Рішення № 33123887, 14.08.2013, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
14.08.2013
Номер справи
908/2185/13
Номер документу
33123887
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 8/66/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.08.2013 Справа № 908/2185/13

за позовом Заступника прокурора Запорізької області (69057, м.Запоріжжя, вул. Матросова, 29-а) в інтересах держави Україна

до відповідача Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області (70600, Запорізька область, смт.Приазовське, вул.. Леніна, 31)

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротіс" (72454, Запорізька область, Приазовський район, с.Степанівка Перша, вул.. Мартинова, 1-А)

про визнання недійсним п. 2 розпорядження № 566 від 02.09.2008 р. "Про надання в оренду земельних ділянок ТОВ "Агротіс"

Суддя І. А. Попова

Представники:

Від позивача (прокурора): Тронь Г.М., свід. № 013451 від 03.12.2012 р.

Від відповідача: Капінос С.Б., дов. від 08.04.2013 р.

Від третьої особи: Коваленко Ю.В., дов. від 11.07.2013 р.

Заявлено позовні вимоги про визнання недійсним п. 2 розпорядження № 566 від 02.09.2008 р. "Про надання в оренду земельних ділянок ТОВ "Агротіс".

В судовому засіданні, відкритому 15.07.2013 р., оголошувалася перерва до 14.08.2013р.

Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в засіданні 14.08.2013 р.

Позивач підтримує вимоги з підстав, викладених у позові, відповідно до ст.. 16, 203, 215 ЦК України, ст. 152 ЗК України. В обґрунтування вимог зазначає, що проведеною прокуратурою Запорізької області перевіркою встановлено порушення законодавства при наданні ТОВ «Агротіс» земельної ділянки. Відповідно до п. 2 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації «Про надання в оренду земельних ділянок ТОВ «Агротіс» від 02.09.2008 р. № 566 останньому надано в оренду земельні ділянки загальною площею 188,4 га з числа не витребуваних земельних часток (паїв), що розташовані на території Новокостянтинівської сільської ради для товарного сільськогосподарського виробництва. Пунктами 3, 4 цього розпорядження встановлено орендну плату за користування земельними ділянками та затверджено умови договору оренди. Поряд з цим, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок чи технічна документація із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою, цим розпорядженням не затверджувалася. Під час винесення розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації «Про надання в оренду земельних ділянок» ТОВ «Агротіс» від 02.09.2008 р. № 566 межі земельних ділянок, що передавалися в оренду не були визначені в натурі (на місцевості), кадастровий номер їм не присвоєно, а отже розпорядженню про передачу таких ділянок в оренду мало передувати розроблення проектів землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок. Пункт 2 розпорядження Приазовської районної державної адміністрації № 566 від 02.09.2008 р. вимогам законодавства не відповідає, що згідно ч. 3 ст. 152 ЗК України, ст.. 50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» є підставою для визнання його недійсним у судовому порядку. Прокурор просить визнати недійсним пункт 2 розпорядження Приазовської районної державної адміністрації від 02.09.2008 р. № 566 «Про надання в оренду земельних ділянок ТОВ «Агротіс» .

Відповідач заявлені позовні вимоги оспорив. У відзиві на позов вказує, що при винесенні спірного розпорядження Приазовською районною державної адміністрацією не порушено порядку його прийняття.

Третя особа - ТОВ «Агротіс» надала пояснення, відповідно до яких заявлені позовні вимоги вважає безпідставними. В обґрунтування пояснень вказує, що спірним розпорядженням № 566 від 02.09.2008 р. вирішено надати дозвіл на передачу в оренду не витребуваних земельних ділянок на території Новокостянтинівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, тобто без зміни цільового призначення. Договір оренди стосується нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок, коли земельна ділянка (пай) є нерозподіленою (не витребуваною). Отже, встановлення меж земельної ділянки в натурі з масиву нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок відбувається лише за умови звернення власника земельної частки (паю) про виділення земельної ділянки в натурі. Оскільки об'єктом оренди є нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки, встановлення їх меж в натурі (на місцевості) не є можливим до появлення того чи іншого власника земельної частки (паю).

