Ухвала суду № 33116887, 16.08.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2013
Номер справи
2а/1270/5505/2012
Номер документу
33116887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.

Суддя-доповідач - Блохін А. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2013 року справа №2а/1270/5505/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Блохіна А.А., суддів Міронової Г.М., Юрко І.В., при секретарі судового засідання Манаєві М.В., за участю представника позивача Кононенко О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2012 року у справі № 2а/1270/5505/2012 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Східвугілля» до Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2012 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Східвугілля» до Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправними дії Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби щодо складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Східвугілля" від 27.06.2012 № 53/22-36621665. Зобов'язано Антрацитівську об'єднану державну податкову інспекцію Луганської області Державної податкової служби вилучити з Автоматизованої системи "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" відомості, внесені на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Східвугілля" від 27.06.2012 № 53/22-36621665, поновивши у ній дані, задекларовані Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Східвугілля" щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період з червня 2010 року по березень 2012 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції , як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.11.2012 скасовано постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16.08.2012 та прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позову.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03 червня 2013 року касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Східвугілля" задоволено частково. Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.11.2012 скасувати та направити справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник позивача в судовому засіданні просив апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, дійшла висновку, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач є юридичною особою, перебуває на податковому обліку у відповідача. Зареєстрований як платник податку на додану вартість.

Позивачем до ДПІ у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області ДПС було подано декларацію з податку на додану вартість за липень 2011 року з додатками.

Посадовими особами Антрацитівської ОДПІ Луганської області ДПС 27.06.2012 складено акт № 53/22-36621665 про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Східвугілля" з питань підтвердження дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість в частині формування податкових зобов'язань по взаємовідносинам з ТОВ «Донкокс», за червень 2010 року, ТОВ «ФК «Стоік» за період 01.07.2010 по 31.03.2012, МПП «Промтехресурс» за період з 01.07.2010 по 31.03.2012, ТОВ «Феррус» за період з 01.12.2010 по 31.03.2011, ПП «Сайд Маркет» за січень 2011 року, ПП «Лантан Компані» за лютий 2011 року, ТОВ «Група Енерго» за березень 2011 року, ТОВ «СПБ «Енерго» за травень 2011 року, ПП «Елва» за вересень 2011 року, ПАТ «Криворізьке» за період з 01.01.2012 по 31.03.2012, ГЗФ «Луганська» за період з 01.01.2012 по 31.03.2012, ВАТ «ГЗФ «Білоріченська» за березень 2012 року, ТОВ «ЗФ «Михайлівська» за березень 2012 року, з питань підтвердження дотримання вимог податкового кредиту по взаємовідносинам з МПП «Промтехресурс» за період з 01.06.2010 по 31.07.2010, ПП «Сайд Маркет» за період з 01.12.2010 по 31.12.2010 та ПП «Інвест-Пром» за період з 01.01.2011 по 30.09.2011 (Т. 1 а.с. 19-46)

У вказаному акті зазначено, що зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку з тим, що ТОВ "ТД "Східвугілля" не знаходиться за юридичною адресою. Антрацитівською ОДПІ здійснено виїзд за юридичною адресою реєстрації підприємства, за результатами якого складено акт про незнаходження за юридичною адресою ТОВ "ТД "Східвугілля" від 29.05.2012 № 6/23-36621665. Далі зазначено, що звірку проведено на підставі інформаційних баз даних та податкової звітності ТОВ "ТД "Східвугілля", з аналізу яких зроблено висновок про те, що правочини ТОВ "ТД "Східвугілля" не спрямовані на реальне настання наслідків, що обумовлені ними, в результаті чого ТОВ "ТД "Східвугілля" за період з 01.06.2010 року по 31.03.2012 року завищено податкові зобов'язання у сумі 133055478,00 грн. та завищено податковий кредит у сумі 130446108,00 грн.

На підставі вказаного акту звірки відповідачем внесені зміни до облікових даних позивача щодо завищення позивачем податкового кредиту та податкових зобов'язань за період з 01.06.2010 року по 31.03.2012 року у «Системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».

Вказані обставини знайшли своє підтвердження при апеляційному перегляді справи.

Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання противоправними дій відповідача щодо складення акту про неможливість проведення зустрічної звірки позивача, суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом проведено зустрічну звірку фактично за відсутності підстав для її проведення.

