Постанова № 33111371, 22.08.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2013
Номер справи
820/6879/13-а
Номер документу
33111371
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

22.08.2013 р. № 820/6879/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.

при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.

за участю: представників позивача - Жернова Є.С., Китаєвої Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Фабрика "Варіант" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Фабрика "Варіант", в якому просить суд:

1. застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ Фабрика "Варіант" (код ЄДРПОУ 21170203), розташованого за адресою: м.Харків, вул.Шевченка, 325, шляхом зупинення експлуатації:

- вантажопідйомних кранів інв. № № 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 001, 002, 003, 004 реєстр №35285;

- двох ліфтів - реєстр №35238 (на другий ліфт паспорт і реєстраційний номер відсутні);

- посудин, що працюють під тиском - три повітрозбірника, що розташовані поряд з компресорною станцією (паспорта та реєстраційні номери відсутні), у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей;

2). заборонити ТОВ Фабрика "Варіант" (код ЄДРПОУ 21170203), розташованого за адресою: м.Харків, вул.Шевченка, 325 експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, а саме:

- вантажопідйомних кранів інв. № № 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 001, 002, 003, 004 реєстр №35285;

- двох ліфтів - реєстр №35238 (на другий ліфт паспорт і реєстраційний номер відсутні);

- посудин, що працюють під тиском - три повітрозбірника, що розташовані поряд з компресорною станцією (паспорта та реєстраційні номери відсутні), до отримання підприємством дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, отримання якого передбачено ст.21 Закону України "Про охорону праці".

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на Закон України "Про охорону праці", Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", зазначивши, що висновками акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 24.07.2013 року №08-08-04/356 виявлені порушення які створюють загрозу життю та здоров"ю людей, оскільки уповноважена особа відповідача відмовилась від зупинки устаткування, позивач змушений був звернутись до суду.

Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача Салащенка С.П. надійшли письмові заперечення в яких зазначено, що виявлені позивачем порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей, відсутні жодні умови, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатацію механізмів несе ризик спричинення фізичної шкоди працівникам.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні 20.08.2013 року проти позову заперечував, у судове засідання 22.08.2013 року - не прибув, про час, дату та місце слухання справи повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірку від 22.07.2013 року №08-01-26.08/3824-ПН Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області на підставі наказу №20 від 20.06.2013 року проведено перевірку ТОВ Фабрика "Варіант" за адресою - м.Харків, вул.Шевченка, 325, щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, умов експлуатації об'єктів котлонагляду (а.с.22-24).

Результати проведеної перевірки оформлені актом від 25.07.2013 року №08-08-04/356 (а.с. 24-28).

Відповідно до вказаного акту перевірки встановлено порушення, які зазначено у рядку №1,2,3 таблиці (а.с.24-28), а саме:

- на підприємстві відсутній дозвіл від органів Держгірпромнагляду на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки - вантажопідіймальних кранів інв. №№5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 001, 002, 003, 004 реєстр №35285, чим порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1107, п.6 Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами;

- на підприємстві відсутній дозвіл від органів Держгірпромнагляду на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки - двох ліфтів - реєстр №35238 (на другий ліфт паспорт і реєстраційний номер відсутні), чим порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1107, п.6 Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами;

- на підприємстві відсутній дозвіл від органів Держгірпромнагляду на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки - посудин, що працюють під тиском - три повітрозбірника, що розташовані поряд з компресорною станцією (паспорта та реєстраційні номери відсутні), чим порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1107, п.6 Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами.

Відповідача було попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) експлуатації вантажопідіймальних кранів інв. №№5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 001, 002, 003, 004 реєстр №35285, двох ліфтів - реєстр №35238 (на другий ліфт паспорт і реєстраційний номер відсутні); посудин, що працюють під тиском - три повітрозбірника, що розташовані поряд з компресорною станцією (паспорта та реєстраційні номери відсутні), але, як вбачається з зазначеного акту, заступник головного механіка - ОСОБА_4 від негайного зупинення робіт (виробництва) відмовився.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Відповідно до вимог ст.38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у т.ч. на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Статтею 21 Закону України "Про охорону праці" зокрема встановлено, що виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання.

Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

У разі коли роботодавець не одержав зазначеного дозволу, місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, вживає заходів до скасування державної реєстрації цього підприємства у встановленому законом порядку за умови, якщо протягом місяця від часу виявлення вказаних недоліків роботодавець не провів належних заходів з їх усунення.

Технологічні процеси, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, хімічні речовини і їх сполуки та інша небезпечна продукція, придбані за кордоном, допускаються в експлуатацію (до застосування) лише за умови проведення експертизи на відповідність їх нормативно-правовим актам з охорони праці, що чинні на території України.

Згідно пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1107, - дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається роботодавцеві на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.

Судом встановлено з матеріалів справи та підтверджено представником відповідача у судовому засіданні, що на підприємстві відсутні відповідні дозволи на експлуатацію (застосування) зазначених в акті перевірки машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які є на підприємстві відповідача.

Дозвіл, на який посилається відповідач у своїх запереченнях №368.08.63-28.11.0, надано в копії представниками позивача до матеріалів справи. З зазначеної копії дозволу вбачається, що його термін дії сплинув 12.05.2011 року.

Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/ або здоров`ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей є підстави для зупинення експлуатації: вантажопідйомних кранів інв. № № 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 001, 002, 003, 004 реєстр №35285; двох ліфтів - реєстр №35238 (на другий ліфт паспорт і реєстраційний номер відсутні); посудин, що працюють під тиском - три повітрозбірника, що розташовані поряд з компресорною станцією (паспорта та реєстраційні номери відсутні), у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, та заборонити ТОВ Фабрика "Варіант" (код ЄДРПОУ 21170203), розташованого за адресою: м.Харків, вул.Шевченка, 325 експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, а саме: вантажопідйомних кранів інв. № № 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 001, 002, 003, 004 реєстр №35285; двох ліфтів - реєстр №35238 (на другий ліфт паспорт і реєстраційний номер відсутні); посудин, що працюють під тиском - три повітрозбірника, що розташовані поряд з компресорною станцією (паспорта та реєстраційні номери відсутні)

Відповідно до п.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частина 1 статті 71 КАС України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Згідно ч.1 ст.257 КАС України - у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Оскільки позивачу ухвалою суду від 08.08.2013 року відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення по справі, на підставі ст.94 КАС України судові витрати не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 183-2, 186, 256, 257 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Фабрика "Варіант" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити в повному обсязі.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю Фабрика "Варіант" (код ЄДРПОУ 21170203), розташованого за адресою: м.Харків, вул. Шевченка, 325, шляхом зупинення експлуатації:

- вантажопідйомних кранів інв. № № 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 001, 002, 003, 004 реєстр №35285;

- двох ліфтів - реєстр №35238 (на другий ліфт паспорт і реєстраційний номер відсутні);

- посудин, що працюють під тиском - три повітрозбірника, що розташовані поряд з компресорною станцією (паспорта та реєстраційні номери відсутні), у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей;

Заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю Фабрика "Варіант" (код ЄДРПОУ 21170203), розташованому за адресою: м. Харків, вул. Шевченка, 325 експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, а саме:

- вантажопідйомних кранів інв. № № 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 001, 002, 003, 004 реєстр №35285;

- двох ліфтів - реєстр №35238 (на другий ліфт паспорт і реєстраційний номер відсутні);

- посудин, що працюють під тиском - три повітрозбірника, що розташовані поряд з компресорною станцією (паспорта та реєстраційні номери відсутні).

Звернути постанову до негайного виконання.

Обов"язок щодо забезпечення виконання рішення покласти на Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 23.08.2013 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.