ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" серпня 2013 р. м.Київ К/800/8635/13
Вищий адміністративного суду України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ТНК-ВР Коммерс» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТНК-ВР Коммерс» до Державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів», Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТНК-ВР Коммерс» звернулося до суду з позовами до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів», в яких просило визнати протиправним і скасувати наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 березня 2012 року №327 в частині анулювання реєстрації технічних умов: «бензин автомобільний «Pulsar-95» ТУ У 23.2-33500195-001-2009», «бензин автомобільний «Ultimate-95» ТУ У 23.2-33500195-002-2009», «паливо дизельне Formula diesel DТ ТУ У 23.2-32245025-002-2007», а саме скасувати пункти 12, 13 та 20 додатку до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 березня 2012 року №327; визнати протиправним та скасувати наказ Державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів», яким анульовано державну реєстрацію технічних умов: бензин автомобільний «Pulsar-95» ТУ У 23.2-33500195-001-2009; бензин автомобільний «Ultimate-95» ТУ У 23.2-33500195-002-2009; паливо дизельне Formula diesel DT ТУ У 23.2-32245025-002-2007; зобов'язати ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» поновити реєстрацію технічних умов.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав про відсутність підстав для анулювання державної реєстрації технічних умов, передбачених п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів». Вказує, що у оскаржуваних наказах відповідачів не міститься жодних підстав, що наведені у п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004, зокрема, не наведено невідповідність ТУ вимогам законодавства. Всі ТУ та зміни до них реєструвалися Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів», яке жодних зауважень щодо відповідності змісту ТУ вимогам законодавства не висловило.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2013 року, в задоволені позовних вимог відмовлено.
При прийнятті рішень суди попередніх інстанцій виходили із правомірності наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 березня 2012 року №327 та наказу ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» від 15 березня 2012 року № 151 щодо анулювання державної реєстрації технічних умов ТОВ «ТНК-ВР Коммерс», які прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю «ТНК-ВР Коммерс» звернулось до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права, просить судові рішення скасувати, прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
У касаційній скарзі позивач зазначає, що накази відповідачів є необґрунтованими, не містять посилання на наведені у п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 підстави скасування технічних умов. Вказує також, що ТУ бензин автомобільний «Pulsar-95» ТУ 23.2-33500195-001-2009 були погоджені з усіма державними органами, що мають відповідні повноваження, зауважень або претензій щодо ТУ до підприємства не надходило; на вимогу ДП «Укрметртестстандарт» про приведення у відповідність до діючого законодавства ТУ бензин автомобільний «Ultimate-95» ТУ У 23.2-33500195-002-2009 та ТУ паливо дизельне Formula diesel DT ТУ У 23.2-32245025-002-2007 зміни до ТУ були розроблені та погоджені ДП «Українсткий науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості «МАСМА».
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» у поданих запереченнях просять касаційну скаргу залишити без задоволення, судові рішення - без змін.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 березня 2012 року №327 «Про анулювання реєстрації технічних умов» на підставі п.8.5.4 ДСТУ 1.62004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» доручено Державному підприємству «Укрметртестстандарт», Державному підприємству «Запоріжжястандартметрологія» та Державному підприємству «Львівстандартметрологія» анулювати реєстрацію технічних умов за переліком, згідно з додатком та проінформувати про виконання Міністерство в одноденний строк з наданням копій відповідних наказів.
Серед переліку технічних умов, реєстрація яких підлягає анулюванню, у додатку до наказу Міністерством економічного розвитку і торгівлі України у п.п.12, 13, 20 зазначено технічні умови ТОВ «ТНК-ВР Коммерс», зокрема, бензин автомобільний «Pulsar 95» ТУ У 23.2-33500195-002-2009, бензин автомобільний «Ultimate-95» ТУ У 23.2-33500195-002-2009, паливо дизельне «Formula diesel DT» ТУ У 23.2-32245025-002-2007.
15 березня 2012 року Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» прийнято наказ №151 «Щодо анулювання державної реєстрації технічних умов», відповідно до якого наказано анулювати державну реєстрацію 31 технічних умов на нафтопродукти згідно з додатком №1, у якому п.12, 13 та 21 зазначено бензин автомобільний «Pulsar-95» ТУ У 23.2-33500195-001:2009, бензин автомобільний «Ultimate-95» ТУ У 23.2-33500195-002:2009, паливо дизельне «Formula diesel DT» ТУ У 23.2-32245025-002:2007.
