Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 серпня 2013 р. № 820/5904/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання - Мелконян А.П.
за участю представників сторін
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Держземагенства у Харківському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд визнати незаконними дії щодо відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1; зобов'язати відповідача здійснити державну реєстрацію земельної ділянки в АДРЕСА_1, кадастровий номер 6325183509:00:004:0596.
У судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити пославшись на те, що оскаржуване рішення відповідача не відповідає положенням ст..38 ЗК України, спірна земельна ділянка знаходить у межах населеного пункту, що підтверджується відповідним погодженням проекту землеустрою від 05.10.2012 року за № 277 та викопіюванням земельної ділянки, наданого КП «Архітектурне бюро Харківського району»
Відповідач у судове засідання свого представника не направив, надавши суду заяву, у якій просив розглядати справу за відсутності представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Матеріалами справи підтверджено, що рішенням Русько-Тишківської сільської ради Харківського району 11 сесії, 6 скликання від 22.11.2011 року позивачці надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1
Рішенням ХХІІ сесії 6 скликання Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області від 21.08.2012 року затверджено проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, встановлення зовнішніх меж земельної ділянки для будівництва, обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1350 га., яка розміщена у межах населеного пункту за адресою АДРЕСА_1 на території Русько-Тишківської сільської ради Харківського району Харківської області.
На виконання п.3 рішення від 21.08.2012 року позивачка звернулася до Управління Держземагенства у Харківському районі Харківської області. За результатами розгляду наданих документів відповідачем прийняте рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки, яке оформлено листом від 01.04.2013 року № 500.
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Питання державної реєстрації земельних ділянок врегульовані положеннями Закону України «Про Державний земельний кадастр», Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» постановою КМУ від 17.10.2012 року № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру». Частиною 2 ст.5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях.
Положеннями ст..24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється в т.ч. за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.
Судовим розглядом встановлено, що позивачем подано до відповідача матеріали для здійснення державної реєстрації земельної ділянки.
Підстави відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки визначені ч.6 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр»: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Із долученого до матеріалів справи листа Управління Держземагенства у Харківській області від 01.04.2013 року № 500 -а.с.9 встановлено, що підставою відмови у здійсненні державної реєстрації, визначено невідповідність відомостей планово-картографічних матеріалів (Проекту формування території та встановлення меж Русько-Тишківської сільської ради) , які наявні у відповідача, відомостям, вказаним у технічній документації на земельну ділянку, подану позивачкою, в частині розташування земельної ділянки. Так, згідно даних відповідача земельна ділянка, надана позивачці, у 1993 році розташована за межами населеного пункту, тоді як відповідно до положень ст..38 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються доля розміщення житлових забудов, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Відповідно до ст. 19, 38-39 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії, в тому числі, землі житлової та громадської забудови. До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Відповідно до ст..ст. 173, 174 ЗК України межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою, які розробляються відповідно до техніко-економічного обґрунтування їх розвитку, генеральних планів населених пунктів. Включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, якщо не буде проведено їх вилучення (викуп) відповідно до цього Кодексу. Рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською чи Севастопольською міською радами за поданням районних та відповідних сільських, селищних рад. Рішення про встановлення і зміну меж районів у містах приймається міською радою за поданням відповідних районних у містах рад.
Із долученого до матеріалів справи проекту землеустрою, погоджено з відповідними державними органами в порядку, визначеному ст..1861 ЗК України, встановлено, що згідно висновку від 05.10.2012 року № 277, матеріалів викопіювання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель в АДРЕСА_1, наданих КП «Архітектурне бюро Харківського району» спірна земельна ділянка виділена за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови (код КВЦПЗ 16.00), межі, якої визначені згідно «Проекту індивідуальної житлової забудови с. Черкаські Тишки»
Відповідно до ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене вище суд приходить до висновку, що відповідачем у судовому засіданні не доведено правомірності оскаржуваного рішення, а отже адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст..94 КАС України
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Держземагенства у Харківському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити
Визнати незаконними дії Управління Держземагенства у Харківському районі Харківської області щодо відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки, виділеної ОСОБА_2, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1;
Зобов'язати Управління Держземагенства у Харківському районі Харківської області здійснити державну реєстрацію земельної ділянки, виділеної ОСОБА_2, в АДРЕСА_1, кадастровий номер 6325183509:00:004:0596
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У повному обсязі постанова виготовлена 09.08.2013 року.
Суддя Зоркіна Ю.В.