Ухвала суду № 33100783, 16.08.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2013
Номер справи
805/6576/13-а
Номер документу
33100783
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Логойда Т.В.

Суддя-доповідач - Білак С. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2013 року справа №805/6576/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Білак С.В., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., секретар судового засідання Гонтаренко М.Е., з участю представників позивача Кравченко О.П., Симонової О.А., Сапліної Н.В., представника відповідача Гурського Г.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 року у справі № 805/6576/13-а за позовом Комунального закладу "Маріупольська міська лікарня №2" до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання неправомірними дій, визнання протиправною та скасування вимоги в частині,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Комунальний заклад "Маріупольська міська лікарня №2" (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Державної фінансової інспекції в Донецькій області (далі - відповідач) про визнання неправомірними дій, визнання протиправною та скасування вимоги в частині.

Позивач просив визнати неправомірними дії Державної фінансової інспекції в Донецькій області (структурний підрозділ - Маріупольська об'єднана державна фінансова інспекція), які полягають у встановленні під час ревізії порушення закону, а саме завищення посадового окладу начальника відділу матеріально технічного забезпечення на суму 10488,62 грн., зайвого нарахування та перерахування коштів до державних цільових фондів на суму 3807,37 грн., покриття видатків спеціального фонду за рахунок загального фонду на суму 116277,15 грн.

Визнати протиправними та скасувати п.п 2.1, 2.2, 2.3 п. 2, п.п. 3.1, 3.2, 3.3. п. 3, п. 5 вимоги Маріупольської об'єднаної державної фінансової інспекції - структурного підрозділу Державної фінансової інспекції в Донецькій області від 25 квітня 2013 року №26-01-34/722.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 року позов було задоволено в повному обсязі.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що відповідно до матеріалів ревізії фінансово-господарської діяльності Комунального закладу «Маріупольська міська лікарня №2» було встановлено порушення п.3.3 розділу «Загальні положення» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від29.12.2004 року № 336, яким передбачено, що професію «начальник відділу матеріально-технічного забезпечення» може обіймати особа професійної групи «Керівники», до складу якої включена професія «начальник відділу матеріально-технічного забезпечення», кваліфікаційними вимогами визначена вимога повної вищої освіти з освітньо-кваліфікаційним рівнем - спеціаліст, магістр.

Згідно п.45 підрозділу «Керівники» вищезазначеного керівника кваліфікаційними вимогами до професії «начальник відділу МТЗ» передбачається наявність повної вищої освіти з вимогами до стажу роботи для спеціаліста - не менше 2 років за професією начальника відділу МТЗ, для магістра - без вимог до стажу.

Таким чином при відсутності напряму підготовки, відсутності стажу роботи за професією начальника відділу з МТЗ всупереч вимогам Довідника, ОСОБА_1 прийнято на посаду начальника відділу МТЗ з відповідним посадовим окладом замість прийому на посаду агента з постачання.

Щодо покриття видатків спеціального фонду за рахунок коштів загального, то кошти, отримані від надання платних медичних послуг, не спрямовувались на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням цих послуг, що призвело до покриття видатків спеціального фонду за рахунок коштів загального на суму 116,28 тис.грн.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.

Представники позивача заперечували проти доводів апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Маріупольською об'єднаною державною фінансовою інспекцією, яка є структурним підрозділом Державної фінансової інспекції в Донецькій області відповідно до п. 7.3.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Маріупольської об'єднаної державної фінансової інспекції на І квартал 2013 року, на підставі направлень на проведення ревізії від 26 лютого 2013 року №40 та 41, від 18 березня 2013 року №49, програми ревізії, виданих начальником Маріупольської об'єднаної державної фінансової інспекції, проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності комунального закладу "Маріупольська міська лікарня №2" (рішенням Маріупольської міської ради від 18 грудня 1996 року №345/5 міська лікарня №2 МСЧ "Азовсталь" перейменована в комунальний заклад "Маріупольська міська лікарня №2") за період з 01 вересня 2011 року по 31 січня 2013 року, за результатами якої складено акт від 18 квітня 2013 року №05-860/012.

