Постанова № 33077726, 21.08.2013, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.08.2013
Номер справи
286/3357/13-а
Номер документу
33077726
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/3357/13-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2013 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Смиковська Л. О.

з секретарем Корноушенко О. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про визнання незаконною та скасування постанови, вчинення певних дій, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду та просить визнати незаконною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Житомирської області від 29.05.2013 року ВП № 37227785 про повернення виконавчого документа стягувачеві. Зобов'язати відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Житомирської області поновити виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2-а-9446/11 р. виданого 19.03.2013 року Овруцьким районним судом Житомирської області.

Позивач в судове засідання не з'явилась, однак в заяві просить справу розглянути без її участі.

Представник відповідача в судове засідання призначене на 21.08.2013 року не з'явився, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, однак надіслав заперечення, згідно яких просить відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у запереченні (а.с.13-15). Справу просить розглянути без його участі.

Представник третьої особи в судове засідання призначене на 21.08.2013 року не з'явився, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, про причини неявки не повідомив, про розгляд справи у відсутність їх представника не клопотав.

Дослідивши в судовому засіданні докази, наявні в матеріалах справи, суд прийшов до наступного висновку.

27.03.2013 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області була винесена постанова ВП № 37227785 про відкриття виконавчого провадження (а.с.19) про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА провести донарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживанням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») за період з 01.10.2010 року по 28.02.2011 року в розмірі 40% від мінімальної заробітної плати, визначеної Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік», «Про державний бюджет України на 2011 рік», щомісячно.

29.05.2013 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області була винесена постанова ВП № 37227785 про повернення виконавчого документа стягувачеві (а.с.22). З постанови вбачається, що причиною прийняття даної постанови є те, що згідно листа боржника - УПСЗН Овруцької РДА проведено перерахунок заборгованості відповідно до рішення суду в сумі 1836,70 грн. Перерахунок та нарахування недоплачених сум проводяться управлінням праці за рахунок призначень державного бюджету. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до відповідного органу Державної казначейської служби України у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду. Таким чином, зазначений виконавчий документ підлягає поверненню стягувачеві, як частково виконаний, для подальшого виконання в частині виплати нарахованої за виконавчим документом суми до відповідного органу ДКСУ у порядку визначеному Законом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначено відповідними положеннями Закону України "Про виконавче провадження" №606-ХІV, згідно зі статтями 1 та 2 якого виконавче провадження це сукупність дій органів і посадових осіб державної виконавчої служби, яка входить до системи Міністерства юстиції України, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів, які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених чинним законодавством України, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Примусове виконання зазначених рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом №606-ХІV.

Відповідно до статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

Аналогічна позиція викладена і в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України №5 від 21.05.2012 року. Зокрема, в п.17 зазначеної постанови зазначено, що державний виконавець зобов"язаний здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення у спосіб і порядку, що визначені виконавчим документом.

Однак, як вбачається з матеріалів справи державний виконавець дійшов передчасного висновку, виносячи постанову про повернення виконавчого документа стягувачу, оскільки не здійснив усіх можливих та вичерпних заходів виконання судового рішення, відповідно до вимог Закону.

Сама по собі відсутність коштів на рахунках боржника, чи у держави, на виконання взятих на себе зобов'язань, не є підставою для повернення відповідачем виконавчого листа з цих підстав.

Окрім того, відповідно до п. 38 рішення Європейського суду з прав людини від 29 червня 2004 року по справі "Жовнер проти України" державний орган не може посилатися на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, підтверджений судовим рішенням.

Відповідно до п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 13.07.2006 року по справі "Васильєв проти України" виконання рішення щодо боржника залишається обов'язком держави.

Крім того ч.1 ст.З Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" передбачено , що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Державний виконавець на стадії виконання судового рішення не звертався із заявою про зміну способу і виконання рішення суду. Окрім того, відповідач не надав доказів, які б свідчили про повне вжиття, передбачених Законом України "Про виконавче провадження " заходів примусового виконання рішення суду, а також щодо проведення певних виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення суду.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії державного виконавця є неправомірними та не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а вимоги позивача є такими, що підлягають до задоволення.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись Законом України «Про виконавче провадження», ст.ст.71, 86, 94, 158-163, 181, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області, щодо винесення державним виконавцем постанови відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 10.01.2013 року ВП №34677185 про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа№2а-2343/11 р., виданого 04 жовтня 2012 року Овруцьким районним судом Житомирської області, про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести виплату ОСОБА_2 невиплаченої одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», передбачену Указом Президента України від 05.05.2009 року в розмірі 6690 грн., яка призначена померлій ОСОБА_3.

Визнати неправомірними дії управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області, щодо не проведення державним виконавцем виконавчих дій у двомісячний строк з виконання виконавчого листа№2а-2343/11 р., виданого 04 жовтня 2012 року Овруцьким районним судом Житомирської області, про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести виплату ОСОБА_2 невиплаченої одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», передбачену Указом Президента України від 05.05.2009 року в розмірі 6690 грн., яка призначена померлій ОСОБА_3.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, проживаючої в АДРЕСА_1, і.н.НОМЕР_1, судовий збір у сумі 34 грн. 40 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення. Особи, які беруть участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні мають право подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Л. О. Смиковська