Постанова № 33146172, 16.08.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.08.2013
Номер справи
826/11155/13-а
Номер документу
33146172
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 серпня 2013 року 15:10 № 826/11155/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києвіпрозобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві про зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві було необґрунтовано відмовлено позивачу у внесенні змін до актового запису, і як наслідок, винесено незаконний висновок № 67 про внесення змін до актового запису цивільного стану.

Позивач, за участю перекладача ОСОБА_2 (яка діє на підставі свідоцтва НОМЕР_1 від 07.12.2009 р.), в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити в повному обсязі. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що звернулась до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві з заявою про внесення змін до актового запису за № 4814 від 04.07.1965 р. Підставою такого звернення стало допущення помилки в зазначеному записі, і як наслідок - неможливість оформлення пенсії у зв'язку із втратою годувальника. Проте відповідачем було необґрунтовано відмовлено у внесенні таких змін.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи. До суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі відповідача. Згідно наданого заперечення на позовні вимоги, відповідач зазначив, що в ході перевірки виявлено, що згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо відсутності актового запису про народження першого чоловіка заявниці від 19.04.2013 р. №12067346, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у Дніпропетровській області від 29.11.2012 р. № 5233/10.2-26, актовий запис про народження першого чоловіка заявниці ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 - відсутній, тому підтвердити родове прізвище «ОСОБА_3» відділ можливості не має. Крім того, відповідно до словника - довідника «Власні імена - людей» за редакцією Л.Г. Скрипник, видавництво «Наукова думка», м. Київ-1996 р., згідно правил українського правопису - вірним є написання прізвища «ОСОБА_3, ОСОБА_1», а тому висновок відділу про відмову у внесенні змін, виправлень до актового запису складений з дотриманням законодавства.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

У зв'язку з тим, що відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а також зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась із заявою до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві про внесення змін до актового запису за № 4814 від 04.07.1965 р., складеного Центральним відділом реєстрації шлюбів м. Києва з державним Центром розвитку сім'ї про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_3.

У зазначеній заяві позивач просила Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису за № 4814 від 04.07.1965 р., складеного Центральним відділом реєстрації шлюбів м. Києва з державним Центром розвитку сім'ї про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_3, а саме:

1) виправити прізвище позивача до реєстрації шлюбу з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1»;

2) виправити прізвище позивача після реєстрації шлюбу з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1».

За результатами звернення, позивачу було відмовлено у внесенні вищезазначених змін, про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві складено висновок № 67 від 18.05.2013 р.

Вважаючи, що зазначеними діями відповідача було порушено її законні права, свободи та інтереси, позивач звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Законом, що регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану є Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року N 2398-VI (надалі - Закон №2398).

Згідно ст.6 та ст.8 Закону №2398 відділи державної реєстрації актів цивільного стану, діяльність яких ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Державна реєстрація актів цивільного стану, відповідно до ч.1 та ч.2 ст.9 Закону №2398 проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Відповідно до частини 1 статті 49 Цивільного кодексу України та в статті 2 Закону №2398 визначено, що акти цивільного стану визначаються як події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Згідно із визначенням, наведеним в частині 3 статті 9 цього Закону, актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до частини 4 статті 49 Цивільного кодексу України реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.

Відповідно до положень частини 1 статті 22 Закону №2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Порядок внесення змін до актів цивільного стану також регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (затвердженими Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.11р. №96/5) (далі - Правила № 96/5).

Згідно п.1.1 Правил №96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до частини 2 та частини 3 статті 22 Закону №2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви. При цьому, передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону №2398 та пункту 2.12 Правил №96/5 за наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Вказаними вище Правилами визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Наведене свідчить, що підставою для внесення змін до акту цивільного стану є не лише наявність помилок чи недостовірної інформації у відповідному актовому записі цивільного стану, а бажання заявника відобразити у такому акті повну інформацію.

