Постанова № 33063859, 30.07.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2013
Номер справи
818/1997/13-а
Номер документу
33063859
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 липня 2013 р. Справа № 818/1997/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Мамонтової К.В.,

представника позивача - Пономаренка О.В.,

представника відповідача 1 - Павлієнка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське АТП-15927" до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Т.в.о. першого заступника начальника Сумького прикордонного загону-начальника штабу Андрущенка Євгена Юрійовича про скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумське АТП-15927" (далі - позивач) звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі - відповідач 1), т.в.о. першого заступника начальника Сумького прикордонного загону-начальника штабу Андрущенка Євгена Юрійовича (далі - відповідач 2) про скасування постанови про правопрушення, пов'язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень від 04.03.2013 № 183.

Свої вимоги мотивує тим, що під час здійснення прикордонного контролю автобусу сполученням "Суми-Курськ" виявлено громадянку України ОСОБА_4, яка на паспортний контроль не пред'явила документів на право перетину державного кордону та документи, що посвідчують особу. У зв'язку з цим відповідачем винесена постанова про накладення штрафу в розмірі 8500 грн. Позивач стверджує, що водій автобуса перед рейсовим інструктажем, при посадці пасажирів у автобус на автовокзалі м. Суми перевірив наявність у пасажирів паспортів громадян України або закордонних паспортів. При цьому, пред'являючи паспорти, пасажири на вимогу водія особисто в окремий аркуш із штампом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське АТП-15927" записували свої прізвища та ініціали, серію і номер паспорту. На кордоні пасажирка ОСОБА_4 повела себе неадекватно, відмовилася пред'являти паспорт прикордонникам з невідомих позивачу причин.

На думку позивача, вищенаведене свідчить про відсутність вини Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське АТП-15927" у вчиненні правопрушення, пов'язаного зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, а тому оскаржувану постанову позивач вважає незаконною та такою, що підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача 1 у судовому засіданні заперечував проти позову, в письмовому запереченні на адміністративний позов зазначив, що оскаржувана постанова є правомірною, винесена відповідно до вимог чинного законодавства України (а.с. 79-84).

Відповідач 2 у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, заперечень або клопотань до суду від нього не надходило.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що Сумським прикордонним загоном Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України винесена постанова від 04.03.2013 № 183 про правопорушення, пов'язане із здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумське АТП-15927" накладений штраф в розмірі 8500 грн. (а.с. 24-25).

Суд вважає, що вказана постанова відповідає вимогам чинного законодавства, виходячи з наступного.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України "Про прикордонний контроль" прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.

За приписами абз. 3 ч. 2 ст. 30 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник, який здійснює перевезення пасажирів на договірних умовах, зобов'язаний забезпечувати перед початком пасажирського міжнародного автомобільного перевезення перевірку наявності у пасажирів документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, держав за маршрутом слідування, та відмовляти у міжнародному перевезенні пасажирам, які не пред'явили необхідні документи.

З матеріалів справи вбачається, що 19.02.2013 року о 08 год. 20 хв. під час здійснення прикордонного контролю рейсового автобусу сполученням "Суми-Курськ" виявлено громадянку України ОСОБА_4, яка на паспортний контроль не пред'явила документів на право перетину державного кордону та документи, що посвідчують особу, при цьому вона намагалася здійснити виїзд з території України без документів необхідних для в'їзду до держави прямування (а.с. 24).

Виходячи з положень вищевказаного законодавства, у громадянки України ОСОБА_4 були відсутні документи на право перетину державного кордону та документи, що посвідчують особу.

Інспектором прикордонної служби Сумського прикордонного загону складений протокол від 28.03.2013 про притягнення до адміністративної відповідальності ТОВ "Сумське АТП-15927" у зв'язку з відсутністю у пасажирки автобусу, який належить позивачу, документу, необхідного для перетинання Державного кордону України (а.с. 27-29).

Факт відсутності у громадянки України ОСОБА_4 документа, що посвідчує особу та дає право на перетин кордону, підтверджується рапортами складу зміни прикордонних нарядів відділу прикордонної служби "Юнаківка" (а.с. 89-90).

Громадянинка ОСОБА_4 в своїх поясненнях зазначає, що водій під час посадки до автобусу не перевіряв в неї паспорт (а.с. 91).

Поряд з цим, обставини щодо відсутності паспорту у громадянки ОСОБА_4 19.02.2013 під час здійснення прикордонного контролю в пункті пропуску "Юнаківка" встановлені Сумським районним судом 19.02.2013 під час розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення передбаченого ст. 204 - 1 КУпАП відносно вказаної громадянки, а саме в постанові суду зазначено, що громадянка ОСОБА_4 свою вину визнала та пояснила, що вона придбала квиток на автостанції Суми з метою поїздки до м. Курськ (Російська Федерація), але так як в неї не було з собою паспорту для пред'явлення на державному кордону в зв'язку з тим, що його вкрали, вона мала намір перетнути державний кордон з дозволу представників Сумського прикордонного загону (а.с. 93).

Відповідно до преамбули Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень" цей Закон відповідно до Протоколу про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї та Протоколу проти незаконного ввозу мігрантів по суші, морю і повітрю, що доповнюють Конвенцію Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності, Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми встановлює відповідальність перевізників за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність, але не справжність, у пасажирів документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажирів через державний кордон України без необхідних документів, а також визначає порядок застосування цієї відповідальності.

Згідно ст.ст. 1, 2 вказаного Закону підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира, але не більше двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за одне перевезення. Справи про правопорушення, передбачені статтею 1 цього Закону, розглядають відповідні органи охорони державного кордону України. Від імені органів охорони державного кордону України розглядати справи про правопорушення та накладати штрафи мають право начальники органів охорони державного кордону України та їх заступники.

В порушення вимог ст. 30 Закону України "Про автомобільний транспорт" та Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень", залізниця не виконала обов'язку щодо перевірки перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявності у пасажирки - громадянки України ОСОБА_4 документів, необхідних для в'їзду до держави прямування.

За таких обставин, Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, у відповідності до вимог ст.ст.1, 2 Закону України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень", обґрунтовано прийняв постанову і притягнув до відповідальності Товариство з обмеженою відповідальністю "Сумське АТП-15927".

Таким чином, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське АТП-15927" до Сумського прикордонного загону Державної прикордонної служби України, т.в.о. першого заступника начальника Сумького прикордонного загону-начальника штабу Андрущенка Євгена Юрійовича про скасування постанови від 04.03.2013 № 183 про накладення штрафу у розмірі 8500 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Сумське АТП-15927" до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, Т.в.о. першого заступника начальника Сумького прикордонного загону-начальника штабу Андрущенка Євгена Юрійовича про скасування постанови - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст постанови складений та підписаний 05 серпня 2013 року.