Постанова № 33104174, 21.08.2013, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
21.08.2013
Номер справи
924/676/13
Номер документу
33104174
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2013 року Справа № 924/676/13

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Гудак А.В.

судді Розізнана І.В. ,

судді Сініцина Л.М.

при секретарі: Лелех І.Ю.

за участю представників сторін:

позивача - не з'явився

відповідача - Малімон В.М., довіреність в справі

прокуратури - Чоп Ю.В., прокурор Рівненської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району

на рішення господарського суду Хмельницької області від 19.06.13 р.

у справі № 924/676/13 (суддя Олійник Ю.П. )

за позовом Львівського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Західного регіону України в інтересах держави - Міністерства оборони України в особі Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району м. Яворів Львівської області

до Концерну "Військторгсервіс" в особі Хмельницької філії м. Хмельницький

про стягнення 26262,80 грн. за фактичне використання нерухомого військового майна

в с т а н о в и в :

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 19.06.2013р. у справі №924/676/13 у позові Львівського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Західного регіону України в інтересах держави - Міністерства оборони України в особі Яворівської квартирно-експлуатаційної частина району м. Яворів Львівської області до Концерну "Військторгсервіс" в особі Хмельницької філії м.Хмельницький про стягнення 26262,80 грн. за фактичне використання нерухомого військового майна, відмовлено.

Стягнуто з Яворівської квартирно-експлуатаційної частина району м. Яворів Львівської області ( вул. Львівська, 19, код 07930854) в доход Державного бюджету України до УДКСУ у м. Хмельницькому, ЄДРПОУ 38045529 на рахунок 31218206783002 у ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 206 судовий збір у розмірі 1720,50грн. (одна тисяча сімсот двадцять гривень 50 коп.).

Рішення місцевого господарського мотивоване тим, що між сторонами не було укладено жодного договору оренди нерухомого військового майна (зокрема, щодо будівлі №277, що розташована на у м. Яворів на території військової частини А0998 та будівлі №4, що розташована у с. Старичі на території військової частини А4150). Відповідно не було погоджено всіх істотних умов договору щодо об'єкту договору; терміну, на який укладається договір; плати, тощо.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Яворівська квартирно-експлуатаційна частина району звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржене рішення скасувати.

Мотивуючи апеляційну скаргу, позивач зазначає, що суд першої інстанції невірно оцінив подані докази, внаслідок чого дійшов до висновків, які не відповідають обставинам справи що призвело до неправильного рішення по справі.

Зокрема, скаржник в обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що місцевий господарський суд не розглянув і не оцінив всі матеріали і обставини справи в їх сукупності. Посилання суду на рішення господарського суду Хмельницької області від 28.11.2011р. у справі №22/5025/1816/11 є недопустимим, оскільки про таке рішення Яворівська КЕЧ району дізналась з рішення №924/676/13 від 19.06.2013р.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу №303 від 21.08.2013р. відповідач заперечив проти її доводів, вважаючи оскаржене рішення суду першої інстанції законним та таким, що відповідає дійсності, з підстав викладених у відзиві.

Прокурор в судовому засіданні 21.08.13р. підтримав доводи апеляційної скарги та надав пояснення на обґрунтування своєї позиції. Вважає, що рішення суду першої інстанції від 19.06.2013р. є незаконним та необґрунтованим, а тому просить його скасувати, а апеляційну скаргу - задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні 21.08.13р. заперечив проти доводів апеляційної скарги та надав пояснення на обґрунтування своєї позиції. Вважає, що рішення суду першої інстанції від 19.06.2013р. є законним та обґрунтованим, таким, що прийняте з дотриманням норм чинного законодавства, а тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Представник позивача (апелянта) в судове засідання 21.08.13р. не з`явився, про час, день та місце слухання повідомлявся належним чином, причини неявки не повідомив.

Враховуючи приписи ст.101 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, ст.102 ГПК України про строки розгляду апеляційної скарги та той факт, що неявка в засідання суду представника позивача, належним чином та відповідно до законодавства повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого рішення, судова колегія визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника позивача та за наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до статті 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, оцінивши висновки суду першої інстанції на відповідність дійсним обставинам справи, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду Хмельницької області від 19.06.2013 року у справі №924/676/13 слід залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення, виходячи з наступного.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 28.11.2011р. по справі №22/5025/1816/11 у позові Військового прокурора Львівського гарнізону м. Львів в інтересах держави - Міністерства оборони України в особі Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району м. Львів до Концерну "Військторгсервіс" в особі Хмельницької філії Концерну "Військторгсервіс" м. Хмельницький про стягнення 35909,15 грн. відмовлено (а.с.65-68).

