Постанова № 3305959, 08.12.2008, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2008
Номер справи
2-а-621\08
Номер документу
3305959
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

                                                                                                                

ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД =====                                                                                                              Справа № 2-а-621\08                                                                                                                         

                                                                                                                  

П О С Т А Н О В А

  Іменем України

                                                                                                                         

08 грудня 2008 року

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:                                                                                                                                   

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Дубовій Ю.С.,

за участю представників:

від позивача – Бондаренка О.М. за довіреністю,

прокурора відділу прокуратури області Горюнової І.В. 

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Смілянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Ладо», про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість, податку на прибуток та комунального податку  

В С Т А Н О В И В:

Звернувшись з позовом до суду Смілянський міжрайонний прокурор просить стягнути з приватного підприємства «Ладо» податковий борг з податку на додану вартість, податку на прибуток та комунального податку  на загальну суму 826,43 грн.

Свій позов прокурор обґрунтовує тим, що проведеною перевіркою в Смілянській ОДПІ на предмет своєчасності сплати суб’єктами підприємницької діяльності обов’язкових платежів до бюджету, відповідно до чинного законодавства виявлено порушення податкового законодавства зі сторони приватного підприємства «Ладо», станом на 24 вересня 2008 року має податковий борг на загальну суму 826,43 грн., із яких з податку на додану вартість в сумі 500,73грн. з податку на прибуток в сумі 156,65 грн. та з комунального податку в сумі 169,05 грн.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача вимоги підтримали, представник відповідача в засідання не прибув, а тому підставі ст.ст. 71, 128 КАС України справу вирішено за наявними в ній доказами.

Судом встановлено, що приватне підприємство «Ладо», як суб’єкт підприємницької діяльності, зареєстрований Черкаською районною державною адміністрацією Черкаської області 16.09.2003 року, рішення № 062 та перебуває на обліку у Смілянській ОДПІ з 29.03.2003 року, як платник податку на прибуток та інших податків та платежів до бюджету. Дані суми підтверджуються копіями податкових повідомлень - рішень №№ 0012051501,0012061501,0012661501 від 30.05.2008 року, № 0012841501 від 21.07.2008 року та розрахунком податкового боргу.

Смілянською ОДПІ було проведено невиїзну документальну перевірку, щодо порушення терміну подання податкової звітності, що підтверджується актом № 1l25/15-025/32687235 від 15.07.2008 року. За результатами перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за порушення терміну подання податкової звітності у сумі 170,00 грн. № 0012841501/0 від 21.07.2008 року про визначення суми штрафу за порушення терміну подачі податкової звітності по податку на додану вартість в сумі 170,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення було надіслане директору підприємства та 29.07.2008 року повернуто поштовим відділенням з відміткою про те, що за зазначеною адресою адресат не проживає. Також проведено невиїзну перевірку  щодо порушення терміну подання податкової звітності, акт № 844/15-025/32687235 від 21.05.2008 року. За результатами перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за порушення терміну подання податкової звітності у сумі 680,00 грн.:

-№ 0012051501/0 від З0.05.200S року про визначення суми штрафу за порушення терміну подачі податкової звітності з податку на додану вартість в сумі 340,00 грн. Дана сума боргу частково сплачена в розмірі 9,27 грн. Сума яка підлягає до стягнення становить 330,73 грн.;

-№ 0012061501/0 від 30.05.2008 року про визначення суми штрафу за порушення термiнy подачі податкової звітності з податку на прибуток в  сумі 1700 грн. Дана сума боргу частково сплачена в розмірі 13,35 грн. Сума яка підлягає до стягнення становить 156,65 грн.;

-№ 0012661501 від 30.05.2008 року про визначення суми штрафу за порушення терміну подачі податкової звітності по комунальному податку в сумі 170,00 грн. Дана сума боргу частково сплачена в розмірі 0,95 грн. Сума яка підлягає до стягнення становить 169,05 грн.

Вказане податкове повідомлення - рішення було надіслане підприємству та 04.06.2008 року повернуто поштовим відділенням з відміткою про те, що за зазначеною адресою адресат не проживає.

Відповідності до пп. «а» п.6.2.3 ст.6 Закону України № 2181-111 керівнику підприємства направлено першу податкову вимогу від 02 липня 2008 року №1/202, 08.07.2008 року вимога була повернута поштовим відділенням з причин, що за зазначеною адресою адресата не знайдено.

На підставі пп. «б» п.6.2.3 ст. 6 Закону України № 2181-111 відповідачу було направлено другу податкову вимогу  від 07 серпня 2008 року № 2/240. 12.08.2008 року вимога була повернута поштовим відділенням з причин, що за зазначеною адресою адресата не знайдено.

Смілянською OДПІ прийнято рішення №38/24-012/32687235 від 15.09.2008 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Керівник підприємства запрошувався до Смілянської ОДПФ для вирішення питання погашення податкового боргу.

Відповідно до підпунктів 5.2.1 та 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яке подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.

Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

Відповідно до підпунктів 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в"підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.

Відповідно до пункту 5.4 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Як підтверджується наявною в матеріалах справи копією поштових повідомлень, відповідачу надсилалися податкові вимоги, але вони не були вручені в зв'язку з тим, що адресат за зазначеною адресою не проживає (вибув).

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.

Відповідно до положень пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку органами державної податкової служби.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

У строк, встановлений підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Відповідач податкове зобов'язання, визначене рішеннями про застосування фінансових санкцій самостійно не сплатив. В адміністративному порядку зазначені вище рішення про застосування фінансових санкцій Відповідач не оскаржував.

Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, Суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положенням частини 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись Законом України Закону України № 2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 – 163 КАС України ,суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Смілянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Ладо», про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість, податку на прибуток та комунального задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства «Ладо»,Черкаська область,м. Сміла вул. Мічуріна, 3 ( р\р №№ 2600401722936,2606900012836 відкрито в ФАТВТ «Укрсімбанк» МФО 354789, код 32687235 ) на користь Смілянської об’єднаної державної податкової інспекції: Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна,76 код 22809156  податкового боргу з податку на додану вартість, податку на прибуток та комунального податку  826,43 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 – денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з  подачею   копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя                                                                                                                      В.В.Мишенко                                             

Повний текст постанови виготовлений 12 грудня 2008 року.