Листом від 15 березня 2012 року №20-39/108 Державне підприємство «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» (ДП «Укрметртестстандарт») повідомило ТОВ «ТНК-ВР КОММЕРС» про анулювання з 15 березня 2012 року вказаних технічних умов.
Відповідно до Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року №634/2011, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом.
Згідно п.4 Положення Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого, бере участь у розробленні механізму забезпечення економічної безпеки держави, детінізації економіки та відповідних заходів, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрологи, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, акредитації органів з оцінки відповідності, управління якістю).
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №745 «Деякі питання підприємств, установ та організацій, які належать до сфери управління Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики» ержавні підприємства у сфері стандартизації і метрології належать до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
Відповідно до ч.2 ст.7 Декрету Кабінету Міністрів України від 10 травня 1993 року №46-93 «ПРо стандартизацію і сертифікацію» для організації інформування споживачів (замовників) про номенклатуру та якість продукції, що випускається, контролю відповідності технічних умов обов'язковим вимогам державних, а в передбачених законодавством випадках - галузевих стандартів, технічні умови на продукцію та зміни до них підлягають державній реєстрації в територіальних органах центрального органу виконавчої влади з питань технічного регулювання. Технічні умови та зміни до них, які не пройшли державної реєстрації, вважаються недійсними.
Відповідно до п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 31 березня 2004 року №59 (із змінами) анулювання реєстрації ТУ здійснює ДП, яке їх зареєструвало, або Мінекономрозвитку України.
ДП, яке зареєструвало ТУ, анулює його реєстрацію у таких випадках: а) у разі скасування ТУ на підставі листа власника ТУ; б) після закінчення терміну чинності, якщо протягом двох місяців немає зміни щодо продовження їхньої чинності, ДП, яке їх зареєструвало, анулює реєстрацію. Якщо протягом двох місяців ДП не подало відомостей щодо продовження терміну чинності ТУ, строк чинності яких закінчився, Укрметртестстандарт має право анулювати реєстрацію ТУ; в) у разі відкликання погодження офіційним листом із наведеним обґрунтуванням; г) у разі недотримання підприємством-власником ТУ вимог 3.11 ДСТУ 1.3; д) після перевіряння органами державного ринкового нагляду та/чи органами державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, якщо в ТУ порушено вимоги законодавчих, нормативно-правових актів та національних (міждержавних) стандартів, а підприємство-власник не вжило заходів щодо усунення цих порушень; е) у разі встановлення факту ліквідації підприємства або його відсутності за раніше зазначеною юридичною адресою або адресою місця розташування, зазначеною в каталожній карті продукції.
Мінекономрозвитку України анулює ТУ в разі невідповідності ТУ чинному законодавству, технічним регламентам, національним (міждержавним) стандартам, потребам споживачів, обороноздатності, рівневі розвитку науки й техніки, повідомивши про таке рішення ДП, яке їх зареєструвало.
ДП невідкладно, протягом одного дня після одержання наказу, повідомляє власників ТУ про їхнє анулювання.
Примітками 1, 2 передбачено, що у випадках в), г), д), е) реєстрацію ТУ анулюють через один місяць після опублікування попередження про анулювання реєстрації відповідних ТУ в щоквартальному бібліографічному покажчику; у разі анулювання ТУ Мінекономрозвитку, їх вважають анульованими з дати прийняття наказу про анулювання.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року №288 «Про затвердження переліків центральних органів виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності та розроблення технічних регламентів» функції технічного регулювання у сфері паливозабезпечення покладено на Мінпаливенерго (Міненерговугілля).
Згідно п.5.8 ДСТУ 1.3:2004 «Правила побудови, викладання, оформлення, погодження та позначання технічних умов», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 30 квітня 2004 року №86, ТУ або зміни до них на продукцію, що підлягає транспортуванню і є небезпечним вантажем, обов'язково погоджують з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту в установленому ним порядку, а також з органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд за безпечним перевезенням вантажів.
Пунктом 6 Прикінцевих положень Закону України від 20 травня 2010 року №2275-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Кабінету Міністрів України доручено забезпечити розробку та введення в дію національних стандартів на нафтопродукти, на які встановлено акцизний збір згідно з законом, і скасувати державну реєстрацію всіх технічних умов, виданих раніше на вищезазначену продукцію.
