ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 920/915/13 15.08.13
За позовом Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Охтирської районної державної адміністрації до Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу провнесення змін до договору оренди земельної ділянки
Представники сторін:
від Прокуратури: Белікова С.О.
від Позивача:. Привалов О.М (представник за Довіреністю)
від Відповідача: Красюк Н.І. (представник за Довіреністю)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Охтирський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Охтирської районної державної адміністрації (надалі також - «Позивач») звернувся до Господарського суду Сумської області з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу (надалі також - «Відповідач») про внесення змін до договору оренди землі від 11.05.2010 р., укладеного між Охтирською районною державною адміністрацією та приватним акціонерним товариством «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу, який зареєстрований у відділі Держкомзему України в Охтирському районі 08.04.2011 р. за №592030004000174, виклавши пункти 5 та 9 у такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 4 982 911 грн. 88 коп. з урахуванням коефіцієнту індексації за 2011 рік)»; « 9. Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі в розмірі 597 949 грн. 43 коп. на рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».
Позовні вимоги вмотивовано тим, що 11 травня 2010 року між Охтирською районною державною адміністрацією («Орендодавець») та ВАТ «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу («Орендар») укладено Договір оренди землі. Пунктом 5 Договору оренди землі визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 1 596 586 гривень 27 копійок, а Орендна плата, відповідно до пункту 9 Договору оренди землі, вноситься Орендарем виключно в грошовій формі в розмірі 191 590,35 грн. на рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Однак, Рішенням 1-ї сесії шостого скликання Охтирської районної ради від 30.11.2010 року затверджено нову нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки в розмірі 4 982 911 гривень 88 копійок. У зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки орендованої ПАТ «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу земельної ділянки Охтирською РДА було направлено на адресу ПАТ «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу проекти додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі в частині визначення нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати з пропозицією їх укладення у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки. У відповідь Товариством було надіслано лист за № 25/2187 від 30.06.2011 року про відмову у внесенні змін до договору. Відмова Відповідача у внесенні змін до договору оренди значно зменшує надходження до місцевого бюджету Малопавлівської сільської ради, на території якої розташована орендована земельна ділянка.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 31 травня 2013 року порушено провадження у справі № 920/915/13.
Ухвалою Господарського суду Сумської області від 10 червня 2013 року у справі № 920/915/13 матеріали справи № 920/915/13 направлено за підсудністю до Господарського суду м. Києва.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 21.06.2013 р. справу № 920/915/13 прийнято до провадження суддею Чинчин О.В., розгляд справи призначено на 17.07.2013 рік.
12.07.2013 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Охтирської міжрайонної прокуратури надійшли документи на виконання вимог ухвали суду від 21.06.2013 року.
Також, 12.07.2013 року через загальний відділ діловодства суду (канцелярію) від Відповідача надійшли документи на виконання вимог ухвали суду від 21.06.2013 року.
17.07.2013 року в судове засідання з'явились: представник позивача та представник відповідача. Представник прокуратури в судове засідання не з'явився, про поважні причини неявки Суд не повідомив, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. Представник позивача в судовому засіданні повністю підтримав позовну заяву та просив позов задовольнити в повному обсязі. Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що ПАТ "Укрнафта" в особі Качанівського газопереробного заводу та Охтирська районна державна адміністрація уклали 11.05.2010 року Договір оренди земельної ділянки строком на 5 років. Зазначений Договір зареєстровано у Відділі Держкомзему в Охтирському районі Сумської області 08.04.2011 року за № 592030004000174. Нормативна оцінка земельної ділянки станом на дату укладання та реєстрації Договору оренди землі становила 1 596 586, 27 грн. Згідно з рішенням Охтирської районної ради від 30.11.2010 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 4 982 911, 88 грн., що є фактичною односторонньою зміною умов спірного Договору та порушує вимоги чинного законодавства та права ПАТ "Укрнафта". Крім того, зазначене рішення Охтирської районної ради не може впливати на зміни умов Договору, оскільки було прийнято до вступу в силу Договору оренди землі від 11.05.2010 року, який було зареєстровано у Відділі Держкомзему в Охтирському районі Сумської області лише 08.04.2011 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.07.2013 року відкладено розгляд справи на 15.08.2013 року.