Ревізією фінансово-господарської діяльності позивача встановлено, що протягом періоду, який перевірявся, ОСОБА_1 з 01 вересня 2011 року по 31 грудня 2012 року працювала на посаді начальника відділу матеріально-технічного забезпечення, а з 01 січня 2013 року по 31 січня 2013 року - на підставі особистої заяви переведена на посаду агента з постачання, в той час як заробітна плата їй була нарахована виходячи з вищого окладу - з окладу начальника відділу матеріально-технічного забезпечення. Ревізією встановлено факт завищення посадового окладу начальнику відділу матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_1 в період з 01 вересня 2011 року по 31 січня 2013 року на суму 10488,62 грн. внаслідок не відповідності даних працівника кваліфікаційним вимогам для обіймання посади з 01 вересня 2011 року по 31 грудня 2012 року. Встановлено, що ОСОБА_1 на посаду начальника відділу матеріально-технічного забезпечення призначена наказом головного лікаря міської лікарні №2 МСЧ комбінату "Азовсталь" (натепер - комунальний заклад "Маріупольська міська лікарня №2") від 15 лютого 1993 року №81-к при відсутності відповідного напряму підготовки магістр чи спеціаліст (в особовій справі є дані щодо отримання середньої освіти, підтвердження отримання будь-якої вищої освіти відсутнє), при відсутності стажу роботи за професією агента з постачання всупереч п. 3.3 розділу "Загальні положення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників" Випуску 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року № 336, яким до складу професійної групи "Керівники", включена професія "начальник відділу матеріально-технічного забезпечення", кваліфікаційними вимогами щодо якої є вимога щодо повної вищої освіти з освітньо-кваліфікаційним рівнем магістр, спеціаліст. Таким чином порушено п. 10 підрозд. "Професіонали" Довідника, ст. 1 Закону України "Про оплату праці" в частині того, що розмір заробітної плати залежить від складності виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці, що призвело до зайвого нарахування та перерахування коштів до державних цільових фондів (єдиного соціального внеску) на суму 3807,37 грн. (КФК 080101, КЕКВ 1120, загальний фонд, з 01 вересня 2011 року по 31 січня 2011 року - 662,11 грн., з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2012 року - 2961,58 грн., КФК 080101 КЕКВ 2120 загальний фонд з 01 січня 2013 року по 31 січня 2013 року - 183,68 грн. Внаслідок допущеного порушення закладу завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 14295,99 грн.

Ревізією фінансово-господарської діяльності позивача встановлено, що комунальним закладом "Маріупольська міська лікарня №2" укладено договори "Про надання медичних послуг застрахованим особам": з СТ "Іллічівське" від 01 травня 2009 року №МЕД/2009/4 та від 20 серпня 2012 року №528МЕД, з 3АТ "УАСК АСКА" від 01 вересня 2010 року №ЛРЧ-730.10 щодо надання медичної допомоги застрахованим особам при екстреному або плановому стаціонарному лікуванні, за цінами визначеними у договорах. Тариф, згідно з п.1.2 договору з СТ "Іллічівська" складає 100 грн. за один стаціонарний випадок, а відповідно до договору від 20 серпня 2012 року №528МЕД - 150 грн., згідно з п.1.3 договору до вартості лікування не входить медикаментозне забезпечення, медикаменти застраховані особи отримують згідно з випискою з історії хвороб у страховому товаристві. Відповідно до п. 3.2 договору з ЗАТ "УАСК АСКА" страховик оплачує медичну допомогу за кожен страховий випадок 80 грн. шляхом перерахування на рахунок Комунального закладу "ММЛ №2". Згідно меморіальних ордерів №3 "Накопичувальна відомість руху грошових коштів спеціального фонду в органах Державного казначейства України" кошти не спрямовувались на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням цих послуг, що призвело до покриття за рахунок коштів загального фонду витрат на оплату праці фізичних осіб та комунальні послуги, які підлягали оплаті за рахунок коштів спеціального фонду, джерелом надходжень якого являється надання платних послуг лікарнею, до вартості яких входить заробітна плата та нарахування на неї, оплата комунальних послуг, чим порушено ч. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України, п. 5, 23, 46, 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року №228. Тобто за період, що перевірявся, кошти, отримані від надання платних медичних послуг, не спрямовувались на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням цих послуг, що призвело до покриття видатків спеціального фонду за рахунок коштів загального на суму 116277,15 грн. (в т.ч. вересень - грудень 2011 року КЕКВ 1110 - 19480,56 грн., 1120 - 7071,44 грн., КЕКВ 1161 - 3684,09 грн., КЕКВ 1162 - 298,71 грн., КЕКВ 1163 - 846,35 грн., КЕКВ 1165 - 149,35 грн., 2012 рік КЕКВ 1110 - 52359,21 грн., КЕКВ 1120 - 19006,39 грн., КЕКВ 1161 - 9902,0 грн., КЕКВ 1162 - 802,86 грн., КЕКВ 1163 - 2274,78 грн., КЕКВ 1165 - 401,41 грн. (Розшифровка наведена у додатку 192 до акта)).

