ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №802/318/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Комар П.А.
Суддя-доповідач: Гонтарук В. М.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2013 року м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Гонтарука В. М.
суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П.
при секретарі: Ковальчук О.В.
за участю представника позивачів: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Макс-Авто ЛТД" та ОСОБА_2 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Макс-Авто ЛТД", ОСОБА_2 до ВРЕВ ДАІ МВС України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року відмовлено в задоволенні даного адміністративного позову.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивачі подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати вищевказану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Мотивами апеляційної скарги особи, які її подали, зазначають порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з"ясування обставин, що мають значення для справи.
Представник позивачів в судовому засіданні 06 червня 2013 року апеляційну скаргу підтримав у повному обсязі, просив вимоги, що в ній викладені, задовольнити.
Представник відповідача до суду не прибув. Про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь відповідача в судовому засіданні не визнавалась обов"язковою, колегія суддів прийшла до висновку щодо можливості апеляційного розгляду справи за відсутності його представника.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.
Відповідно до фактичних обставин справи, згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3, легковий автомобіль універсал - В Volkswagen Passat 1.9 TDI, 1995 року випуску, номер кузова НОМЕР_1, зареєстровано 13 серпня 2004 року Вінницьким ВРЕР МВС України у Вінницькій області за ТОВ "Макс - Авто ЛТД" та закріплено державний номерний знак НОМЕР_2.
На підставі договору оренди легкового автомобіля від 16 серпня 2004 року та акту прийому - передачі від 16 серпня 2004 року, ТОВ "Макс - Авто ЛТД" передало, а ОСОБА_2 прийняв в користування на умовах оренди зазначений автомобіль, термін користування 10 років.
11 жовтня 2011 року легковий автомобіль універсал - В Volkswagen Passat 1.9 TDI було викрадено з двору будинку АДРЕСА_1
Працівниками міліції зазначений автомобіль 20 жовтня 2011 року знайдено, вилучено у зловмисників та повернуто ОСОБА_2 на відповідальне зберігання.
У рамках розслідування кримінальної справи №11271217 призначено криміналістичну експертизу. Висновком №8 від12 грудня 2011 року встановлено, що пластина з ідентифікаційним номером кузова легкового автомобіля універсал - В Volkswagen Passat 1.9 TDI видалена за допомогою ріжучого інструменту в кустарних умовах. Встановлений в результаті дослідження ідентифікаційний номер НОМЕР_1 - можливо вважати первинним.
З урахуванням обставин пов'язаних з викраденням зазначеного автомобіля, а також його пошкодженням, між ТОВ "Макс - Авто ЛТД" та ОСОБА_2 досягнуто згоди про викуп орендованого автомобіля останнім.
23 листопада 2012 року ТОВ "Макс - Авто ЛТД" звернулося з письмовим клопотанням до начальника Вінницького ВРЕВ ДАІ МВС України у Вінницькій області про зняття з державної реєстрації легкового автомобіля Volkswagen Passat 1.9 TDI з метою його подальшого продажу громадянину ОСОБА_2
Довідкою №1 від 10 січня 2012 року відповідачем відмовлено позивачу з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України №1388 від 07 вересня 1998 року.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивачі звернулися до Вінницького окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з його необгрунтованості.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судовому рішенні, колегія суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про безпідставність апеляційної скарги та законність рішення суду першої інстанції, з огляду на таке.
Згідно зі ст. 34 Закону України "Про дорожній рух", реєстрація та облік транспортних засобів здійснюється органами ДАІ, а порядок установлюється КМУ.
Статтею 37 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що забороняється експлуатація незареєстрованих (не перереєстрованих) транспортних засобів, ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах, знищені чи підроблені, без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерними знаками, які закріплені у не встановлених для цього місцях, закриті іншими предметами чи забруднені, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 метрів, перевернуті чи не освітлені, а також транспортних засобів, що підлягають обов'язковому технічному контролю, але не пройшли його, та у випадках, передбачених законодавством, без чинного на території України поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка").
Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388.
