8.1.5
УХВАЛА
14 серпня 2013 року Справа № 812/5624/13-а
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Ігнатович О.А.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - Селіхов В.В. (довіреність від 28.12.2012 № 03/5-680)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
заяву державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС»
про розстрочення виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду
від 11 липня 2013 року у справі № 812/5624/13-а
за адміністративним позовом
Державної податкової інспекції у Лутугинському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області
до державного підприємства «Луганськвугілля»
про стягнення коштів за податковим боргом у загальному розмірі 2730320,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
21 червня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Лутугинському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області до державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» про стягнення коштів за податковим боргом, з урахуванням заяви від 10 липня 2013 року № 407/10 про збільшення розміру позовних вимог, у загальному розмірі 2730320,00 грн.
11 липня 2013 року постановою Луганського окружного адміністративного суду адміністративний позов задоволено повністю, в доход Державного бюджету України стягнуто кошти державного підприємства «Луганськвугілля» (ідентифікаційний код 32473323, місцезнаходження: 91055, м. Луганськ, вул. Лермонтова, буд. 1-В) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, в сумі 2730320,00 грн. (два мільйони сімсот тридцять тисяч триста двадцять гривень нуль копійок) за податковим боргом зі сплати авансових внесків податку на прибуток підприємства (арк. справи 79-82).
02 серпня 2013 року відповідач - державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС», звернулось до суду із заявою про встановлення порядку та способу виконання рішення шляхом розстрочення виконання судового рішення через неможливість погашення суми заборгованості у зв'язку з тяжким фінансовим становищем (арк. справи 88-90).
В обґрунтування заяви про розстрочення виконання судового рішення відповідач зазначив, що підприємство є планово-збитковим підприємством, коштів від реалізації вугільної продукції не вистачає для оплати всіх необхідних видатків, у зв'язку з чим підприємство не має можливості здійснити погашення податкового боргу одним платежем.
Державне підприємство «Луганськвугілля» є підприємством паливно-енергетичного комплексу та приймає участь у процедурі погашення заборгованості у порядку, передбаченому Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Крім того, у підприємства на даний час скрутне фінансове становище в фінансовому плані із-за відсутності реалізації вугільної продукції в зв'язку з аварією на Вуглігорській ТЄС, що підтверджує накопичення вугільної продукції на складі шахти, доказом якого є акти маркшейдерського заміру вугілля, де має місце динаміка приросту вугільної продукції на складі шахти і складає 20464 тон.
Проектом соціально-економічного розвитку відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» державного підприємства «Луганськвугілля» 2013-2019 роки передбачено приріст видобутку товарної вугільної продукції з 293 тон: в 2014 році - 450 тон та 2015 року - 520 - тон, що дає змогу на погашення податкового боргу по розстроченим платежам відповідно до графіку, який додано відповідачем до заяви про розстрочення.
Враховуючи вищевикладене, відповідач просить розстрочити виконання рішення про стягнення податкового боргу із сплати авансових внесків податку на прибуток підприємства у розмірі 2730320,00 грн., визначивши до сплати до 25 числа кожного місяця, починаючи з вересня 2013 року по серпень 2018 року включно, рівними частинами по 45505,33 грн. щомісячно, крім липня, серпня 2018 року, в яких до сплати підлягає по 45505,53 грн.
На підтвердження скрутного фінансового становища відповідачем надано довідку від 26 липня 2013 року № 31/173, згідно якої станом на 26 липня 2013 року залишок на рахунках №№ 26009001303880, 26043001303880 відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» державного підприємства «Луганськвугілля» (код ЄДРПОУ 26447678), відкритих у публічному акціонерному товаристві «Актабанк», становить 0,00 грн.
У судовому засіданні представник відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» державного підприємства «Луганськвугілля» заяву про розстрочення виконання постанови підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у заяві.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. справи 108, 111). Державна податкова інспекція у Лутугинському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області надала суду заяву від 12 серпня 2013 року № 1080/1220-10/18 на заяву про розстрочення виконання судового рішення, згідно з якою не заперечує проти встановлення розстрочення виконання вказаного рішення суду строком на 5 років (60 місяців), починаючи з вересня 2013 року зі сплатою рівними частинами щомісячно, відповідно до графіку, зазначеного у заяві відповідача (арк. справи 114). Клопотанням від 14 серпня 2013 року представник позивача просить розглянути заяву про розстрочення виконання постанови без його участі (арк. справи 112).