Встановлене порушення завдало матеріальної шкоди (збитків) лікарні на суму 116277,15 грн.

За результатами ревізії Маріупольською об'єднаною державною фінансовою інспекцією прийнято вимогу від 25 квітня 2013 року № 26-01-34/722 щодо усунення виявлених ревізією порушень.

В п. 2 вимоги вказувалося на порушення п. 10 підрозд. "Професіонали" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року № 336, ст. 1 Закону України "Про оплату праці", що призвело до зайвого нарахування та перерахування коштів до державних цільових фондів (єдиного соціального внеску) на суму 3807,37 грн. Станом на 18 квітня 2013 року порушення не відшкодовано, у зв'язку з чим вказаним пунктом вимоги вимагалося:

" 2.1. провести претензійно-позовну роботу щодо повернення зайво виплачених коштів з винною особою;

2.2. провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду та повернути зайво сплаченні кошти в сумі 3807,37 грн.;

2.3. в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах коштів у сумі 10488,62 грн., кошти у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 Кодексу законів про працю України".

В п. 3 вимоги вказувалося на те, що ревізію правильності встановлення та виплати посадових окладів працівників з урахуванням підвищень встановлено завищення розміру посадових окладів внаслідок не проведення зміни тарифного розряду та відповідно посадового окладу при несвоєчасному поданні працівниками документів для підтвердження або підвищення кваліфікації до тарифікаційної комісії установи, в результаті чого зайво нараховано та виплачено посадового окладу на загальну суму 2425,86 грн., що є порушенням пп. 6 п. 2.4.1 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 05 жовтня 2005 року №308/519, та зайво перераховано коштів до державних цільових фондів на суму 880,58 грн. Станом на 18 квітня 2013 року порушення усунуто на суму 1240 грн. та відкориговані внески додержавних цільових фондів на суму 470,58 грн., у зв'язку з чим вказаним пунктом вимоги вимагалося:

" 3.1. провести претензійно-позовну роботу щодо повернень виплачених коштів з винною особою;

3.2. провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум внесків до Фонду та повернути зайво сплаченні кошти в сумі 0,41 грн.;

3.3. в іншому випадку стягнути з особи, винної у зайвих грошових виплатах кошти у сумі 1185,86 грн. у порядку та розмірах встановлених ст.ст. 133-136 Кодексу законів про працю України".

В п. 5 вимоги вказувалося на те, що ревізію правильності спрямування коштів на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю, встановлено, що кошти, отримані від надання платних медичних послуг, не спрямовувались на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням цих послуг, що призвело до покриття видатків спеціального фонду за рахунок коштів загального на 116277,15 грн., що є порушенням ч. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України, п. 5, 23, 46, 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року №228. Станом на 18 квітня 2013 року порушення не відшкодовано, у зв'язку з чим вказаним пунктом вимоги вимагалося прийняти до відома факт застосування фінансової санкції у вигляді зменшення бюджетних асигнувань в сумі 116277,15 грн.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 у березні 2005 року пройшла атестацію, і враховуючи достатній практичний досвід роботи та успішне виконання у повному обсязі покладених завдань та обов'язків атестаційною комісією 31 березня 2005 року прийнято рішення про те, що вказана особа відповідає займаній посаді начальника відділу матеріально-технічного забезпечення і може бути залишена на займаній посаді як виняток за відсутності вищої освіти (рішення атестаційної комісії відображено в атестаційному листі від 31 березня 2005 року). На підставі рішення атестаційної комісії головним лікарем міської лікарні №2 МСЧ "Азовсталь" прийнято наказ від 31 березня 2005 року №280 "Про залишення ОСОБА_1 на посаді".