Господарським судом Хмельницької області від 19.06.2013р. винесено ухвалу, якою провадження у справі №924/676/13 за позовом Львівського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Західного регіону України в інтересах держави - Міністерства оборони України в особі Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району м. Яворів Львівської області до Концерну "Військторгсервіс" в особі Хмельницької філії м. Хмельницький про стягнення 50683,50 грн. за фактичне використання нерухомого військового майна в частині стягнення 24420,70 грн. за фактичне використання нерухомого військового майна припинено (а.с.80).

Як вбачається з матеріалів справи, 01.07.2009р. між Яворівською КЕЧ району та Хмельницькою філією "Військторгсервіс" укладено договір №4 про відшкодування електричної енергії (а.с.14). Пунктом 7.1 передбачено, що договір укладено на строк до 31.12.2009р. і набуває юридичної сили з моменту підписання його сторонами та вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення строку не буде заявлено однією із сторін про відмову від цього договору або його перегляд.

22.07.2010р. Контрольно-ревізійним відділом у Яворівському районі Контрольно-ревізійного управління у Львівській області проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району, про що свідчить акт ревізії №40-38-10, в результаті якої встановлено випадки розміщення в приміщеннях Яворівської КЕЧ району об'єктів, що належать філії УТ ЗахОК "Військторгсервіс", та використовуються філією на безоплатній основі. Так, в приміщенні будівлі №277, що розташована в м. Яворів на території військового містечка №53 військової частини А-0998, встановлено розміщення протягом ревізійного періоду об'єкту магазин №4, що належить філії УТ Зах ОК "Військторгсервіс", площею 65,6 кв.м. також в приміщенні будівлі №4, що розташована на території військового містечка №21 військової частини А-4150 Старицького гарнізону, встановлено розміщення протягом ревізійного періоду об'єкту "Чайна", що належить філії УТ Зах ОК "Військторгсервіс", площею 45,3 кв.м. Крім того, відзначено, що протягом ревізійного періоду договори на оренду вищезгаданих приміщень Яворівською КЕЧ з філією УТ ЗахОК "Військторгсервіс" не укладені, плата за користування приміщеннями не поступала, що суперечить п. 3 ст. 1 та п. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р., ст.7 Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України" від 21.09.1999р., пунктам 4, 5 "Порядку надання дозволу військовим частинам ЗС на передачу закріпленого за ними рухомого та нерухомого майна в оренду", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2000р. (а.с.11-12).

26.08.2010р. Яворівська КЕЧ району направила до Хмельницької філії концерну "Військторгсервіс" лист за вих. №744, в якому зазначено, що для укладення договору оренди відповідачем було порушено Наказ №46 від 02.02.2010р., так як не було вчасно надано установчі документи (нотаріально посвідчених), що призвело до втрати чинності експертних оцінок та їх актуалізації. Яворівською КЕЧ району було затрачено бюджетні кошти на експертні оцінки, проте договору оренди так і не укладено. Тому для подальшого укладання договору оренди, Яворівська квартирно-експлуатаційна частина району просить провести нову експертну оцінку та надати її в найкоротший термін разом із нотаріально посвідченими установчими документами в зв`язку з обмеженою дією експертної оцінки (6 міс.), а також проплачувати рахунки за фактичне використання приміщень згідно Акту контрольно-ревізійного управління у Львівській області контрольно-ревізійного відділу у Яворівському районі від 22.07.2010р. №40-38/10. В іншому випадку Хмельницька філія концерну "Військторгсервіс" не зможе прийняти участь в конкурсі на оренду даних приміщень. А в подальшому буде змушена вивільнити приміщення закріплені за Яворівською КЕЧ району (а.с.15).

10.09.2010р. на адресу Яворівської КЕЧ району направлено лист за вих.№780, в якому Філія "Управління торгівлі Західного оперативного командування" Концерну "Військторгсервіс" інформує, що рахунки не можуть бути оплачені, в зв`язку з відсутністю договорів (а.с.16).

