Справа № 820/4857/13-а
ХАРКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2013 р. м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Нікітенко Л.Ю.,
за участі представників:
позивача - Кощій О.В., відповідача - Горбатенко Д.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет-агро" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Паритет-агро" (далі за текстом - позивач, ТОВ "Паритет-агро"), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів (далі за текстом - відповідач, Основ'янська ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо формування у довідці №291/221/31642413 від 23.01.2013 року та довідці №1317/221/31642413 від 28.02.2013 року висновків про не підтвердження реальності здійснення господарських відносин між ТОВ "Паритет-Агро" та ПП "Гамма-плюс" та подальшої реалізації по ланцюгу постачання до кінцевого споживача; визнати протиправними дії відповідача щодо самостійного коригування показників податкової звітності ТОВ "Паритет-Агро" за період червень - вересень 2012 року, яке відбулося на підставі довідки №291/221/31642413 від 23.01.2013 року та довідки №1317/221/31642413 від 28.02.2013 року, висновків про не підтвердження реальності здійснення господарських відносин між ТОВ "Паритет-Агро" та ПП "Гамма-плюс" та подальшої реалізації по ланцюгу постачання до кінцевого споживача, в тому числі дії з виключення з електронних інформаційних баз даних ДПС України сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ, які визначені ТОВ "Паритет-Агро" у податкових деклараціях за період з червня по вересень 2012 року; зобов'язати відповідача вилучити з електронних інформаційних баз даних ДПС України інформацію, внесену на підставі довідки №291/221/31642413 від 23.01.2013 року та довідки №1317/221/31642413 від 28.02.2013 року; зобов'язати відповідача відновити показники податкової звітності ТОВ "Паритет-Агро" за період червень - вересень 2012 року, в тому числі, зобов'язати відобразити в електронних інформаційних базах даних ДПС України та особовій картці ТОВ "Паритет-Агро" суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ, які ТОВ "Паритет-Агро" включило до податкових декларацій з ПДВ за період з червня по вересень 2012 року; зобов'язати відповідача повідомити СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Харкові МГУ Міндоходів, Міронівську МДПІ ГУ Міндоходів у Київській області та СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Одеса МГУ Міндоходів про відкликання довідки №291/221/31642413 від 23.01.2013 року та довідки №1317/221/31642413 від 28.02.2013 року та неможливість їх використання при податкових перевірках платників податків.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, в обґрунтування вимог зазначив, що висновки проведеної відповідачем зустрічної звірки про не підтвердження ТОВ "Паритет-Агро" реальності здійснення господарських відносин з ПП "Гамма-плюс" за період червень - серпень 2012 року та подальшої реалізації по ланцюгу постачання до кінцевого споживача є безпідставними та необґрунтованими, а самостійне коригування податковим органом задекларованих ТОВ "Паритет-Агро" податкових зобов'язань та сум податкового кредиту, сформованих при придбанні товару в ПП "Гамма-плюс" та подальшій його реалізації шляхом внесення змін до автоматизованої інформаційної системи "Звірки" на підставі довідок №291/221/31642413 від 23.01.2013 року та №1317/221/31642413 від 28.02.2013 року, взагалі не передбачено нормами податкового законодавства, а тому зроблене з перевищенням повноважень, якими законодавець наділив органи державної податкової служби України. Просив суд задовольнити вимоги адміністративного позову у повному обсязі.
Протокольною ухвалою суду від 31.07.2013 року за клопотанням представника відповідача в порядку ст. 55 КАС України та відповідно до Постанови КМУ №229 від 20.03.2013 року "Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів", замінено первинного відповідача - Основ'янську МДПІ м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на належного - Основ'янську ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував з підстав та мотивів, викладених в наданих до суду письмових запереченнях. Просив суд ухвалити рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову з наступних підстав та мотивів.
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Паритет-агро" (код ЄДРПОУ - 31642413, адреса: 61001, м. Харків, вул. Плеханівська, буд. 41/43, 1-й поверх), зареєстрований як юридична особа Виконавчим комітетом Харківської міської ради від 31.10.2001 року за №1 480 105 0001 023316, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серія А01 №070255, копія якого міститься в матеріалах справи (Т.1 а.с. 14), та перебуває на обліку як платник податків в податковому органі від 05.12.2002 року №374, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків №327 від 23.02.2006 року, наявній в матеріалах справи (Т.1 а.с. 15).
Відповідно до Свідоцтва №29026632 про реєстрацію платника ПДВ (Т. 1 а.с. 16), позивач є платником ПДВ.
Матеріалами справи підтверджено, що Основ'янською МДПІ м. Харкова Харківської області Державної податкової служби проведено зустрічні звірки ТОВ "Паритет - Агро" щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ПП "Гамма - плюс" за період червень - серпень 2012 року.
