Ухвала суду № 33087716, 13.08.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2013
Номер справи
553/650/13-а
Номер документу
33087716
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2013 р.Справа № 553/650/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві на постанову Ленінського районного суду м. Полтава від 27.03.2013р. по справі № 553/650/13-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві

про зобов'язання здійснити виплати,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Ленінського районного суду м. Полтави з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві, в якому просив зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії як судді у відставці відповідно до ст. 138 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" на підставі наданої заяви та довідки № 09-08/43-13 від 16.01.2013 року.

Постановою Ленінського районного суду м. Полтави від 27.03.2013 року позов задоволено в повному обсязі.

Не погоджуючись з постановою Ленінського районного суду м. Полтави від 27.03.2013 року, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити, вважає, що суд першої інстанції порушені норми права.

Справа розглядається в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи, викладені в апеляційній скарзі, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач з 02.06.2003 року є суддею у відставці.

Позивач працював суддею господарського суду Полтавської області та звільнений у зв'язку з виходом у відставку за станом здоров'я на підставі Постанови Верховної Ради України "Про звільнення суддів" від 15.05.2003 року та наказу № 24 від 02.06.2003 року.

З 2003 року позивачу як особі, яка досягла пенсійного віку призначена та виплачувалась пенсія за віком на загальних підставах. Пенсія призначена відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 87 відсотків заробітної плати.

16 січня2013 року позивач звернувся з заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим суддям.

Однак листом від 25.01.2013 року за вих. № 10/К-02 відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку.

У частині першій статті 126 Основного Закону України закріплено положення, згідно з яким незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.

Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у частині першій статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту, до яких, зокрема, відноситься і пенсія.

Відповідно до ч.2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія держаним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ч. 1 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно здійснюється й перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу передбачених законом гарантій самостійності судів, незалежності та правової захищеності суддів.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року N 865 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Таким чином стаття 37-1 Закону України "Про державну службу" та пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України N 865 визначають порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, але не суддям. Це питання врегульоване Законом України "Про судоустрій і статус суддів".

Колегія суддів зауважує, що не зважаючи на те, що позивач отримує пенсію як державний службовець, він залишається суддею у відставці і, як наслідок, на нього повинні розповсюджуватись положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Гарантії незалежності суддів закріплені, зокрема, у ч. 4 ст. 47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.

Частиною 1 статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що суддя, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 роки, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу", або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.

З 1 січня 2012 року відповідно до абзацу 6 пункту 1 розділу XII «Прикінцеві положення»була введена в дію ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»від 07.07.2010 року, згідно якої була змінена структура заробітної плати судді, яка тепер має назву, як грошова винагорода судді.

Таким чином, розмір пенсії чи довічного грошового утримання безпосередньо пов'язаний із розміром грошової винагороди судді.

Враховуючи те, що заробітна плата судді регулюється виключно Законами України , то і перерахунок пенсії повинен проводитися у разі зміни заробітної плати (грошового винагороди) суддів відповідно Законів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи зазначені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що дії відповідача, пов'язані з відмовою позивачу у проведенні перерахунку пенсії, не кореспондуються з приписами ч.2 ст. 19 Конституції України.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м. Полтава від 27.03.2013р. по справі № 553/650/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Тацій Л.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Філатов Ю.М.