Матеріалами справи встановлено, що разом із заявою про внесення відповідних змін до актового запису позивачем надано необхідний перелік документів.

Підтвердженням тієї обставини, що дівочим прізвищем позивача було «ОСОБА_1» свідчать наступні документи:

- свідоцтво про народження (повторне) гр. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, виданого Тетіївським рай бюро ЗАГС Тетіївського району Київської області від 11.09.1969 р.;

- довідка видана Уманським будинком для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку змішаного компенсуючого типу Черкаської обласної ради від 31.10.2011 р. про те, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, навчалась у школі-інтернаті для глухонімих дітей з 1951 р. згідно наказу № 18 від 15.09.1951 р. по 1959 р. згідно наказу № 21 від 15.09.1959 р.

Свідченням того, що прізвище позивача після реєстрації шлюбу стало прізвище «ОСОБА_1» є наступні документи:

- картка фізичної особи - платника податків Державної податкової інспекції у Деснянському районі, про присвоєння ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 ідентифікаційного номеру;

- довідка до акту огляду МСЕК видана Міністерством охорони здоров'я України серії 10 ААА № 139817 від 17.06.2011 р. , виданої на ім'я ОСОБА_1;

- паспортом громадянина України ОСОБА_1, НОМЕР_2, виданого Дніпровським РУГУ МВС України в м. Києві від 16.02.2007р.;

- свідоцтво про шлюб між ОСОБА_7 та ОСОБА_1, про що зроблений запис в книзі записів актового стану за № 336 в Подільському бюро РАГС в м. Києві від 20.05.1967р.;

- свідоцтвом про смерть ОСОБА_7, про що в Книзі реєстрації смертей 1977 року серпня місяця 18 числа зроблено відповідний актовий запис за № 1956, та виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції у м. Києві від 13.12.2011р.;

- свідоцтво про розірвання шлюбу між ОСОБА_8 та ОСОБА_1, про що внесено у книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу запис № 823 та виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану Дарницької райдержадміністрації м. Києва, де остання після розірвання шлюбу обрала прізвище ОСОБА_1.

Проаналізувавши вищезазначені документи, враховуючи, що в розумінні статті 5 Закону України «Про громадянство України» документом, що підтверджує громадянство України є паспорт, який є підставою для ідентифікації особи, суд приходить до висновку, що оскільки паспорт громадянина України, також інші документи, а саме: ідентифікаційний номер, свідоцтво про смерть ОСОБА_7, свідоцтво про розірвання шлюбу між ОСОБА_8 та ОСОБА_1 містять прізвище ОСОБА_1, то посилання відповідача на неможливість підтвердити родове прізвище «ОСОБА_3» та відповідно на правильність написання прізвища відповідно до словника української мови, як на підставу відмови у внесенні змін до актового запису є необґрунтованою.

Крім того позивачем та матеріалами справи доведено, а судом встановлено, що дівочим прізвищем позивача є ОСОБА_1.

Згідно частини 1 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Відповідно до пп.2.13.2 п.2.13 Правил №96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

З огляду на вищевказане суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви.

Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач в силу положень частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України довів обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, в свою чергу, відповідач не надав суду доказів, які б спростували доводи позивача.

Отже, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши всі наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому, відповідно до положень ст.94 КАС України, судові витрати позивачу відшкодовуються в повному обсязі.

Керуючись 69-72, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

2. Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису за № 4814 від 04.07.1965 р., складеного Центральним відділом реєстрації шлюбів м. Києва з державним центром розвитку сім'ї про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_3, а саме:

1) виправити прізвище позивача (ОСОБА_1) до реєстрації шлюбу з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1».

2) виправити прізвище позивача (ОСОБА_1) після реєстрації шлюбу з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1».

3. Судові витрати в сумі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійка присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві (вул. Маяковського, буд. 15-а, м. Київ, 02225, код ЄДРПОУ 26125532).

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Іщук