За результатами проведення зустрічної звірки складено довідки №291/221/31642413 від 23.01.2013 року та №1317/221/31642413 від 28.02.2013 року про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Паритет-Агро", отриманих від особи, яка мала відносини з платником податків ПП "Гамма-плюс" за період червень - серпень 2012 року, в висновках яких зазначено про не підтвердження ТОВ "Паритет-Агро" реальності здійснення господарських відносин з ПП "Гамма-плюс" за період червень - серпень 2012 року та подальшої реалізації по ланцюгу постачання до кінцевого споживача (Т.1 а.с. 23 - 41).
На підставі довідок №291/221/31642413 від 23.01.2013 року та №1317/221/31642413 від 28.02.2013 року, податковим органом були відкориговані задекларовані ТОВ "Паритет-Агро" відомості податкових зобов'язань та сум податкового кредиту, сформованих при придбанні товару в ПП "Гамма-плюс" та подальшій його реалізації за період червень - серпень 2012 року, шляхом внесення змін до автоматизованої інформаційної системи "Звірки", що підтверджується наданими до суду витягами з інформаційної системи "Звірки" (т.3 а.с. 52 - 63).
Відповідно до п.п. 1, 3 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань платників податків визначений нормами Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п.73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232; далі за текстом - Порядок №1232 від 27.12.2010 р.), пунктом 3 якого передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
За приписами п.4 Порядку №1232 від 27.12.2010 року, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Вимоги до оформлення запиту визначені п.73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Матеріалами справи підтверджено, що на запити Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС, для проведення зустрічної звірки ТОВ "Паритет - Агро" надано всю необхідну первинну бухгалтерську документацію на підтвердження взаємовідносин з ПП "Гамма-плюс", яку відповідачем також надано до суду (Т.2 а.с.1 - 247), проте, у висновках довідок №291/221/31642413 від 23.01.2013 року та №1317/221/31642413 від 28.02.2013 року, податковим органом зазначається про те, що позивачем не в повному обсязі надано інформацію щодо розрахунків з контрагентами (щодо кредиторської та дебіторської заборгованості), а інформацію про перевізників товару на всіх етапах його руху, про умови зберігання та транспортування товарно - матеріальних цінностей, а також залишок грошових коштів на банківських рахунках взагалі не надано.
Окрім того, в мотивувальній частині довідок податковим органом зазначено, що фінансово-господарські операції ПП "Гамма-плюс" за червень - серпень 2012 року мають ознаки проведення безтоварних операцій, оскільки, при відпрацюванні ланцюга постачання встановлено, що одного з контрагентів ПП "Гамма-плюс", а саме ТОВ "Буланджери трейд", переєрестровано на паспорт зі зміненою (переклеєною) фотокарткою.
Суд зазначає, що на адресу відповідача було направлено судовий запит з вимогою надати на адресу суду запит про проведення зустрічної звірки, отриманий Основ'янською МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС, передбачений Порядком №1232 від 27.12.2010 року, інформацію про те, чи здійснювалось Основ'янською МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС коригування показників податкової звітності ТОВ "Паритет-Агро" за період червень - липень 2012 року на підставі довідки №291/221/31642413 від 23.01.2013 року та довідки №1317/221/31642413 від 28.02.2013 року, а також надати інформацію про те, чи вносилась до електронних баз даних ДПС України (до яких саме) інформація на підставі вказаних довідок, надати відповідні витяги з таких баз даних, та чи коригувалися на підставі вказаних довідок суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ, які визначені ТОВ "Паритет-Агро" у податкових деклараціях з ПДВ з червня по серпень 2012 року.
Відповідачем, який в даних правовідносинах є виконавцем проведення зустрічної звірки, не надано до суду відповідного запиту ініціатора звірки про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних, отримання якого передує проведенню зустрічної звірки, відповідно п.3 Порядку №1232 від 27.12.2010 року, тобто відповідачем на надано до суду доказів наявності підстави для проведення зустрічної звірки. Крім того, в судовому засіданні представник відповідача не заперечував того факту, що зустрічна звірка проводилася відповідачем без попередньо отриманого запиту, тобто, з порушенням порядку проведення зустрічних звірок, передбаченого Порядком №1232 від 27.12.2010 року.
В довідках про проведення зустрічної звірки зазначено, на адресу податкового органу від Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області ДПС надійшов акт №1916/22-5/30047509 від 09.10.2012 року, про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП "Гамма-плюс" щодо підтвердження господарських відносин із платником податків за період травень - серпень 2012 року, що, як зазначив представник відповідача у судовому засіданні, і слугувало підставою для проведення зустрічної звірки ТОВ "Паритет-Агро".
