Постанова № 33073826, 14.08.2013, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
14.08.2013
Номер справи
906/489/13
Номер документу
33073826
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" серпня 2013 р. Справа №906/489/13

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Демидюк О.О.

судді Бригинець Л.М. ,

судді Огороднік К.М.

при секретарі Головченко Д.М.

за участю представників сторін:

прокурор - Криворучко А.О. (посвідчення №001261 від 20.08.2013 року)

позивача - Маланчук І.В. (довіреність №03/1886 від 13.05.2013 року)

відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача Житомирської міської ради на рішення господарського суду Житомирської області від 14.06.2013 року у справі №906/489/13

Позивач: Прокурор м.Житомира в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області

Відповідач: Житомирська міська рада (м.Житомир)

про зобов'язання вчинити певні дії

Судом роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Житомирської області №906/489/13 від 14.06.2013 року (суддя Лозинська І.В.) позовні вимоги задоволено та зобов'язано Житомирську міську раду розглянути на пленарному засіданні Житомирської міської ради питання щодо надання згоди на прийняття до комунальної власності територіальної громади м.Житомира таких об'єктів:

- житлового будинку за адресою: м.Житомир, вул.Максютова,16-з (класифікація, код, згідно Реєстру державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств - 1122.1.; 13568133.2.ААББЕА103; № з/п 4, інв. № 94 );

- хліва до житлового будинку за адресою м.Житомир, вул.Максютова, 16-з (класифікація, код, згідно Реєстру державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств - 1274.6., 13568133.5.ААББЕА104; № з/п 1, інв. №115);

- житлового будинку (класифікація, код, згідно Реєстру державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств - 1122.1., 13568133.2.ААББЕА102; № з/п 3, інв. №88) з обладнанням за адресою: м.Житомир, вул.Максютова, 9: котел нагрівальний (класифікація, код, згідно Реєстру державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА105; №з/п 1, інв. №687), плита газова 1993 (класифікація, код, згідно Реєстру державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА108; №з/п 4, інв. №1108), плита газова 1994 (класифікація, код, згідно Реєстру державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА109; №з/п 5, інв. №1109), плита газова 1994 (класифікація, код, згідно Реєстру державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА110; №з/п 6, інв. №1110), котел АГВ 1987 (класифікація, код, згідно Реєстру державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА111; №з/п 7, інв. №689), котел АГВ (класифікація, код, згідно Реєстру державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА112; № з/п 8, інв. №684).

Цим же рішенням стягнуто з Житомирської міської ради (10014, м.Житомир, майдан ім.С.П.Корольова, буд. 4/2, ідентифікаційний код юридичної особи 13576954) в дохід Державного бюджету України судовий збір в сумі 1147,00 грн..

Рішення господарського суду Житомирської області мотивоване тим, що не прийняття Житомирською міською радою рішення про передачу у комунальну власність територіальної громади м. Житомира об'єктів житлового (житлових будинків №№ 9,16-з по вул.Максютова у м.Житомирі та об'єктів соціальної інфраструктури до них) є порушенням припису ч.1 ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до набрання чинності Закону України №4212-VI від 22.12.2011 року (абз.1 ч.1 ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України №4212-VI від 22.12.2011 року зі змінами та доповненнями).

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Житомирська міська рада оскаржила його в апеляційному порядку. У своїй апеляційній скарзі відповідач просить суд скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Апелянт посилається на те, що прийняття в комунальну власність територіальної громади м.Житомира будинків №9 та №16-з по вул.Максютова у м.Житомирі унеможливлюється через ряд обставин, описаних в апеляційній скарзі.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду №906/489/13 від 10.07.2013 року прийнято до розгляду апеляційну скаргу відповідача Житомирської міської ради на рішення господарського суду Житомирської області від 14.06.2013 року у справі №906/489/13

Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області подано суду відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить суд рішення місцевого господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду заслухала присутніх представників, вивчила та дослідила матеріали справи та наявні в ній докази, розглянула матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, відзив на апеляційну скаргу, перевірила правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, та прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення господарського суду Житомирської області без змін, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, прокурором м.Житомира за результатами вивчення справи №4/14"Б" про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Керамік" (м.Житомир), яка розглядається господарським судом Житомирської області, з посиланням на приписи чинного законодавства встановлено, що спірні житлові будинки (які раніше були гуртожитками) є об'єктами житлового фонду державної власності та повинні бути передані до комунальної власності міста; об'єкти житлового фонду (гуртожитки, житлові будинки) не підлягають відчуженню у ліквідаційній процедурі, а повинні бути передані до комунальної власності відповідної територіальної громади міста і під час здійснення ліквідаційної процедури ліквідатор банкрута зобов'язаний передати до комунальної власності об'єкти житлового фонду; Житомирська міська рада не дотримується вимог ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України від 22.12.2011 року №4212-VI зі змінами та доповненнями, яка аналогічна ст.26 вказаного закону в редакції до набрання чинності Закону України від 22.12.2011 року №4212-VI в частині не винесення на пленарне засідання ради питання про надання згоди на передачу спірних об'єктів житлового фонду державної власності у комунальну власність та прийняття рішень про передачу цих об'єктів.

В обґрунтування позовних вимог прокурор послався, зокрема, на такі документи: наказ регіонального відділення ФДМУ по Житомирській області від 04.12.1996 року №387-АТ (а.с.15), який виданий на підставі Указів Президента України від 26.11.1994 року №699/96 та від 19.03.1996 року №194/96, враховуючи затверджений наказом по регіональному відділенню від 29.10.1996 року №259-АО акт оцінки цілісного майнового комплексу Житомирського заводу "Керамік" - структурного підрозділу ВАТ "Житомирпромбудінвест", яким, зокрема, вказано створити відкрите акціонерне товариство "Керамік" шляхом виділення та перетворення вказаного вище структурного підрозділу з ВАТ "Житомирпромбудінвест" в окреме господарське товариство; затверджено Статут зазначеного товариства; реєстр державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств по Житомирській області, який затверджений начальником РВ ФДМУ по Житомирській області станом на 21.03.2013 року (а. с. 60, 61) до якого включено по ВАТ "Керамік" об"єкти житлового фонду; рішення виконкому Житомирської міської ради якими надано статус житлових будинків гуртожиткам, відповідно, №853 від 08.11.2007 року - по вул.Максютова, 9 та №440 від 25.06.2009 року - по вул.Максютова, 3, 16-з (а. с. 22 та 22 на звороті).

Також вказано, що арбітражним керуючим - ліквідатором ВАТ "Керамік" (м Житомир) Вербилом Ю.В. в ході здійснення ліквідаційної процедури у справі №4/14"Б" вживались заходи, направлені на вирішення питання щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури до комунальної власності територіальної громади м.Житомира, про що свідчать листи, адресовані Житомирському міському голові, його заступнику, прокурору м.Житомира (а.с. 16 - 21). Крім цього вказано, що у 2009 році листом №08/4008 від 27.11.2009 року РВ ФДМУ по Житомирській області зверталося до Житомирської міської ради про передачу державного майна до комунальної власності, зокрема, житлових будинків по вул.Максютова, 9,16-з Однак, у відповідях на вказані листи Житомирською міською радою для вирішення порушених питань пропонувалося створити в даних будинках об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (далі - ОСББ).

До реєстру державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств по Житомирській області, затвердженому начальником РВ ФДМ України по Житомирській області станом на 13.06.2013 року (а. с.166,167) включено такі об'єкти житлового фонду:

- житловий 19-ти квартирний будинок за адресою: м.Житомир, вул.Максютова, 9 (класифікація, код, згідно реєстру - 1122.1.; 13568133.2.ААББЕА102; №з/п 3, інв. №88)

- житловий 22-ти квартирний будинок по: вул.Максютова, 16-З у м.Житомир, (класифікація, код, згідно реєстру -1122.1.; 13568133.2.ААББЕА103; № з/п 4, інв. №94);

- об'єкт господарського та невиробничого призначення: хлів до житлового будинку за адресою: м.Житомир, вул.Максютова, 16-з (класифікація, код, згідно реєстру - 1274.6., 13568133.5.ААББЕА104; № з/п 1, інв. №115 );

- інші об'єкти за адресою: м. Житомир, вул.Максютова, 9: котел нагрівальний (класифікація, код, згідно реєстру - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА105; № з/п 1, інв. №687); плита газова 1993 (класифікація, код, згідно реєстру - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА108; №з/п 4, інв. №1108 ); плита газова 1994 (класифікація, код, згідно реєстру - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА109; № з/п 5, інв. №1109), плита газова 1994 ( класифікація, код, згідно реєстру - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА110; №з/п 6, інв. №1110), котел АГВ 1987 (класифікація, код, згідно реєстру - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА111; № з/п 7, інв. №689), котел АГВ (класифікація, код, згідно з реєстром - 7110.1., 13568133.6.ААББЕА112; №з/п 8, інв. №684).

