Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 Вн. № 6/108
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31.03.2009 р. № 6/108
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
Приватне підприємство "Лагуна-2004"
до Державна податкова інспекція у Солом'янському районі міста Києва
проскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
Представники:
від позивача: Гуляєв Л.О.
від відповідача: Кагарлик Д.М. (довіреність від 16.12.2008р. №147), Демшевська Л.А. (довіреність від 21.08.08р. №110), Іваниця С.П.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 31.03.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Обставини справи:
Приватне підприємство «Лагуна-2004»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача –Державної податкової інспекції у Солом’янському районі м Києва про скасування податкового рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Позивач вважає, що не порушував вимог п.1 п.3. ст3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг». Тому, на його думку прийняте відповідачем рішення про застосування штрафних фінансових санкцій в розмірі 47260,00 грн. є неправомірним.
Відповідач проти задоволення позову заперечує та в обґрунтування зазначає, позивач надавав послуги в сфері грального бізнесу з використанням 139 гральних автоматів з грошовим виграшем, які не зареєстровані в органах державної податкової служби, не опломбовані у встановленому порядку та не переведені у фіскальний режим роботи. Тому, на думку відповідача прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є правомірним.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва (надалі - відповідач) було проведено перевірку Приватного підприємства «Лагуна-2004»щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готів кого та безготівкового обігу суб’єктами підприємницької діяльності, про що складено акт №26586033/2305 від 20.06.2008р.
На підставі акту перевірки відповідачем застосовано до позивача рішення про застосування штрафних санкцій №0005002305 від 24.06.2008р. на суму 47260,00 грн.
Позивач не погоджується з прийнятим рішенням та в обґрунтування позовних вимог зазначає, що надає відвідувачам послуги через Електронний кредит. Так, електронний кредит це засіб розрахунків, призначений для прийняття ставок та отримання виграшу при проведенні гри з використанням грального автомату. Зареєструвавши через реєстр розрахункових операцій ставку, відвідувач указує автомат, на якому він бажає грати. Адміністратор установлює на вибраному автоматі сплачений гравцем кредит. Гра може тривати доти, доки не закінчиться кредит. Після закінчення гри адміністратор реєструє залишок кредиту в РРО. Реєстратор розрахункових операцій, що установлений у казино, який обслуговує гральні автомати зареєстрований ДПІ у солом’янському районі м Києва, (модифікація Samsung ER-350FSTU07-внесений до Державного реєстру) та має заводський №КК00000154, фіскальний №2658006011 та програмне забезпечення №350/04-02, саме через нього здійснюється оплата з надання послуг.
Це на думку позивача, вимушений порядок проведення розрахунків, доки не буде внесено Державною комісією з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій відповідних змін, а саме переліку фіскальних блоків, призначених для установлення у гральні автоматів.
Крім того позивач зазначає, що на підставі закону , а саме постанови КМУ №121 від 07.02.2001р. та Постанови КМУ №803 від 07.06.2006р., про внесення змін до вказаної постанови, якою був встановлений термін переведення суб’єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових із застосуванням реєстраторів операцій, лише до 31.12.2006р., але одночасно з цим, також діє і норма Закону, а саме п.3 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»зазначено, що суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахунковій операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосування платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій тільки ті , що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
У зв’язку з чим, позивач ні на момент проведення перевірки, ні на момент оскарження не має правових підстав використовувати в своїй діяльності інші реєстратори розрахункових операцій ніж ті, що в установленому порядку включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Тому позивач вважає, що застосування до нього штрафних фінансових санкцій, встановлених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є безпідставним та просить суд скасувати рішення державної податкової інспекції у Солом’янському районі м Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.2008р. №0005002305 в сумі 47206,00 грн.
Відповідач в обґрунтування позовних вимог зазначає, в порушення позивачем п.1 ст3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(надалі –Закон України №265/95), не використовував реєстратор розрахункових операцій, при проведенні реалізації газу за пластиковим карточками (безготівкова форма розрахунку). Тому, за виявлене порушення відповідачем на підставі п.2 ст.17 Закону України №265/95 застосовано штрафну фінансову санкцію двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій, що складає 47260,00 грн.
Проаналізувавши обставини справи, пояснення представників сторін, ознайомившись з доказами, які наявні у матеріалах справи, суд приходить до висновку, про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України №265/95-ВР, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Як вбачається з матеріалів справи, 20.06.2008 року працівниками ДПІ у Солом'янському районі міста Києва, була проведена перевірка залу гральних автоматів, що розташований за адресою: м. Київ, вул.Урицького, 1-А., який належить позивачу.