08 серпня 2013 року через загальний відділ діловодства суду отримано від Охтирської міжрайонної прокуратури письмові пояснення по суті спору, в яких зазначено, що на звернення Малопавлівської сільської ради та Охтирської державної адміністрації у 2009 році Сумською регіональною філією державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» була розроблена нова нормативно-грошова оцінка земельних ділянок Відповідача для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району. Згідно зведеного розрахунку нормативної грошової оцінки загальна вартість зазначених змелених ділянок загальною площею 15, 6057 га станом на 01.01.2010 року складає 4 982 911 гривень 88 копійок. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок пройшла державну землевпорядну експертизу та оцінена позитивно і в подальшому затверджена рішенням Охтирської районної ради від 30.11.2010 року. Також, в поясненнях зазначено, що позиція Відповідача є такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, крім того, призводить до ненадходження коштів до бюджету, чим ослаблює економічні основи місцевого самоврядування.
15 серпня 2013 року через загальний відділ діловодства суду отримано від представника Позивача письмові пояснення по суті спору, в яких зокрема зазначено, що в підтвердження того, що спірний договір не відповідає вимогам чинного законодавства, в частині визначення нормативної грошової оцінки землі є лист Охтирської об'єднаної державної фінансової інспекції від 08.05.2013 року № 03-13-798, в якому зазначено, що в договорі оренди від 11.05.2010 року занижено нормативну грошову оцінку землі на суму 3 386 325, 61 грн.
Також, 15 серпня 2013 року через загальний відділ діловодства суду отримано від представника Відповідача доповнення до відзиву, в яких зазначено, що укладений в судовому порядку договір оренди землі для набрання чинності підлягає обов'язковій державній реєстрації. Також, в доповненнях до відзиву зазначено, що про визначенні грошової оцінки земельних ділянок ПАТ «Укрнафта» необхідно застосовувати коефіцієнт Кф на рівні 1,0; значення коефіцієнту Кр3 для земельної ділянки ПАТ «Укрнафта» повинно становити 1.0.; коефіцієнти, що визначають інженерно-інфраструктурні фактори, не можуть перевищувати 0, 95.
В судовому засіданні 15 серпня 2013 року представник Прокуратури та Позивача підтримали вимоги та доводи позовної заяви. Представник Відповідача проти позову заперечив та подав Клопотання про витребування доказів, в якому просить Суд витребувати у Сумської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» роз'яснення щодо застосування певних коефіцієнтів під час проведення та складання технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, затвердженої рішенням Охтирської районної ради від 30.11.2010 року.
Суд зазначає, що Клопотання представника Відповідача про витребування доказів не підлягає задоволенню, оскільки в матеріалах справи наявні інші докази на підтвердження обставин, що входять до предмету доказування за розглядуваним спором.
Відповідно до статті 82 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
У судовому засіданні 15 серпня 2013 року, на підставі статті 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини Рішення.
Відповідно до статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України, в судовому засіданні складено протокол.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням Голови Охтирської районної державної адміністрації № 330 від 04 червня 2008 року затверджено технічну документацію із землеустрою, що посвідчують право користування земельними ділянками ВАТ «Укранфта» на Качанівському газопереробному заводі під об'єктами установки комплексу підготовки газу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області та надано ВАТ «Укранфта» в особі Качанівського газопереробного заводув оренду на 5 років земельні ділянки загальною площею 15,6057 га. для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу за межами населених пунктів на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області.
Відповідно до Рішення тридцять четвертої сесії Охтирської районної ради від 23 грудня 2008 року затверджено нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих в оренду ВАТ «Укранфта» (Качанівський газопереробний завод), під об'єктами установки комплексу підготовки газу на території Малопавлівської сільської ради площею 15,6057 га - 1 385 786 гривень 16 копійок з подальшим переглядом її в квітні місяці 2009 року,після отримання незалежної експертної оцінки.
Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням Господарського суду Сумської області від 18 березня 2010 року у справі № 15/315-09 зобов'язано Охтирську районну державну адміністрацію укласти договір оренди землі між Охтирською районною державною адміністрацією та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу на земельну ділянку під об'єктами установки комплексу підготовки газу на території Малопавлівської сільської ради в редакції запропонованій Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу.