Щодо завищення посадового окладу начальнику відділу матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_1 в період з 01 вересня 2011 року по 31 січня 2013 року на суму 10488,62 грн. внаслідок не відповідності даних працівника кваліфікаційним вимогам для обіймання вказаної посади з 01 вересня 2011 року по 31 грудня 2012 року, що призвело до зайвого нарахування та перерахування коштів до державних цільових фондів (єдиного соціального внеску) на суму 3807,37 грн. (п. 2 вимоги), колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про їх обґрунтованість з наступних підстав.

Кваліфікаційні вимоги до начальника відділу матеріально-технічного постачання визначені п. 45 підрозд. "Кваліфікаційні характеристики керівників" підрозд. "Загальні положення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників" розд. 1 "Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців" випуску 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" вказаного Довідника, і ними є: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст); стаж роботи з матеріально-технічного забезпечення - не менше 2 років.

Відповідно до п. 11 підрозд. "Загальні положення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року № 336, встановлено, що особи, які не мають відповідної освіти або стажу роботи, встановлених кваліфікаційними вимогами, але мають достатній практичний досвід та успішно виконують у повному обсязі покладені на них завдання та обов'язки, можуть бути, як виняток, залишені на займаній посаді або призначені на відповідні посади за рекомендацією атестаційної комісії.

Таким чином, дії суб'єкта владних повноважень, які полягають у встановленні під час ревізії порушення закону в цій частині, а саме завищення посадового окладу начальника відділу матеріально технічного забезпечення на суму 10488,62 грн., зайвого нарахування та перерахування коштів до державних цільових фондів на суму 3807,37 грн., правомірно визнано неправомірними, а п.п 2.1, 2.2, 2.3 п. 2 вимоги - протиправними.

Порушення, яке відображене в п. 3 вимоги від 25 квітня 2013 року № 26-01-34/722, позивачем в повному обсязі усунуто в ході ревізії ще до винесення відповідачем вимоги, шляхом утримання відповідних сум із заробітних плат працівників закладу на підставі їх власних заяв, що підтверджується заявами відповідних працівників про утримання відповідних сум з їх заробітних плат, розрахунковими листками на відповідних працівників за лютий та березень 2013 року і меморіальними ордерами №5 за лютий та березень 2013 року, які складені до винесення вимоги.

Щодо покриття видатків спеціального фонду за рахунок коштів загального на суму 116277,15 грн. (п. 5 вимоги), судом першої інстанції вірно зроблено висновок про те, що за приписами ст.ст.13, 51 Бюджетного кодексу України, власні надходження бюджетних установ від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством, включаються до спеціального фонду бюджету.

Вказані положення законодавства позивачем дотримані - власні надходження установи від плати за медичні послуги по договорам про надання медичних послуг застрахованим особам, включені до спеціального фонду бюджету.

Як вбачається з матеріалів справи, кошти, які надходили на рахунок спеціального фонду від надання медичних послуг по договорам, з цього рахунку спрямовувалися на витрати які не забезпечені або частково забезпечені видатками загального фонду для здійснення основної діяльності закладу, що відображено в звітах про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги форми №4-1м за 2011 рік, за 2012 рік, за січень 2013 року, кошторисі на 2012 рік.

Видатки, які пов'язані з виконанням основних функцій працівників, а саме заробітна плата, нарахування на заробітну плату, комунальні послуги в період з 01 вересня 2011 року по 31 січня 2013 року, позивачем в повному обсязі були забезпечені видатками загального фонду, що підтверджується звітами про надходження та виконання коштів загального фонду форми №2м за 2011 та 2012 роки, де сума фактичних видатків на заробітну плату та енергоносії повністю забезпечена бюджетними призначеннями загального фонду, що відповідало вимогам законодавства.

Отже, позивачем дотримані вимоги законодавства щодо використання загального та спеціального фондів.

Наявність порушень бюджетного законодавства, передбачених п.п. 24, 29 та 38 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, які могли би бути підставою для застосування передбаченого п. 4 ч. 1 ст. 117 вказаного Кодексу такого заходу впливу як зменшення бюджетних асигнувань, актом ревізії суб'єкта владних повноважень не встановлено.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Донецькій області - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 червня 2013 року у справі № 805/6576/13-а за позовом Комунального закладу "Маріупольська міська лікарня №2" до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання неправомірними дій, визнання протиправною та скасування вимоги в частині - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частина ухвали складена в нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 16 серпня 2013 року, в повному обсязі складена 21 серпня 2013 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.

Головуючий суддя С.В.Білак

Судді Т.Г.Гаврищук

М.Г.Сухарьок