15.11.2010р. за вих.№1874 Яворівською КЕЧ району повторно на адресу Хмельницької філії концерну "Військторгсервіс" надіслано лист, в якому повідомлено, що договір оренди не укладено (а.с.17).

02.12.2010р. Хмельницька філія концерну "Військторгсервіс" направила Яворівська КЕЧ району відповідь на вищевказаний лист, в якому просить розстрочити термін дії заборгованості на 3 (три) місяці з пропорційним її погашенням в сумі 5 тисяч грн. щомісячно з одночасною проплатою поточних платежів. Крім того, повідомляють, що готові розпочати роботу по проведенню експертних оцінок нерухомого майна та в найкоротший термін надати всі інші необхідні документи належним чином оформлені (а.с.18).

05.02.2013р. Яворівською КЕЧ району на адресу Хмельницької філії концерну "Військторгсервіс" направлено акт звірки взаєморозрахунків за використання будівель у в/м №53 м. Яворів, 21 с. Старичі станом на 01.01.2013р., згідно якого сальдо по акту звірки становить 50683,50 грн. (а.с.22-23).

08.02.2013р. Яворівською КЕЧ району видана довідка за вих.№341, згідно якої вбачається, що будівля №277, яка розташована в м. Яворові на території військового містечка №53 військової частини А-0998 і будівля №4, яка розташована на території військового містечка №21 військової частини А-4150 Старицького гарнізону знаходяться на балансі Яворівської КЕЧ району (а.с.13).

Крім того, Яворівською КЕЧ району надано ряд актів нарахування згідно акту КРУ від 22.07.2010р. №40-38/10 розміщення об`єктів Хмельницької філії концерн "Військторгсервіс" в приміщеннях Яворівської КЕЧ району на території в/м 21 в будинку №4 в/ч А-4150 та на території в/м 53 в будинку №277 в/ч А-0998 (а.с.31-54).

За приписами ст.1 Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України" господарська діяльність у Збройних Силах України - це специфічна діяльність військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України (далі - військові частини), пов'язана із забезпеченням їх повсякденної життєдіяльності і яка передбачає ведення підсобного господарства, виробництво продукції, виконання робіт і надання послуг, передачу в оренду рухомого та нерухомого військового майна (за винятком озброєння, боєприпасів, бойової та спеціальної техніки) в межах і порядку, визначених цим Законом.

Статтею 2 цього ж Закону передбачено, що відносини, пов'язані із здійсненням господарської діяльності у Збройних Силах України, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 1 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" закріплено, що військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.

Частиною 2 статті 2 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" передбачено, що Міністерство оборони України як центральний орган управління Збройних Сил України здійснює відповідно до закону управління військовим майном, у тому числі закріплює військове майно за військовими частинами (у разі їх формування, переформування), приймає рішення щодо перерозподілу цього майна між військовими частинами Збройних Сил України, в тому числі у разі їх розформування.

В порядку статті 7 Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України" військові частини можуть передавати без шкоди бойовій та мобілізаційній готовності закріплене за ними рухоме та нерухоме військове майно в оренду юридичним і фізичним особам.

Порядок надання дозволу військовим частинам на передачу закріпленого за ними рухомого та нерухомого майна в оренду встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Забороняється надання в оренду озброєння, боєприпасів, бойової та спеціальної техніки.

Передача військового майна в оренду юридичним і фізичним особам здійснюється виключно на конкурсній основі з урахуванням необхідності підтримання на належному рівні бойової та мобілізаційної готовності. Умови та порядок проведення конкурсів визначаються Фондом державного майна України за погодженням з Міністерством оборони України.

Оцінка вартості майна, що підлягає передачі в оренду, проводиться комісіями, до складу яких входять фахівці (уповноважені особи) Міністерства оборони України або іншого органу військового управління та Фонду державного майна України чи його регіонального відділення (представництва) за методикою, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Акт оцінки майна, яке передається в оренду, погоджується з Фондом державного майна України чи його регіональним відділенням (представництвом) і затверджується Міністерством оборони України.

Дане положення закріплено і в пункті 3.4 "Положення про порядок створення та діяльності комісій з оцінки вартості військового майна, що підлягає передачі в оренду", затвердженого Наказом Міністерства оборони Укрїни та Фонду державного майна України від 17.09.2001р. №333/1697.