11 травня 2010 року між Охтирською районною державною адміністрацією («Орендодавець») та ВАТ «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу («Орендар») укладено Договір оренди землі, зареєстрований у Відділі Держкомзему у Охтирському р-ні Сумської області, про що внесено запис від 08 квітня 2011 року за № 592030004000174 (надалі - Договір оренди землі).
Пунктом 1 Договору оренди землі визначено, що Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки для розміщення об'єктів установки комплексу підготовки газу, яка знаходиться біля с. Качанівка на території Малопавлівської сільської ради, Охтирського району, Сумської області.
Відповідно до пункту 2 Договору оренди землі, в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 15,6057 га.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 1 596 586 гривень, 27 копійок (пункт 5 Договору оренди землі).
Відповідно до пункту 8 Договору оренди землі, Договір укладено на 5 років.
Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі в розмірі 191 590,35 грн. на рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пункт 9 Договору оренди землі).
Як вбачається з матеріалів справи, 30 листопада 2010 року Охтирською районною радою прийнято рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ВАТ «Укрнафта» для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області», відповідно до якого затверджено нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих в оренду ВАТ «Укрнафта» для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу, під об'єктами установки комплексу підготовки газу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області площею 15,607 га - 4 982 911, 88 грн. станом на 2010 рік.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, Прокурор зазначає, що у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки, орендованої ПАТ «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу земельної ділянки, Охтирською РДА було направлено на адресу ПАТ «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу проекти додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі в частині визначення нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати, з пропозицією їх укладення, у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки. У відповідь Товариством було надіслано листи про відмову у внесенні змін до договору. Відмова Відповідача у внесенні змін до договору оренди значно зменшує надходження до місцевого бюджету Малопавлівської сільської ради, на території якої розташована орендована земельна ділянка.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, Суд вважає, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України «Про оцінку земель»).
Згідно зі ч.1 ст.23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Як встановлено Судом, 30 листопада 2010 року Охтирською районною радою прийнято рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ВАТ «Укрнафта» для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області», відповідно до якого затверджено нормативну грошову оцінку земельних ділянок, наданих в оренду ВАТ «Укрнафта» для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу, під об'єктами установки комплексу підготовки газу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області площею 15,607 га - 4 982 911, 88 грн. станом на 2010 рік.
Відповідно до пункту 12 Договору оренди землі, розмір орендної плати переглядається кожного року у разі: зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки; зміни умов господарювання, передбачених договором; зміні розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, зазначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 34 Договору оренди землі визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Згідно із ст.30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ст.188 ГК України).
Як вбачається із матеріалів справи, позивач звертався до відповідача листом від 02.06.2011 року № 1533/110/3/5/1/19 у якому повідомив про необхідність підписання додатків до договору та зміни зазначеного у договорі розміру орендної плати, який залишений відповідачем без задоволення.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року N 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Аналогічну правову позицію про те, що недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача та вирішити спір в судовому порядку, викладено у постанові Вищого господарського суду України від 12 червня 2012 року у справі N 17/5005/8502/2011.
Згідно із частиною першою ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Крім того, відповідно до частини першої ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
З наведених норм законодавства України випливає, що договір оренди земельної ділянки укладається на підставі обов'язкового до виконання рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування та має відповідати вказаному рішенню.
Враховуючи наведене та беручи до уваги, що рішенням Охтирської районної ради від 30 листопада 2010 року, яке набрало чинності та не скасовано, було встановлено інший, ніж передбачено п.5 договору, розмір нормативної грошової оцінки земель, Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Охтирської районної державної адміністрації щодо викладення пункту 5 Договору оренди землі в наступній редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 4 982 911 грн. 88 коп. з урахуванням коефіцієнту індексації за 2011 рік)» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п.14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно із п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до п.288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки землі.
Згідно із ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Суд зазначає, що доказів скасування рішення Охтирської районної ради від 30 листопада 2010 року року сторонами не надано.