Як свідчать матеріали справи, господарським судом першої інстанції оглянуто матеріали справи №4/14"Б" про банкрутство ВАТ "Керамік" (м.Житомир), знято копії з деяких документів, які долучено до матеріалів справи №906/489/13.

Із матеріалів справи №4/14"Б" про банкрутство ВАТ "Керамік" встановлено наступне:

- ухвалою господарського суду №4/14"Б" від 07.02.2005 року порушено провадження у справі про банкрутство ВАТ "Керамік" (м. Житомир, код ЄДРПОУ 13568133) (а. с. 118);

- постановою від 20.03.2008 року господарський суд визнав товариство банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру, призначив ліквідатором арбітражного керуючого Вербила Ю.В. (а. с. 119);

- відповідно до п.п. 1.1 Статуту ВАТ "Керамік" (а.с. 120 -130), товариство засноване згідно з рішенням РВ ФДМ України по Житомирській області від 04.12.1996 року № 387-АТ шляхом виділення структурного підрозділу з ВАТ "Житомирпромбудінвест" та перетворення його у ВАТ; у п.3.3. Статуту зазначено, що товариство створюється на базі майна Житомирського заводу "Керамік"; п. 4.1 Статуту передбачено, що засновником товариства є РВ ФДМ України по Житомирській області.

Як вбачається з листа РВ ФДМ України по Житомирській області №06/438 від 14.02.2005 року (а.с. 131), в процесі приватизації до статутного фонду товариства не увійшло державне майно, але залишилось на його балансі та є об'єктами державної власності, а саме: три гуртожитки (вул.Максютова, 3, 9, 16"З"); хлів гуртожитку; обладнання гуртожитків; два об'єкти цивільної оборони з обладнанням (вул.Богунська, 50, вул.Максютова,14).

Листом №08/4161 від 05.10.2007 року РВ ФДМУ по Житомирській області (а.с. 132) ліквідатору Вербилу Ю.В. вказано прискорити вирішення питання щодо передачі об'єктів державного майна у комунальну власність, для чого необхідно звернутись до Житомирської міської ради; зауважено, що передача державного майна повинна погоджуватись з регіональним відділенням, що є органом управління державним майном, яке в процесі приватизації не увійшло до статутного фонду товариства.

Листом №18/4681 від 11.07.2008 року виконавчим комітетом Житомирської міської ради запропоновано ліквідатору Вербилу Ю.В. з метою прийняття у комунальну власність міста будинків № 3,16з, 9 по вул.Максютова, вирішити питання надання гуртожиткам №3, 16з статусу житлових будинків; одночасно вказано, що для зміни статусу гуртожитку власник будинку повинен замовити та отримати в Житомирському філіалі проектного інституту "НДІпроектреконструкція", міській санітарно-епідемічній станції та міському відділі ГУ МНС України в Житомирській області висновки на відповідність вказаного будинку вимогам ДБН В 2.2 -15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", санітарним та пожежним нормам, на підставі яких міськвиконкомом буде розглянуто та прийнято відповідне рішення (а. с.133).

Арбітражним керуючим - ліквідатором ВАТ "Керамік" , м. Житомир Вербилом Ю. В. вказані умови виконкому Житомирської міської ради виконано.

Однак, виконкомом Житомирської міської ради прийнято рішення, якими надано статус житлових будинків гуртожиткам, відповідно, №853 від 08.11.2007 року - по вул.Максютова, 9 та №440 від 25.06.2009 року - по вул.Максютова, 3, 16-з (а. с. 22 ).

В матеріалах справи також є лист виконкому Житомирської міської ради №18/7704 від 14.12.2009 року, адресований ліквідатору Вербилу Ю.В., про те, що Управлінням муніципального розвитку міської ради проведені загальні збори мешканців будинків №3,6,16з по вул.Максютова та проведена роз'яснювальна робота щодо створення ОСББ, але мешканці будинків згоду на створення ОСББ не надали; для можливості вирішення спірного питання вказано на необхідність: надати інформацію щодо переведення мешканців цих будинків на прямі розрахунки по оплаті за надані послуги з КП "Житомирводоканал", ВАТ "Житомиргаз", Житомирським РЕМ та КП "Житомиртеплокомуненерго"; розробити та погодити тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій; вказано також, що передача будинків в комунальну власність міста буде здійснюватись відповідно до Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №891 від 06.11.1995 року (а.с. 134), а також лист №18/338 від 19.01.2010 року, адресований РВ ФДМУ по Житомирській області, в якому вказано, що спірне питання буде винесено на чергове засідання міської комісії з питань прийняття в комунальну власність міської ради відомчого житлового фонду та інших об'єктів соціальної сфери (а.с. 135).