Перевірку було здійснено на підставі направлення № 48/23-05 від 20.06.2008 року, та з метою здійснення контролю додержання Позивачем вимог Законів України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»зі змінами та доповненнями, від 23.03.1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»з внесеними змінами та доповненнями, від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»з внесеними змінами та доповненнями, постанови Правління Національного банку України від 12.12.1004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України», указів Президента та інших нормативно - правових актів, які регулюють готівковий обіг в Україні.
За результатами перевірки складено акт № 26586033/2305-33293504 від 20.06.2008 року.
Перевіркою встановлено, що у залі гральних автоматів надаються послуги в сфері грального бізнесу з використанням 139 гральних автоматів з грошовим виграшем, які не зареєстровані в органах державної податкової служби, не опломбовані у встановленому порядку та непереведені у фіскальний режим роботи.
Відповідальність за зазначене порушення передбачена п. 1, п.3 ст.3 вимог Законів України .від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»зі змінами та доповненнями (далі Закон про РРО).
На підставі зазначених порушень , Відповідачем було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 24.06.20008 року № 0005002305 до Позивача.
Всі 139 гральних автомати з надання послуг у сфері грального бізнесу обладнанні купюро приймачами з кешбоксами. Реєстрація продажу (оплати) послуги щодо продажу -купівлі кредитів на вищезазначених гральних автоматах в перевіряємій господарській одиниці може проводитись через електронний контрольно - касовий апарат з фіскальним № 2658006011 лише по закінченню гри гравцями та після інкасації операторами ( адміністраторами ) перевіряємого підприємства кешбоксів.
Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995 р. ( із змінами та доповненнями ) визначено, що разрахункова операція, це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Згідно пункту 4.4 розділу 4 Порядку реєстрації , опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом ДПА України № 614 від 10.12.2000 р. (із змінами та доповненнями), реєстрація продажу товари (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо данні про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995 р. (із змінами та доповненнями) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 3 статті 3 цього Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Вищезазначений Закон надає визначення розрахункових операцій, при виконанні яких застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим.
Цей Закон не містить визначення терміну «послуга». Вказаний термін визначено в іншому документі - Законі України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності»№ 3164-ІУ від 01.12.2005 р. (із змінами та доповненнями). Відповідно до цього законодавчого акта послуга - це результат економічної діяльності , яка не створює товар, але продається та купується під час торговельних операцій. Таким чином, законодавець ув'язав надання послуги з продажем та купівлею в рамках торговельної операції.
Частиною 1 статті 263 Господарського Кодексу України наводиться визначення поняття «господарсько-торговельної діяльності, що здійснюється суб'єктами господарювання у сфері товарного обігу»: діяльність, спрямована на реалізацію продукції виробничо-технічного призначення і виробів народного споживання, а також допоміжна діяльність, яка забезпечує їх реалізацію шляхом надання відповідних послуг.
Частина 3 статті 263 вказаного Кодексу визначає, що господарсько-торговельна діяльність суб'єктів господарювання може здійснюватись в таких формах: матеріально-технічне постачання і збут; енергопостачання;заготівля; оптова торгівля; роздрібна торгівля і громадське харчування; продаж і передача в оренду засобів виробництва;комерційне посередництво у здійсненні торговельної діяльності та інша допоміжна діяльність по забезпеченню реалізації товарів (послуг) у сфері обігу.
Таким чином, якщо суб'єкт господарювання здійснює господарсько-торгівельну діяльність і при цьому виконує операції, ознаки яких наведені у статті 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995 р. (із змінами та доповненнями), на такого суб'єкта поширюються положення цього Закону.
Операції з купівлі - продажу кредитів, ставок на гру є розрахунковими і підлягають проведенню через реєстратори розрахункових операцій.
Зазначене підкріплюється нормами Порядку обліку доходів фізичних осіб у гральних закладах та персоніфікації таких осіб, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України №494 від 20.10.2003 р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України за №1016/8337 від 06.11.2003 р.). Згідно пункту 5 вказано Порядку, засвідчення прийняття ставок для участі в азартній грі, здійснюється через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій з видачею чеків, які повинні зберігатись фізичною особою - гравцем до закінчення її участі в азартній грі.
Кабінетом Міністрів України внесено зміну у додаток до Постанови Кабінету Міністрів України №121 від 07.02.2001 р. Вказаною зміною термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31.12.2006 р.
Таким чином, з 01.07.2007 р. суб'єкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.
Пунктом 2 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995 р. (із змінами та доповненнями) передбачено, що у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій, за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на вищевикладене, суд проходить до висновку, що правомірність прийнятого відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005002305 від 24.06.2008р. в сумі 47260 грн.
Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
В позові відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.