копія
категорія статобліку-41
справа № 2-а-5701/08
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 грудня 2008 року м.Дніпропетровськ
Дніпропетровськийокружнийадміністративнийсудускладі:
головуючого судді Павловського Д.П.
при секретарі Мігульові О.О.
за участю позивачів Фрідмана Б.А., Фрідмана В.Б.
за участю представників відповідача Марікуци О.Б., Мігаль Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного виробничо-комерційного підприємства "Гурас" до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень, -
в с т а н о в и в :
20 червня 2008 р. до суду надійшов адміністративний позов приватного виробничо-комерційного підприємства "Гурас", в якому позивач просить скасувати податкові повідомлення-рішення від 12 червня 2008 р. № 0000092344/1 та від 12 червня 2008 р. № 0000102344/1 виписаних на підставі Акту перевірки № 319-23/4-20279145 від 22 травня 2008 р., а також стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.
В обґрунтування позову підприємство зазначило, що 22.05.2008р. Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією було складено Акт № 319-23/4-20279145 від 22.05.2008р. "Про результати виїзної позапланової перевірки ПВКП "Гурас" (код за ЄДРПОУ 20279145) по Постанові старшого слідчого по ВВС СВ ПМ ДПА у Дніпропетровській області "Про проведення перевірки фінансово-господарської діяльності підприємства" від 25.03.2008р. по матеріалам карної справи № 99083502, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства та достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника в установі банку за період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р. За результатами перевірки відповідачем було видано податкові повідомлення-рішення № 0000092344/1 від 12.06.2008 р., яким визначено суму зменшеного бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 95 778,81грн., з якою не відшкодовано суму у розмірі 42 357,82грн. та про повернення відшкодованої суми податку на додану вартість у розмірі 53 420,99 грн. та штрафні санкції (фінансові) санкції на відшкодовану суму у розмірі 26 710,50 грн. та № 0000102344/1 від 12.06.2008р. про сплату штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1 530,00 грн. Даний акт був оскаржений позивачем шляхом подання заперечення від 26.05.2008р. № 2605 до відповідача. Відповідно до листа Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції про результати розгляду заперечення позивача від 26.05.2008р. № 2605, відповідач зазначив, що висновки акту щодо завищення та зменшення бюджетного відшкодування є обґрунтованими. Податкові повідомлення-рішення № 0000092344/1 від 12.06.2008 р., № 0000102344/1 від 12.06.2008р. були оскаржені позивачем в адміністративному порядку шляхом подання первинної скарги від 09.06.2008р. № 0906 до відповідача. Відповідно до рішення про результати розгляду первинної скарги № 13220/10/25-008 від 12.06.2008р. скарга позивача залишена без задоволення. Позивач звернувся з листом від 09.07.2008 р. № 0907-1 щодо відшкодування сум податку на додану вартість сільськогосподарськими товаровиробниками по операціях з поставки молока та м'яса в живій вазі переробним підприємствам за нульовою ставкою податку на додану вартість. Листом Державна податкова Адміністрація України від 01.08.2008 р. № 7427/6/16-1116 про розгляд листа позивача було повідомлено про включення сільськогосподарськими товаровиробниками податкового кредиту за операціями з поставки молока та м'яса у живій вазі переробним підприємствам за нульовою ставкою до податкової декларації платника податку, за якою здійснюється розрахунки з бюджетом, з відшкодуванням з бюджету податкового кредиту за цією декларацією за податкові періоди 2007-2008 рр., за які такий податковий кредит не був відшкодований.
Представники позивачів за довіреністю, Фрідман Борис Аврамович та Фрідман Вадим Борисович, в судовому засіданні надали суду пояснення по справі, в яких зазначають, що відповідач неправомірно відстоює свою позицію, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України № 596 від 28.03.2007р., яка встановлю механізм нарахування та виплат дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам", оскільки позивач не є переробним підприємством, а тільки постачає м'ясо у живій вазі виключно переробним підприємствам по нульовій ставці ПДВ, а значить у нього взагалі не утворюється ПДВ, яке належить сплаті до бюджету. Представники позивача позовні вимоги підтримали і просили суд задовольнити їх повністю.
Представники відповідача за довіреністю, Мігаль Лариса Миколаївна та Марікуца Ольга Борисівна, в судовому засідання проти позову заперечували.
В своїх запереченнях представники відповідача зазначили, що Лист державної податкової адміністрації України від 25.04.2008р. № 8870/7/16-1116 підтверджує правомірність позиції Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції щодо відсутності у сільськогосподарських товаровиробників прав включати податковий кредит до загальної декларації з ПДВ. На виконання п.п.4.1.4. п.4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивач повинен був надати до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції декларацію з ПДВ скорочену за обсяги реалізованої сільськогосподарської продукції та загальну декларацію з податку на додану вартість з інших обсягів реалізації. Також у запереченні зазначено, що суми від'ємного значення податку на додану вартість, що виникли у сільськогосподарських товаровиробників в результаті здійснення операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою за нульовою ставкою, включається до спеціальної декларації, за якою не здійснюється розрахунки з бюджетом.