З матеріалів справи №4/14"Б", встановлено наявність рішення виконкому Житомирської міської ради №1186 від 02.03.2010 року, згідно з яким вирішено прийняти в комунальну власність міста житловий будинок №3 по вул.Максютова разом з інженерними мережами на баланс КВЖРЕП №6 (інший не спірний житловий будинок, який також перебував на балансі ВАТ "Керамік") (а.с. 137) та те, що 25.10.2010 року затверджено акт прийому-передачі житлового фонду в комунальну власність житлового будинку по вул.Максютова, 3 (а.с. 138-141), що дає підстави вважати про вибірковість прийняття Житомирською міською радою об'єктів державної власності до комунальної власності територіальної громади м. Житомира.

Щодо будинку по вул.Максютова, 9, то в зв'язку з приватизацією всіх помешкань, арбітражним керуючим ВАТ "Керамік" Вербилом Ю.В. у справі №4/14 "Б" направлено лист до РВ ФДМ України в Житомирській області про зняття його з балансу, однак отримано відповідь (лист №08/2437 від 10.09.2010 року), що будинок підлягає передачі в комунальну власність (а.с. 136).

В подальшому, виконавчим комітетом Житомирської міської ради, відповідними листами (а.с. 142,143), надавались лише пропозиції щодо створення в будинках №№ 9,16-з по вул.Максютова ОСББ з подальшою передачею їх на балансовий облік об'єднання та відповідні пояснення №21/2282 від 22.03.2011 року, № 21/9093 від 28.11.2011 року (а.с. 144-147) стосовно неможливості прийняття вищевказаних житлових будинків до комунальної власності.

Протоколами зборів мешканців спірних будинків від 21.03.2011 року (а. с. 148,149) та від 27.03.2011 року (а. с.150,151), по будинку № 9 - вирішено зобов'язати арбітражного керуючого Вербила Ю.В. надати вказаний протокол до міської ради, прокуратури м.Житомира та прискорити передачу будинку відповідно до вимог ст.26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в комунальну власність міста; по будинку №16-З - вирішено створити ОСББ. Однак доказів його створення та виконання в подальшому приписів ст.11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", п.1, абз.1 п.5 Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 року №1521 не надано.

Як вбачається з протоколу засідання комітету кредиторів від 21.05.2012 року (а. с. 152), кредиторами у справі №4/14"Б" вирішено затвердити ліквідаційний баланс банкрута та клопотати перед судом про завершення ліквідаційної процедури банкрута.

З огляду на те, що процедура ліквідації у справі №4/14"Б" була введена господарським судом до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.12.2011 року №4212-VI, при розгляді судом даної справи застосовуються положення Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до набрання чинності Закону України від 22.12.2011 року №4212-VI.

Рішенням господарського суду Житомирської області від 14.06.2013 року позовні вимоги задоволено та зобов'язано Житомирську міську раду розглянути на пленарному засіданні Житомирської міської ради питання щодо надання згоди на прийняття до комунальної власності територіальної громади м.Житомира спірних об'єктів.

З такими висновками господарського суду першої інстанції погоджується колегія суддів апеляційного господарського суду з огляду на таке.

У відповідності до ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

За статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

За статтею 3 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" об'єктом управління державної власності є, зокрема, державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних фондів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій. Фонд державного майна України відповідно до законодавства приймає рішення про подальше використання державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських організацій, але перебуває на їх балансі (стаття 7 Закону України "Про управління об'єктами державної власності").

Відповідно до Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств в процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 року №908/68, управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств в процесі приватизації, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом способу та умов подальшого використання майна, зокрема, передачі його у комунальну власність в порядку передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".

Відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність, регулює Закон України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" від 03.03.1998 року №147/98-ВР зі змінами та доповненнями (ч.1 ст.1 названого Закону).

