Ухвала суду № 33055119, 15.08.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2013
Номер справи
821/2232/13-а
Номер документу
33055119
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

___________________

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2013 р. Справа № 821/2232/13-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ковбій О.В.

за участю: секретаря - Багненко Т.В.

представників позивача - Купріянова В.І., Імшеницького А.В.

представників третьої особи - Лещенка О.М., Гладкої А.О., Сергєєвої О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсоноблпаливо" до Комітету з конкурсних торгів відділу освіти Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області, треті особи - Відділ освіти Верхньорогачицької районної державної адміністрації, Товариство з обмеженою відповідальністю "Українське енергетичне підприємство" про скасування рішення про акцепт пропозиції конкурсних торгів; відміну процедури закупівлі,

встановив:

Позивач звернувся із адміністративним позовом до Комітету з конкурсних торгів відділу освіти Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області (далі - Комітет), треті особи - Відділ освіти Верхньорогачицької районної державної адміністрації (далі - Відділ освіти), Товариство з обмеженою відповідальністю "Українське енергетичне підприємство" (далі - Товариство) про скасування рішення про акцепт пропозиції конкурсних торгів; відміну процедури закупівлі.

Ухвалою від 20.06.2013 року провадження у справі відкрито.

12 серпня 2013 року до суду надійшло клопотання від ТОВ "Українське енергетичне підприємство" про закриття провадження у справі.

В судовому засіданні представники Товариства клопотання підтримали, пояснили, що оскільки Закон України "Про здійснення державних закупівель", яким керується відповідач, встановлює особливості укладання господарських договорів при здійсненні закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти, вважають, що даний спір регулюється цивільним та господарським законодавством і є спором, що виник при укладенні господарського договору.

Представник Відділу освіти підтримала клопотання Товариства, просила його задовольнити.

Представники позивача проти клопотання заперечували, вважають його необґрунтованим, наполягали на тому, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявленого клопотання з огляду на наступне.

11березня 2013 р. Комітет з конкурсних торгів відділу освіти Верхньорогачицької РДА (далі - Комітет) у "Віснику державних закупівель" № 20(763) оголошенням №080651 оприлюднив інформацію про заплановану закупівлю.

12 квітня 2013 р. відбулося розкриття пропозицій конкурсних торгів, 17.05.2013 р. прийнято акцепт пропозиції конкурсних торгів.

Таким чином, учасники процедури закупівлі здійснили пропозицію укласти договір на прийнятних для них умовах, а Комітет з конкурсних торгів прийняв одну з таких пропозицій.

Відповідно до ч.2 ст. 638 Цивільного кодексу України договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Статтею 2 Цивільного кодексу України встановлено, що фізичні та юридичні особи є учасниками цивільних правовідносин.

Згідно зі ст. 1 Цивільного кодексу України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

Таким чином, Комітет виступив учасником цивільних відносин при укладанні договору купівлі-продажу із суб'єктом господарювання.

Відповідно до ч. 1 ст. 179 Господарського процесуального кодексу України майново - господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Частиною 7 ст. 179 Господарського процесуального кодексу України визначено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Законом України "Про здійснення державних закупівель" встановлюються особливості укладання господарських договорів при здійсненні закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Отже, спір щодо закупівлі товарів за державні кошти регулюється цивільним та господарським законодавством і є спором, що виник при укладенні господарського договору.

Відповідно до ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів.

Відповідно до п. 3.2 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 р. №10 (в редакції від 29.05.2013р.) господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори, пов"язані з: укладенням, зміною, виконанням і розірванням усіх господарських договорів між суб'єктами господарювання і органами державної влади і місцевого самоврядування, включаючи договори, які укладаються шляхом проведення конкурсу, біржових торгів, аукціонів тощо. До таких договорів відносяться, зокрема, такі: про відчуження об'єктів приватизації (крім приватизації державного житлового фонду); передачу державного або комунального майна в оренду; закупівлю товарів (робіт, послуг) для державних потреб.

Згідно п. 1 ч.1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Комітет з конкурсних торгів не є органом виконавчої влади, а є суб'єктом, що спеціально утворений державним органом для реалізації своїх цивільних прав (для укладання господарського договору в передбаченому законом порядку), а не для здійснення управлінських функцій органу державної влади.

Таким чином, зазначений спір слід розглядати в порядку господарського судочинства.

Крім того, статтею 18 Закону України "Про здійснення державних закупівель" встановлений порядок оскарження процедури закупівель, а саме, скарги подаються до органу оскарження не пізніше 14 днів з дня отримання суб'єктом оскарження повідомлення про відповідне рішення чи дію замовника, що порушує права чи законні інтереси суб'єкта скарження, або з дня, коли суб'єкту оскарження стало відомо про порушення його прав чи законних інтересів прийнятим рішенням, дією чи бездіяльністю замовника, але до моменту укладення договору про закупівлю. Скарги, які стосуються документації конкурсних торгів, можуть подаватися у будь-який строк після публікації повідомлення про їх проведення, але не пізніше закінчення строку, встановленого для подання пропозицій конкурсних торгів.

Скарги щодо укладених договорів про закупівлю розглядаються у судовому порядку.

Згідно п. 19 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" органом оскарження є Антимонопольний комітет України.

Таким чином, спеціальним законом встановлено, що органом оскарження щодо дій замовника є Антимонопольний комітет, а щодо укладених договорів про закупівлю - суд.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що на час звернення позивача до суду між Відділом освіти та ТОВ "Українське енергетичне підприємство" було укладено договір від 11.06.2013 року № 96 про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти, який позивачем оскаржено не було.

Враховуючи вищевикладене, з огляду на положення п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить 3розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ст. 157 КАС України, суд -

ухвалив:

Закрити провадження у адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсоноблпаливо" до Комітету з конкурсних торгів відділу освіти Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області, треті особи - Відділ освіти Верхньорогачицької районної державної адміністрації, Товариство з обмеженою відповідальністю "Українське енергетичне підприємство" про скасування рішення про акцепт пропозиції конкурсних торгів; відміну процедури закупівлі.

Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.

Суддя Ковбій О.В.

кат. 5.5