Враховуючи вищевикладені положення норм чинного законодавства України та встановлені фактичні обставини справи, Суд приходить до висновку що позовні вимоги Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Охтирської районної державної адміністрації щодо викладення пункту 9 Договору оренди землі в наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі в розмірі 597 949 грн. 43 коп. на рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Суд не приймає до уваги доводи представника Відповідача, викладені в Доповненнях до відзиву, про те, що Сумською регіональною філією державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» під час проведення та складання технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, затвердженої рішенням Охтирської районної ради від 30.11.2010 року, було невірно застосовано певні коефіцієнти, з огляду на наступне.
В матеріалах Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ВАТ «Укрнафта» /землі промисловості/ для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області наявний Висновок Відділу держкомзему у Охтирському районі Сумської області, в якому зазначено, що документація розроблена державним підприємством «Центр державного земельного кадастру» Сумської регіональної філії у відповідності до Закону України «Про оцінку земель», Закону України «Про землеустрій», «Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель у межах населених пунктів)». Також, Суд звертає увагу, що в матеріалах Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок наявний Висновок державної експертизи землевпорядної документації, складений Головним управлінням держкомзему у Сумській області, в якому зазначено, що подана на державну землевпорядну експертизу Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ВАТ «Укрнафта» /землі промисловості/ для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно.
Враховуючи вищевикладене, Суд зазначає, що представником Відповідача до матеріалів справи не надано належних та допустимих доказів на підтвердження невірності розрахунків викладених в Технічній документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ВАТ «Укрнафта» /землі промисловості/ для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області.
Також, Суд не погоджується з доводами представника Відповідача про те, що застосування нормативної грошової оцінки землі, затвердженої до державної реєстрації спірного договору, є таким, що суперечить та порушує принцип свободи договору, з огляду на наступне.
Як встановлено Судом, Рішенням Господарського суду Сумської області від 18 березня 2010 року у справі № 15/315-09 зобов'язано Охтирську районну державну адміністрацію укласти договір оренди землі між Охтирською районною державною адміністрацією та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу на земельну ділянку під об'єктами установки комплексу підготовки газу на території Малопавлівської сільської ради в редакції запропонованій Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу.
На виконання Рішення Господарського суду Сумської області від 18 березня 2010 року у справі № 15/315-09, 11 травня 2010 року між Охтирською районною державною адміністрацією («Орендодавець») та ВАТ «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу («Орендар») укладено Договір оренди землі.
Суд зазначає, що Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Як вбачається з пункту 12 Договору оренди землі, розмір орендної плати переглядається кожного року у разі: зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки; зміни умов господарювання, передбачених договором; зміні розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, зазначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, враховуючи те, що Договором оренди землі визначені умови перегляду орендної плати, Суд зазначає, що є обґрунтованим застосування нормативної грошової оцінки землі, затвердженої рішенням Охтирської районної ради від 30 листопада 2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ВАТ «Укрнафта» для розміщення та обслуговування Качанівського газопереробного заводу на території Малопавлівської сільської ради Охтирського району Сумської області».
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на Відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Охтирської районної державної адміністрації - задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 11 травня 2010 року, укладеного між Охтирською районною державною адміністрацією (42700, Сумська область, м. Охтирка, вулиця Київська, 1, код ЄДРПОУ 04058114) та Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» в особі Качанівського газопереробного заводу (42730, Сумська область, Охтирський район, с. Мала Павлівка, вул. Центральна, 1, код ЄДРПОУ 00137041), який зареєстрований у Відділі Держкомзему України в Охтирському районі 08 квітня 2011 року за № 592030004000174, виклавши пункти 5 та 9 у такій редакції:
« 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 4 982 911 грн. 88 коп. (чотири мільйони дев'ятсот вісімдесят дві тисячі дев'ятсот одинадцять гривень 88 коп. з урахуванням коефіцієнту індексації за 2011 рік)»;
« 9. Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі в розмірі 597 949 грн. 43 коп. (п'ятсот дев'яносто сім тисяч дев'ятсот сорок дев'ять гривень 43 коп.) на рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (04053, м. Київ, провулок Несторівський, будинок 3-5, код ЄДРПОУ 00135390) на користь Державного бюджету України 1 147 (одну тисячу сто сорок сім) гривень 00 копійок судового збору.
4. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата складання та підписання повного тексту рішення 16 серпня 2013 року
Суддя О.В. Чинчин