Відповідно до п. 15 вказаного Положення під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби, крім випадків вибракування їх у цілому, підлягають огляду та дослідженню з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними у поданих власником для реєстрації документах, визначення їх справжності та проведення перевірки за Єдиним державним реєстром Державтоінспекції та автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, встановлення відповідності конструкції і технічного стану транспортних засобів обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України. Огляд проводиться уповноваженими працівниками підрозділів Державтоінспекції за місцем реєстрації транспортних засобів, а дослідження - фахівцями експертної служби МВС або іншими спеціалістами, що мають свідоцтво про право проведення відповідного виду експертних досліджень і внесені до Реєстру атестованих судових експертів. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, уповноважений працівник підрозділу Державтоінспекції робить відповідну відмітку або складає акт технічного огляду. До зазначених документів додається відповідний висновок фахівця.
Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами, двигуна) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.
Виходячи з наведеного, суд апеляційної інстанції погоджується з позицією суду першої інстанції інстанції та вважає, що відповідачем правомірно відмовлено ТОВ "Макс - Авто ЛТД" в знятті з державної реєстрації легкового автомобіля універсал - В Volkswagen Passat 1.9 TDI, 1995 року випуску, оскільки відповідно до абз. 2 п. 15 Положення не допускається зняття з обліку транспортних засобів із знищеними ідентифікаційними номерами складових частин.
Абзацом 3 пункту 15 Положення встановлено, що на самостійно сконструйовані транспортні засоби та на зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції транспортні засоби із знищеними ідентифікаційними номерами їх складових частин (кузова, шасі, рами, двигуна) або на транспортні засоби, ідентифікаційні номери складових частин яких пошкоджені під впливом корозії, знищені (пошкоджені) чи підроблені внаслідок незаконного заволодіння або в разі, коли проведена заміна таких складових частин після дорожньо-транспортної пригоди, наносяться спеціальні індивідуальні номери чи здійснюється дублювання первинних ідентифікаційних номерів складових частин (у разі встановлення відповідності ідентифікаційного номера таким засобам) згідно з вимогами міжнародних і державних стандартів.
Виходячи із системного тлумачення наведеної норми, позивач у разі перереєстрації свого автомобіля, у якого знищений ідентифікаційний номер двигуна або інших складових частин, має право звернутися до Державтоінспекції для нанесення спеціальних номерів на відповідні складові частини свого автомобіля, що в результаті, згідно абз. 2 п. 15 Порядку, дозволить позивачу перереєструвати транспортний засіб, власником якого є ТОВ "Макс - Авто ЛТД".
Що стосується позовних вимог позивачів щодо визнання неправомірною бездіяльності відповідача при розгляді ним письмового звернення ТОВ "Макс - Авто ЛТД" від 23 листопада 2013 року, колегія суддів, зважаючи на положення Закону України "Про звернення громадян", вважає правильним встановлення Вінницьким окружним адміністративним судом тієї обставини, що клопотання ТОВ "Макс - Авто ЛТД" про зняття з державної реєстрації автомобіля не може бути розглянуте згідно цього Закону .
Разом з тим суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 40 Положення зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду.
Дозволяється проводити огляд транспортних засобів, які знімаються з обліку, за їх місцезнаходженням з дотриманням вимог пункту 15 цього Порядку. Такий огляд оформляється відповідним актом, засвідчується підписом посадової особи, що скріплений печаткою підрозділів Державтоінспекції.
Враховуючи, що Положенням не передбачено строк розгляду заяви власника про зняття з обліку автомобіля, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками Вінницького окружного адміністративного суду щодо відсутності порушень з боку відповідача при вирішення ним питання про зняття з державної реєстрації автомобіля Volkswagen Passat 1.9 TDI.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги позивачів не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції
Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Макс-Авто ЛТД" та ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Макс-Авто ЛТД", ОСОБА_2 до ВРЕВ ДАІ МВС України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - без змін
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 13 червня 2013 року.
Головуючий Гонтарук В. М.
Судді Драчук Т. О.
Полотнянко Ю.П.