Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23.01.2009 р. № 13/531
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г. при секретарі Червонопиському В.С., розглянувши справу
за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «СТІОМІ-Холдінг»
до Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької області
про визнання протиправною бездіяльність щодо укладання договорів оренди земельних ділянок площею 62,0187 га та 11,7710 га із земель державної власності на території Солобковецької сільської ради Ярмолинецького р-ну Хмельницької області;
про зобов'язання в 3О денний термін вчинити дії щодо завершення процедури укладення договорів оренди земельних ділянок з ТОВ "СТЮМІ-Холдінг" м. Київ площею 62,0187 га та 11,7710 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Солобковецької сільської ради Ярмолинецького р-ну Хмельницької обл. за межами с. Солобківці.
На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, Відповідач не виконав свого розпорядження №807 від 23.11.07 р., чим порушив вимоги чинного законодавства та права Позивача на отримання в оренду земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідач у відзиві на позов повідомив, що проти позову заперечує, мотивуючи це тим, що у нього відсутня можливість затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду позивачу. Останнє відповідач пояснює змінами, що були внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів»від 28.12.07 р. до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі».
В подальшому відповідач зазначає, що згідно вказаних вище змін, набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Крім того, відповідач у поданому відзиві на позов, посилаючись на законодавчу неврегульованість з приводу затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду вказує на те, що при вирішенні спору покладається на розсуд суду.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши докази, суд –
ВСТАНОВИВ:
30.01.06 року Ярмолинецькою районною державною адміністрацією відповідно до письмової заяви Позивача прийнято розпорядження №40/2006-р про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок по передачі в оренду на території Солобковецької сільської ради за межами населеного пункту.
Відповідно до даного розпорядження райдержадміністрації Позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для надання в оренду із земель державної власності площею 121,2 га на території на території Солобковецької сільської ради, що розташовані за межами населених пунктів.
На підставі договору Позивача з приватним малим підприємством “Гранд” від 01.09.2006р. було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду позивачу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Солобковецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області за межами с. Солобківці.
В матеріалах справи наявні умови відведення земельних ділянок № 02-14/521та №02-14/519 від 03.02.07р. , висновки Ярмолинецької районної адміністрації, відділу земельних ресурсів у Ярмолинецькому районі Хмельницької обл., відділу містобудування архітектури та житлово-комунального господарств, Ярмолинецької районної санітарно-епідеміологічної станції, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області,, які не забороняють використовувати Позивачу дані земельні ділянки за цільовим призначенням. Також в матеріалах справи є протоколи погодження меж земельних ділянок площею 11,7710 га та 62,0187 га
Після виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Солобковецької сільської ради, 23.11.07р. Відповідач №807, яким прийнято рішення про передачу в оренду Позивачу земельних ділянок площею 62,0187 га та 11,7710 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Отримавши всі необхідні документи, прийнявши необхідне рішення, відповідач на час вирішення спору не підписав договори оренди.
Судом встановлено, що Позивач неодноразово звертався до Відповідача з пропозиціями укласти договори оренди, але звернення залишились без відповідей. Факт зверненнями Позивача з листами-пропозиціями підтверджується заявами №2210-07/1 від 22.10.2007 року та №298 від 13.06.2008р.
Вважаючи бездіяльність відповідача такою, що суперечить вимогам діючого законодавства України позивач звернувся до суду з позовом.
Заслухавши пояснення повноважних представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази та оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до висновку про задоволення позову, враховуючи наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до п. «в»ч.2 ст. 5 Закону України «Про оренду землі»орендарями земельних ділянок можуть бути громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави.
Своїм розпорядженням від 23.11.2007 року 807/2007 р. Відповідач прийняв рішення про укладення договорів оренди земельних ділянок, що знаходяться на території Солобківецької сільської ради за межами с. Солобківці.
Згідно ст. 6 Закону України «Про оренду землі»орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ч.1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади, а органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Відповідно до ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно змін, внесених в перехідні положення Земельного кодексу України Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»№509-VI від 16.09.2008 р., у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об’єкта або надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Статтею 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»встановлено, що акти місцевих державних адміністрацій ненормативного характеру, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх в дію. Розпорядження №807 не передбачає пізніший термін введення його в дію, тому воно набрало законної сили з моменту прийняття.
Пунктом 6.2.2 Постанови Кабінету Міністрів України №1153 від 17.10.1997р. «Про затвердження Примірної інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді Міністрів АР Крим, місцевих органах виконавчої влади», в редакції яка діяла станом на 23.11.2007 р., встановлено, що документи без зазначення строку виконання повинні бути виконані не пізніше як за 30 календарних днів.
Частиною 3 статті 5 Цивільного кодексу України визначено, що якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювались актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав і обов’язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. Тобто, відносини між сторонами щодо укладення договорів оренди земельних ділянок регулюються законодавством, яке діяло на момент видачі розпоряджень Ярмолинецькою районною державною адміністрацією. На момент видачі розпоряджень діяв порядок укладення договору оренди землі, встановлений ст. 16 Закону України «Про оренду землі». Згода на передачу земельних ділянок в оренду підтверджена розпорядженнями №40/2006-р та №807. Тому відповідач на підставі порядку, що діяв на момент виникнення правовідносин, зобов’язаний укласти договори оренди земельних ділянок.
Відповідно, передача вищевказаних земельних ділянок в оренду здійснюється на підставі порядку, який існував на момент видачі розпорядження №807.
За таких обставин суд приходить до висновку про правомірність заявлених позовних вимог позивача щодо укладення договорів оренди земельних ділянок на умовах, визначених проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з подальшим оформленням договірних правовідносин, оскільки діюче законодавство України передбачає, як передумову надання в оренду земельної ділянки, прийняття відповідних органом такого рішення (ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України).
Отже, позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Стаття 94 КАС України передбачає, що судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 94, 158-163 КАС України, адміністративний суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької обл. щодо не укладення договорів оренди земельних ділянок площею 62,0187га та 11,7710га із земель державної власності на території Солобковецької сільської ради Ярмолинецького р-ну Хмельницької обл. за межами с. Солобківці із ТОВ "СТЮМІ-Холдінг" м. Київ.
3. Зобов'язати Ярмолинецьку районну державну адміністрацію в Хмельницької обл. в 3О денний термін вчинити дії щодо завершення процедури укладення договорів оренди земельних ділянок з ТОВ "СТЮМІ-Холдінг" м. Київ площею 62,0187 га та 11,7710 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Солобковецької сільської ради Ярмолинецького р-ну Хмельницької обл. за межами с. Солобківці.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «СТІОМІ-Холдінг»м. Київ (адреса: вул. Введенська, 29/58, р/р 26009017010236 в Хмельницькій філії ВАТ Укрексімбанк, МФО 315609, код ЄДРПОУ 32827667) 3,40 грн. (три гривні 40 коп.) відшкодування сплаченого судового збору.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено і підписано 03.02.2009 р.