і в обґрунтування своїх заперечень пояснила, що з 07.06.2013 року на підставі особистої заяви позивачу ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». При нарахуванні пенсії було враховано стаж позивача на державній службі, який становив 11 років 03 місяці 26 днів. Заробітна плата обчислена в порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», з урахуванням посадового окладу головного спеціаліста, доплати за ранг, надбавки за вислугу років станом на дату звільнення з роботи та надбавок і премій в середньому за 24 останні місяці роботи на державній службі. На всі складові заробітної плати позивача, які враховані при призначенні пенсії, нараховані страхові внески. Вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також щомісячна індексація заробітної плати як складові заробітної плати за статтею 33 Закону України «Про державну службу» не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю, тому просила відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог.

Суд, вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на повному, всебічному та об'єктивного дослідженні обставин справи, дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що з 07 червня 2013 року ОСОБА_1 відповідачем було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі заяви позивача (а.с. 19).

Згідно довідки від 07.06.2013, яку було видано УПФУ Кіровського району м. Макіївки, до виходу на пенсію ОСОБА_1 працювала на посаді головного спеціаліста, стаж державної служби складає 11 років 03 місяці 26 днів (а.с. 20).

УПФУ Кіровського району м. Макіївки надано довідку про складові заробітної плати (за період з 01.06.2011 по 31.05.2013 роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 41460,26 грн; інші виплати - 9836,78 грн., у тому числі: матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі 7211,79 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2200,00 грн.; індексація у розмірі 424,99 грн. (а.с. 9-10).

25 липня 2013 року позивач звернулася до УПФУ Центрально-Міського району м. Макіївки з довідкою про складові заробітної плати та заявою про внесення змін в нарахування пенсії з включенням до розрахунку суми пенсії інших виплат: повної суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, суми щомісячної індексації заробітної плати.

УПФУ Центрально-Міського району м. Макіївки рішенням №14870 від 01.08.2013 позивачу було відмовлено у приведенні нарахування пенсії у відповідність з діючим законодавством, оскільки всі складові заробітної плати державним службовцям, які передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу», враховані при обчисленні її розміру пенсії, у зв'язку із чим ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії (а.с. 11).

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, діюче законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати без винятку, з яких справляється перерахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зазначену правову позицію підтримано практикою Верховного Суду України у постанові від 20.02.2012 (справа №21-430а11), при вирішенні аналогічних справ за якою отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Крім того, відповідно до статті 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).

Структуру заробітної плати визначено у статті 2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Отже, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за №114/8713.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області щодо неврахування при розрахунку суми пенсії державного службовця повної суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати та зобов'язання УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки внести зміни в розрахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 07.06.2013 з урахуванням інших виплат у складі заробітної плати державного службовця, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 7211 грн. 79 коп.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2200 грн. 00 коп; індексації заробітної плати у розмірі 424,99 коп.

Крім того, ОСОБА_1 зверталась з вимогою про зобов'язання УПФУ в Центрально-Міському районі м. Макіївки врахувати суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати як невід'ємну частину складової заробітної плати, з якої проводиться нарахування, при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства, тобто на майбутнє.

При цьому відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ст. 104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Отже, необхідною умовою для звернення до суду є обов'язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи на час звернення до суду з позовом. Тобто, захисту в судовому порядку підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено в майбутньому, і щодо якого невідомо, буде воно порушено, чи ні.

Більш того зобов'язання вчиняти певні дії за рішенням суду не може залежати від настання будь-яких умов, які можуть і не настати у майбутньому, оскільки резолютивна частина судового рішення має бути гранично повною, ясною, чіткою та повинна мати вичерпні, чіткі, безумовні і такі, що випливають з встановлених фактичних обставин, висновки по суті розглянутих вимог.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви ОСОБА_1 позивачем було сплачено судовий збір в сумі 34,41 грн.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання позовної заяви немайнового характеру - 0,03 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня поточного року (частина 1, підпункт 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір»).

Позивачем заявлені вимоги немайнового характеру. Таким чином, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання вищевказаного позову має складати 34,41 грн.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи те, що судом задовольняються вимоги немайнового характеру, тому суд вважає за доцільне присудити позивачеві судовий збір, сплачений під час звернення з позовом, в сумі 34,41 грн.

Постанову суду складено в повному обсязі 21.08.2013.

Керуючись статтями 2, 9, 11, 71, 72, 94, 99, 100, 103, 104, 163, 167, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 33, 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993, статтями 1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР, статтею 33 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 за №1058-IV, статтями 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ від 03.07.1991, Інструкцією зі статистики заробітної плати, розробленою відповідно до Закону України «Про оплату праці», затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078, суд -

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області щодо неврахування при розрахунку суми пенсії державного службовця повної суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області внести зміни в розрахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 07.06.2013 з урахуванням інших виплат у складі заробітної плати державного службовця: матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 7211 сім тисяч двісті одинадцять) грн. 79 коп.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2200 (дві тисячі двісті) грн.; щомісячної індексації заробітної плати у розмірі 424,99 (чотириста двадцять чотири) грн. 99 коп.

В іншій частині позову відмовити.

Зобов'язати Головне УДКС України в Донецькій області повернути з Державного бюджету України (р/р 31216206700068 Державний бюджет м. Макіївки Центрально-Міський район, банк отримувача - ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ суду - 02895567, код ЄДРПОУ банку - 34686736.) на користь ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1, виданий 07.11.2006 Центрально-Міським РВ Макіївського МУ УМВС України в Донецькій області) судовий збір в сумі 34 (тридцять чотири) гривні 41 коп.

Постанову може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови або у 10-денний строк з дня складення тексту постанови у повному обсязі в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Р.О. Кузнецов