Розглянувши заяву про розстрочення виконання судового рішення, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає заяву про розстрочення виконання судового рішення про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, в сумі 2730320,00 грн. за податковим боргом зі сплати авансових внесків податку на прибуток підприємства такою, що не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення згідно із частиною 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. У разі прийняття рішення про відстрочення чи розстрочення виконання постанови в адміністративній справі суд змінює строк подання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання такої постанови.
Відповідно до пункту 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 грудня 2003 року № 14 «Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження» при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України - їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Підставою для розстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Посилання державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» на важке фінансове становище, як на підставу для розстрочення виконання судового рішення, не є винятковою обставиною у розумінні статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. До того ж, відповідачем не надано доказів такого становища, безпосередньо відсутність коштів на рахунках, що унеможливлює виконання судового рішення.
Надана відповідачем довідка публічного акціонерного товариства «Актабанк» від 26 липня 2013 року № 31/173, згідно якої станом на 26 липня 2013 року залишок на рахунках №№ 26009001303880, 26043001303880 відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» державного підприємства «Луганськвугілля» (код ЄДРПОУ 26447678), відкритих у публічному акціонерному товаристві «Актабанк», становить 0,00 грн., не приймається судом з огляду на таке.
Згідно постанови Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2013 року у справі № 812/5624/13-а відповідачем є державне підприємство «Луганськвугілля» (ідентифікаційний код 32473323, місцезнаходження: 91055, м. Луганськ, вул. Лермонтова, буд. 1-В), що відповідає положенням статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, і саме з нього стягнуто кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, в сумі 2730320,00 грн. (два мільйони сімсот тридцять тисяч триста двадцять гривень нуль копійок) за податковим боргом зі сплати авансових внесків податку на прибуток підприємства.
Доказів щодо відсутності коштів безпосередньо на рахунках державного підприємства «Луганськвугілля» (ідентифікаційний код 32473323) відкритих у банках, обслуговуючих такого платника, суду не надано.
Крім того, при вирішенні даної заяви суд вважає за необхідне зазначити, що відповідач не уклав угоду з податковим органом згідно з вимогами статті 100 Податкового кодексу України. Перекладання та використання свого права пов'язаного з обов'язком на укладання відповідного договору відстрочення в межах податкового законодавства сторонами (з одного боку позивача, як стягувача, з іншого - боржника) шляхом прийняття судового рішення про надання такої розстрочки є не коректним. Якщо стягувач в особі Державної податкової інспекції у Лутугинському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області вважає можливим встановлення розстрочення сплати податкового боргу зі сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємства, то він не позбавлений такої можливості шляхом вирішення цього питання в межах статті 100 Податкового кодексу України. Перекладання такої можливості на суд є безпідставним.
Ухилення від виконання постанови суду та невиконання норм діючого законодавства щодо сплати платежів до бюджету, спричиняє значну шкоду державним інтересам, оскільки несвоєчасне надходження коштів до бюджету призводить до неналежного забезпечення і функцій, які здійснюються органами державної влади.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2013 року у справі № 812/5624/13-а, яка сторонами не оскаржувалася та у відповідності із частиною 1 статті 254 КАС України набрала законної сили (арк. справи 79-82), серед іншого, у задоволенні клопотання державного підприємства «Луганськвулілля» про встановлення способу і порядку погашення податкового боргу у розмірі 2730320,00 грн. шляхом його розстрочення з оплатою рівними частинами щомісячно згідно графіку розстрочення відмовлено з тих самих обставин та підстав, а нових доказів наявності інших обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, заявником суду не надано.
На підставі частин 3 та 7 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 14 серпня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Складення ухвали у повному обсязі відкладено до 19 серпня 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин ухвали у судовому засіданні.
Керуючись статтями 158, 160, 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені ХІХ з'їзду КПРС» про розстрочення виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 11 липня 2013 року у справі № 812/5624/13-а за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Лутугинському районі Головного управління Міндоходів у Луганській області до державного підприємства «Луганськвугілля» про стягнення коштів за податковим боргом у загальному розмірі 2730320,00 грн. відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Згідно з частинами 3 та 7 статті 160 КАС України ухвала складена у повному обсязі 19 серпня 2013 року.
СуддяТ.І. Чернявська