Відповідно до п.3.1 "Положення про порядок створення та діяльності комісій з оцінки вартості військового майна, що підлягає передачі в оренду" оцінка військового майна здійснюється комісіями, щодо нерухомого військового майна (будівель, споруд, приміщень) відповідно до Методики оцінки вартості об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року N 629 (із змінами та доповненнями).

Постановою Кабінету Міністрів України №778 від 11.05.2000 затверджено «Порядок надання дозволу військовим частинам Збройних Сил на передачу закріпленого за ними рухомого та нерухомого майна в оренду".

За приписами частини 2 пункту 4 даного Порядку дозвіл військовим частинам на передачу військового майна в оренду надається щодо нерухомого військового майна - Міноборони або уповноваженими ним органами військового управління за погодженням відповідно з Фондом державного майна чи його регіональними відділеннями (представництвами).

Пунктом 5 Порядку передбачено, що передача військового майна в оренду здійснюється виключно за результатами конкурсів, які проводяться Міноборони або уповноваженими ним органами військового управління чи безпосередньо військовими частинами. Умови та порядок проведення конкурсів визначаються Фондом державного майна за погодженням з Міноборони. Проте, як вбачається з матеріалів справи вищевказаного порядку, щодо укладення договору оренди сторонами, не дотримано.

Тобто у сторін не виникло зобов`язання щодо орендних правовідносин, зокрема у відповідача не виник обов`язок здійснювати орендну плату за користування приміщеннями за відсутності договорів оренди та актів приймання-передачі ( війського майна) приміщень в оренду.

За приписами ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Проте, апелянтом в апеляційній скарзі та прокурором в судовому засіданні не доведено наявність правових підстав (договору оренди) та не надано підтверджуючих документів, щодо підстав стягнення з відповідача орендної плати за користування приміщеннями.

Посилання апелянта, на лист Хмельницької філії Концерну "Військторгсервіс" від 02.12.2010р., як на факт визнання відповідачем боргу по орендній платі, не може бути налженим доказом по справі, оскільки із змісту даного листа не вбачається, що заборгованість, яку відповідач прострочив, виникла внаслідок оренди спірних приміщень.

Факт виявлення Контрольно-ревізійним відділом у Яворівському районі Контрольно-ревізійного управління у Львівській області порушення не можуть бути підставою для стягнення коштів в сумі 26262,80 грн. за фактичне викристання війського майна. Така правова позиція узгоджується із виконовками, викладеними у постанові Верховного суду України від 22.01.2013р. по справі №5006/18/13/2012 (3-69 гс 12).

Крім того, апелянтом зазначено що місцевий господарський суд у своєму рішенні неправомірно здійснив посилання на рішення господарськ ого суду Хмельницької області від 28.11.2011р. у справі №22/5025/1816/11, оскільки про таке рішення Яворівській КЕЧ було не відомо.

Так, пунктом 2.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" передбачено, що преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме фактам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), але не правовій оцінці таких фактів, здійсненій іншим судом чи іншим органом, який вирішує господарський спір.

Господарським судом Хмельницької області у оскаржуваному рішенні зроблено посилання на рішення по справі №22/5025/1816/11, саме на невстановлення факту передання в користування відповідачу спірних приміщень, з огляду на відсутність в матеріалах справи акту приймання-передачі нерухомого майна.

Крім того, як вбачається із самого рішення по справі №22/5025/1816/11 в судовому засіданні був присутній представник позивача, а саме начальник Яворівської КЕЧ району - Савицький Ф.В., що спростовує твердження апелянта викладене в апеляційній скарзі.

З огляду на викладене, доводи скаржника, зазначені в апеляційній скарзі, апеляційним судом не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 Господарського процесуального кодексу України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення, тому суд апеляційної інстанції вважає, що рішення місцевого господарського суду прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права і його необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Керуючись ст.ст.99,101,103,105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Рішення господарського суду Хмельницької області від 19.06.2013 року по справі №924/676/13 залишити без змін, а апеляційну скаргу Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району м. Яворів Львівської області - без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

3. Справу повернути до господарського суду Хмельницької області.

Головуючий суддя Гудак А.В.

Суддя Розізнана І.В.

Суддя Сініцина Л.М.