В судовому засіданні були дослідженні наступні документи, а саме: акт № 319-23/4-20279145 від 22.05.2008р. "Про результати виїзної позапланової перевірки ПВКП "Гурас" (код за ЄДРПОУ 20279145) по Постанові старшого слідчого по ВВС СВ ПМ ДПА у Дніпропетровській області "Про проведення перевірки фінансово-господарської діяльності підприємства" від 25.03.2008р. по матеріалам карної справи № 99083502, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства та достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника в установі банку за період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р., податкові повідомлення-рішення № 0000092344/1 від 12.06.2008 р., № 0000102344/1 від 12.06.2008р., рішення про результати розгляду первинної скарги № 13220/10/25-008 від 12.06.2008р., лист Державної податкової адміністрації України від 01 серпня 2008р. № 7427/6/16-1116.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов обґрунтований та підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Матеріалами справи підтверджено, що співробітниками Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції в період з 22.04.2008р. по 13.05.2008р. проведено виїзну позапланову перевірку по Постанові старшого слідчого по ВВС СВ ПМ ДПА у Дніпропетровській області "Про проведення перевірки фінансово-господарської діяльності підприємства" від 25.03.2008р. по матеріалам карної справи № 99083502, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства та достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника в установі банку за період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р., про що складено Акт перевірки № 319-23/4-20279145 від 22.05.2008р.
В перевіреному періоді підприємство здійснювало операції по реалізації свиней (м'яса живою вагою).
Згідно висновків перевірки, позаплановою перевіркою встановлене наступне:
- порушення п.2, п. 12 Порядку, нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробником за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. № 805 (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. № 596);
- порушення п.2 Порядку, нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробником за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. № 805 (зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. № 596), п. 5.12 ст. 5 "Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість", затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997р. № 166, п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість". Позивач не мав права на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 95 778,81 грн., в тому числі завищено бюджетне відшкодування на суму 53 420,99 грн., підлягає зменшенню бюджетне відшкодування в розмірі 42 357,82 грн.
12.06.2008р. на підставі вищевказаного акту перевірки Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято податкові повідомлення-рішення № 0000092344/1 від 12.06.2008 р., якими відповідно до п.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" приватному виробничо-комерційному підприємству "Гурас" визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість та зобов'язало сплатити суму податку у розмірі 534120,99 грн. та штрафні санкції (фінансові) санкції в розмірі 26 710,50 грн.; та № 0000102344/1 від 12.06.2008р.,яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1 530,00 грн.
Згідно п.11.21 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість" до 1 січня 2009 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
"Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплат дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. № 805 з метою підтримки сільськогосподарських виробників тваринницької продукції та своєчасно перерахування їм дотацій за поставлені переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість".
"Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплат дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. № 805 встановлює механізм нарахування та виплат дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства, за поставлені ними у період з 1 січня 2008р. до року, що настає за роком, в якому Верховна Рада України ратифікує протокол про приєднання України до Світової організації торгівлі, переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.
Згідно до п.2 "Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплат дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. № 805 сільськогосподарські товаровиробники реалізують переробним підприємствам усіх форм власності молоко і м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів, нараховуючи податок на додану вартість за нульовою ставкою. При цьому податковий кредит, що складається з сум податку на додану вартість, сплачених сільськогосподарськими товаровиробниками у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу власних валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації, включається до податкової декларації платника податку за звітний період, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, з відшкодуванням з бюджету податкового кредиту за цією декларацією.
Так, п. 2 "Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплат дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. № 805 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2008р. № 596 встановив наступне: сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів з нарахуванням податку на додану вартість за нульовою ставкою.
Отже, "Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплат дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999р. № 805 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2008р. № 596 підтверджує п.п. 6.2.6 п.6.2 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість", відповідно до якого до 1 січня 2008 року операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання оподатковуються за нульовою ставкою.
Відповідно до п. 1.2 "Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість", затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997р. № 166, декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України від 3 квітня 1997 р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість".
Пунктом 1.2 "Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість", затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997р. № 166 передбачено, що платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 Закону) суми податку на додану вартість повністю залишаються у розпорядженні цих платників податку для цільового використання, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену). До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціальних режимів, установлених указаними пунктами.
Згідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" до 1 січня 2009 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно п.п. 6.2.6. п.6.2. ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" до 1 січня 2009 р. за нульовою ставкою оподатковуються операціїпоставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання.
Встановлений режим у п.11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" для операцій, при обліку яких сума податку на додану вартість повністю залишається у розпорядженні сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва або сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, спрямовуються для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам, суперечить операціям викладених у п.п. 6.2.6. п.6.2. ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість", де йдеться про операції зпоставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання за нульовою ставкою.
Тобто, нарахування та виплата дотацій при застосуванні нульової ставки податку не відповідає меті п. 11.21 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме - підтримці сільськогосподарських виробників тваринницької продукції і продукції птахівництва та перерахування їм дотацій за поставлені переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.
Згідно п.11.29 закону України "Про податок на додану вартість" до 1 січня 2009 року зупинити дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства.
Зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку. Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.п.7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Суд дійшов висновку, що позивач мав право скористатися вимогами п. 5.12 ст. 5 "Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість", затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997р. № 166 , у відповідності до якого, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подається Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).
Крім того, згідно п.п. 4.4.1 п. 4.4 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Позивач також просить покласти на Відповідача судові витрати. В цій частині, в задоволенні позову відмовлено.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
За таких підстав, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов приватного виробничо-комерційного підприємства "Гурас" до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити частково.
Скасувати податкові повідомлення-рішення від 12 червня 2008 року № 0000092344/1 та від 12 червня 2008 року № 0000102344/1 виписаних на підставі акту перевірки № 319-23/4-20279145 від 22 травня 2008 року.
Судові витрати стягнути на користь приватного виробничо-комерційного підприємства "Гурас"з Державного бюджету України.
В задоволенні адміністративного позову в іншій частині - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова складена в повному обсязі 23.12.2008 року
Суддя Д.П. Павловський
З оригіналом згідно
Постанова не набрала законної сили 23.12.2008 року
Суддя Д.П. Павловський