Заслухавши представників, дослідивши додані матеріали, суд знаходить позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, внаслідок наступного:

Розпорядженням голови Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області № 566 від 02.09.2008 року «Про надання в оренду земельних ділянок ТОВ «Агротіс» визнано земельні частки (паї) загальною площею 188,40 га, в т. .ч 28,00 га (багаторічні), 160,40 га (пасовища) згідно планів - схем, які є невід'ємною частиною цього розпорядження, як не витребувані, з можливістю надання їх в оренду до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку. Пунктом 2 вказаного розпорядження надано в оренду ТОВ «Агротіс» земельні ділянки площею 28,00 га (багаторічні) та площею 160,40 га невитребувані земельні частки (паї) розташовані на території Новокостянтинівської сільської ради, згідно додатків 1 та 2 для товарного сільськогосподарського виробництва.

За змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 ЦК України, статей 123, 124, 127, 128 ЗК України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог ЗК України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності).

Відповідно до статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документі, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогами чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно з п. 12 розділу "Перехідні положення" Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час винесення спірного розпорядження) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади. Частиною 3 ст. 122 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень районних державних адміністрацій відносить передачу земельних ділянок із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.

Статтею 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Проаналізувавши п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, та норми Закону України "Про місцеві державні адміністрації", суд зазначає, що оскільки орендовані землі розташовані за межами населеного пункту Новокостянтинівської сільської ради, то головою Приазовської районної державної адміністрації в межах своїх повноважень видано розпорядження №566 від 02.09.2008р. "Про надання в оренду земельних ділянок ТОВ «Агротіс»

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Прокурор, звертаючись з даним позовом, обґрунтовує вимоги тим, що під час винесення розпорядження головою Приазовської районної державної адміністрації № 566 від 02.09.2008 р. межі земельних ділянок, що передавалися в оренду, не були визначені в натурі (на місцевості), кадастровий номер їм не присвоєно.

Відповідно до п.16 Перехідних положень Земельного кодексу України, громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Пунктом 1 розпорядження № 566 від 02.09.2008 р. земельні частки (паї) визнані як невитребувані, з можливістю надання їх в оренду до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку.

Суд зазначає, що невитребувані (нерозподілені) земельні ділянки не відносяться до земель комунальної чи державної власності, бо земельна ділянка, яка відповідає умовним кадастровим гектарам не витребуваних земельних часток (паїв), перебуває у приватній власності громадян, не може бути приєднана до земель запасу державної власності, які підлягають розподілу згідно Земельного Кодексу України. Постановою Кабінету Міністрів України "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)" від 04.02.2004 року за №122 також передбачено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України "Про оренду землі", невід'ємною частиною договору оренди землі є, зокрема, проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

При цьому, відповідно до ч.3 ст.124 Земельного Кодексу України (в редакції, яка була чинна на момент державної реєстрації договору оренди), за проектами відведення здійснюється передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам тільки у разі зміни цільового призначення землі.

Крім того, відповідно до п.2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року №677, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення.

Як встановлено, спірним розпорядженням №566 від 02.09.2008 р. вирішено надати в оренду невитребувані земельні частки на території Новокостянтинівської сільської ради (за межами населених пунктів) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

Отже, встановлення меж земельної ділянки в натурі з масиву нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок відбувається лише за умови звернення власника земельної частки (паю) про виділення земельної ділянки в натурі. Оскільки в даному випадку розпорядження № 566 від 02.09.2008 р. стосується передачі в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок, встановлення їх меж в натурі (на місцевості) є неможливим до появлення того чи іншого власника земельної частки (паю).

Крім того, додатком до оспорюваного розпорядження (та його невід'ємною частиною) є план-схема невитребуваних земельних часток (згідно технічної документації по складанню схеми поділу земель колишнього КСП «Дума Леніна»), виділених в натурі єдиним масивом, який за умовами договору оренди від 18.12.2003 р. передано в користування товариству «Агротіс».

Оцінивши обставини справи та проаналізувавши норми діючого законодавства, суд приходить до висновку, що розпорядження Приазовської районної державної адміністрації від 02.09.2008 р. № 566 видане в межах компетенції останньої, без порушення вимог чинного законодавства, а тому відсутні правові підстави для визнання його недійсним.

Твердження позивача про невідповідність цього розпорядження чинному законодавству є безпідставним.

Також, суд зазначає, що вимогу про визнання недійсним договору оренди земельної частки (паю) від 18.12.2008 року прокурором не заявлено.

З урахуванням встановленого в задоволенні позову з заявленого предмету та підстав відмовляється.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-84 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити.

Повне рішення складено 19 серпня 2013 року.

Суддя І.А. Попова