Системно аналізуючи положення п.73.5 ст. 73 Податкового кодексу, Порядку №1232 від 27.12.2010 року, суд доходить до висновку, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, оскільки за своєю правовою суттю зустрічна звірка полягає у співставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
З огляду на викладене, суд зазначає, що у спірних правовідносинах відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п.73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та Порядком №1232 від 27.12.2010 року, а отже дії відповідача щодо проведення зустрічних звірок ТОВ "Паритет-агро" є протиправними.
Крім того, суд зазначає, що в силу положень п.73.5 ст. 73 Податкового кодексу України за результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін. В порушення вказаної норми, до суду не надано доказів, які б підтверджували надіслання у десятиденний термін та отримання уповноваженими особами позивача довідок №291/221/31642413 від 23.01.2013 року та №1317/221/31642413 від 28.02.2013 року. Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що про зазначені довідки позивачу стало відомо лише 17.05.2013 року, які були надані позивачеві податковим органом лише за його зверненням.
На виконання судового запиту, представником відповідача надано до суду витяги з інформаційної системи "Звірки" з відкоригованими показниками задекларованих ТОВ "Паритет-Агро" відомостей податкових зобов'язань та сум податкового кредиту, сформованих при придбанні товару в ПП "Гамма-плюс" та подальшій його реалізації за період червень - серпень 2012 року, про що позивачу стало відомо лише після надходження на адресу його електронної пошти листів - претензій від його контрагентів, ПАТ "Концерн АВЕК і Ко", ПАТ "Кондитерська фабрика "Лагода" та ТОВ "Дельта Вілмар СНД", з вимогою надання пояснень та повернення безпідставно набутих в якості ПДВ грошових коштів.
Суд зазначає, що згідно статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Також, Наказом ДПА України від 18.04.2008р. № 266 Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України затверджено Порядок взаємодії органів державної податкової служби при опрацюванні розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у контрагентів (чинний на час виникнення спірних правовідносин). Згідно п.1.3 розділу 1 зазначеного Порядку, для його реалізації створені відповідні програмні продукти, у тому числі "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", яка формується на підставі подання платниками податку на додану вартість розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів. Пунктом 2.8 Наказу № 266 встановлено, що працівники органу державної податкової служби несуть відповідальність за відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником ПДВ.
Відповідно до п.2.21 Наказу № 266 підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з ПДВ на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС "Аудит". По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ПДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.
Оскільки зустрічна звірка не є перевіркою, а тому за результатами її проведення не можуть бути прийняті податкові повідомлення - рішення, то відповідачем всупереч вимогам діючого законодавства були відкориговані задекларовані ТОВ "Паритет-Агро" відомості податкових зобов'язань та сум податкового кредиту його контрагентів: ПАТ "Концерн АВЕК і Ко", ПАТ "Кондитерська фабрика "Лагода" та ТОВ "Дельта Вілмар СНД", сформованих при придбанні товару в ПП "Гамма-плюс" та подальшій його реалізації за період червень - серпень 2012 року, шляхом внесення змін до автоматизованої інформаційної системи.
Положеннями статті 74 Податкового кодексу України та Наказу ДПА № 266 передбачено, що ця система повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту.
В судовому засіданні та в письмових поясненнях представник ДПІ зазначила, що Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України змінила назву та на даний час називається інформаційна система "Звірки".
Оскільки судом встановлено, що дії щодо проведення зустрічних звірок та коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ ТОВ "Паритет-Агро" вчиненні відповідачем в порушення встановленого законодавством порядку, тобто протиправно, суд вважає, що длдя захисту порушеного права позивача відповідачу необхідно вилучити з автоматичної інформаційної системи "Звірки" інформацію, внесену на підставі довідок №291/221/31642413 від 23.01.2013 року та №1317/221/31642413 від 28.02.2013р.
Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що належних та допустимих, в розумінні ст. 70 КАС України, доказів на підтвердження правомірності вчинених дій податковий орган до суду не надав.
В решті заявлених позовних вимог слід відмовити з огляду на невідповідність обраного позивачем способу захисту порушеного права вимогам процесуального закону.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Паритет-агро" до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Основ`янської МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС щодо проведення зустрічних звірок ТОВ "Паритет-Агро" за результатами яких складені довідки від 23.01.2013 року за №291/221/31642413 та від 28.02.2013 року за №1317/221/31642413 та коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ ТОВ "Паритет-Агро" в автоматизованій інформаційній системі "Звірки" на підставі вказаних довідок.
Зобов'язати Основ'янську ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області вилучити з автоматичної інформаційної системи "Звірки" інформацію, внесену на підставі довідок від 23.01.2013 року за №291/221/31642413 та від 28.02.2013 року за №1317/221/31642413.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 12 серпня 2013 року.
Суддя Шевченко О.В.