Щодо задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача вилучити дані про задекларовані позивачем суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з 01.06.2010 року по 31.03.2012 року із «Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів нарівні ДПА України» та зобов'язання поновити зазначені дані, суд першої інстанції виходив з того, що зустрічна звірка не є перевіркою, а оскільки перевірка не проводилася та податкове повідомлення-рішення не приймалося, то посадовим особам відповідача за результатами зустрічної звірки не було законних підстав для коригування даних про задекларовані позивачем суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з 01.06.2010 року по 31.03.2012 року в «Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».

В зловлені решти позивних вимог постанова суду першої інстанції не оскаржується.

Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції про часткове задоволення позову зроблені на підставі всебічно досліджених доказів, обставинам справи дана правильна правова оцінка, а при прийнятті рішення вірно застосовані норми матеріального та процесуального права.

Спірні правовідносини, що склалися між сторонами врегульовані Податковим кодексом України, Порядком оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 року № 984, Постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 27.12.2010 «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок».

Відповідно до пп. 62.1.3 п. 6.2.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок на момент існування спірних правовідносин визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232.

Відповідно до п. п. 1-4 зазначеної Постанови КМ України зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків; зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань; з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту; орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Колегія суддів вважає, що з урахуванням вищенаведених правових актів, відповідач своїми діями по проведенню та оформленню акту про неможливість проведення зустрічної звірки позивача дів неправомірно, оскільки акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Торговий дім "Східвугілля" від 27.06.2012 № 53/22-36621665 містись дані, які передбачають проведення документальної перевірки, однак, відповідачем наказ про призначення проведення документальної перевірки ТОВ "Торговий дім "Східвугілля" не видавався та позивачу не надсилався.

Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання відповідача вилучити данні про задекларовані позивачем суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з 01.06.2010 року по 31.03.2012 року із «Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів нарівні ДПА України» та зобов'язання поновити зазначені дані, колегія суддів зазначає наступне.

Зміна відповідачем в базі системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів нарівні ДПА України показників податкових зобов'язань та податкового кредиту за липень 2011 року щодо ПП «Клім Мастер» на підставі висновків, що містяться в спірному акті про неможливість проведення зустрічної звірки позивача підтверджено детальною інформацією по платнику ПДВ (а.с. 50-52), копією податкової декларації позивача з податку на додану вартість за липень 2011 року та не заперечується відповідачем.

Відповідно до статті 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Згідно з підпунктом 1.3.3 пункту 1.3 розділу 1 Методичних рекомендацій щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 18 квітня 2008 року № 266, (далі -Методичні рекомендації) для реалізації Методичних рекомендацій, зокрема, створено такий програмний продукт як система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

Пунктом 2.21 розділу 2 Методичних рекомендацій передбачено, що підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з податку на додану вартість на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в автоматизованій системі «Аудит». По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з податку на додану вартість за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до частини 5 статті 227 КАС України висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

В даному випадку звірка фактично не проводилась, про що свідчить акт про неможливість проведення зустрічної звірки. Однак, в даному акті податковим органом, без витребування інформації та з'ясування відомостей щодо факту здійснення господарських операцій, зроблено висновок про їх нікчемність.

Наказом ДПА України від 18.04.2008 № 266 "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" затверджено методичні рекомендації взаємодії органів ДПС при опрацюванні таких розшифровок, відповідно до п. 2.21 яких, по мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.

За наслідками даної звірки податкові повідомлення-рішення не приймались і відповідно податкові зобов'язання не узгоджувались.

Крім того, анулювання показників відповідної податкової звітності з ПДВ призвело до розбіжностей в автоматизованій системі, та відповідно, стало підставою для проведення перевірок контрагентів позивача, що негативно вплинуло на господарську діяльність ТОВ "Торговий дім "Східвугілля".

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно дійшов до висновку про те, що оскільки відповідачем у відношенні позивача податкове повідомлення-рішення не приймалось та, відповідно, податкові зобов'язання не узгоджувались, то податковим органом безпідставно видалені данні про самостійно задекларовані позивачем суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з 01.06.2010 року по 31.03.2012 року із «Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», що є порушенням прав позивача.

З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги апелянта не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, спір за суттю вирішений вірно, підстави для скасування судового рішення відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2012 року у справі № 2а/1270/5505/2012 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Східвугілля» до Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

У повному обсязі ухвала виготовлена 21 серпня 2013 року.

Колегія суддів А.А. Блохін

Г.М. Міронова

І.В. Юрко