Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/3350/13-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2013 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Смиковська Л. О.
з секретарем Корноушенко О. Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування коштів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду та просить стягнути з управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства згідно ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 2506,80 грн., за 2008 рік, доплату як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 12534,00 грн., за 2008 рік, додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 1385,85 грн. за 2008 рік, мотивуючи тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії та проживає в м. Овруч Житомирської області, компенсації та доплати виплачувались йому не в розмірах, встановлених Законами, а в значно менших розмірах , що призвело до порушення його прав.
Позивач в судове засідання не з'явивсь, але в заяві просить суд розглянути справу у його відсутність.
Представник управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час судового розгляду справи про причини неявки суд не повідомляв, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотав, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подав.
Представник управління праці та соціального захисту Овруцької райдержадміністрації в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час судового розгляду справи про причини неявки суд не повідомляв, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотав, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подав.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду справи, без поважних причин або неповідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідачів, є пенсіонером, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3, постійно проживає в м. Овруч Житомирської області, що підтверджується копіями: паспорта громадянки України НОМЕР_1, посвідчення НОМЕР_2, довідкою управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі № 2744/02 від 13.02.2009 року та довідкою управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації № Т-911 від 23.02.2009 року.
Відповідно до ст.ст.37,39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на відповідні доплати, які отримував згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на час виникнення правовідносин були передбачені серед інших і такі виплати:
- ст.37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати;
- ст. 39 Закону - пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2-ї мінімальні заробітні плати;
- ст.51 Закону - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ №987 від 20.06.2000 року та №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м. Овруч, Житомирської області, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Статтею 62 Даного закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до п.2,4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, отже кошти за вказаною статтею підлягають перерахунку та виплаті саме управлінням праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації.
В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).
Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 2.1 Положення визначено, що основними завданнями Управління є: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, таким чином, відповідач зобов'язаний виплачувати пенсію та доплати до неї позивачу в перерахованому розмірі, а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, та підвищення як дитині війни підлягає перерахунку та виплаті управлінням Пенсійного фонду в Овруцькому районі, на обліку в якому і перебуває позивач. У зв'язку з вище викладеним вимоги по стягненню коштів за ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації не підлягають задоволенню.
Відповідно до Законів України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині, що стосується виплат в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, була зупинена, однак 9.07.2007 року Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп (справа про соціальні гарантії громадян) п. 30 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано таким, що не відповідає Конституції України.
Відповідно до ст.73 Закону України "Про Конституційний Суд України" та п.3 резолютивної частини даного Рішення Суду вищевказаний п. 30 ст.71 Закону, що стосується неможливості застосування мінімальної заробітної плати, втратив чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про його неконституційність.
Крім того, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" було внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими було виключено прив'язку до мінімальної заробітної плати, і які були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року, вказане рішення зворотної дії в часі не має.
На підставі викладеного вимоги передбачені ст.ст. 37, 39 Закону позивача не підлягають задоволенню за період з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року.
З огляду на те, що функції щодо призначення та виплати спірних виплат віднесено до компетенції відповідача, суд не уповноважений здійснювати розрахунки сум виплат, а тому у вказаній частині вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного та в межах наданих довідок, розмір нарахованих відповідачами підвищень та доплат за ст.ст. 37, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підлягає задоволенню. В частині задоволення позовних вимог, що стосуються стягнення коштів за ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" слід відмовити за безпідставністю, оскільки позивачем не надано жодних доказів про нарахування та виплату коштів за вище вказаною статтею.
Відповідно до ст.6 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси.
Від сплати судового збору позивач звільнено згідно Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито".
Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,ч.2 ст.256,267 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування у відповідності до ст.37 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 40 % від мінімальної заробітної плати, розмір якої визначено Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік" за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року щомісячно.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у відповідності із ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік" за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року щомісячно.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя: Л. О. Смиковська