Спільним наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України і Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 18 липня 2011 року №301/206 з метою реалізації досягнутих домовленостей на засіданні експертно-аналітичної групи з опрацювання питань функціонування ринку нафти і нафтопродуктів і розвитку нафтопереробної промисловості щодо спільної перевірки виконання правил реєстрації чинних технічних умов на нафтопродукти та змін до них затверджений склад міжвідомчої робочої групи, якій наказано в період з 15 липня 2011 року по 15 серпня 2011 року перевірити виконання встановлених правил реєстрації чинних технічних умов на нафтопродукти (моторні палива, мастила, оливи).
В ході проведення перевірки технічних умов ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» були виявлені порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 pоку №288 «Пpo затвердження переліків центральних органів виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності та розроблення технічних регламентів», ДСТУ 1.3:2004 «Правила побудови, викладання, оформлення погодження та позначання технічних умов», ДСТУ 3437-96 «Нафтопродукти. Терміни та визначення».
Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 05 вересня 2011 року №326, за наслідками проведеної роботи, доручено керівникам центрів стандартизації, метрології та сертифікації повідомити власників ТУ про необхідність у трьохмісячний термін приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів та попередити про подальше анулювання ТУ у разі невідповідності їх вимогам нормативних документів.
Судами встановлено: по ТУ бензин автомобільний «Pulsar-95» ТУ У 23.2-33500195-001-2009 з Міністерством транспорту та зв'язку України погоджено лише реєстрацію ТУ 28.01.10 р., про що міститься відмітка на титульному аркуші ТУ і що підтверджується листом від 22.01.10 р. №348/12/14-10, тоді як зміни №1 від 20.05.11 р., зміни №2 від 04.01.12 р. не погоджено; по ТУ бензин автомобільний «Ultimate-95» ТУ У 23.2-33500195-002-2009 з Міністерством транспорту та зв'язку України погоджено лише реєстрацію ТУ 28.01.10 р., про що міститься відмітка на титульному аркуші ТУ, тоді як зміни №1 від 20.05.11 р. не погоджено; по ТУ паливо дизельне Formula diesel DT ТУ У 23.2-32245025-002-2007 з Міністерством транспорту України не погоджувалася ні реєстрація 04.10.07 р., ні зміни №1 від 03.08.09 р., ні зміни №2 від 12.12.11 р. Таким чином, як станом на час реєстрації ТУ позивача, так і внесення до них змін вимоги п. 5.3, 5.8 ДСТУ 1.3:2004 не було дотримано.
Враховуючи, що позивачем ТОВ «ТНК-ВР Коммерс» виявлені в ході перевірки міжвідомчою групою порушення не усунуті, технічні умови, які не відповідають вимогам ДСТУ 1.3:2004 «Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов» та зареєстровані з порушенням вимог ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів», не приведені у відповідність до вимог нормативних документів в трьохмісячний строк, Мінекономрозвитку, керуючись абз.5 п.7 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року №634/2011, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством, видало від 15 березня 2012 року наказ №327, яким доручило ДП «Укрметртестстандарт» анулювати, а ДП «Укрметртестстандарт» наказом від 15 березня 2012 року №151 анулювало державну реєстрацію технічних умов, зокрема, ТУ У 23.2-33500195-002-2009, ТУ У 23.2-33500195-002-2009, ТУ У 23.2-32245025-002-2007, власниками яких є позивач.
На підставі викладеного колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про правомірність наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15 березня 2012 року № 327 та наказу Державного підприємства «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» від 15 березня 2012 року №151, які винесені відповідачами на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
Посилання позивача на розробку, погодження та реєстрацію технічних умов ДП УкрНДІНП «Масма» обґрунтовано відхилені судами попередніх інстанцій як такі що не відповідають фактичним обставинам та положенням закону, оскільки постановою КМУ від 134 лютого 2002 року № 288 делегування функцій з технічного регулювання у сфері паливозабезпечення та повноважень щодо погодження технічних умов та змін до них не передбачено, Мінпаливенерго (Міненерговугілля) відповідних рішень не приймало, ДП «УкрНДІНП» «Масма» повноважень щодо погодження технічних умов або змін до них від імені Мінпаливенерго (Міненерговугілля) не має.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ТНК-ВР Коммерс» відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді О.В.Голяшкін
В.С.Заяць
Т.Г.Стрелець