Справа №2-а/463/208/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2013 року. Личаківський районний суд м. Львова
в складі головуючого судді Головатого Р.Я.
при секретарі судових засідань Миличук У.Р.
представника позивача Рудої Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративний позов Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного управління юстиції у Львівській області, Управління державної виконавчої служби ГУЮ у Львівській області, відділ примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Львівській області про визнання протиправними дій державного виконавця та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -
встановив:
позивач звернувся із адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними дій державного виконавця та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 16.07.2013р. ВП №38715608.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до ст. ст. 17, 18 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції Закону України від 04.11.2010 року № 2677), примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом, згідно з якого підлягають виконанню виконавчі листи, що видаються судами. Однак вважає, що вказане виконавче провадження відкрите з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме: у виконавчому листі не вказано дати прийняття і номер рішення, відповідно до якого його видано, ідентифікаційного номера стягувача. Тому згідно з п.6 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний відмовити у відкритті виконавчого провадження. Разом з тим, зазначає, що відповідно до положення, яке визначає ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 року № 3166-VI, Головне управління ПФУ у Львівській області як юридична особа є територіальним органом центрального органу виконавчої влади Пенсійного фонду України, а не територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, виконавче провадження щодо примусового виконання виконавчого листа № 2а/1312/430/2012р., виданого Личаківським районним судом м. Львова 20.06.2013 року про зобов'язання головного управління ПФУ у Львівській області повернути ОСОБА_4 кошти, отримані внаслідок відрахувань проведених в порядку виконання рішення Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області від 05.07.2012р. про стягнення з ОСОБА_4 сум пенсії надміру виплачених за період з 15.12.2008р. по 19.08.2011р. - не підвідомче відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області.
Враховуючи, те що державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з порушенням норм чинного законодавства, просить позов задовольнити.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, дала пояснення, аналогічні вищенаведеним.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, про розгляд справи були повідомлені у встановленому законом порядку, причин неявки суду не повідомили, доказів в заперечення позовних вимог суду не представили. Тому у відповідності до вимог ч.4 ст. 128 КАС України суд розглядає справу у відсутності представників відповідачів.
Заслухавши пояснення представника позивача, ознайомившись з матеріалами справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо; 4) резолютивна частина рішення; 5) дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; 6) строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Як вбачається з копії виконавчого листа (а.с.28), 20.06.2013 р. Личаківським районним судом м.Львова було видано виконавчий лист № 2а/1312/430/2012р. про зобов'язання Головного управління ПФУ у Львівській області повернути ОСОБА_4 кошти, отримані внаслідок відрахувань проведених в порядку виконання рішення Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області від 05.07.2012р. про стягнення з ОСОБА_4 сум пенсії надміру виплачених за період з 15.12.2008р. по 19.08.2011р. без зазначення індивідуального ідентифікаційного номера стягувача, що не відповідає вимогам п.3 ч.1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадженя»
Згідно з п.6 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону.
Однак, на підставі вищевказаного виконавчого листа, 16.07.2013 року постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області - Шестака О.В. ВП №38715608 було відкрито виконавче провадження (а.с.8).
Оскільки, виконавчий документ не відповідає, встановленим ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" вимогам, суд приходить до висновку, що державний виконавець у відповідності до ст. 26 цього Закону зобов'язаний був відмовити у відкритті виконавчого провадження.
Нормами ст.20 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, які можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу.
Відповідно до п. 3.2.1. Інструкції про проведення виконавчих дій, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999 № 74/5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15.12.1999 за № 865/4158 (далі Інструкція-74/5) виконавчі дії проводяться державним виконавцем відповідного органу державної виконавчої служби, який розташований: за місцем проживання, роботи боржника - фізичної особи або за місцезнаходженням його майна; за місцезнаходженням постійно діючого керівного органу або майна боржника - юридичної особи; за місцем здійснення певних дій, які зобов'язаний вчинити боржник за відповідним рішенням суду або іншого органу (посадової особи).
Відповідно до вимог ст.21 Закону України "Про виконавче провадження"на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими, зокрема, боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селещні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи.
Згідно з Положенням про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим постановою правління ПФУ від 27.06.2002 №11-2 Головні управління пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.
При цьому, в зазначеному Положенні не визначено, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області є територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, як цього вимагають положення ст.21 Закону України "Про виконавче провадження".
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Шестаком О.В. про відкриття виконавчого провадження ВП №38715608 від 16.07.2013 року, винесена з порушеннями Закону України «Про виконавче провадження», є протиправною та підлягає скасуванню.
Керуючись, ст.ст. 2, 6, 128, 160-163 КАС України, суд,-
постановив:
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області - Шестака Олега Володимировича щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 38715608 від 16.07.2013 року.
Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області - Шестака Олега Володимировича від 16.07.2013 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 38715608.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга в порядку і в строки передбачені ст.186 КАС України.
Суддя: Р.Я. Головатий