Об'єктами передачі згідно з цим Законом є, зокрема, об'єкти житлового фонду, гуртожитки та інші об'єкти соціальної інфраструктури (навчальні заклади, заклади культури (крім кінотеатрів), фізичної культури та спорту, охорони здоров'я (крім санаторіїв, профілакторіїв, будинків відпочинку та аптек), соціального забезпечення, дитячі оздоровчі табори), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом (аб.6 ч.1 ст.2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" зі змінами від 17.05.2012 року). Не можуть бути об'єктами передачі з державної у комунальну власність: цілісні майнові комплекси підприємств, що провадять діяльність, передбачену частинами першою і другою статті 4 Закону України "Про підприємництво"; цілісні майнові комплекси казенних підприємств; майно підприємств, списане в установленому законодавством порядку; об'єкти, право власності на які не зареєстровано в установленому законом порядку (крім об'єктів житлового фонду та гуртожитків, нерухомого військового майна, яке вивільняється у процесі реформування Збройних Сил України); об'єкти, будівництво яких фактично продовжується за рахунок державних капітальних вкладень, до введення їх в експлуатацію; об'єкти, щодо яких є відповідне рішення про їх приватизацію (ч.2 ст.2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" зі змінами від 17.05.2012 року).

У відповідності до частин 1, 2 статті 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням: Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених у абзацах другому, третьому, п'ятому частини першої статті 2 цього Закону; органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього Закону. Передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.

За змістом п.51 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься, зокрема, вирішення питання щодо надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.

Статтею 3 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" встановлено, що ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно (далі - самоврядні організації), місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування.

Колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що наслідком розгляду Житомирською міською радою питання щодо передачі житлових будинків №№ 9,16-з по вул.Максютова у м.Житомирі до комунальної власності територіальної громади м. Житомира має бути відповідне рішення про надання згоди на таку передачу або про відмову в передачі (наданні згоди).

Статтею 6 Закону України "Про передачу об'єктів права держаної та комунальної власності" визначено, що передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі. У разі передачі об'єктів, закріплених за самоврядною організацією, або об'єктів, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, орендованого майна, акцій (часток, паїв), що належать державі або суб'єктам права комунальної власності у майні господарських товариств, до складу комісії з питань передачі об'єктів включаються представники відповідно самоврядної організації або державного органу приватизації; за статтею 7 Закону передача об'єктів права державної та комунальної власності оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії.

Абзацом 2 п.6 Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 року №1482 встановлено, що якщо житловий будинок та об'єкти комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до висновків цієї комісії визнані такими, що потребують ремонту, орган, який утворив комісію, приймає рішення про джерела фінансування і терміни виконання робіт, у тому числі з залученням в установленому порядку коштів підприємств, установ і організацій, які передають житловий фонд у комунальну власність.

Відповідно до ч.1 ст.4-2 Закону України "Про передачу об'єктів права держаної та комунальної власності", видатки, пов'язані з капітальним ремонтом об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, що передаються в комунальну власність (крім видатків, пов'язаних з капітальним ремонтом об'єктів соціальної інфраструктури, які передаються в комунальну власність відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"), відшкодовуються з бюджету Автономної Республіки Крим, обласних, районних бюджетів, бюджетів міст Києва та Севастополя, бюджетів районів у містах та бюджетів місцевого самоврядування за рахунок коштів, передбачених у відповідних бюджетах на ці цілі, та пайової участі підприємств, господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у розмірі по 50 відсотків суми витрат, необхідних для проведення капітального ремонту цих об'єктів. Обсяг витрат визначається комісією з питань передачі об'єктів.

Оскільки необхідність передачі спірних житлових будинків до комунальної власності територіальної громади міста пов'язана з ліквідацією ВАТ "Керамік" як підприємства на балансі якого вони обліковуються, то застосуванню підлягає першочергово положення частини 1 ст. 26 Закону про банкрутство в редакції до набрання чинності Закону України №4212-VI від 22.12.2011 року, яке аналогічне аб.1 ч.1 ст.42 Закону про банкрутство в редакції Закону України №4212-VI від 22.12.2011 року зі змінами та доповненнями, згідно яких вказано, що усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Згідно з п.9 ст.8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" в разі банкрутства підприємств, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад народних депутатів.

Порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств, установ та організацій, здійснюється на підставі Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженому постановою КМ України від 06.11.1995 року №891 зі змінами та доповненнями (далі - Порядок). Відповідно до п.3 якого вказано, що відомчий житловий фонд передається у комунальну власність безоплатно; разом з відомчим житловим фондом передаються відповідним комунальним підприємствам зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).

Передача в комунальну власність відомчого житлового фонду в інших випадках здійснюється в такому ж порядку з дотриманням вимог Законів України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших законодавчих актів ( аб.2 п.1 Порядку).

Передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється державними адміністраціями або виконкомом відповідної ради. До складу цієї комісії входять представники відповідних місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду державного майна місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій (аб.1,2 п.5 Порядку); комісія з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність визначає технічний стан житлового будинку та об'єктів комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до правил оцінки фізичного зносу житлових будинків, затверджених Держжитлокомунгоспом. Якщо житловий будинок та об'єкти комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до висновків цієї комісії визнані такими, що потребують ремонту, орган, який утворив комісію, приймає рішення про джерела фінансування і терміни виконання робіт, у тому числі з залученням в установленому порядку коштів підприємств, установ і організацій, які передають житловий фонд у комунальну власність. (п. 6 Порядку).

Отже, передача житлового фонду з державної у комунальну власність пов'язана із комплексом відповідних дій, без вчинення яких складання акту приймання-передачі та передача об'єкту не є можливими.

Таким чином, перед прийняттям майна банкрута до комунальної власності міська рада має розглянути це питання, і тільки після цього формується комісія, членами якої підписується акт приймання-передачі.

Норми закону передбачають обов'язкове передання об'єктів житлового фонду, виявлених під час ліквідаційної процедури, до комунальної власності територіальних громад міста. При цьому таке передання є безумовним, тобто відбувається без жодних додаткових умов. І норми Закону про банкрутство не передбачають погодження такого передання з Фондом державного майна. Об'єкти не включаються до складу ліквідаційної маси, а наявність на балансі банкрута майнових активів, які не підлягають включенню до ліквідаційної маси, перешкоджає завершенню ліквідаційної процедури.

Так, Житомирською міською радою не приймалось рішення по питанню передачі в комунальну власність міста житлових будинків ВАТ "Керамік" по вул.Максютова, 9,16-з разом з обладнанням та хлівом до них.

Викладене свідчить про наявність порушення Житомирською міською радою прав Регіонального відділення ФДМ України по Житомирській області як органу, що здійснює управління державним майном, та яке стало підставою для звернення прокурора м.Житомира в інтересах позивача до суду за захистом порушеного права.

Не прийняття Житомирською міською радою рішення про передачу у комунальну власність територіальної громади м.Житомира об'єктів житлового (житлових будинків №№ 9,16-з по вул.Максютова у м.Житомирі та об'єктів соціальної інфраструктури до них) є порушенням припису ч.1 ст.26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до набрання чинності Закону України №4212-VI від 22.12.2011 року (аб.1 ч.1 ст.42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України №4212-VI від 22.12.2011 року зі змінами та доповненнями ).

Питання щодо дотримання встановленого порядку та форми прийняття в комунальну власність спірних будинків (визначення технічного стану житлових будинків, об'єктів господарського та невиробничого призначення та інших об'єктів, що його обслуговують, відсутність фінансування видатків, пов'язаних з передачею об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, підготовка і оформлення акту приймання-передачі, тощо) не може впливати на сам обов'язок Житомирської міської ради щодо виконання вимог Конституції України, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", Закону України "Про передачу об'єктів права держаної та комунальної власності" стосовно прийняття спірних об'єктів по справі у комунальну власність територіальної громади м.Житомира, оскільки визначені в підзаконних актах механізми реалізації норм Закону не можуть підмінювати (замінювати) ці норми Закону, змінювати його суть та перешкоджати його виконанню.

Судова колегія вважає, що посилання скаржника, викладені ним в апеляційній скарзі, є необґрунтованими, документально не підтвердженими, такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, висновків суду першої інстанції не спростовують, а відтак, скаржник, в порушення вимог ст.33 ГПК України, не довів тих обставин, на які він посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку, дійшов правильних висновків щодо прав та обов'язків сторін, які ґрунтуються на належних та допустимих доказах, й ухвалив рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому у суду апеляційної інстанції відсутні підстави для його скасування чи зміни та задоволення апеляційної скарги.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги у зв'язку з відмовою в її задоволенні на підставі ст.49 ГПК України покладаються на апелянта.

Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду Житомирської області від 14.06.2013 року у справі №906/489/13 - залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача Житомирської міської ради на рішення господарського суду Житомирської області від 14.06.2013 року у справі №906/489/13 - залишити без задоволення.

2. Справу №906/489/13 повернути до господарського суду Хмельницької області.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом XII-1 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя Демидюк О.О.

Суддя Бригинець Л.М.

Суддя Огороднік К.М.